Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Sardinia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#217
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postatupi, on 05 februarie 2022 - 00:25, said:

[...]- feribot Genoa->Olbia [...]
De ce Genoa? Sunt vreo 10 ore pe mare ... plictiseala, nu gluma :)
Eu am ales Piombino, 5:30 ore, bilete mai ieftine, iar drumul de acasa pana la oricare din cele doua porturi e aprox. la fel ca timp/distanta. Plus vizitat ceva la dus/intors in Toscana Posted Image

Si in caz ca nu ai inca bilete de ferry si vrei sa cumperi, vezi ca zilele acestea e ceva oferta de V. days la Moby (maine 14.02 cred ca e ultima zi).

#218
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Buna @biscatrix, din pacate am citit mai tarziu mesajul tau si am ratat acea oferta, chiar as fi fost curios sa vad ce preturi au fost. Eu am luat bilete deja la GNV insa pot sa le anulez oricand daca gasesc o oferta mai buna. Am platit cam 350E ptr 2 persoane+masina dus-intors cu cabina sa putem dormi normal. La dus debarcam in Olbia si ne intoarcem din Porto Torres. Stam 5 nopti in apropiere de Olbia si inca 5 prin zona Sassari, aici inca nu am luat o cazare.

De ce Genova si nu Piombino? Noi venim de undeva din nordul Elvetiei si ar fi fost prea mult de condus plus inca o zi pierduta pe drum, asa plec dupa amiaza de acasa, seara ma imbarc si dimineata sunt la plaja Posted Image

Acum 2 ani cand am mers in Corsica am luat ferry de dimineata din Livorno dar ptr asta a trebuit sa venim cu o zi inainte si sa dormim in Livorno. Am ajuns dupa amiaza tarziu la destinatie deja obositi.

Edited by atupi, 15 February 2022 - 13:51.


#219
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postatupi, on 15 februarie 2022 - 13:48, said:


Acum 2 ani cand am mers in Corsica am luat ferry de dimineata din Livorno dar ptr asta a trebuit sa venim cu o zi inainte si sa dormim in Livorno. Am ajuns dupa amiaza tarziu la destinatie deja obositi.

Cat a durat si cum a fost transportul din Livorno in Corsica?

#220
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Cam 5 ore efectiv pe mare dar se adauga mult si incarcarea/descarcarea. Ca sa plecam la 8:00 cred ca la 6:00 eram deja in port. Descarcarea a fost ceva mai rapida. Noi atunci am evitat trecerea overnight ca era in plina covidarie si nu stiam ce si cum si am preferat sa stam 5h pe punte la aer decat la cutie. Acum am prins curaj :)

Ca si o paranteza, ne-a placut tare mult Corsica, foarte aerisita, laid back plaje libere. Am putina teama fata de Sardinia ca peste tot pe unde citesc, toata lumea se plange de aglomeratie, plaje full, parcari mici, scumpe si care se umplu repede. Oricum, cautam cazari mai izolate in afara zonelor turistice.

#221
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Insula este atat de mare si are atat de multe plaje incat este imposibil sa fie aglomerat peste tot.

In partea de nord o sa gasiti cu siguranta ceea ce cautati adica mai putina aglomeratie dar peisajele si culoarea apei nu sunt aceleasi ca in partea de est plus ca e zona cea mai vantoasa si asta inseamna valuri.
Problema este ca ori nu sunt informatii, ori se ajunge greu ori cate putin din ambele.
O zona care mi-a starnit curiozitatea a fost de exemplu Vignola Mare unde erau multe masini parcate pe marginea soselei ca in Grecia si lumea pleca pe jos printr-o padurice care ducea spre mare.
Probabil erau oameni care cautau locuri de plaja mai salbatice.

#222
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postatupi, on 15 februarie 2022 - 17:46, said:

Cam 5 ore efectiv pe mare dar se adauga mult si incarcarea/descarcarea. Ca sa plecam la 8:00 cred ca la 6:00 eram deja in port. Descarcarea a fost ceva mai rapida. Noi atunci am evitat trecerea overnight ca era in plina covidarie si nu stiam ce si cum si am preferat sa stam 5h pe punte la aer decat la cutie. Acum am prins curaj Posted Image

Ca si o paranteza, ne-a placut tare mult Corsica, foarte aerisita, laid back plaje libere. Am putina teama fata de Sardinia ca peste tot pe unde citesc, toata lumea se plange de aglomeratie, plaje full, parcari mici, scumpe si care se umplu repede. Oricum, cautam cazari mai izolate in afara zonelor turistice.


Am in plan de mult Corsica, chiar eram aproape de a face rezervare in 2020, insa a venit pandemia si am amanat. Am fost o data in Sardinia dar doar in Alghero, mai vreau sa merg inca o data sa ma plimb pe insula, nu neaparat pentru plaja, mai degraba as prefera ceva prin aprilie-mai cand inca nu e lume. Sunt locuri foarte faine in afara celor mega cunoscute si pline de turisti. Dar momentam am dat de o mare problema.
Pe vremea cand cautam sa inchiriez masini in Corsica erau preturi chiar decente, adica 2-300 de euro/sapt; acum insa vad ca sar de 700, ceea ca mi se pare exagerat. Practic transport cu avionul, masina si cazarea ajung sa ma coste 2000€, iar acum 2 ani calculasem chestiile astea si costau in  total cam 1000. De-asta ma gandesc acum la ferry...

Edited by giuliani, 16 February 2022 - 10:51.


#223
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Inchiriatul unei masini a devenit o problema cam oriunde in Europa de Vest dupa pandemie, de asta anul trecut am ales Grecia unde preturile au ramas inca normale  in detrimentul Spaniei (Mallorca) unde inainte de Covid inchiriasem cu 250EU /sapt anul trecut cereau 8-900 Eu/sapt.

Sapt viitoare vin la Bucuresti si am platit 260E/sapt pe un Polo/Fiesta, mi se pare exagerat ptr luna Februarie.  Rent a car-ul a luat-o razna peste tot prin Europa.

Explicatia este ca in pandemie multe firme de rent a car au renuntat la business si care au ramas pe piata recupereaza pierderile. Nu stiu daca vom mai reveni vreodata la preturile dinainte.

Ps. Că sa nu mai menționăm franșizele italienilor care sunt exorbitante

Edited by atupi, 16 February 2022 - 11:20.


#224
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Chiar acum am verificat pe doyouitaly si in perioada august-septembrie o masina mica se inchiriaza din Alghero (aeroport) incepand cu 360 eu/sapt.
Eu am platit 400 atunci cand am fost pentru ca am luat masina cu 2 zile inainte de aterizare.
In aprilie vad ca preturile incep de la 210 euro pt un Fiat500.

LE: in martie vad ca preturile incep de la 55 euro...

#225
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Am simulat ptr 4-10 iulie si incepe de la 375 Euro dar fransiza ptr excess este 1600 euro. Daca vrei sa o reduci la 0 pretul se va dubla cel mai probabil. Stiu ca exista si acea sigurare 3rd party dar nu prea vrei sa apelezi la ea in caz de vreo dauna. Italienii si spaniolii sunt campioni in a inventa daune cand  e vb de firme obscure. Doyouitaly e doar un broker.

#226
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Am inteles...dar cu asigurarile e alta discutie.
Nu toata lumea opteaza pentru varianta cea mai scumpa.

Eu am luat asigurarea Platinum care in simularea ta urca pretul la 417 euro.
La returnare nu am avut nici un fel de probleme sau discutii cu doyouitaly...chiar mi s-au parut foarte profi.

#227
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Deci cu 417 euro ajungi la franchisa 0? E bun pretul atunci.


#228
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Nu ajungi la fransiza 0 ci brokerul iti vinde o asigurare sumplimentara care iti asigura excesul. In continuare trebuie sa ai CC de pe care sa-ti blocheze fransiza. In caz de dauna tu platesti si ceri compesatii de la asiguratorul 3rd party. Firmelor de rent a car nu le place asta :)

#229
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Mda. Noi o singura data am luat asa si la predarea masinii s-au uitat la toate zgarieturile. De atunci luam cu asigurare full de la firma de inchiriere (fara intermediari) si nu se mai uita la nimic. Bataie de cap la fata locului = 0 in schimb e bataia de cap acasa la cautarea unei oferte cat de cat decente ca pret per total.

In Italia pt aprilie am prins o oferta bunicica la Centauro (la Bergamo) insa ei nu au sediul chiar in aeroport, te duc cu shuttle. Review-urile sunt bune, cica ar opera bine si frecvent acele shuttle-uri.

Nu stiu daca Centauro opereaza si in Sardinia. I-am vazut si la Malaga (shuttle-ul lor in aeroport)

Edited by mdt, 16 February 2022 - 16:39.


#230
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Tin minte ca si eu m-am stresat destul de mult cu inchirierea masinii dar totul a decurs mai simplu decat mi-am imaginat.

La aterizare am facut formalitatile de inchiriere la biroul lor din aeroport , am luat cheile , am cautat masina in locul indicat de ei si am plecat la drum.
La intoarcere am lasat-o pur si simplu in parcarea lor cu plinul facut si am dus cheile inapoi la ghiseul din aeroport.
Am tinut sa ii precizez angajatei de acolo ca doza de cola nedesfacuta am lasat-o pt cei care se ocupa de masina si sa nu o considere gunoi si cam asta a fost tot.
Masinile sunt noi, a noastra a avut 3000 km in bord, nu am platit nimic in plus fata de pretul initial iar deblocarea garantiei de pe CC a durat cam o luna.

#231
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Planuiesc si eu o vacanta in iulie in Sardinia. Masina costa incepand de la 600$ fara asigurare in Olbia.... M-a cam taiat la buget. Costa cat cazarea si avionul la un loc

#232
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Benzina era 1.9 euro la preturile de anul trecut deci cine stie cat o sa fie atunci...

#233
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Salutare! Am intrat numai sa va spun,ca pe langa La Pelosa (Stintino), mai necesita rezervare si plajele Brandinchi siLu Impostu (San Teodoro). Situl este santeodorospiagge.it Ca sa nu va treziti intorsi din drum. Chestia e proaspăta,de vreo 10 zile numai. LaBrandinchi n-am mai gasit loc, doar la Lu Impostu. Parcarea este 2,5 euro/ora, intrarea 2 euro/adult.

#234
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
M-am simțit mult mai bine la Porto Taverna decât la Brandichi. Am fost zilele trecute pe toate, inclusiv Lu Impostu

Benzina am băgat cu 2.05-2.10

Edited by atupi, 03 July 2022 - 01:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate