Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sardinia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#235
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Mno, pe langa Brandinchi, ne-au hasait si de la Tuerredda (sud), din 11 iunieau locuri limitate,dar nu potiface rezervare decat la "stabilimenti balneari", or fi șezlongurile denumite pompos. https://www-sardegna...-come-funziona/
Pana la urma am facut "prenotazione" si la Brandinchi, a fost frumos,dar nu peste Porto Istana, care a ramas preferata din acea zona. Acum suntem la Su Giudeu, in apropiere de Tuerredda, e un nisip foarte fain (desi eu nu prefer nisipul) si e plin de meduze, le pescuieste fiu-meu in prostie. Imi fac curaj sa intru,acum cativa ani m-au piscat niste meduze de-astea la Konnos,in Cipru si la cateva zile aveam niste usturimi si parestezii de eram sigura ca am facut Zoster.

#236
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Pe feriboturile italiene (și grecești) s-a reintrodus obligativitatea purtării măștii.

#237
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Am venit noi ieri cu feribotul, maxim 5-10 % din pasageri mai purtau masca, mai putini decat la dus. Si nu ne-a cerut nimeni sa ne punem masca. Oricum aveam la noi Ffp2, asa se cereau in Italia inainte sa se renunte, pe 1 iunie.

#238
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Noi am călătorit cu GNV și chiar insistau sa o purtam la interior

#239
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare, asa cum spuneam pe threadul de nordul Italiei am petrecut o vacanta in Sardinia anul acesta.
Pentru ca imi era dor de un road trip si pentru ca erau aceste probleme cu avioanele plus pretul la rent a car care a explodat (se cerea 100euro/zi pe o masina micuta) am decis sa mergem cu feribotul.
Biletele la ferry le-am luat din februarie la compania GNV si am platit efectiv cam 300 euro ptr 2 persoane si o masina mica (Golf) cu cabina de dormit.
Atat la dus cat si la intors a fost excelent, peste asteptari dat fiind ca pentru noi a fost prima aventura de genul asta cu ferry overnight.
Am avut mai multe restaurante de unde sa alegem, bar pe punte, shopping area, chiar nimic de reprosat desi GNV are reviewuri proaste pe internet.

De la noi (N Elvetiei) se conduce cam 6h pana la Genova asadar nu am plecat f devreme de acasa, am facut chiar o scurta vizita in Genova si am cinat la o terasa frumoasa din centru.
Sejurul pe insula a fost impartit in 2 avand cazare in zona NE in San Paolo apoi ne-am mutat in NV in Castelsardo. Pretul cazarii a fost 100E/noapte in ambele locuri.
In Residence Hotel Porto San Paolo am avut si mic dejun, in cealalta parte nu dat fiind ca am luat un apart de la o pers privata. Va recomand cu caldura acest mic hotel, serviciile au fost exceptionale.
Am mancat la diverse terase mai bine sau mai mediocru insa recomand cu caldura sa mancati seara la fermele ce se afla inland. Noi am cinat in zona la Agriturismo La Taerra si am mancat exceptional si autentic. Meniul este fix, include apa si vin si cred ca a fost 35E de persoana. De cele mai multe ori sunt necesare rezervari cu 1 zi in avans sau macar dis de dimineata trebuie sunat mai ales in sezon. Locurile bune sunt cautate :)
Intr-una din zile am vizitat vestita zona Costa Smeralda si am trecut cu ferry si masina din dotare si pe La Maddalena. Plajele sunt bestiale insa am prins o zi cu vant puternic drept urmare am cautat un golf mai ferit. (Cala spalmatore)
Am vizitat si Porto Cervo la intoarcere insa am preferat sa mancam in alta parte nu neaparat din cauza preturilor (nimic nu te mai sperie cand vii din Elvetia :) ) insa erau prea multe fitze si nu ne incadram deloc :) Ne-a placut mult arhitectura, faptul ca oricat de luxoase erau magazinele au pastrat aspectul local.
Am fost si pe Cala Brandichi (rezervare online cu 1 zi inainte), plaja frumoasa ca in pliante insa mega aglomerata cu preturi pe masura, 2E/h parcarea, sezlongurile 35-40 E/set, la micile beach baruri nimic de speriat, preturile zonei.
Dupa amiaza am facut o mica plimbare si la Lu Impostu insa fiind un golf mai deschis apa era f agitata si batea vantul, nu ne-a placut.
Am fost pe o alta plaja frumoasa din zona, nu asa de vestita insa ne-a placut mult, Porto Taverna beach. Aici sezlonguri 25-35 euro dar nu era nimic dispo, trebuia rezervare :) iar parcarea 10E/zi. Cred ca aici am gasit o taverna f frumoasa cumva in spatele parcarii unde ne-am simtiti ca in Grecia, adica mai ieftin, fara fitze si mancare ca la bunica :)
Din pacate am dus dorul legumelor care sunt oferite mult mai generos in Grecia decat in Sardinia. As fi dat oricat ptr o salata buna de vinete dar nu exista asa ceva. Am astamparat pofta cu Melanzane alla Parmigiana dar stiti si voi ca nu e acelasi lucru.
Dupa checkout din San Paolo am mai petrecut cateva ore pe plaja La Cinta, o plaja asemanatoare cu Brandichi, nisip ultra fin (mie nu-mi place ca se curata greu) apa azurie si putin adanca. Dusurile aici costau 50 centi/min.,nici nu am mai cautat sezlonguri ca fiindca noi am avut divaisurile noastre si in plus aproape zilnic ni s-au oferit umbrele cadou de la cei care plecau acasa. Inclusiv hotelul oferea gratis umbrele. E buna ideea repunerii lor in circulatie.
Intr-una din zile am vizitat si Olbia, oras mult mai micut decat m-as fi asteptat si cam murdarel cu drumuri proaste/sparte.
De fapt pot spune ca in afara plajelor si locruilor turistice eram cam murdar, ambalaje si peturi am vazut prin multe zone pe marginea drumurilor, stiu ca Italia nu e Elvetia insa Sardinia are parte de o promovare ca destinatie mai deosebita si am venit cu asteptari mari.

Overall Sardinia nu e neaparat f scumpa daca nu dai zilnic bani pe sezlonguri sau te duci tot timpul la restaurante insa se aduna cheltuielile daca nu le tii in frau :)
La o terasa de langa hotelul nostru se manca mai ieftin ca in multe locuri din Grecia sau Mamaia si mult mai bine.
As mai adauga ca cel putin jumatatea nordica e fff verde, incredibil de verde fata de alte insule mediteraneene pe care le-am vazut.
Benzina am bagat cam peste tot cu 2 euro +/- cativa centi bineinteles in varianta Self service altfel se adaugau minim 10-20 centi/litru

Voi reveni cu un alt post ptr a doua parte a vacantei.

Attached Files



#240
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Ce-i cu mistretul ala in poza? :-)

#241
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Era si el pe acolo, se pare ca sunt imblanziti, obisnuiti cu oamenii. Si prin Corsica a vazut chiar mai multi.

#242
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Foarte tare Posted Image

#243
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Mancarea nu este punctul lor forte ...am incercat de toate peste tot (peste,fructe de mare, miel,paste ,pizza sau mancaruri specifice insulei) si mi s-a parut ca nu exceleaza la nimic inclusiv desertul lor ala "tipical Sardinian".
In rest numai de bine despre insula...e o destinatie care merita macar o data in viata.

#244
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Eh, sa spui ca mancarea nu e pct lor forte e prea mult Posted Image
Aici am descoperit Fregola sarda si mi-a placut f mult incat am cumparat cateva pungute si ptr acasa.

Sa le luam pe rand:

Paste si pizza am mancat si sunt f bune si le fac in atatea feluri dar nu poti trai doar cu pizza si paste.
Carne: am mancat vita f buna, porc mai putin gatesc ei si puiul nu e considerata carne de ei Posted Image
La capitolul peste si fructe de mare as avea a ma plange pentru ca majoritatea sunt din supermarket indiferent ca sunt proaspete sau congelate.
Din punctul asta de vedere cele mai bune produse ale marii le-am mancat la spanioli. Nu stiu daca grecii sau italienii nu au peste sau le e lene sa-l achizitioeze de la pescari si prefera comoditatea produselor congelate.
De asta am recomandat fermele agriturismo, gatesc altceva si le fac majoritatea f bune, multi cu produse din productia proprie.

In Sardinia am fost doar prima oara dar pot sa spun despre Grecia, Bulgaria, Spania unde am fost de mai multe ori in decursul ultimilor 15 ani ca se lenevesc la capitolul gatit, toti au inceput sa aiba aceleasi meniuri, gatesc din ce in ce mai mediocru, turismul de masa, presiunea pe pret isi spune cuvantul.

Pai ce mancaruri erau la Arbanassi in 2007, mama mama, apoi s-au lasat pe tanjeala ca oricum vin romanii sa manance ieftin si mult. La fel si cu zonele grecesti din jumatatea nordica unde vin balcanicii garla in concediu.
Toata lumea maximizeaza profitul ptr ca oricum putini se pricep sa aprecieze o mancare bine facuta.

Edited by atupi, 09 August 2022 - 16:40.


#245
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021

View Postatupi, on 09 august 2022 - 16:39, said:

ca oricum putini se pricep sa aprecieze o mancare bine facuta.

Corect !
Dar asta nu inseamna ca e ok sa faci pizza cu topping de crenwursti sau cartofi prajiti deasupra in Italia...la restaurant de pe tripadvisor in Golfo Aranci.

#246
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Pe asta am ratat-o :)

#247
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdoi_calatori, on 10 august 2022 - 08:42, said:

Corect !
Dar asta nu inseamna ca e ok sa faci pizza cu topping de crenwursti sau cartofi prajiti deasupra in Italia...la restaurant de pe tripadvisor in Golfo Aranci.

Pizza cu cartofi prajiti e traditionala in sudul Italiei, Calabria cel putin, probabil si in Sicilia.
Am un prieten italian din Calabria, face pizza proprie cu dospit aluat intre 12 si 72h, mereu insa face macar o pizza cu cartofi.

#248
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Am vazut si noi un mistret pe La Maddalena, prin padure, un drum ce ducea la niste plaje faine. Parea domesticit.

#249
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Partea II-a (Coasta NV-Castelsardo)

In drumul nostru de pe coasta NE pe NV am facut diverse mici opriri insa fiind miezul zilei a fost imposibil sa gasim un loc sa mancam ceva, toate satele din interiorul insulei pareau parasite desi foarte cochete si ingirjite.
Cazarea din Castelsardo a fost la o persoana privata care avea 2 apartamente decorate foarte dragut cu motive marine Posted Image Puteti arunca o privire, tipa care se ocupa e de toata isprava.
Am vizitat in urmatoarea zi Sassari, un orasel f pitoresc, parca mai frumos ca Olbia cu traditionalele stradute inguste si cladiri vechi, apoi am mers cateva ore la plaja Platamona, o plaja f lunga aparent frumoasa dar cu o apa tulbure.
In urmatoarea zi am putut vizita pe indelete centrul vechi din Castelsardo, acea zona cocotata pe deal, sotiei i- placut f mult, aveau multe magazine cu produse locale, cafenele si terase dragute. Panorama de acolo era deosebita.
Dupa vizita in Castelsardo am plecat catre Isola Rossa si ne-am balacit pe plaja La Marinedda, o plaja frumoasa dar putin mai aglomerata. Aici am gasit cele mai ieftine sezlonguri (20 euro). Zona respectiva are in jur plaje f frumoase.
Am vizitat apoi Alghero, un oras frumos cu un centru vechi de asemenea frumos. Plecand de aici catre Spiaggia di Mugoni am vizitat Nurage Palmavera. Spiaggia di Mugoni, frumoasa, nisipul acela alicios si fin si multi pini in spate. De fapt in zona asta erau multe plaje cu umbra naturala.
Dupa plaja am vizitat Capo di Caccia, din pacate Grotta di Netunno era inchisa. La grota se coboara cam 600 trepte insa exista posibilitatea vizitarii ei de pe mare cu vaporasul. Fff pitoreasca zona.

In penultima zi am fost la Spiaggia Li Junchi langa Badesi, o plaja maaaare, generoasa cu locuri de parcare din plin. Ne-am luat 2 sezlonguri de la beach clubul SardiniAction tinut de niste spanioli, super chill, a fost f confortabil si relaxant.
In ultima zi avand feribotul seara am intrebat-o pe gazda ce plaja din apropiere de Porto Torres ne poate recomanda, asadar am mers la Spiaggia di Balai, o plaja micuta insa f cocheta.

Ca si impresie generala, coasta NV e mai chill si mai putin comerciala ca NE si preturi sensibil mai scazute.
Urmatoarea vacanta in Sardinia va fi in jumatatea sudica despre care am auzit ca e mult mai frumoasa cu plaje si mai frumoase. Vom vedea ....
Ne-a placut mult cu ferry insa nu vad feriboturi din Genova catre sudul Sardiniei. Mai cercetez.

Attached Files


Edited by atupi, 11 August 2022 - 13:07.


#250
cosminbad

cosminbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2004
Foarte frumoase pozele. Bine punctat si review-ul.

#251
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc, am uitat sa adaug ca intoarcerea cu ferry s-a facut din Porto Torres catre Genova.

#252
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Frumoasa prezentarea...am colindat si eu prin locurile mentionate de tine mai ales cele din partea 2.

Jumatatea sudica a insulei se pare ca nu prea a vizitat-o nimeni sau mai bine zis nordul e preferat de majoritatea.
In sud cred ca vei gasi mai putina aglomeratie dar cu plajele mai frumoase nu cred ca te vei intalni dar si asta e discutabil pentru ca preferintele difera.
Eu ma refer strict la culori,apa,relief.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate