Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sardinia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#253
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Probabil este vorba de marketingul mai puternic al zonei cat si disponibilitatea legaturilor.
Pentru mine a fost simplu dat fiind ca din nordul Italiei avem feribot doar catre Olbia sau Porto Torres.
Am vazut poze foarte wow din Cala Gonone, Oristano iar un prieten italian a insistat ca jumatatea sudica e mai misto.
Acum sa vedem ce va fi pe viitor, am zboruri directe cu Easyjet catre toate aeroporturile din Sardinia dar anul asta dupa cum stii au fost probleme grave la ei.
In plus 100euro sa dai pe zi pe o masina iarasi nu-mi place.

Ne orientam si noi dupa timpurile pe care le traim :)

#254
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postatupi, on 11 august 2022 - 17:18, said:

Probabil este vorba de marketingul mai puternic al zonei ...

Exact ! Vesticii când aud de Sardinia se gândesc invariabil la Costa Smeralda. Dar în partea de sud nu vei întâlni culoarea apei din nord, plajele nu sunt la fel de frumoase. Am stat de 2 ori la Forte Village, am mai povestit pe topic. Plaja e banală. Iar capitala, Cagliari, e de văzut, dar nu se compară cu "marile" oraşe italiene. Am fost de două ori în câte o excursie de câteva ore, dar cu excepţia unei biserici nu prea am avut timp de vizite, mai ales că doamnele din grup ne presau cu shoppingul.
Mai frumos a fost în anul 2000, când vasul Aida a făcut escală la Olbia şi am avut o excursie la măslinul de 2000 de ani de la Calangianus, popas în Tempio Pausania şi cireaşa de pe tort a fost Valle della Luna, de lângă Aggius, cu imensele stânci de granit de toate formele. Evident că toată lumea şi-a cumpărat atunci suvenire din plută, că deh, peste tot în zona aia se exploatau arborii de plută.
Cert e că Sardinia e frumoasă din multe puncte de vedere, natura a fost darnică cu insula asta (peisaje montane, peşteri, plaje), iar civilizaţia misterioasă a acelor turnuleţe (nuraghe) nu face pentru un turist decât să vină în completare.
Din păcate, în partea de nord, preţurile prohibitive la umbrele+şezlonguri şi îngrădirea accesului pe majoritatea plajelor frumoase lasă un gust amar. Din punctele astea de vedere poate veţi fi mai mulţumiţi în sud.
Dar nu ştiu dacă e productiv să facem comparaţii nord versus sud, cred că merită vizitată fiecare zonă. Măcar o dată-n viaţă !


Sănătate, felicitări pentru vacanţă şi mulţumiri pentru poze şi relatări !

Edited by OvidiuNS, 11 August 2022 - 19:06.


#255
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Și apropo de plaje și limitari, am vrut sa mergem și la vestita "La Pelosa" dar am descoperit că trebuia să facem rezervare cu nu știu câte zile înainte și am renunțat. Am descoperit că ne simțim mai bine o plaja mai liberă cu un beach club ok sau un restaurant bun decât pe plajele astea "muzeu" mega aglomerate.

#256
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.05.2021
Nu ai pierdut mare lucru...am scris si eu putin mai in spate impresiile mele despre aceasta plaja.

Singurul lucru care ar putea sa o detaseze fata de restul plajelor ar fi doar nisipul foarte fin care este si protejat de altfel prin diverse restrictii care ti se impun acolo.



#257
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Am fost si eu in Iulie. Cazare pe langa Sassari si colindat cat puteam zilnic. Am inchiriat masina cu 600euro pentru o saptamana. Zona de nord e prea frumoasa, nu stiu de ce comparati cu Grecia si Bulgaria. De remarcat Spiagia del Principe, Cala Gonone, Cala Luna, Cala Goloritze. Astea le-am vizitat cu vaporul. Ca si orase am remarcat San Teodoro si Alghero. Olbia e cam uratica. Mancarea buna, preturi normale dupa doi ani de pandemie, servicii foarte bune. Singurele nemultumiri sunt pretul benzinei de 2 euro plus si drumurile gen Transfagarasan. Am facut 56 km in o ora si ceva. In rest m-as mai duce o data sa vad restul plajelor importante. Apa mai bleo si nisim mai alb nu prea am vazut in Europa
Oricum cand vorbesti de insule acolo trebuie masina sa vezi plajele salbacite si rare. Cele comunale sunt peste tot.

#258
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010

View Postcipi_v, on 16 august 2022 - 13:52, said:

Zona de nord e prea frumoasa, nu stiu de ce comparati cu Grecia si Bulgaria.

Nu stiu cine compara cu Bulgaria, dar cu Grecia (partea insulara) de ce nu s-ar putea compara? Ma refer aici la toate aspecte, de la peisaje, la plaje, la localitati pitoresti, mancare, facilitati...

#259
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Pentru ca e Italia nu Grecia. Este parerea mea personala

#260
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Pai asta nu e un motiv, ce daca sunt 2 tari diferite inseamna cu nu putem face comparatie intre ele? Ambele au plaje la Mediterana (da, nu putem compara cu Bulgaria care are iesire la o amarata de Mare Neagra), ambele au insule mai mici si mai mari, ambele au istorie bogata, ambele au acelasi specific sud-european, deci sunt doua tari care se aseamana la multe aspecte. Eu zic ca se pot compara si comparatiile sunt chiar utile. Precum si comparatia intre litoralul albanez si cel muntenegrean, ca tot am vazut ca ambele tari au un aflux masiv de turisti romani anul asta.

#261
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Nicio tara nu e ca alta insa daca am vizitat mai multe putem face constatari si comparatii. Uite, de exemplu dupa vacanta din Corsica am concluzionat ca este o Grecie mai curata si mai civilizata dar cu acelasi spirit liber si cu turism mai relaxat (in vara 2020). Si despre Sardinia mi-am zis, clar nu e Grecia, alta bucatarie, servicii mai dichisite, vin alti oameni, e alta putere de cumparare.
Asadar vrand nevrand comparam cu ce am mai vazut si experimentat.

Edited by atupi, 17 August 2022 - 15:26.


#262
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Repet, este o parere personala. Am fost o data in Grecia si nu ma mai duc. Cat despre litoralul bulgaresc nu pot spune nimic ca nu l-am vizitat. Ca si educatie italienii sunt peste greci. Plus ca nu vor sa te tepuiasca. Nu mai vorbesc de spanioli, care sunt aproape perfecti ca si gazde

#263
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
De curiozitate, unde ai fost incat ai si decis ca nu mai mergi? Sper ca intr o insula care reprezinta pentru Grecia ceea ce Sardinia reprezinta pt Italia, adica la creme de la creme. Asta ca sa inteleg cat de obiectiv esti. Eu am fost de multe ori in Grecia, atat in insule cat si pe continent si de destule ori in Italia, atat in insule (de fapt una, Sardinia) cat si pe continent si te asigur ca nu sunt unii mai educati decat ceilalti. In Sardinia am fost 3 saptamani, am avut cazari atat in zona Costa Smeralda, cat si in La Maddalena, zona Alghero, in sud la Cagliari si in Golfo Orosei, care dupa parerea mea e cea mai frumoasa zona a Sardiniei. Am vazut zeci de plaje, de toate felurile, inclusiv din alea intinse pe kilometri, cu dune de nisip si flamingo pe ele. Concluzia? In Sardinia m as mai intoarce, candva, probabil peste multi ani, e o insula frumoasa dar sunt si multe lucruri care imi displac la ea si la Italia, in general. In schimb in Grecia m as intoarce in orice zi, fara sa ma gandesc de doua ori. Asa ca eu zic sa nu pui etichete atat de repede, ca lucrurile nu sunt neaparat asa cum ai impresia acum. Vacante frumoase sa ai.

#264
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Cum am spus, parerea mea despre Grecia este una personala. Multumesc pentru urare. La fel

#265
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am inteles asta, de curiozitate, ce loc din Grecia spuneai ca ai vizitat?

#266
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Eu nu inteleg ce aveti voi cu omu', daca a zis ca nu ii place Grecia?
A omorat pe cineva?
La fel ati sarit si pe mine cand am zis ca nu mi-a placut Dubrovnik.
Cumva, sunteti pe manevra cu agentiile de turism si noi nu stim?
Chiar mi-a sarit mustarul.....fir-ar asa fie.....

Edited by Cronos1, 25 August 2022 - 16:01.


#267
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Poate e pura curiozitate, si eu as fi curios :-)

#268
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostHybr1d, on 25 august 2022 - 16:01, said:

Poate e pura curiozitate, si eu as fi curios :-)

Nu e asta, ceva e dubios la mijloc......

Parca ar fi copchii de gradinita...vai...ai indraznit sa ai alta parere.....vai...cum poti sa spui ca nu e mirobolant/a cutare.......
Grow up, people!

Edited by Cronos1, 25 August 2022 - 16:08.


#269
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
@Cronos1 exagerezi. Nici mie nu mi-au plăcut toate locurile din Grecia sau Italia in care am fost dar sa spui că o țară atât de diversă ca Grecia sau orice altă țară în care ai fost doar 1 data este nasoala e cel puțin deplasat.

Cine trebuie sa grow up de fapt?

Edited by atupi, 25 August 2022 - 20:23.


#270
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
@Cronos1 iar exagerezi si vezi conspiratii unde nu sunt. Nu, nu suntem "pe manevra cu agentiile de turism", e simpla si pura curiozitate. Sa mergi o singura data intr o tara si sa emiti verdicte, chiar nu e ok si spune multe despre capacitatea persoanei de a fi obiectiva. Si din acel moment pot sa incep sa nu mai pun mare pret pe cele spuse de persoana respectiva, de vreme ce pune etichete intr-un mod atat de superficial. Si mai ales daca nici nu argumenteaza altfel decat ca..."e parerea lui personala". Foarte bine ca are pareri, dar in lipsa argumentelor, nu ajuta pe nimeni cu nimic. Fiecare avem pareri si, ce sa vezi, unele sunt diametral opuse, iar in lipsa argumentelor parerea unui strain pentru mine nu valoreaza absolut nimic.

Edited by camelia19, 25 August 2022 - 23:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate