Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

AMENDA ADMINISTRATIVA- afecteaza buna reputatie?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Inefabile

Inefabile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.01.2010
O amenda administrativa luata ca urmare a SUP acum 5 ani poate afecta buna reputatie pt un concurs in randul magistratilor?
Am facut o similitudine cu reabilitarea de drept care intervine in cazul amenzii penale (3 ani de la data aplicarii amenzii).
Oricum, reabilitarea nu este prevazuta pt o sanctiune cu caracter administrativ.
Ce parere aveti?

#2
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Daca te referi la admiterea la INM, cred ca poti sa stai linistit.

Eu in adolescenta am avut cred peste 10 amenzi administrative, pentru diverse motive (intradevar, nu am fost urmarit penal si nu mi s-au aplicat amenzi administrative), de la consum de alcool in locuri publice la expunere indecenta (nu a fost vorba despre nici o expunere indecenta, niste politisti idioti, dar nu mai conteaza), iar de la 18 ani, cand am luat carnetul, au aparut si cele de la cirulatie, nu am avut nici o problema in a ma inscrie la examenul de admitere la INM sau in a deveni avocat.

Unele dintre ele le-am platit, altele s-au prescris, oricum, ideea este ca nu sta nimeni sa verifice ce tampenii ai fi facut tu in adolescenta, in principiu cu totii le-am facut, iar atat timp cat in regulamentul de organizare al examenului nu se precizeaza vreo interdictie in acest sens si nici nu se defineste foarte clar buna reputatie, nu vad de ce te-ar respinge.

S-a mai discutat si aici problema.

Succes.

Edited by morpheusdj, 24 February 2010 - 12:35.


#3
Inefabile

Inefabile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.01.2010

 morpheusdj, on 24th February 2010, 12:22, said:

Daca te referi la admiterea la INM, cred ca poti sa stai linistit.

Eu in adolescenta am avut cred peste 10 amenzi administrative, pentru diverse motive (intradevar, nu am fost urmarit penal si nu mi s-au aplicat amenzi administrative), de la consum de alcool in locuri publice la expunere indecenta (nu a fost vorba despre nici o expunere indecenta, niste politisti idioti, dar nu mai conteaza), iar de la 18 ani, cand am luat carnetul, au aparut si cele de la cirulatie, nu am avut nici o problema in a ma inscrie la examenul de admitere la INM sau in a deveni avocat.

Unele dintre ele le-am platit, altele s-au prescris, oricum, ideea este ca nu sta nimeni sa verifice ce tampenii ai fi facut tu in adolescenta, in principiu cu totii le-am facut, iar atat timp cat in regulamentul de organizare al examenului nu se precizeaza vreo interdictie in acest sens si nici nu se defineste foarte clar buna reputatie, nu vad de ce te-ar respinge.

S-a mai discutat si aici problema.

Succes.

Daca un candidat la INM ia concursul, se verifica buna reputatie. Iti dai seama ca nu se ia in considerare numai cazierul, pe care oricum il depui la inscriere.
Eu ma refer la o amenda administrativa data ca urmare a scoaterii de sub urmarire penala. Am inteles ca amenzile administrative raman inscrise in evidenta operativa a politiei pe viata.
Oricum, este o chestiune de interpretare "buna reputatie" si ma gandesc ca se poate avea in vedere orice aspect la calificarea unui om ca avand buna reputatie.

 morpheusdj, on 24th February 2010, 12:22, said:

Daca te referi la admiterea la INM, cred ca poti sa stai linistit.

Eu in adolescenta am avut cred peste 10 amenzi administrative, pentru diverse motive (intradevar, nu am fost urmarit penal si nu mi s-au aplicat amenzi administrative), de la consum de alcool in locuri publice la expunere indecenta (nu a fost vorba despre nici o expunere indecenta, niste politisti idioti, dar nu mai conteaza), iar de la 18 ani, cand am luat carnetul, au aparut si cele de la cirulatie, nu am avut nici o problema in a ma inscrie la examenul de admitere la INM sau in a deveni avocat.

Unele dintre ele le-am platit, altele s-au prescris, oricum, ideea este ca nu sta nimeni sa verifice ce tampenii ai fi facut tu in adolescenta, in principiu cu totii le-am facut, iar atat timp cat in regulamentul de organizare al examenului nu se precizeaza vreo interdictie in acest sens si nici nu se defineste foarte clar buna reputatie, nu vad de ce te-ar respinge.

S-a mai discutat si aici problema.

Succes.


Tu ai avut amenzi contraventionale, nu administrative, le confunzi.

Edited by Inefabile, 24 February 2010 - 12:43.


#4
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Am precizat in paranteza ca nu am avut aplicate amenzi administrative, deci nu le confund cu cele contraventionale, dar sunt convins ca exista undeva o baza de date si cu sanctiuni contraventionale aplicate, indiferent ca au fost sau nu achitate, ori s-au prescris, asa cum exista o evidenta a sanctiunilor administrative si a faptelor de natura penala, indiferent de solutionare, ori de faptul ca a intervenit sau nu reabilitarea.

Totusi, despre ce infractiune este vorba?

#5
Inefabile

Inefabile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.01.2010

 morpheusdj, on 24th February 2010, 15:09, said:

Am precizat in paranteza ca nu am avut aplicate amenzi administrative, deci nu le confund cu cele contraventionale, dar sunt convins ca exista undeva o baza de date si cu sanctiuni contraventionale aplicate, indiferent ca au fost sau nu achitate, ori s-au prescris, asa cum exista o evidenta a sanctiunilor administrative si a faptelor de natura penala, indiferent de solutionare, ori de faptul ca a intervenit sau nu reabilitarea.

Totusi, despre ce infractiune este vorba?
instigare la fals sub semnatura privata

daca stai sa te gandesti, "buna reputatie" inseamna profilul sub care e cunoscut un om in societate...care are legatura directa/indirecta cu profesia.

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Inefabile, on 24th February 2010, 15:12, said:

instigare la fals sub semnatura privata

daca stai sa te gandesti, "buna reputatie" inseamna profilul sub care e cunoscut un om in societate...care are legatura directa/indirecta cu profesia.


Părerea mea proprie este că te va afecta... dar va depinde foarte mult de cel care va face respectiva verificare... ;)

#7
Inefabile

Inefabile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.01.2010

 copjob2000, on 24th February 2010, 20:15, said:

Părerea mea proprie este că te va afecta... dar va depinde foarte mult de cel care va face respectiva verificare... ;)

Daca este sa ne luam strict dupa ce inseamna "reputatie" (dex= Părere publică, favorabilă sau defavorabilă, despre cineva sau ceva; felul în care cineva este cunoscut sau apreciat. ♦ Renume, faimă) nu cred ca ar fi o problema.
Pana si pedepsele penale au un termen de reabilitare (de drept), ce sa mai zic de o amenda administrativa care este ceva mult mai usor.

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru toata lumea este clar ca o amenda administrativa nu impieteaza cu nimic asupra viitorului profesional, dar pentru cineva care a comis o astfel de infractiune de instigare la fals.... ca sa patrunda in randurile celor care aplica legea......este o cu totul alta treaba, care il va afecta pe initiator! :mellow:

#9
Inefabile

Inefabile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.01.2010

 copjob2000, on 24th February 2010, 23:45, said:

Pentru toata lumea este clar ca o amenda administrativa nu impieteaza cu nimic asupra viitorului profesional, dar pentru cineva care a comis o astfel de infractiune de instigare la fals.... ca sa patrunda in randurile celor care aplica legea......este o cu totul alta treaba, care il va afecta pe initiator! :mellow:
Nu este infractiune daca s-a dat scoatere de sub urmarire, deci nu sunt intrunite cumulativ conditiile pt a exista infractiune (in cz asta pericol social). Fii mai atent la speta.

#10
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Daca era vorba despre o simpla lovire sau mai stiu eu ce alta infractiune minora, nu cred ca se punea problema bunei reputatii, insa daca infractiunea pentru care ai fost cercetat este de instigare la fals sub semnatura privata, s-ar putea sa ai ceva probleme.

Sincer sa fiu, daca m-as afla in postura de a verifica buna reputatie a candidatilor pentru ocuparea unui post de magistrat, as avea dubii in ceea ce te priveste, cu o asemenea pata la activ, mai ales ca vorbim despre scoatere de sub urmarire penala pentru lipsa pericolului social, ceea ce denota doar lipa gravitatii faptei tale, nu ca nu ai fi comis o asemenea fapta, respectiv ca nu te faci vinovat de comiterea unei astfel de fapte de natura penala (am folosit termenul de fapta tocmai in ideea ca s-a dispus scoaterea de sub urmarire penala, deci nu ai comis o infractiune).

Personal, as studia circumstantele in care ai comis respectiva fapta, pentru a putea sa-mi formez o opinie pertinenta in legatura cu buna ta credinta.

Conteaza si perioada de timp scursa de la comiterea faptei, respectiv timpul se scurge in favoarea ta.

Nu vad o solutie la dilema ta pana cand nu vei fi luat examenul de admitere la INM.

Totusi, ma gandesc ca ai putea incerca sa adresezi o cerere comisiei de examen (cand se va forma), eventual chiar celor de la INM, in care sa le soliciti un punct de vedere in legatura cu posibilitatea de a fi respins pe motivul lipsei bunei credinte, daca vei candida si vei promova examenul de admitere, nu vad de ce nu ar raspunde unei astfel de solicitari.

Succes.

Edited by morpheusdj, 25 February 2010 - 12:23.


#11
Inefabile

Inefabile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.01.2010

 morpheusdj, on 25th February 2010, 12:22, said:

Daca era vorba despre o simpla lovire sau mai stiu eu ce alta infractiune minora, nu cred ca se punea problema bunei reputatii, insa daca infractiunea pentru care ai fost cercetat este de instigare la fals sub semnatura privata, s-ar putea sa ai ceva probleme.

Sincer sa fiu, daca m-as afla in postura de a verifica buna reputatie a candidatilor pentru ocuparea unui post de magistrat, as avea dubii in ceea ce te priveste, cu o asemenea pata la activ, mai ales ca vorbim despre scoatere de sub urmarire penala pentru lipsa pericolului social, ceea ce denota doar lipa gravitatii faptei tale, nu ca nu ai fi comis o asemenea fapta, respectiv ca nu te faci vinovat de comiterea unei astfel de fapte de natura penala (am folosit termenul de fapta tocmai in ideea ca s-a dispus scoaterea de sub urmarire penala, deci nu ai comis o infractiune).

Personal, as studia circumstantele in care ai comis respectiva fapta, pentru a putea sa-mi formez o opinie pertinenta in legatura cu buna ta credinta.

Conteaza si perioada de timp scursa de la comiterea faptei, respectiv timpul se scurge in favoarea ta.

Nu vad o solutie la dilema ta pana cand nu vei fi luat examenul de admitere la INM.

Totusi, ma gandesc ca ai putea incerca sa adresezi o cerere comisiei de examen (cand se va forma), eventual chiar celor de la INM, in care sa le soliciti un punct de vedere in legatura cu posibilitatea de a fi respins pe motivul lipsei bunei credinte, daca vei candida si vei promova examenul de admitere, nu vad de ce nu ar raspunde unei astfel de solicitari.

Succes.

Ca sa te lamuresti, problema sta in felul urmator: acum 5 ani de zile eram de fata cand o persoana (sora reclamantului) a semnat pt el un document. Pt motivul ca am fost de fata mi s-a retinut instigarea.
Eu pur si simplu nu am facut nimic. Singura "vina" a fost ca am fost omul nepotrivit la locul nepotrivit.
Ce zici de asta?

Edited by Inefabile, 25 February 2010 - 13:32.


#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Inefabile, on 25th February 2010, 00:53, said:

Nu este infractiune daca s-a dat scoatere de sub urmarire, deci nu sunt intrunite cumulativ conditiile pt a exista infractiune (in cz asta pericol social). Fii mai atent la speta.




Am fost atent la speță!
Așa cum am spus, dacă pentru orice altă persoană, o astfel de soluție îi lasă cazierul nepătat, pentru unul care vrea să acceadă într-o funcție care implică exercițiul autorității de stat, poate avea consecințe neplăcute!
Eu, personal dacă aș fi să decid dacă o persoană care, până la urmă a comis o infracțiune, fără a avea importanță soluția pronunțată în dosarul penal, de departe aș fi împotriva accederii persoanei într-o astfel de structură, cum am meționat mai sus....
Asta este însă, doar opinia mea!

#13
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
stai linistit ca nu verifica nimeni
daca nu apare in cazierul eliberat de politie nu o sa ceara nimeni altceva
reputatia buna e doar o formula draguta din lege fara valoare juridica practica

#14
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Daca este doar o "formula draguta din lege", cum explici faptul ca au existat candidati respinsi pe acest criteriu, candidati fara "pete" in cazier, atat timp cat au fost inscrisi la examen?

#15
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu exista sunt legende urbane, cum poti cuantifica reputatia?

daca tot stii exemple da un exemplu de persoana respinsa pentru reputatie rea, au fost examinatorii la el in oras sa vada cum il vorbesc vecinii?

#16
Inefabile

Inefabile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.01.2010

 copjob2000, on 25th February 2010, 21:45, said:

Am fost atent la speță!
Așa cum am spus, dacă pentru orice altă persoană, o astfel de soluție îi lasă cazierul nepătat, pentru unul care vrea să acceadă într-o funcție care implică exercițiul autorității de stat, poate avea consecințe neplăcute!
Eu, personal dacă aș fi să decid dacă o persoană care, până la urmă a comis o infracțiune, fără a avea importanță soluția pronunțată în dosarul penal, de departe aș fi împotriva accederii persoanei într-o astfel de structură, cum am meționat mai sus....
Asta este însă, doar opinia mea!


Dupa parerea ta nimeni nu are dreptul la reabilitare. Dupa cum poti observa, nu este o infractiune ci doar o amenda administrativa luata in conditiile in care nu s-a executat niciun fapt incriminat de legea penala. Dar tu, esti subiectiv, si de-asta nu esti si nici nu vei fi postura de a decide buna reputatie.
Daca ai sta sa studiezi jurisprudenta CEDO ai vedea care este punctul lor de vedere vis-a-vis de onoare, demnitate si reabilitare.
In cazul unei respingeri din concurs pe baza amenzii administrative, sunt convinsa ca CEDO ar pronunta o solutie de "restitutio in integrum".
Daca tot te-ai pronuntat in favoarea eliminarii unui candidat pe motivul ca a avut o amenda administrativa poate iti fundamentezi opinia ceva mai juridic decat ai facut-o pana acum.

#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Inefabile, on 26th February 2010, 09:00, said:

Dupa parerea ta nimeni nu are dreptul la reabilitare. Dupa cum poti observa, nu este o infractiune ci doar o amenda administrativa luata in conditiile in care nu s-a executat niciun fapt incriminat de legea penala. Dar tu, esti subiectiv, si de-asta nu esti si nici nu vei fi postura de a decide buna reputatie.
Daca ai sta sa studiezi jurisprudenta CEDO ai vedea care este punctul lor de vedere vis-a-vis de onoare, demnitate si reabilitare.
In cazul unei respingeri din concurs pe baza amenzii administrative, sunt convinsa ca CEDO ar pronunta o solutie de "restitutio in integrum".
Daca tot te-ai pronuntat in favoarea eliminarii unui candidat pe motivul ca a avut o amenda administrativa poate iti fundamentezi opinia ceva mai juridic decat ai facut-o pana acum.



In cazul in care ai uitat, o amenda administrativa, aplicata conform prevederilor art 91, lit.c  din Codul penal, opereaza cand o persoana, numita in termeni juridici invinuit, a comis o infractiune.
Daca nu stii, infractiunea constituie (conform unei definitii din DEX) fapta care prezinta pericol social, constand in incalcarea unei legi penale, in savarsirea cu vinovatie,a unei abateri de la legea penala si care este sanctionata de lege!
Daci ai comis o infractiune, fie ca vrei fie ca nu vrei sa recunosti, chiar una cu un grad ridicat de pericol social, instigare la fals.....
Ai avut norocul (nu intru in amanunte legale, pe care le stii prea bine) sa beneficiezi de aplicarea prevederilor art. 18, ind.1 si ale 91, lit. c, din Codul Penal...
In cazul de fata nu este vorba despre jurisprudenta CEDO in materie de onoare, demnitate si reabilitare....
Dsigur ca fiecare individ care la un moment dat a fost un infractor are dreptul la reabilitare, dar asta nu inseamna, implicit ca este la fel cum l-a nascut mama lui, imaculat!
Nu!
A fost un infractor la un moment dat. care este reabilitat, dar este un infractor!
Raman la opinia mea, subiectiva, conform careia un individ care la un moment dat a fost un infractor, chiar si reabilitat, nu are ce cauta intr-o institutie care se ocupa cu exercitiul autoritatii de stat!


Pentru profani precizez faptul ca o amenda administrativa este aplicata intr-un dosar penal, ca urmare a comiterii unei infractiuni si nu ca urmare a unei contraventii, gen, nu am purtat centura de siguranta, sau am depasit viteza legala pe un anumit sector de drum.


Stai linistit, pentru ca, daca vei lua examenul respectiv, (daca ai putut sa obtii o amenda administrativa intr-un dosar penal pentru instugare la fals :naughty: ) vei putea intra si in magistratura!

Nu-ti urez succes!

#18
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu este infractor pentru ca din contra nu a fost condamnat definitiv

amenda administrativa aplicata nu are absolut nicio relevanta in opinia mea si nu cred ca exista cazuri de respinsi la INM pt ca nu aveau o buna reputatie
vad ca se cerea doar cv cazier fiscal si o recomandare de la ultimul loc de munca si date de evidenta de la organele judiciare, banuiesc cazierul judiciar

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate