Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Generalitati: Credintele religioase, daunatoare societatii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19154 replies to this topic

#18487
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostTheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 21:07, said:

Si poate ca lucrurile nu sunt chiar asa cum par.

Se poate, cum sa nu. Deci, in afara de faptul ca te crezi Universul ce lucruri speciale mai faci?

#18488
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostEndgegner, on 07 aprilie 2017 - 21:25, said:

Se poate, cum sa nu. Deci, in afara de faptul ca te crezi Universul ce lucruri speciale mai faci?
Ti-am zis eu ca nu vezi bine. Eu nu ma cred Universul ci doar parte din el. Cat despre lucrurile speciale, depinde ce intelegi tu prin asta. Nu stiu, pot face destul de multe chestii ce poate ca unii le-ar numi speciale, eu insa nu le consider speciale. Uite, de exemplu pot sa-ti alterez perspectiva asupra realitatii, felul in care te percepi pe tine insuti fara a te transforma prin asta intr-un prost sau intr-un nebun. Adica iti pot arata o interpretare a realitatii mai corecta fata de modelul standard ce ti-l prezinta mintea umana. Iar asta din perspectiva unuia ca tine ar fi ca si cum ai avea deodata acces la o alta lume. Iar asta iti garantez ca nu te lasa indiferent. Sunt tot felul de posibilitati in cadrul mintii umane ce deocamdata nu prea sunt explorate sau intelese, iar eu am invatat in timp cum sa apas niste butoane.

Edited by TheEverlastingShadow, 08 April 2017 - 00:07.


#18489
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostEndgegner, on 07 aprilie 2017 - 20:55, said:

Fii serios, mai. Eu sunt convins ca te-a vrajit cineva. Ai citit niste prostii pe undeva.
Stiu, e la moda holismul, dar nu putem merge pana aolo incat sa ne credem altceva decat suntem.
La bază, universul e doar energie care interacționează după legile fizicii, nu există nimic altceva. O parte din energia asta are capacitatea de a observa aceste interacțiuni, putem să zicem că această parte are rolul de ochi al universului. Chiar dacă noi suntem ochii universului, restul universului e trupul. Universul vede prin noi la fel cum tu vezi prin ochi.

Nu știu dacă are logică pentru tine sau nu, e cam irelevant, nu încerc să te conving că așa e, fiecare e liber să creadă ce vrea, poți să crezi că sunt vrăjit dacă te face să te simți mai bine, mi-e totuna.

#18490
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 26.01.2007

View Posta3e6u9, on 08 aprilie 2017 - 07:06, said:

Noi suntem ochii universului, restul universului e trupul
Universul vede prin noi la fel cum tu vezi prin ochi.

Nu știu dacă are logică sau nu
Fiecare e liber să creadă ce vrea
Nu are logica pentru toata lumea, dar daca are logica pentru tine, e ok. Fiecare e liber să creadă ce vrea.
Insa sa exprimi asemenea credinte dupa ce ai pretins ca esti ateu? Asa ceva...

Nu mi se pare fair play...

Edited by Sfantul Jakob, 09 April 2017 - 13:37.


#18491
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostSfantul Jakob, on 09 aprilie 2017 - 13:36, said:

Nu are logica pentru toata lumea, dar daca are logica pentru tine, e ok. Fiecare e liber să creadă ce vrea.
Insa sa exprimi asemenea credinte dupa ce ai pretins ca esti ateu? Asa ceva...

Nu mi se pare fair play...
Ateismul e necredința în vreun zeu. Eu nu cred în vreun zeu, pe care-l definesc ca fiind o ființă supranaturală inteligentă, deci sunt ateu, simplu, nu? Faptul că facem parte din univers mi se pare evident, eu adaug doar că diviziunile sunt iluzorii, noi suntem manifestări locale ale universului.

#18492
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostTheEverlastingShadow, on 07 aprilie 2017 - 12:26, said:

Ma tem ca nu e chiar atat de simplu. Dialogul cu Universul locuieste la baza formarii mecanismului mintii, asa se formeaza sinea. Bineinteles ca nu ma refer la dialog in cuvinte ci la un schimb de informatii intre mediu si minte, ma refer la felul in care mintea si mediul interactioneaza, adica definitia perceptiei. A percepe inseamna a dialoga cu Universul, iar dialogul cu Universul se realizeaza in paralel pe mai multe cai, numite organe de simt, insa nu sunt numai acestea implicate. Degeaba ai ochi daca nu ai minte. Si se poate observa deosebit de clar cum mintea este ceva legat de dialogul cu mediul, cu Universul, prin ceea ce noi numim realitate.
Ma refeream la diferenta intre a dialoga cu o persona si a face schimb de informatii cu un mediu impersonal.

#18493
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006
Oameni buni, puteti sa reveniti la topic ?

#18494
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Kentucky governor's plan to combat rising Louisville murder rate: "Pray"

Quote

Kentucky Gov. Matt Bevin called on the "power of prayer" to help combat Louisville's rising murder rate as he urged people to form prayer groups to walk high-crime neighborhoods.
His plan, outlined at a community meeting, was met with a mix of support and derision. Bevin urged volunteers to form teams of 3-10 people that pick the same block to walk at the same time of day, at least two or three times a week. He urged participants to make a yearlong commitment.
Earlier in the week, Bevin downplayed the availability of guns as a problem behind Louisville's murder rate. He called the homicide spree a cultural, spiritual and economic problem.
Gun-rights advocates including the National Rifle Association wield considerable political clout in Kentucky.
A ministerial group from some Louisville neighborhoods hardest hit by the violence offered its own plan to combat the crime wave. The preachers called for updating what they see as lax gun laws that make it "easier to buy a gun in West Louisville than a piece of fresh fruit."
Dequante William Lamarr Hobbs Jr. was killed by a stray bullet while eating a bedtime snack at his bucatarie table in Louisville, Ky. in May 2017
Sa ne rugam ca sa oprim criminalitatea si violenta armata, in loc sa facem ceva util, dar care nu ne convine ... unora. Restul pica de fraieri. Sinteza religiei intr-un articol ...

Edited by archaeus5, 04 June 2017 - 12:40.


#18495
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
"Fiind crestini, lupta noastra e acum pasnica... Folosim toate parghiile legale. Suntem gata sa ascultam mai mult de dumnezeu decat de oameni, chiar daca va trebui sa le incalcam legile. Crestinii care nu traiesc pentru Iisus, nu vor fi in stare sa moara pentru Iisus."
-- Coalitia Pentru Familie

Edited by archaeus5, 01 July 2017 - 20:04.


#18496
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
nvm, nu stiu cum sa dau delete la post

Edited by tamtamtam, 03 July 2017 - 15:20.


#18497
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Când știința cooperează cu religia (deobicei se întâmplă acest lucru, desigur), atunci concluziile științei nu fac nimic altceva decât să confirme afirmațiile creștinismului.

Neurobiologul american Alex Korb ne împărtășește gândurile sale despre fericire:

1. Cea mai importantă întrebare:
Dacă sunteți într-o perioadă mai dificilă, puneți-vă o întrebare: “Pentru ce pot să-i mulțumesc lui Dumnezeu?” - ceea ce confirmă rugăciunea creștină.
2. Exprimați-vă sentimentele negative - spovedania creștină.
3. Luați o decizie - Căci credința fără fapte, moartă este.
4. Intrați în contact cu oamenii - parohia creștină.

http://perfect-ask.c...doar-4-lucruri/

Edited by mario_bril, 04 July 2017 - 22:14.


#18498
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmario_bril, on 04 iulie 2017 - 22:13, said:

să confirme afirmațiile creștinismului.
Confirma ca religia crestina este o inventie a omului.
Crestinismul nu are monopol pe afirmatiile respective (cum ar fi gandirea pozitiva), si nu are nici un merit deosebit pentru ele.
Mesajul de mai sus confirma afirmatia lui Arthur C Clarke:

Quote

One of the great tragedies of mankind is that morality has been hijacked by religion. So now people assume that religion and morality have a necessary connection. But the basis of morality is really very simple and doesn't require religion at all.

In plus, exprimarea sentimentelor negative este cu totul altceva decat spovedania.

#18499
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkolfleading, on 06 iulie 2017 - 11:02, said:

Confirma ca religia crestina este o inventie a omului.
Confirmă, pe naiba. Ia apucă-te dumneata să demonstrezi asta, să văd și eu ce și cum confirmă.

View Postkolfleading, on 06 iulie 2017 - 11:02, said:

Crestinismul nu are monopol pe afirmatiile respective (cum ar fi gandirea pozitiva), si nu are nici un merit deosebit pentru ele.
Creștinii nu susțin că ar deține vreun monopol. Constat că nu ai înțeles absolut deloc creștinismul, de asta fiind tu, ateu. Din ignoranță.

View Postkolfleading, on 06 iulie 2017 - 11:02, said:

Mesajul de mai sus confirma afirmatia lui Arthur C Clarke:
Dacă ai ajuns să citești din scriitorii de SF ca și când ar fi mari înțelepți, e clar... Nu aveți absolut niciun reper, sunteți complet dezorientați.

View Postkolfleading, on 06 iulie 2017 - 11:02, said:

In plus, exprimarea sentimentelor negative este cu totul altceva decat spovedania.
Înseamnă că nu ai înțeles ceea ce este spovedania. Ceea ce, nu mă miră.

#18500
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 06 iulie 2017 - 11:27, said:

Înseamnă că nu ai înțeles ceea ce este spovedania. Ceea ce, nu mă miră.
Înseamnă că nu ai înțeles, ceea ce este spovedania.
Asa, mai merge! :)

#18501
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postmario_bril, on 04 iulie 2017 - 22:13, said:

Când știința cooperează cu religia (deobicei se întâmplă acest lucru, desigur), atunci concluziile științei nu fac nimic altceva decât să confirme afirmațiile creștinismului.
De unde le scoti tovarase ? Ca de la lumea reala sigur nu o faci. Ti-ai creat asa un fel de realitate proprie in care delirezi tot felul de lucruri fantastice despre crestinism ce insa nu au absolut nicio temelie in realitatea obiectiva. Faci afirmatii ce denota ca esti complet rupt de lumea reala.

Edited by Real_NEO, 06 July 2017 - 14:23.


#18502
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostReal_NEO, on 06 iulie 2017 - 14:17, said:

De unde le scoti tovarase ? Ca de la lumea reala sigur nu o faci. Ti-ai creat asa un fel de realitate proprie in care delirezi tot felul de lucruri fantastice despre crestinism ce insa nu au absolut nicio temelie in realitatea obiectiva. Faci afirmatii ce denota ca esti complet rupt de lumea reala.
Cunoști care este a unsprezecea poruncă biblică?

#18503
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postmario_bril, on 06 iulie 2017 - 14:56, said:

Cunoști care este a unsprezecea poruncă biblică?
Dar dumneata cunosti diferenta dintre biblie si lumea reala ? Ca bag de seama ca nu poti gandi fara biblie. In mintea ta totul se invarte in jurul bibliei. Biblia, biblia, biblia, insa altceva in afara de ea nu mai intelegi ? De acum se cam observa indiciile obsesiei ce frizeaza patologicul.

Edited by Real_NEO, 06 July 2017 - 17:17.


#18504
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006
Pai si care este diferenta dintre Biblie si lumea reala? Enlight us.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate