Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Culturi hidroponice

- - - - -
  • Please log in to reply
664 replies to this topic

#595
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa mine lampa are prea mult rosu si prea putin albastru tinand cont ca vrei pentru salata in faza vegetativa de frunza nu pentru seminte

#596
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Ud plantele cu apa din acvariu de ani de zile. Are nitrat putin mai mare intentionat, ba chiar are si reziduuri semi-solide. Le merge foarte bine plantelor, Adaug si ingrasamant mai rar ca sa mai balansez.

Lumina are raportul intre rosu si albastru de circa 2 la 1, cam asa am vazut la toate care se pot cumpara. Totusi, pot sa adaug la ea si alte culori din proiectoare RGB pe care le am prin casa, dar e cam greu spus ce lungime de unda are precis.

#597
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017
albastru este ptr vegetatie.
rosu este ptr fructificare.
cam asta voia sa spuna colegu' @guru. Posted Image
exista o relatie (care in natura se numeste ecosistem) intre cantitatea de pesti si nr de plante.
bafta

Edited by ambi, 12 April 2017 - 21:24.


#598
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Asa este, relatia exista. Totusi majoriatea lampilor au formula asta rosu:albastru 2:1 si un film pe yoututbe lamurea problema. Vad cum se comporta.
Da, stiu ce este ecosisistemul pentru ca verific acvariul regulat, multumesc. Plante exista si in acvariu, dar si cultivate de mine afara in pamant. Cele din acvariu primesc si ingrasamant la nevoie, la fel ca si cele de afara.

#599
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Am pus salatele in piatra ponce si solutie hidroponica, pe sistemul de la Ikea (mai putin lumina care e diferita).
Am diluat ingrasamantul lor conform indicatiilor si l-am turnat in cuva, piatra ponce s-a udat corect. Pana acum nimic gresit.

In doua zile avem deja vizibila, in conditiile in care au lumina exclusiv artificiala si temperatura ambianta de circa 17 grade.

Attached Files


Edited by ipman, 17 April 2017 - 12:37.


#600
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Dupa 5 zile de crestere in sistem hidroponic, salatele mele au intre 3 si 5 frunze noi. In mare parte au stat la 17 grade celsius, acum sunt cam 16 pentru ca a scazut temperatura afara.
Fata de cele dinainte am mai pus cateva cu perlit si ma gandesc sa pun si cateva cu substrat din nuca de cocos.
Astazi am mai adaugat ceva albastru la sfatul lui @subway_guru sa vedem ce iese.

Attached Files


Edited by ipman, 21 April 2017 - 20:12.


#601
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017
folosind apa din acvariu, substratul plantelor tale nu este altceva decat un filtru biologic.
asa cum bie stii acest filtru are nevoie de o perioada de maturizare. (sa zicem 15-30 de zile)
timp in care plantele vor fi hranite "artificial" ! Posted Image

Edited by ambi, 22 April 2017 - 15:21.


#602
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Ce am pus mai sus este un sistem hidroponic pentru moment. Adica nu contine apa de acvariu inca. Vedem ce iese, apoi experimentez si cu apa de acvariu.

#603
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Am profitat de o zi libera in plus si am studiat ... chimia.
In recipientul de cultura pH-ul era razna rau, de-asta totul mergea in reluare.
Acum studiez chimia sa potrivesc pH-ul cu EC-ul ideal, dar variatia e relativ mare pentru un asemenea recipient mic (4 litri).
Momentan mi-e mila sa o iau de la capat si sa arunc tot, dar daca cineva o ia de la capat acum pot sa dau sfaturi pertinente ca sa nu se mai faca aceleasi greseli.

#604
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Sa trag concluzia ca sunt ultimul zapacit care se mai oboseste cu hidroponicele?
Pe moment totul creste ca Fat Frumos, merita incercat.

#605
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
@ipman, nu, nu esti, insa momentan la mine am rasadurile in casa si nu mai am spatiu si pt acest experiment.
Citesc pe aici si cand voi avea timp voi experimenta si eu.

#606
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Eu experimentez in continuare. Cand te reapuci da un semn, iti spun din experienta mea si cum as face daca as reincepe acum.
De fapt tot planuiesc sa reincep si eu alt recipient, dar imi lipseste o lumina.

#607
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Cred ca pot denumi cultura mea un succes. De fapt dovedeste ca se pot cultiva salate fara lumina naturala in conditii de iarna.
Trec la hidroponice la lumina solara, mai precis pe marginea ferestrelor.

Attached Files



#608
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Bravo, nu arata rău.
Cu ce reglezi ph-ul?

#609
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Aseara au ajuns in farfurie, interesant gustul diferitelor specii de salata.
Pe aceasta cultura am folosit acid sulfuric destinat acvariilor ca atunci n-am gasit acid fosforic. Intre timp l-am gasit dar n-a mai fost nevoie, pH-ul n-a iesit din parametri, e in jur de 6.2. Dar nu s-a evaporat apa mai deloc.

#610
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Am ajuns la al doilea castron de salata cu frunzele culturii, foarte gustoase.
Am inceput si o a doua tava de cultura, cu tatsoi si rubarba. Nu ma asteptam sa creasca asa de repede tatsoi si a iesit putin cam inalt, dar sper ca va supravietui.

#611
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Poti spune ce lumina folosesti?

#612
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
La tava mare (si veche, cea din poze) folosesc SANlight M30. La noua tava am decis sa incerc Ikea Vaxer, kit-ul complet format din tava si lumina.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate