Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#775
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdanut21, on 13 februarie 2019 - 16:22, said:

Pentru cei care obtin ceapa direct din samanta: Cand o semanati la ce adancime si cand iese din pamant? A cultivat cineva samanta care produce numai ceapa verde?

Se seamana la 1, max 2cm.. Productiile au fost, cel putin la noi, mai mari decat la arpagic, desi a fost pusa si cu aproape 3 saptamani mai tarziu. La noi, pusa anul trecut pe 1 aprilie, a iesit in vreo 10-14 zile daca imi amintesc bine

Pt ceapa verde nu am incercat dar aud numai lucruri bune. Problema e ca e perioada de vegetatie cu vreo 2-3 saptamani mai mare, si cum noi punem doar pentru iarna, trebuie sa desfintezi cultura dinainte mai repede..

De anul trecut

Attached Files


Edited by Mitica_tractoirstu, 13 February 2019 - 20:48.


#776
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ceapa ceaclama (asa se numeste cea din samanta) la vremea asta se poate semana oricand ca oricum rasare doar cand vrea ea, se seamana superficial ca e plapanda la rasarit, important e ca samanta sa fie din anul precedent, altfel pierde rapid din capacitatea germinativa, ideal ar fi drajata pentru semanat de precizie...sau tu vrei sa faci rasad?

Edited by subway_guru, 13 February 2019 - 21:57.


#777
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View Postsubway_guru, on 13 februarie 2019 - 21:56, said:

Ceapa ceaclama (asa se numeste cea din samanta) la vremea asta se poate semana oricand ca oricum rasare doar cand vrea ea, se seamana superficial ca e plapanda la rasarit, important e ca samanta sa fie din anul precedent, altfel pierde rapid din capacitatea germinativa, ideal ar fi drajata pentru semanat de precizie...sau tu vrei sa faci rasad?

La 31 octombrie am semanat samanta de ceapa, cand am verificat pe 23 decembrie nu a iesit nimic, bine ca iese. La noi in familie se stie ca pe vremuri ca ceapa iese numai din arpagic, am plantat samanta sa dovedesc contrariul.

#778
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nici nu avea de ce sa iasa, asteapta cuminte sosirea primaverii, sper ca n-ai ingropat-o prea mult.
Eu personal am preferat sa seman des in ghivecele, sa o las asa peste iarna, sa astept sa rasara si sa se inzdraveneasca iar apoi sa o transplantez ca rasad.

Edited by subway_guru, 14 February 2019 - 16:33.


#779
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

View Postdanut21, on 13 februarie 2019 - 16:22, said:

Pentru cei care obtin ceapa direct din samanta: Cand o semanati la ce adancime si cand iese din pamant? A cultivat cineva samanta care produce numai ceapa verde?
In general se face rasad din ea, si nu direct in pamant. Pentru ca creste extremist de incet la inceput, si daca pamantul nu e pufos nu vad cum iese din el (sunt cele mai amarate si lipsite de vlaga rasaduri posibile). Aproape sigur sunt de vanzare la piata ca rasad, pana si in zona mea erau, sunt niste smocuri legate la 100 bucati sau asa ceva, fara pamant, cam prin aprilie, mai pe la sfarsit.

Eu am crescut anul trecut, semanate in februarie a durat 2-3 luni sa fie cat de cat de plantat, dar cred ca am avut si ghinionul cu un soi cam fitos, in schimb cand incep sa creasca cresc bine.

#780
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

View PostNOSZTALGIA, on 03 februarie 2019 - 20:28, said:

Ai fertilizato cumva cu uree,ca daca da, se strica oriunde ai depozitao.In alta ordine de idei, ceapa de arpagic devine din nou vedeta,a ajuns 5 lei kg pret de en gro ,in targul de la Smardioasa-Teleorman.
Uree nu, dar Complexe NPK, da...    Cu ce as putea sa o fertilizez?

#781
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
La voi a aparut arpagic ieftin in piata? Anul asta pana acum costa de la 10 lei in sus. Anul trecut am gasit cu cam 5 lei kg.

#782
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
De abia acum te-ai prins?Am vazut si preturi de 16 -17lei pe kilogram.

Edited by decoservicestil, 20 March 2019 - 15:38.


#783
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Cred ca anul trecut arpagicul ieftin a aparut la sfarsitul lunii si era de la tarani. Voi ce stiti?

Edited by danut21, 20 March 2019 - 22:07.


#784
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postdanut21, on 20 martie 2019 - 21:45, said:

Cred ca anul trecut arpagicul ieftin a aparut la sfarsitul lunii si era de la tarani. Voi ce stiti?
Arpagic ieftin anul asta nu are de unde sa fie,seceta din primavara anului trecut  a diminuat drastic productia de arpagic,plus foarte multi am renuntat la producerea lui.prea multa munca manuala,nu mai avem oameni pentru asta.In tirgul din Smardioasa , era 15 lei kg duminica trecuta si majoritatea era din import.

#785
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Voi cum va produceti arpagic (cei care fac asta)? Pe internet gasesc informatii prea putin clare. Ma intereseaza mai ales cand se pune samanta. In engleza gasesc mai mult ca se pune vara, in romaneste ca se pune ca si pentru rasad, adica devreme. Nu vad de ce asa devreme, micsorezi sansele sa ajungi cu ea vie pana anul viitor.
Comercial nu gasesti decat cateva soiuri practic, si vroiam sa incerc o alternativa mai usoara la facut de rasaduri in casa.

#786
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postzipcode, on 21 martie 2019 - 17:50, said:

Voi cum va produceti arpagic (cei care fac asta)? Pe internet gasesc informatii prea putin clare. Ma intereseaza mai ales cand se pune samanta. In engleza gasesc mai mult ca se pune vara, in romaneste ca se pune ca si pentru rasad, adica devreme. Nu vad de ce asa devreme, micsorezi sansele sa ajungi cu ea vie pana anul viitor.
Comercial nu gasesti decat cateva soiuri practic, si vroiam sa incerc o alternativa mai usoara la facut de rasaduri in casa.
Acum se samina saminta pentru arpagic, orice intirziere poate compromite cultura,sameni 1kg-1.2 kg saminta la arie[100m patrati] pe un teren bine maruntit la 2-3 cm adincime.Cel mai  bun  soi de ceapa de arpagic este stuttgarter, dar merge si cea olandeza Vertus,saminta este foarte scumpa anul asta.Daca vrei ceva mai ieftin, vii in targul din Smirdioasa ,intr-o duminica si gasesti saminta de arpagic mai taraneasca la pretul de 25 lei kg,soiul Volska la origine ,dar cu o germinatie mai ciocu si norocu.

#787
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Eu de doi ani pun ceapa numai din samanta (Daytona F1). Seman in tavi de 200 in turba peofesionala (Kekkila). O tin in rasadnita incalzita pana rasare, dupa care o mut jos, pe pamant in solar. Am samanat cam pe 1 martie si acum are cam 10-13 cm inaltime. Rata de germinare a fost >90%. Pe la jumatea lui aprilie o pun afara pe strat, prin agrotextil. Dupa asta, apa, paie si bataie.

#788
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Se poate semana si in pamant ceapa. Doar japonezii fac rasad de ceapa, in rest, tot ce vedeti in magazine e semanata...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q7Y42IdEhgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Personal tot ce e rasad vs samanta imi da un mare stres - aerisit, udat, atentie boli/daunatori 30-60 zile, zi de zi. Parca mai simplu sa semeni, uzi un pic si dormi noaptea linistit

#789
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Mitica, de acord cu tine.
Doar ca la mine agricultura e un hoby pt care pot avea timp sau nu. Si daca vara, prin iunie de obicei, vin doua saptamani de ploi, toata ceapa va fi in buruiana, si nu prea am timp sa o plivesc. De asta fac rasad, ca sa o pot baga prin agrotextil, ca in rest, nu ma grabesc nicaieri. Creste foarte bine si cu semanare directa, doar ca te bati cu buruienile.

Eu cultiv 8 straturi de 5m lungime, pentru familie. Rasadul de ceapa nu l-am stropit cu absolut nimic, nici macar previcur. Dar e samanat in turba sterila care are si ingrasaminte, deci pentru tine nu ar fi o solutie.

E mai multa munca cum fac eu, la plantat e mai greu decat cu arpagic, dar nu mai stau de buruieni dupa. Asta e singurul motiv pentru care ma scarpin cu mana stanga la urechea dreapta :D.

#790
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Daca vrei sa scapi de buruieni, cel mai simplu e sa mulcesti. Dar trebuie sa pui arpagic. Poti sa pui arpagic si sub 10cm de paie (cand le pui, apoi se mai taseaza), si tot o ia din loc. Buruieni tot o sa mai fie, dar daca nu vrei sa mai jumuli o data de 2 ori, poti sa mai adaugi un rand de paie dupa ce rasare... Pt suprafata mica e cea mai eficienta metoda

Edit : hai c-am gasit si o poza

Attached Files

  • Attached File  ppp.jpg   74.04K   61 downloads

Edited by Mitica_tractoirstu, 25 March 2019 - 19:44.


#791
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cand vine un vant iti strange paiele la vecinu :))

#792
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Mi-a luat tabla de pe casa o vijelie si paiele nu le-a clintit. N-avea grija, mulcirea functioneaza, nu pleaca paiele cu sorcova...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate