Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Culturi hidroponice

- - - - -
  • Please log in to reply
664 replies to this topic

#631
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Se poate vedea aici toata partea hidroponica a sistemului: un vas de preparare jos, doua vase de crestere in stinga si in centru si un vas de compost in dreapta (in care anul asta am completat jumatatea goala cu peleti).
Attached File  IMG_20170522_194134.jpg   366.53K   88 downloads
Si citeva detalii:
Attached File  IMG_20170522_194029.jpg   149.04K   78 downloads
Attached File  IMG_20170522_194050.jpg   520.53K   73 downloads
Attached File  IMG_20170522_194110.jpg   459.01K   73 downloads
Si citeva imagini cu ghivecele care beneficiaza de apa evacuata din sistemul hidroponic.
Attached File  IMG_20170522_194248.jpg   229.74K   79 downloads
Attached File  IMG_20170522_194524.jpg   226.62K   78 downloads
Attached File  IMG_20170522_194717.jpg   559.62K   74 downloads

#632
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Ati avut dreptate ca trebuie verificata apa. Am masurat acum PH=7,6 si NO3=25 ppm.  Restul masuratorilor sunt :Cl=0, NO2=0,  duritate carbonica =10 si duritate totala >7.
Dupa cum ati scris aici PH-ul trebuie sa fie mai mic. Unii dau optim 5...6 altii 5,5...6,5. Probabil ca difera si in functie de cultura. Pe net am gasit ca NO3 trebuie sa fie putin peste 100. Deci sunt departe de ce ar trebui sa am. Asta e motivul pentru care plantele nu se dezvolta cum ar trebui.

#633
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Ultimele doua bucãți din recolta nr 2 au plecat pe calea "salatei". Dar, ca un om responsabil, le-am asigurat succesiunea.
Pana în iunie am mers pe Matroska și Model la salata, de acum trecem la Sunstar si Touareg.
Guru, Ține-te de plansa de proiectare ca de mâine pun la semãnat toate frunzele asiatice și europene. De la muștar, la Pak choi, andive frisee și alte nebunii. Ia sa vedem ce fac în cuptorul verii "pe sistem" hidroponic.

Attached Files


Edited by Hapygarden, 08 June 2017 - 19:20.


#634
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Sunt multumit de rezultatele sistemului meu. Imi va asigura necesarul de tomate si citeva alte legume pentru toata familia anul acesta. Pentru un sistem de cultivare tip hobby (de care am grije cam 30 min/zi) e foarte bine.

Totusi sistemul meu difera foarte mult de ce am vazut pe acest topic. Toate celelalte sisteme hidroponice incerca sa fie cit mai curate adica fara alge si bacterii in solutia nutritiva. Eu, la sistemul meu, incurajez cresterea bacteriilor. Lemnul si resturile vegetale partial descompuse incurajaza cresterea bacteriilor. Nu ma deranjaza asta. Sistemele de circulatie ale solutiei sunt dimensionate astfel incit sa nu se infunde cu alge si bacterii. Radacinile plantelor crescute in apa sunt pline de firisoare maronii dar asta nu pare sa le deranjeze.

Galetile cu pamint la finalul sezonului, cind le desfac, se poate vedea ca mai mult de jumatate din volumul lor reprezinta radacinile plantelor. Ieri am numarat intr-o galeata 10 fire de tomate pe linga alte plante. Facind un mic calcul rezulta ca fiecarei plante ii revine mai putin de 0,5 l de pamint. Este clar ca in aceste conditii pamintul nu poate asigura substantele nutritive necesare. Defapt la sistemul meu pamintul tine loc de mediu de cultura hidroponica avind rol de fixare mecanica a radacinilor si de acumulare a elementelor nutritive pe care apoi le ofera plantelor in mod treptat. In acest fel este suficient ca eu sa adaug ingrasamint in sistem si sa corectez PH-ul o data sau de doua ori pa saptamina. Iarna sterilizez termic pamintul impreuna cu radacinile plantelor vechi si il insamintez pentru recolta din anul urmator.

Edited by Vgelu, 12 June 2017 - 09:18.


#635
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Totusi sa tii cont ca radacinile nu pot creste chiar intr-un degetar, au si ele nevoie de un minim spatiu vital

#636
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Asa este. Radacinile unei plante cresc printre radacinile celorlalte. Galeata are 10 l.
Partea proasta e ca simbata si duminica din cauza ploilor un bulgare de pamint a infundat scurgerea la o galeata. Eu nu le-am verificat la timp si radacinile au stat cam o zi cu apa statuta in acea galeata. Rezultatul este ca plantele din acea galeata au pierdut cam jumatate din frunze. Se vor reface dar va trece ceva timp. E clar ca trebuie sa le verific zilnic. Nu dureaza decit 5 minute dar tebuie controlate.

#637
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
salut,
m-ar interesa si pe mine daca stiti ingrasaminte solubile, organice
intentionez sa administrez prin fertirigare
pana acum am folosit Furia de la Icas si ceva lichid de la Agro, cred ca se numeste Natura

#638
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Din cate am citit, nici un ingrasamant organic nu este perfect solubil, au reziduuri. Asta e motivul pentru care se folosesc anorganice.

 Hapygarden, on 08 iunie 2017 - 19:17, said:

Guru, Ține-te de plansa de proiectare ca de mâine pun la semănat toate frunzele asiatice și europene. De la muștar, la Pak choi, andive frisee și alte nebunii. Ia sa vedem ce fac în cuptorul verii "pe sistem" hidroponic.

Eu am in crestere swiss chard si Pak choi. Din swiss chard am mancat cateva frunze, Pak Choi s-a suparat rau de tot cand i-a crescut pH-ul la 7.8 si i s-au uscat multe frunze. Am reparat pH-ul si acum are alte frunze, dar sunt prea mici pentru a le manca.

#639
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Din greseala am adaugat prea mult pH- si pH a ramas pe undeva pe la 4 o saptamana. Plantele nu erau vizibil afectate, dar erau amare rau.

#640
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017
toata agricultura "moderna" este hidroponie deghizata ! ... Posted Image
fertirigare, corectarea deficientelor solului, nutrienti "specializati" vegetatie sau fructificare,
pH down, pH up, micronutrienti solubili, prebiotice sau probiotice... etc

Edited by preacuratul, 21 October 2017 - 16:34.


#641
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Posted by scuterone on 04 October 2015 - 14:04 in Legumicultura, Floricultura
Cateva observatii:
Se tot discuta despre manualu' de la universitatea cornell.obiectii:
Se specifica clar ca sistemul este destinat cresterii unei salate de 150g ,intrebarea logica este urmatoarea: in acelasi sistem se poate creste o salata avand o greutate mai mare? Raspunsul este NU
Se adauga oxigen pur in apa
Se foloseste apa distilata.
Salata este pusa la rece imediat dupa recoltare.
O concluzie cat se poate de logica ar fi urmatoarea: Daca pentru o salata hidroponica de 150g este necesara atata tehnica oare cat este necesar pentru o salata  de 350g+ ? De mult mai mult.
Greutatea unei salate la vanzare in Ro este minim 250g si bate spre 200-225g in perioadele de criza. Din asta rezulta ca sistemul cornell nu este viabil in Ro din punct de vedere comercial, desigur salata afara se consuma in greutati mai mici , aici in Ro unde educatia alimentara este limitata o salata de 500g se vinde mai bine decat una de 200g desi ar trebui sa fie invers.
Din pacate timpul imi este limitat si nu pot lua la puricat manualul de mai sus(cornell).Vad ca au o versiune mai noua fata de ce stiam eu.
........
Imi permit sa fac cateva recomandari pentru cei pasionati de salata hidroponica.
La germinare este necesara o umiditate de 100% si se rezolva prin acoperirea cu o folie.
Se foloseste salata speciala destinata spatiilor protejate de preferinta cu seminte drajate
Sunt 2 tipuri de apa plata - apa trecuta prin osmoza inversa (distilata) si apoi remineralizata - nerecomandata (cea mai ieftina)(pe eticheta - apa naturala de izvor..Romania..) si apa de izvor cu carbonati recomandata datorita carbonatilor care ofera stabilitate sistemului (ph)
O mare fluctuatie a ph-ului indica o instabilitate a sistemului rezultat din : rapoarte anormale la ingrasaminte dozare incorecta sau eliminarea din.sistem a unei cantitati mari de plante - radacinile de asemenea ofera stabilitate sistemelor mici.
Ph este intre 5,8-7 unde ne duce sistemul iar ec este de la 1,6-1,8 vara la 2-2,2 iarna.
Sistemul se stabilizeaza la ph doar la o ora dupa adaugarea de ingrasamant si doar atunci ..sistemul trebuie lasat sa se stabilizeze singur undeva intre 5,8 si 7 mai explicit ph-ul este dat de noi prin mineralele adaugate , o reglare a ph-lui tottimpul este contraindicata.
Salata tip iceberg nu este destinata culturii hidroponice si nu se poate face la nivel comercial..desi domnu' Erol Sinan imi spune pe youtube ca el o face...dar eu ma indoiesc.
Se vorbea pe aici ca nu se gaseste molibdat de sodiu dar necesarul de molibdat de sodiu pentru salata este de 7 g la 100 mc de apa ..nu stiu cum se poate face asta la sistemele mici chiar si in solutie concentrata. De unde rezulta ca pentru sistemele mici si.medii este necesar folosirea unui ingrasamant combinat acest ingrasamant este specificat la inceputul acestui thread tot de persoana mea si se numeste Universol Basis 4-19-35 + magneziu sulf si microelemente la o simpla cautare pe google gasim si fisa tehnica a produsului. Universol basis se combina cu Azotat de Calciu(preferabil NUMAI yara - calcinit) in proportie de 50%-50% acestea nu se amesteca intre ele ci se pot adauga PE RAND in solutia nutritiva, De asemenea acest  tip de ingrasamnt REPREZINTA BAZA DE PLECARE a tot ce inseamna cultura hidroponica de orice tip avand toate mineralele necesare cresterii unei plante.O solutie comerciala nu este viabila din punct de vedere economic daca se bazeaza pe combinatia de mai sus de unde si specificatia "baza de plecare".Un sistem bazat doar pe mineralele prezente in celebra solutie Hoagland este un sistem pe care il consider vechi. Varianta de mai sus cu ingrasaminte este valabila doar in cazul in care se foloseste apa distilata sau apa plata. Pentru apa de put sunt alte proceduri. Analiza apei in scop hidroponic la firma Holland Farming (fiind singurul laborator din tara daca nu ma insel nu cred ca este reclama - daca moderatorul are alta parere rog sa editeze) tot acolo se poate obtine dozajul de ingrasaminte pe cultura raportat la analiza apei.
Mai trebuie mentionat ca impotriva a tot ceea ce scrie pe net salata este una dintre cele mai grele culturi hidroponice ,salata de calitatea 1 este destul de greu de obtinut , usurinta este ca poti sa experimentezi , ca rezultatul il obtii relativ repede dupa aproximativ 45-60 zile .
Sincer Turcia este mult mai dezvoltata hidroponic ca noi nu stiu de ce ar cauta un turc sfaturi si idei la noi cand toate ar trebui sa fie mult mai dezvoltate la ei ..
La ce sistem am vazut ca are el in asa sistem se.foloseste numai turba speciala dar ca sa ocolim turba speciala care nu se gaseste la noi (desi se pot incerca diferite amestecuri) putemsa alegem niste pahare speciale de la poppelmann (cele cu gauri patrate) punem turba in ele , plantam salata si o lasam pana cand radacinile stabilizeaza turba - -atunci punem salata in sistem, de asemenea ne asiguram ca sistemul are tot timpul plante in el , asta inseamna ca daca am capacitate de 30 salate impartim sistemul la 6 si plantam 5 salate pe saptamana .. separarea micro de macro este gresita doar daca nu sunt destinate special in acest scop.Cresterea salatei in balcon cu lumina artificiala este ok atat timp cat este destinata consumului propriu , acest sistem este total inoportun pentru startul unui sistem comercial, as merge mai departe si as spune ca este inoportun pentru acumularea de experienta datorita lipsei luminii naturale.
In incheiere nu recomand sa incepeti un sistem comercial pentru salata hidroponica ,consuma foarte multe resurse si nu esterentabila la noi deoarece salata se creste foarte usor pepamant cu investitii mici , pe cat de usor este sa cultivi salata pe pamant pe atat de greu este sa o faci hidroponic. Este o foarte buna cultura sa experimentati un sistem hidroponic si atat.

#642
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ai copiat un post pentru ce?
Postul este aici, nu înțeleg de ce îl dublezi dacă tot nu ai nimic de comentat pe tema lui.

#643
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
probabil o fi vrut sa vada daca autorul mai are ceva de adaugat .... Posted Image

cu siguranta as forumula altfel  , nu-mi place tonul asta de "yo le stiu pe toate"   Posted Image  
firma pe care am mentionat-o face analiza apa-sol super ok numai ca programul de fertilizare este de provenienta Scotts si ei vor sa-si vanda doar ingrasamintele lor
nu ai o libertate de retete bazate pe furnizori sau tipuri de fertilizant , un fel de IPhone ...
Limitarea unui sistem hidroponic bazat pe bazin cu apa este reprezentata de nivelul oxigenului dizolvat in solutia nutritiva. Cu cat temperatura apei din bazin creste , cu atat nivelul de oxigen pe care apa il poate retine-scade, odata cu cresterea temperaturii apei activitatea radacinei creste si implicit si nevoia de oxigen. Nu stiu cat m-am facut de inteles la ora asta.Ideea este ca apa nu poate furniza oxigenul necesar plantei pentru o cultura intensiva, O sa raspund inainte si celor care au vazut filmuletul la TV cu fabrica de salata pe bazine cu apa - acolo baietii folosesc in bazinele cu apa o folie speciala prin care ies bule fine cu aer, acele bule se pare sunt suficiente pentru oxigenarea radacinilor, frima care construieste asa ceva are sediul in Canada.

#644
tarafagaraasului

tarafagaraasului

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2017
asa-i ca nu stiai ? ... Posted Image
in toate sistemele hidroponice, planta nu are 100% din radacini in apa (solutia nutritiva) !
"respira" adica !

Edited by tarafagaraasului, 23 November 2017 - 21:12.


#645
AdyBoby

AdyBoby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2009
Sunt si eu interesat de subiect.
Credeti ca putem "revergora" acest topic?

#646
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
In general sistemele hidroponice nu sunt rentabile la scara mica. Trebuie substante, analize ale apei, dozatoare automate etc.
Eu in ultimii ani am reusit sa pun la punct un sisitem hibrid de crestere a plantelor (legume si nu numai) cere functioneaza in spatiu redus. Este partial hidroponic, partial cu substrat fertirigat. Substratul este un substrat inert dar totusi este pamint. Nu sunt profesionist pentru ca nu vind produsele. Totusi sistemul imi asigura necesarul de legume pentru familie. Nu stiu daca aici este locul unde ar trebui sa scriu despre el. Nu am vazut nimic in acest domeniu la amatori.

#647
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Singurul motiv pentru care nu pot cultiva hidroponic este calitatea apei.

#648
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Eu, in Bucuresti, utilizez apa de la robinet. NU am probleme cu apa. Are putin clor dar in vasul de amestec am o pompa de aer din cele ce se utilizeaza la acvarii. Aerarea apei cu pompa pe linga adaugarea oxigenului are si avantajul ca elimina clorul.

O alta problema a apei din Bucuresti este PH-ul. Apa de la robinet este usor bazica si eu doresc apa usor acida. Profesionistii recomanda acid fosforic. Eu folosesc superfosfat. Cade la fundul vasului si se dizolva treptat. Adaug superfosfat si ingrasamint solubil o data pe saptamina.

Cel mai important este sa sti cum este apa. In felul acesta sti ce trebuie sa mai adaugi in ea ca sa fie buna. Exista aparate de masura sofisticate pentru profesionisti. Eu, fiind amator, utilizez testere de apa pentru lacuri. Masor saptaminal PH-ul si concentratia de azotati. Deasemenea masor mai rar (o data pe luna) concentratia de azotiti (=nitriti) si de oxigen. Poti utiliza benzi speciale de hirtie ce se moaie in apa si se coloreaza dar uneori indica gresit. Iti recomand seturi de solutii ce se picura intr-o eprubeta si se compara culoarea cu niste etaloane. Un set de substante imi ajunge doi ani. Seturile pentru oxigen si azotiti ajung mai multi ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate