Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Ploaia acida

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Tocmai am avut de facut un referat la chimie despre ploaia acida si am gasit un articol in legatura cu faptul ca pomii cresc mai repede in prezenta ploii acide nu o distruge. Aici este articolul in limba romana si aici este articolul original. Va astept parerile. Atat doamna profesoara cat si eu (dar doar in proportie de 80%) suntem de parere ca nu prea este adevarat ca ploaia acide distruge/arde chiar padurea. Din nou cum am zis mai sus va astept parerile.

#2
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Unele speci de pom prefera un sol acid , atunci o ploaie slab acida e benefica pentru respectiva specie de arbore . Daca creste procentul azotului sau a compusilor azotului bacteriile fixatoare de azot din sol vor lucra mai mult si vor inbogati solul cu azot . Da dar daca negandim la o ploaie acida datorita dioxidului de sulf din atmosfera nu paote fi vorba de ceva benefic !Se formeaza H2SO3 acid sulfuros si arde toate culturile , s-a intampla asta foarte des in lume .

#3
nosign

nosign

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.01.2008
Pe un alt topic pe undeva pe la fun, nu mai tin minte exact si mi-e lene sa caut, era un user care se tot chinuia sa distruga niste "flori de piatra", care flori cresteau pe sub dalele de beton si-l crapau. Nici nu le putea taia direct, ca era cica o co-locatara in curte (vecina) ce se opunea vehement. :) Eh, apa clocotita de "n" ori, fel si fel de substante/lichide aruncate pe ele...nimic, plantele alea se incapatinau sa traiasca bine merci. Nu stiu care a fost finalul, ca n-am mai urmarit
Deci, mai mult ca sigur ca unele plante manifesta o mai mare rezistenta, altele mai putin. Din propriile observatii amatoristice in propria gradina de legume, iti pot spune ca unele ploi afecteaza plantele, si propria-mi banuiala e ca le afecteaza nu in sensul ca la 2-3 sau 5-6 ore dupa ploaie vezi ca au frunzele arse (sa zicem), ci prin faptul ca la cateva zile se manifesta simptomele unor boli caracteristice lor, treaba care se rezolva cu un stropit cu fungicidul respectiv. Deci explicatia ar fi ca ploaia respectiva a intrunit conditiile manifestarii germenului respectiv. Am avut veri in care a plouat de 2-3 ori, in rest seceta crunta, si am avut recolte f.mari (nestropite deloc cu fungicid si udate de la pompa) si am avut si veri cu ploi berechet, dar boli cu nemiluita, recolte mici si stropiri dese. Deci presupun ca e un complex de factori care afecteaza plantele de cultura, nu doar ploaia acida in sine.

In legatura cu vegetia spontana, buruieni/flori/pomi fructiferi salbatici, sincer, nu am vazut/sesizat vreun efect negativ asupra lor.  Doar sa fie ceva iesit din comun, probabil.Au o rezistenta ff. mare nu numai la ploi "acide", ci la tot soiul de conditii adverse. Nu la fel se poate spune despre plantele/pomii fructiferi de cultura, care sunt sensibile.

Edited by nosign, 12 March 2010 - 20:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate