Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

Ceapa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
915 răspunsuri în acest subiect

#415
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013

 danutz_2009, on 25 mai 2014 - 23:58, said:

Cu o semanatoare pneumatica ajungi la 10 kg/ha.
Cu o semanatoare "bunicica" ajungi la 30 kg/ha.
Depinde si de densitatea dorita.
100 kg/ha imi pare o cantitate cam mare!

Numai bine!

Man vorbim de 1 ha insamantat pentru arpagic.(la un hectar pentru ceapa intra la minim 4-5-6 kg samanata).Cred ca si cu o semanatoare foarte buna nu bagi sub 50 kg samanta pentru un ha de arpagic, 30 kg doar daca " il lasi sa se lefaie pe teren ca boierul ".Daca vrei productie pentu vanzare cred ca sare bine de 50kg.Si intradevar aici se jongleaza cu , calibrul pe care il urmaresti sa il scoti preponderent , mic -mijlociu-mare.

#416
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Update ceapa!

28 Mai - tratament nr 3. Curzate Manox  + Calypso + Agroleaf Power 15-10-31 ( 6kg / ha foliar) .Azi ploua deja binisor si sunt anuntate ploi pana duminica.

Desi mi s-a parut data trecuta ca tratamentul no2 nu si-ar fi facut efectul cum trebuie m-am inselat.Chiar a lucrat foarte bine.Daca nu erau anuntate ploi pentru weekend nici nu mai era necesar tratamentul no3, (la soare puternic + seceta , mana stagneaza, isi inceteaza atacul).Am optat totusi sa il fac  deoarece am facut rost de niste bani si am luat si foliarul high K si vroiam sa ii vad efectul (din pacate o sa il vad abia Duminica, atunci ajung la mosie...cum zice fiul meu), si mi-a fost frica ca ploaia va intoarce mana.

Nu-mi vine nici acum sa cred ca nu am udat ceapa nici macar odata anul asta, vad ca acum se pregateste tura 2 de ploaie in zona la mine, si daca mai ploua si maine si poimaine  cum e anuntata in zona....cred ca nu mai e nevoie de apa deloc pana la final.Cine stie ...poate mai ploua nitel si saptamana viitoare....

Editat de Gabiptr, 30 mai 2014 - 14:57.


#417
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Si eu am oprit mana dupa ploaia de data trecuta cu merpan. Bine, ca asa cum zici si tu treaba cea mai buna a facut-o soarele.
Dar ce insecte aveai la ea de ai dat cu Calypso?

#418
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Absolut nici o vietate in sol sau aer,de la inceput  si sper pana la sfarsit, dar i-mi expira pana la anu si am preferat sa il dau preventiv, nu stii ce dreaq mai apare dupa sezonul asta al musonilor condimentat cu 28-30 grade.Mai bine sa fiu sigur decat sa i-mi para rau.

Cand am luat tratamentele asa le-am cumparat (voit), fungicid+insecticid.Numai la asta ultimu am luat si foliaru ala.

#419
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Update ceapa.

Mana stopata total.
Cand ma uit pe randurile de ceapa este pamantul crapat dintr-un cap la altul, semn ca bulbii sunt destul de mari ca sa ridice pamantul (desi este bagata mai adanc fiind pusa din toamna) .Am scos de curiozitate 50-60 fire pe sarite sa verific si unde este putin mai deasa este bulbul mai micut dar pana la final va depasi un ou serios de gaina, unde distanta a fost optima are deja un 5-6 cm diametru iar unde a cazut mai rara, pe capete mai ales + 9 randuri a 150m care au fost plantate cu arpagic 14-17 (ca sa vad diferentele) deja mi-e frica la cat e de mare. Tinand cont ca si weekend-ul de va veni sunt anuntate iar ploi , si bulbul este in plin proces de crestere, as spune ca este undeva intre  50-70 %  din dimensiunea finala ,estimez ca nu cred ca o voi scoate inainte de 1 Iulie, dar nu se stie niciodata.
Per total la cate ploi au fost  pot spune ca a fost un an aproape perfect pentru cultura cepei.

#420
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Aproape perfect in functie de ce urmeaza sa faci cu ea dupa ce o scoti din pamant pt ca daca continua sa ploua si in timpul maturarii ii va scadea rezistenta la pastrare si daca o dai toata la recoltare scapi de probleme dar daca vrei sa pastrezi pana la primavara vor fi ceva pierderi.
Dar sunt convins ca stiai deja.

#421
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Stiam man si am deja aranjata vanzarea de pe acum , toata cantitatea ,  la pretul pietei  in momentul recoltarii , in nici un caz  nu o pastrez peste toamna . Chiar ma bate gandul din cand in cand , sa o scot mai devreme nitel , stii si de ce banuiesc , chiar si si cu riscul pierderii a  5 - 10 % a productiei totale  , daca mi s-ar spune ca mi se ofera un pret mai bun, care sa compenseze pierderile.Vreau sa o dau imediat deoarece in toamna vreau sa pun 2 poate chiar 3 ha, daca se hotaraste si un vecin sa i-mi cedeze hectarul de il are aici in zona la mine.Si implicit ma bate gandul rau sa pun si cultura 2-a  aici (fasole oloaga teci) daca "buyer-ul" spune ca o ia si pe asta toata, en gros.

#422
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 12.12.2011
La ce pret te astepti anul asta si ce cantitate estimezi sa faci la ha?

#423
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Man chiar nu stiu ce sa zic.Acum intra din import pe la 1.7 - 1.8 lei (asta e pretul la care o iau samsarii din en gros-uri , deci pretul de import e mai mic de atat) , dar mai e o luna si ceva pana la vanzare, si pretul tinde sa scada vertiginos cand lumea iese cu ea pe piata, ca vor majoritatea sa o dea repede.Si cum ceapa va fi destula, parerea mea , cred ca va fi undeva intre 0.8 - 1.2 sau poate si mai bine nitel. E cu dus si intors, mai bine asteptam sa vedem ce o fi. Ca si cantitate chiar nu stiu ce sa zic.E primul an in care pun si fac ceapa cu adevarat pentru vanzare  si am bagat si o cantitate mai mare de arpagic la ha ( in jur de 900 kg), deci chiar nu stiu ce sa estimez. Te anunt dupa ce o scot , ce cantitate am (eu sper la un minim de 30 t) .

Editat de Gabiptr, 02 iunie 2014 - 20:27.


#424
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Ploua iar.  Nici n-a trecut o saptamana de la ultima ploaie. Nu  stiu ce sa fac ...sa ma bucur  ?  sau sa plang   ? Oare cu cat o prelungi vegetatia cepei ?
Cine stie ce mai apare dupa ploile astea....     offf ....ar fi cazul  sa mai stea.   Asa arat eu acum....Posted Image  !

#425
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Am impresia ca tie ti-e dor de sistemele de irigatii. E foarte bine pana acum anul asta. La mine, cel putin, a plouat exact cand era nevoie, fara excese. Toate culturile arata bine.
Nu cred ca o sa prelungeasca vegetatia, dar o sa ai ceapa mai mare. Ar trebui sa te bucuri!
Apropo de recoltare. Cum faci ? Cu ce o scoti? o usuci pe tarla? o cureti in vreun fel dupa uscare? o sortezi?

#426
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
O sa o scot cu  o masinarie de scos, uscata pe tarla,curatat si bagat in saci  cu oameni.N-o mai sortez...o dau toata asa cum e.

#427
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Abia astept pozele din campania de recoltare. Cand preconizezi ca o sa se intample?

Editat de nicoretro, 04 iunie 2014 - 23:02.


#428
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Cred ca undeva la sfarsit de Iunie , inceput de Iulie daca ma lasa ploile, astia anunta ca va mai ploua iar...asa ca...astept soarele.O sa fac si foto stai linistit.

#429
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Calypso ati folosit pana cum la ceapa,si daca da in ce doza?

 Gabiptr, on 04 iunie 2014 - 22:54, said:

O sa o scot cu  o masinarie de scos, uscata pe tarla,curatat si bagat in saci  cu oameni.N-o mai sortez...o dau toata asa cum e.

O tavalugiti inainte de recoltat?

#430
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Da si Da , am folosit eu Calypso ( desi nu era cazul...preventiv , pentru ca e dedicat orataniilor care inteapa,sug si rod, si e foarte ok) , 100g/ha , si da , o sa o tavalugesc inainte de recoltare ,daca ma lasa ploile, daca nu vedem atunci mai aproape.

#431
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Ce tavalug ai?

#432
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Posted Image  N-am...o sa imprumut din zona....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate