Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

biroul de rau platnici

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
anca_cristina

anca_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.03.2010
1)e foarte posibil din cauza unei rate amarate de 40 de lei la cetelem sa ma aflu pe lista neagra a bancilor....vom depune actele si sotul va fi titular eu coplatitor si din cate stiu nu e de bine daca ma descopera ca nu sunt ok in birou de credite....stiti situatii de genu la PC?se trece poate cu vederea daca garanteaza statul?ati auzit cazuri de genu?
2)in acelasi timp nu lucrez cu carte de munca ci contract prestari servicii...la un prim calcul ii acorda sotului 54000 numai pe sal lui ...noua ne-ar cam trebui un credit de 58000...se ia intradevar in considerare venitul din allte surse chiar dak  imi imaginez k in  procent mult mai mic?ofiterul a zis k da dar nu cred k stia prea bn cu ce se mananca un astfel de contract

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 anca_cristina, on 7th March 2010, 01:07, said:

1)e foarte posibil din cauza unei rate amarate de 40 de lei la cetelem sa ma aflu pe lista neagra a bancilor....vom depune actele si sotul va fi titular eu coplatitor si din cate stiu nu e de bine daca ma descopera ca nu sunt ok in birou de credite....stiti situatii de genu la PC?se trece poate cu vederea daca garanteaza statul?ati auzit cazuri de genu?
2)in acelasi timp nu lucrez cu carte de munca ci contract prestari servicii...la un prim calcul ii acorda sotului 54000 numai pe sal lui ...noua ne-ar cam trebui un credit de 58000...se ia intradevar in considerare venitul din allte surse chiar dak  imi imaginez k in  procent mult mai mic?ofiterul a zis k da dar nu cred k stia prea bn cu ce se mananca un astfel de contract
Eu am intarziat acum 3-4 ani cu o rata de vreo 50 lei (o omisiune) si acum 2 luni am refinantat un credit facand un alt credit si scoringul la banca nu era influentat deloc de intarzierea de o luna. Deci daca ai istoric bun si este o singura intarziere de o luna nu cred ca sunt probleme.

#3
lucistana

lucistana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2006
Saptamana trecuta mi-a respins Banca Romaneasca dosarul pentru Prima Casa din cauza a doua intarzieri mai mari de 30 de zile (dar mai mici de 60 de zile) la un card de credit in ultimele 6 luni. Am mers la BRD si se pare ca ei sunt dispusi sa treaca cu vederea, ramane de vazut daca se tin de cuvant. Sa nu fie mai mari de 60 de zile, ca atunci nu mai sunt sanse.

#4
anca_cristina

anca_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.03.2010

 lucistana, on 7th March 2010, 08:43, said:

Saptamana trecuta mi-a respins Banca Romaneasca dosarul pentru Prima Casa din cauza a doua intarzieri mai mari de 30 de zile (dar mai mici de 60 de zile) la un card de credit in ultimele 6 luni. Am mers la BRD si se pare ca ei sunt dispusi sa treaca cu vederea, ramane de vazut daca se tin de cuvant. Sa nu fie mai mari de 60 de zile, ca atunci nu mai sunt sanse.
am niste emotii...problema e sa nu fiu deja la  birou pe lista neaga...sigur intarzierea a fost mai mare de 30 zile....
tu esti titulara ptr credit sau coplatitor? daca as fi titular e clar k nu as avea sanse mai deloc....dar ca si coplatitor indraznesc sa cred k ar trece cu vederea...poate totusi cetelemul nu cantareste chiar asa de greu...si cand ma gandesc ca a fost pura neglijenta ...da cand nu e cap(:

#5
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Am depus dosarul pt credit la banca. In ce stadiu se verifica daca sunt sau nu in baza de date? M-au anuntat ca acesta a fost trimis la aprobare, inseamna ca a fost verificat deja?
Nu stiu sa am vre-o intarziere insa am avut ceva carduri si conturi pe care le-am inchis dar nu vreau sa ma trezesc cu cine stie ce surprize neplacute cum am auzit in unele cazuri (raportari pentru 1 leu de ex.).
Daca istoricul cantareste ceva in toata chestia asta atunci ma ajuta pentru ca am un istoric bun fara intarzieri sau restante.

#6
anca_cristina

anca_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.03.2010

 JustMe2007, on 7th March 2010, 14:27, said:

Am depus dosarul pt credit la banca. In ce stadiu se verifica daca sunt sau nu in baza de date? M-au anuntat ca acesta a fost trimis la aprobare, inseamna ca a fost verificat deja?
Nu stiu sa am vre-o intarziere insa am avut ceva carduri si conturi pe care le-am inchis dar nu vreau sa ma trezesc cu cine stie ce surprize neplacute cum am auzit in unele cazuri (raportari pentru 1 leu de ex.).
Daca istoricul cantareste ceva in toata chestia asta atunci ma ajuta pentru ca am un istoric bun fara intarzieri sau restante.
E verificat sigur si la birou cand primesti ok-ul ca a fost aprobat....cu siguranta exista pasi de desfasurare a actvitatii,verificarea in birou ar trebui sa fie printre primele ca sa nu te chinui degeaba(ca si ofiter de credite vb) dar fiecare face dupa ureche...depinde de cine dai
sapt viitoare ma lamuresc sigur

#7
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Se poate verifica si personal trimitand o cerere doar ca raspunsul nu vine chiar in aceeasi zi (prin posta sau mail) si nu stiu cat dureaza ca in cazul meu am primit mai repede raspunsul de la banca decat de la ei.

#8
dvalutza

dvalutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2010

 JustMe2007, on 8th March 2010, 16:08, said:

Se poate verifica si personal trimitand o cerere doar ca raspunsul nu vine chiar in aceeasi zi (prin posta sau mail) si nu stiu cat dureaza ca in cazul meu am primit mai repede raspunsul de la banca decat de la ei.
Banca face aceasta verificare si la ghiseu daca ii spui ca ai o problema. spun asta din experienta personala (in raspunsul de la Biroul de credit apare nr de solicitari catre ei si pentru ca era recent am retinut data in care am fost la una din banci si am descoperit ca ma verificase pe loc) - important este sa vorbiti cu un ofiter de credit care sa stie sa isi vanda si produsul - iar voi - cei care stiti ca aveti probleme de genul asta MARE GRIJA: sa puneti in balanta daca intr-adevar merita ajutorul uneori nesimtit a.i. sa treceti acel scoring: iti deschide un cont in care sa spui niste bani, sa faci o asigurare de viata etc ....fac orice "ca sa" - ti fie tie bine matusico :)
Eu personal am trimis cererea la biroul de credit pe 17, a primit nr de inreg pe 19 si am primit raspunsul lor pe 23 - destul de rapid.
Prima cerere este gratuita dar daca pe parcursul aceluiasi an calendaristic faci o noua solicitare trebuie platita o taxa de 6 lei - vedeti detalii pe birouldecredit.ro - sunt acolo chiar toate amanuntele.
o sa revin cu informatii daca ne-a incurcat cumva o depasire de 60 de zile a sotului (coplatitor). apare in birou de vreo 2 ani  - noi stiam asta, insa tot acum 2 ani a si fost achitat si inchis acel cont - sa speram ca va fi ok....de atunci suntem curati amandoi :).
bafta multa si nu lasati conturi/carduri in uitare ca astea aduc cele mai mari neplaceri - inchideti tot ce nu folositi si evident, platiti ratele la timp :)

#9
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Mi-am dat seama pana la urma ca ofiterul de credite verifica datele la biroul de credite inca de la depunerea dosarului. La noi nu a fost insa nici o problema, am inchis toate conturile/cardurile pe care nu le mai foloseam (am pastrat doar pe cel de credit si de salar) si nu am avut niciodata intarzieri dar n-am vrut sa avem parte de surprize neplacute.

Oricum, am primit raspunsul de la biroul de credite la cateva zile dupa ce ne-au fost virati banii de la credit in cont, asa ca n-am putut decat sa le constatam "operativitatea". Si am vazut ca banca a verificat BC a doua zi dupa depunerea dosarului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate