Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#793
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

 Mitica_tractoirstu, on 25 martie 2019 - 19:36, said:

Daca vrei sa scapi de buruieni, cel mai simplu e sa mulcesti. Dar trebuie sa pui arpagic. Poti sa pui arpagic si sub 10cm de paie (cand le pui, apoi se mai taseaza), si tot o ia din loc. Buruieni tot o sa mai fie, dar daca nu vrei sa mai jumuli o data de 2 ori, poti sa mai adaugi un rand de paie dupa ce rasare... Pt suprafata mica e cea mai eficienta metoda
Edit : hai c-am gasit si o poza

Corect, doar ca sunt agricultor "urban". Paiele sunt un lux. Chiar si mranita, pe aici e 150 ron cam o caruta fara scoarte (mneh, de fapt e 300 o masina in care incap cam doua carute, ca nu mai au voie sa circule cu carutele in oras). paie nu am gasit nici sa pun la gaini (cand aveam). A trebuit sa cumpar talaj.

#794
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Salutare.

Deranjez si eu cu o intrebare de novice. Am pus asta toamna vreo 1 kg de arpagic si spre bucuria mea in primavara devreme de tot erau iesite toate ca soldatii. Acum s-au facut mari cu tulpini groase dar am observat ca multe din ele au in mijloc crescuta maciulia aia care poarta semintele in varf ( la tara la maica-mea ii zicea fushte ). Si tin minte ca dupa un timp oamenii o calcau in picioare si dupa un timp o scoteau din pamant. Acu ori nu imi aduc eu bine aminte dar parca chestia asta se intampla mai in vara nu acum la inceput de mai. Intrebarea e ce sa fac in continuare daca chestia aia creste mare si se generalizeaza la toate plantele? Azi le-am dat niste apa ca la noi in Dobrogea e cam seceta.
Intre timp voi citi din urma poate gasesc indicatii.

Edited by gabiroa, 05 May 2019 - 20:34.


#795
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 19.02.2011
Eu le rup fushteiele daca apar.Uneori apar de 2-3 ori .In aceste conditii bulbul se va dezvolta corespunzator dar este posibil sa aiba si un gol in zona tijei rupte la recoltare.Chiar si in aceste conditii rezista destul de bine pina in primavara.

#796
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 gabiroa, on 05 mai 2019 - 20:33, said:

... am observat ca multe din ele au in mijloc crescuta maciulia aia...
Intrebarea e ce sa fac in continuare daca chestia aia creste mare...
Păstrarea arpagicului se face în depozite, la temperaturi de 1-2 grade Celsius sau 19-20 de grade Celsius. Dacă se păstrează la temperaturi cuprinse între 3 și 17 grade Celsius, care sunt propice vernalizării, plantele vor forma tulpini florifere în număr mare.
Înainte de plantare, arpagicul se tratează cu Germisan 50 g/kg. Pentru evitarea formării tulpinilor florifere, este recomandabil ca arpagicul să fie ținut o perioadă la temperaturi de 35-40 de grade Celsius.
Durata tratamentului diferă în funcție de dimensiunile arpagicului:
* 10 zile pentru cel de 8-10 mm în diametru,
* 20-25 de zile la cel de 14-16 mm și
* 55-60 de zile la cel de 20-22 mm.
Surse:
* http://proalimente.c...-cultiva-ceapa/
* http://www.svgeneban...eapa comuna.pdf
Vezi și postarea lui danutz_2009.

Edited by Eugen_D, 06 May 2019 - 12:23.


#797
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 gabiroa, on 05 mai 2019 - 20:33, said:

Deranjez si eu cu o intrebare de novice. Am pus asta toamna vreo 1 kg de arpagic si spre bucuria mea.... probleme.

Putine soiuri de ceapa se pot pune de toamna in pamant. Pe motiv ca vor creste tijele florale datorate temperaturii solului. Ceea ce s-a intamplat si la tine. Acelasi arpagic daca il puneai primavara e foarte probabil sa fi avut ceapa normala. Din experienta mea cele cu tija vor avea mai mic bulb chiar daca il tai de mic. Dar daca vrei ceapa repede e o solutie sa zicem.

#798
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Va multumesc acum am inteles. Banuiesc ca babutza aia de la care l-am cumparat asta toamna l-a tinut fix la 1-2 grade sau 19-20 Posted Image
Deci ideea e sa-l pun primavara. Macar la anul am sa stiu despre ce e vorba eu l-am pus asa la indemnul tatalui meu care are 78 de ani si isi aducea aminte ca asa facea tatal lui Posted Image
Multumesc pentru raspunsuri Posted Image
Acum am sa fac asa cum a zis Horia. Voi rupe fustele si asta e ....

Edited by gabiroa, 06 May 2019 - 19:13.


#799
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 19.02.2011
Pentru erbicidarea cepei din saminta am luat  pantera 20 ec Sper ca este ok.m-am inspirat din articolul: acesta:https://agroromania.manager.ro/articole/tehnologii/cele-mai-indicate-erbicide-pentru-culturile-de-ceapa-11770.html .A inceput sa iasa ceapa si este curata dar vreau sa o erbicidez in momentul in care este afectata de acestea.Este primul an cind incerc sa tin sub control buruienile prin erbicidare.Sunt deschis spre alte sugestii privind  acest subiect.

#800
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Eu de 2 ani prefer sa fac rasad de ceapa si sa o bag prin agrotextil. Tot mai iese cate un fir pe langa ceapa, dar nu moare nimeni, in doua ore plivesc toti cei 40m de straturi. Fara agrotextil, ceapa mea era inecata pana acum in buruiana. Sunt agricultor de weekend :D.

#801
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

 gap2007, on 09 mai 2019 - 02:30, said:

Eu de 2 ani prefer sa fac rasad de ceapa si sa o bag prin agrotextil. Tot mai iese cate un fir pe langa ceapa, dar nu moare nimeni, in doua ore plivesc toti cei 40m de straturi. Fara agrotextil, ceapa mea era inecata pana acum in buruiana. Sunt agricultor de weekend Posted Image.

Ce varsta are rasadul tau de la semanare pana la plantare?

#802
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
O luna jumate, doua de la plantare la pus in camp. Le seman in tavi de 200, le tin la caldura pana rasar si apoi pun tavile in solar. Cred ca ar merge si un tunel de folie in gradina daca nu ai solar. Nu e pretentioasa la frig, ba as putea spune ca ii prieste. Binenteles , nu -15 grade. Pe strat le am plantate cam la 12.5 cu 12.5 cm (asa e modelul pe agerotextil :D). 40 de metri de straturi i-am plantat in doi oameni in trei ore. Agrotextilul l-am gaurit cu niste bucati de fier beton gros (2 cm) carora le-am sudat niste maniere de fier beton de 6 si pe care le incalzesc in jar (carbuni de gratar).,

#803
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Nu stiti pe unde as mai putea gasi saminta de ceapa de apa? Sau arpagic.

#804
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Din nefericire nu :(. La samanta de ceapa eu am avut noroc chior. Am dat cu banul si a iesit Daytona F1. Foarte multumit de ea. Am incercat si ceapa rosie Robin. Dezastru total....

#805
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Dezastru in ce sens, nu au germinat?

#806
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Aaa, nu, totusi sunt seminte profesionale. Ma refer la cat de utilizabila e. E iute ca naiba si foarte pigmentata, deci nu poti folosi in prea multe mancaruri. Poti sa o folosesti pe post de colorant. PS: referitor la germinare, am observat la ceapa ca gradul de germinare scade dratic de la un an la altul, oricat te chinui sa resigilezi pachetul, chiar daca e inca in termen. La mine a scazut de la ~90%+ cam la 55%.

#807
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Asa e cu toate bulboasele, musai samanta proaspata din recolta anului precedent...

#808
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Voi cum produceti arpagicul? Cand il semanati si in ce pamant? Daca seman acum merge?

#809
cidul

cidul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 12.02.2009
sunt novice am cumparat arpagic , dar dupa acea, acasa un vecin mi-a spus ca nu este bun, ptr ca a inceput sa incolteasca  si are deja o tija verde de 2- cmm lungime ... ce sa fac, sa cumpar altul sau merge si asta
Toate cele bune

#810
iulicush86

iulicush86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.09.2006
Buna intrebare, sunt si eu curios de raspuns, desi n-am pus decat arpagic neincoltit.

La usturoi am vazut ca ajuta daca-i incoltit nitel, am pus in toamna catei de usturoi cu motz-ul de 1-2 cm si aia au iesit primii (makes sense). Insa la arpagic posibil sa nu fie bine.. Trebuie sa raspunda cineva priceput

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate