Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

Culturi hidroponice

- - - - -
  • Please log in to reply
664 replies to this topic

#145
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsubway_guru, on 01 ianuarie 2015 - 19:50, said:

Ok, de fapt nu prea ai date concrete in afara de pret...
Pun punct aici, discutia e total inutila...
Sa fi iubit!
... Panel LED de cultivo POWER GROW 120W
Los Panel de cultivo serie POWER GROW son la nueva generación de iluminación LED para cultivos de interior.
Representan una gran evolución y un gran salto cualitativo en relación a los modelos anteriores Apollo, incorporando notables mejoras en su diseño y en el tipo de LEDs. En estos momentos son el grupo de luces de cultivo más novedoso y poderoso existente en el mercado.
El panel de cultivo POWER GROW 120W consume aproximadamente un 70% menos respecto a las luminarias tradicionales (contando el consumo de balastos y otros equipos adicionales), por lo que el ahorro en la factura eléctrica será notable. Ofrezca a sus plantas la mezcla perfecta de luz, activando la fotosíntesis de una manera impensable con ningún otro método antrior de iluminación, ya sea para la fase de crecimiento como para la etapa de floración.
Las plantas que crecerán bajo su panel POWER GROW producirán hojas y flores grandes, frondosas y abundantes, puesto que con este tipo de iluminación LED se aprovecha al máximo el espectro lumínico que se le ofrece a la planta (hasta un 90%), mientras que con las lámparas de vapor de sodio (HPS) se desaprovecha gran parte de del espectro de luz (cerca del 90%), ya que las plantas no lo necesitan. Esto se debe a que la luz que emiten las lámparas de vapor de sodio (HPS) es una mezcla de casi todos los canales de luz, dando como resultado una luz blanca anaranjada, mientras que con el Panel POWER GROW 120W la luz es una mezcla precisa de los colores que necesitan las plantas para efectuar su ciclo vital.
Otras de las principales ventajas de los paneles POWER GROW 120W para cultivo de interior son que no producen prácticamente ni calor ni ruido, no requiere de balastos, reflectores ni ningún otro tipo de equipo auxiliar. Esto lo hace especialmente apreciado cuando se pretende cultivar en épocas calurosas, disminuyendo significativamente la temperatura en el espacio de cultivo. Además la gama de lámparas GrowPanel LED para cultivos son plug and play, funcionan simplemente conectándolas a la corriente.
Ya sea en un invernadero o un jardín interior, el panel POWER GROW 120W proporciona una cobertura de área de cultivo de Ø 90cm en la fase de crecimiento y Ø 80cm en la fase de floración. Cuando se utiliza como se recomienda se amortiza en menos de un año (basado en el promedio nacional de 18 céntimos de Euro por kilovatio-hora). Con los costos de energía disparados comprar paneles de cultivo LED son la opción más inteligente para el cultivador de interiores.

Tiempo de iluminación recomendado (ajustar según sea necesario):
Etapa de crecimiento vegetativo: de 14 a 16 horas.
Fase de floración: de 10 a 12 horas.
*Importante: Los paneles de cultivo POWER GROW 120W están destinados a jardines interiores e invernaderos solamente. No están diseñados para uso en exteriores.

Características
Área de cultivo: Ø 90cm - Área de floración: Ø 80cm
Puede sustituir a HPS (vapor de sodio) de entre 250 y 400 Watios aproximadamente.
Uso de ópticas sobre los LEDs, lo que permite una penetración de la luz excepcional.
Es ecológico: No contiene materiales perjudiciales para el medio ambiente (sodio, mercurio...).
Construido con un novedoso sistema de disipación de calor mucho mas efectivo que en otros modelos LED.
Es versátil: Puede ser utilizado con cualquier método de cultivo en interior (cultivo hidropónico, aeropónico o suelo).
Es discreto: Baja huella térmica y acústica, practicamente indetectable.
Seguro para operar: no hay riesgo de incendio o explosión de las bombillas.
Ideal para todas las fases de crecimiento de las plantas (crecimiento vegetativo y floración).
No necesita configuración, se trata de un plug'n'play.

Beneficios:
Debido a su mínima generación de calor, puede ser colocado muchos más cerca de las plantas, estimulando un crecimiento más rápido.
Alta eficiencia de aprovechamiento de luz: las plantas pueden absorver hasta el 90% de la luz emitida, frente al 8-10% de aprovechamiento en las luces HPS (vapor de sodio).
Ahorro económico: ahorra hasta un 70% de energía, reduce las facturas mensuales de electricidad.
No son necesarios equipos adicionales para refrigeración, balastos ni reflectores...


l-am cumparat din Spania ! ... aici ai datele originale !
poti sa-mi scrii un MP daca vrei ceva ! ... sa .uti sanatos ! ... ai pocit topicul , "desteptatia-Ta"
cu stima
Victor

Edited by 9victor, 01 January 2015 - 20:02.


#146
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
Victoras tata, nu esti Victoras destul...daca nu esti si fudul!
:(
Mai stim noi unul...

Edited by subway_guru, 01 January 2015 - 20:07.


#147
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Cred ca discutia asta, destul de interesanta, ar trebui continuata maine, cand se vor evapora vaporii de la palinca...

#148
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsubway_guru, on 01 ianuarie 2015 - 20:06, said:

Victoras tata, nu esti Victoras destul...daca nu esti si fudul!
Posted Image
Mai stim noi unul...
tocmai ce mi-am terminat pedeapsa ! ... asa ca pot sa-ti bag metrul pe gat ! ...sau daca din gresala nu am metrul la mine ...
o sa-mi iau 3 puncte ptr "betia" mea ! ... eu insumi, ptr tu esti zero !

Edited by 9victor, 01 January 2015 - 20:23.


#149
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
N-am eu treaba cu pedepsele matale...varsa-ti fierea in alta parte...
:(
Eu te intreb de LEDuri si matale...bati campii!!!
Cat ziceai ca ai la IQ???...ca nu se confirma...

Edited by subway_guru, 01 January 2015 - 22:02.


#150
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsubway_guru, on 01 ianuarie 2015 - 21:54, said:

...varsa-ti fierea in alta parte...
Off-topic ! ... acest topic este despre culturi hidroponice ! ... cultivi hidroponic ? ... pe acesta tema, esti guru la tine-n sat ! ...
argumenteaza-le acestora ideile tale despre Grow-LED ! ...apropos, de ce te tot bagi in seama cu iluminatul ? ...
vinzi LED-uri ? ... ti-am stricat reclama ? ...puta !
IQ-ul meu ? ... vise, tata ! ... vise ! ...
PS: azi sunt treaz, si m-am aprins "again" citind postarile lu' asta ! ... Posted Image

Edited by 9victor, 02 January 2015 - 08:27.


#151
himanpepe

himanpepe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.06.2007
Salut!
Am si eu o problema ! am incercat sa cultiv ceapa verde in perlit , udata cu apa in care s-au dizolvat ingraseminte solubile 20-20-20 (4g ingraseminte la 2litri de apa) ceapa creste foarte repede dar dupa doua saptamani , timp in care ajunge la o palma inaltime incepe sa i se moaie frunzele ? are cineva idee de ce?
Va multumesc !

#152
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Daca te referi la faptul ca frunzele se apleaca nu mai sunt erecte dar planta este tot sanatoasa / adica nu moi ca atunci cand se strica/ se intampla din lipsa de lumina, fenomen ce apare indiferent de tipul de cultura.
Daca este moale / stricata, nu ma pricep, dar cel mai probabil este ceva in neregula cu solutia nutritiva.

#153
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Ai citat gresit.

himanpep trebuie sa caute la radacina... la el e problema.
Plantele mele o duc bine deocamdata.

#154
ebh

ebh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.04.2008
[ http://fatalii.ro/ebh/iunie/2015-06-09%2020.24.18.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#155
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Felicitari si hai cu detalii, ebh.

#156
himanpepe

himanpepe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.06.2007
Salut! Am revenit.
ieri am plantat 5 ardei in nuca de cocos, astazi vreau sa plantez 5 plante de capsuni , 5 de rosii si 5 de vinete , 10 de ceapa , tot in cocos.
Nu prea stiu cum sa fac solutia nutritiva. Am realizat astfel solutia : 10g ingrasaminte solubile 20-20-20 +ME de la Scotts la 10L apa de robinet.
Va rog daca se poate sa continuam discutia legata de substanta nutritiva si tratarea apei . Cu ce am gresit pentru ca sigur am gresit cu ceva !
Va multumesc!!!

Edited by himanpepe, 12 June 2015 - 09:13.


#157
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Salata hidroponica.

Lungime masa = 9 m. Diferenta de nivel (panta curgere) = 7 cm.

Attached File  Salata Hidroponica 01.JPG   508.38K   99 downloadsAttached File  Salata Hidroponica 02.JPG   540.79K   100 downloadsAttached File  Salata Hidroponica 03.JPG   521.2K   97 downloadsAttached File  Salata Hidroponica 04.JPG   515.27K   91 downloadsAttached File  Salata Hidroponica 05.JPG   452.29K   88 downloadsAttached File  Salata Hidroponica 06.JPG   515.42K   82 downloadsAttached File  Salata Hidroponica 07.JPG   469.94K   83 downloadsAttached File  Salata Hidroponica 08.JPG   479.21K   83 downloadsAttached File  Salata Hidroponica 09.JPG   499.07K   81 downloads

#158
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Foarte frumos,investitie pe masura.Unde este situata sera?

#159
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
In Bucuresti, la facultate.

#160
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
O explicare pe intelesul tuturor, gen cele facute de excelentul nostru Jumborom!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-TNTKn_1JNM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#161
himanpepe

himanpepe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.06.2007
Salut !
Faina instalatia . dar puteti sa ne ajutati si pe noi cu informatii legate de substanta nutritiva ?
Adica ce inseamna reconditionarea ei , cum se realizeaza si din ce ?
Va multumesc !

#162
haci

haci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.11.2013
Buna seara.
  Suntem bucuros ca am gasit asa un forum. si daca acceptati si pe mine intre voi bucuram forte mult.
  Pentru ca suntem sitrain si nu prea stiu ca voi Romaneste iertati mie. Sa fie sa intelegeti tot ce am scris. Si pentru greselile iertati mie.
  Ma numesc Haci si sunt Turk. Am citit la internet despre hidroponica si am hotarit sa fac si eu cate ceva la balconul nostru din bloc. Locuiesc la Bucuresti la un apartament ci am un balcon de 1,22 x 2.54. Adica forte mic. dar incerc sa cultiv la aceasta balcon salata iceberg, capsuni si rosii. Incerc aceasta si folosesc formule HOAGLAND. tot nutritiile cu garamajele reglez eu dupa formule Hoagland. Am cautat mult dar nu am gasit ce trebuie mie pentru formule Hoagland. ( posibil eu nu stiu und cautam - pentru ca nu suntem din domeni aceasta.)
  Incerc sa tot ce fac scriem aici sa impartisam cu tot lumea. Credem ca "INFORMATII,  DACA IMPARTE MARESTE".  De aia tot ce facem scriem aici si  nu numai daca cineca intreaba ceva raspund la fiecare tot ce STIU EU. nu spun ca stiu multe pentru ca incerc sa invat si eu. Daca cineva vrea sa face la casa asa ceva si are nevoie de curaj sau ajutor, mie face placere sa impart tot ce pot.
   Prima oara am invatat din internet diferite forumurile cum se va face aceasta. si am facut un sistem cu 6 teava vertical pentru salata. Am cumparat teava d:7,5  cu lungime 100 cm 6 bucati ( atata permite balconul meu) reductor, coltar, etc. Punem pozele ce am facut. daca am gresit ceva si daca ajutati mie sa indrept raman datornic.
  Am cumparat PH metru si EC metru din Satu Mare. Am cumparat pompa de apa. Pompa de aer. Pentru pompa de apa am cumparat un furtun coloare negru, pentru ca daca alb sau deschis coluare peste timp incepe sa face alge (si bloceheaza furtunu )  
  Facem experimentul aceasta cu formula Hoagland. De ce formula Hoagland ?. Pentru ca formule aceasta pot sa folositii oricare plante sau copac sau floare. Singur trebuia sa reglez valorile PH si EC. ( asa am inteles eu.)
  Formula Hoagland  = Azot (N) : 210  -  Fosfor (P) : 31  -  Potasyum (K) : 235  -  Calsium (CA) : 200 -  Magbezium (Mg) : 48 Kukurt (S) : 64  -  Fier (FE) : 5  -  Boric acid ( B )  : 0.5  -  Mangan (Mn) : 0.5  -  Zing (Zn) : 0.05  -  Cupru(Cu) : 0.02  -  Molibdan(mo) 0.01
   Eu am cautat produsele aceasta nu am gazit separat separat dar am cautat si astfel.
   Adica : Calsium Nitrat, Potasium Nitrat, Potasium sulfat,Magnezium sulfat. Mono potasium fosfat, fier II sulfat, Sodium molibdat, si asa mai departe. si nu am gasit. Am gasit la piata alta,  astfel de ingrasamant facut dar nu  e nici formula Hoagland.  Stiu ca este FORTE IMPORTANT valoriile de mestecat, am decis sa nu cumparam nici un ingrasamant facut si am adus din afara elementele si am facut eu mestecatura. 2 bidon. Primul bidon elementele de  macro, al 2 la bidon elementele de micro.
  Vreau sa cultivez de la seminte.  Am facut comanda si zilele urmatoare primesc seminte de salata ICEBERG si rosi.
  Pun acuma poze ce am faut la balconu nostru.
  Prima zi cu fiul meu la cumparaturi.
  la fiecare teava la o parte are reductor sa prinde apa la cel alti parte coltar are. unde are coltar curge apa teava din sus. pentru ca partea cel alta are reductor tot apa nu curge la teava din jos. deci interiorul da fiecare teava ara intetdeuna jumatate de apa. din untimul de teva tot are reductor si  dupa cea apa curge la bidonul de jos. La  bidonul de jos are pompa de aer. cu aceasta la apa pompam aer. linga aceasta are pompa de apa. cu aceasta pompa de apa pompam apa cu nutritiile la primul teava apa. cu aceasta apa circula inte teavaurile. Apa nu este apa simplu si este cu nutriile. Fiecare saptaman trebuia schimbat apa si punem nou apa cu naou nutritiile. Apa :  Este forte important sa folosim apa de ploaie sau apa de baut. Apa din robinet pentru ca are clorur nu este recomandat. Oricum apa de ploaie cel mai bine. PH forte mic.
Pentru moment opresc aici.Acuma oara este 00.00 Ne mai vedem si maine.

Attached Files


Edited by haci, 16 September 2015 - 22:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate