Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Scoala de soferi cat. CE

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
Salutare tuturor. Am nevoie de niste pareri de la voi
Intai ipoteza:
-sofer cat. B
-varsta 19 ani
-experienta condus 1 an si 3 luni
-aprox 30 000 km facuti numai in Iasi ( comunele Letcani si Schitul Duca (27km de Iasi) ar fi extremele )
-din cei 30 000 km, cam 15000 sunt facuti pe Peugeot boxer, o mare parte pe autoturism si o mica parte pe altfel de dube cat B, printre care si ceva km pe Iveco Daily cu box in spate
Acum problema: Deoarece sunt singurul din familie care are timp pentru a invata pentru examenul teoretic de cat C, si a faptului ca pentru afacerea familiei este nevoie de cursa Iasi-Bucuresti cam o data pe sapt ma gandeam sa dau pentru cat CE

Intrebari:
-Cat dureaza scoala de soferi, de la inscriere la primul examen
-Cam care este perioada de reprogramare in caz ca ai picat?
-Credeti ca examinatorii ma vor privi cu alti ochi, examinandu-ma "la sange", decat daca ar fi examinat un sofer cu experienta mai bogata?

Daca promovez, cel mai probabil voi conduce pe camion de 7.5 tone alaturi de tatal meu (sofer cu 20 ani experienta cat B) pe ruta Iasi-Bucuresti

Astept sfaturi si pareri legate de ideea asta....

Multumesc anticipat

#2
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 Jack90, on 18th February 2010, 22:50, said:

Salutare tuturor. Am nevoie de niste pareri de la voi
Intai ipoteza:
-sofer cat. B
-varsta 19 ani
-experienta condus 1 an si 3 luni
-aprox 30 000 km facuti numai in Iasi ( comunele Letcani si Schitul Duca (27km de Iasi) ar fi extremele )
-din cei 30 000 km, cam 15000 sunt facuti pe Peugeot boxer, o mare parte pe autoturism si o mica parte pe altfel de dube cat B, printre care si ceva km pe Iveco Daily cu box in spate
Acum problema: Deoarece sunt singurul din familie care are timp pentru a invata pentru examenul teoretic de cat C, si a faptului ca pentru afacerea familiei este nevoie de cursa Iasi-Bucuresti cam o data pe sapt ma gandeam sa dau pentru cat CE

Intrebari:
-Cat dureaza scoala de soferi, de la inscriere la primul examen
-Cam care este perioada de reprogramare in caz ca ai picat?
-Credeti ca examinatorii ma vor privi cu alti ochi, examinandu-ma "la sange", decat daca ar fi examinat un sofer cu experienta mai bogata?

Daca promovez, cel mai probabil voi conduce pe camion de 7.5 tone alaturi de tatal meu (sofer cu 20 ani experienta cat B) pe ruta Iasi-Bucuresti

Astept sfaturi si pareri legate de ideea asta....

Multumesc anticipat

Salut,
-Scoala de soferi Cat C dureaza 10 saptamani, iar CE 1 saptamana.
-din cate stiu 1 saptamana
-in niciun caz, si sa stii ca e chiar simpla per ansamblu, daca esti cat de cat pasionat de masinile mari.

#3
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
3 luni dureaza scoala ... re-programarea e dupa 2 saptamani... cel putin asa a fost la mine :) Dar stii cati bani e acum C+E ?

#4
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
am inteles ca in jur de 2000 ron

Edited by Jack90, 19 February 2010 - 19:53.


#5
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Eu zic sa te mai interesezi ... adica era 14 cand am facut-o eu anul trecut .. acum s-a scumpit si din cate stiam eu C e vreo 20 si ceva si E e 9 mil ... mergi la o scoala de soferi si intereseaza-te si spune-mi si mie, ca sunt curios

#6
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 Jack90, on 19th February 2010, 19:53, said:

am inteles ca in jur de 2000 ron

Eu am platit fix 1.000 ron pentru CE, adica fosta C+E, la scoala Alfa din Cluj.
Pe langa asta, trebuie sa-mi platesc eu vizita medicala si cea psihologica (30 lei + 90 lei), cazierul, poze si cam atat.

#7
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
CE insemnand E-ul, nu? Sau C si CE - 10 mil ?!

Ce-am gasit pe net, la intamplare:

C

site1- 2.950  lei
site2- 2.000 lei

E

site1- 900 lei
site2- 900 lei

Promotional C, CE   Mercedes Benz Atego   2390 Lei   800 Lei

Mai multe informatii aici

Edited by Alungatu, 19 February 2010 - 20:36.


#8
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008
http://www.auto-tudor.ro/servicii.php

C CE - 994 RON, dar aici dureaza 14 saptamani scoala.

@Alungatu: eu am platit 1000 ron pentru ambele categorii, C si CE, exact ca la Auto Tudor.

Edited by ztele, 20 February 2010 - 00:37.


#9
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
apropo de examenul medical... cat de stricti sunt in aceasta privinta? Am ceva probleme cu un ochi (sunt si purtator de ochelari). Sunt mai stricti pentru soferii profesionisti, este la fel ca la cat B sau pentru ca stiu ca ai "B"-ul nici nu te mai baga in seama?
Si inca o nelamurire: daca astept pana la 21 de ani, si dau pentru DE, mai e nevoie sa dau si pentru CE sau obtin CE-ul automat?

#10
b93lfk

b93lfk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.10.2009
pai tu poti da D si acum nu mai este obligatoriu pana la 21 dar CE nu vei avea veia avea DE adica remorca autocar nu camion . iar vizita medicala dute linistit ca si eu port ochelari si nu mi-a zs nimic . iar ca preturi uitativa bine cand au fost actualizate preturile iar daca ai gasit cu 994 astea sunt doar ore de legislatie si dosaru iar condusu il platesti separat motorina , si nu te astepta sa dureze mai putin pentru ca trebui la dosar diagramele cu cat ai cundus deci nu va asteptati sa terminati prea repede scoala , si inca ceva am fost pe la ARR zilele astea si am inteles ca sar putea sa bage poligonu dinou la examen deci asa ca bafta la scoala si la atestate care vor fi din ce in ce mai grele

#11
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009

 Jack90, on 20th February 2010, 07:49, said:

apropo de examenul medical... cat de stricti sunt in aceasta privinta? Am ceva probleme cu un ochi (sunt si purtator de ochelari). Sunt mai stricti pentru soferii profesionisti, este la fel ca la cat B sau pentru ca stiu ca ai "B"-ul nici nu te mai baga in seama?
Si inca o nelamurire: daca astept pana la 21 de ani, si dau pentru DE, mai e nevoie sa dau si pentru CE sau obtin CE-ul automat?

S-a schimbat ... o data nu se putea da decat la 21 .. apoi s-a putut la 18 ani si acum iarasi s-a modificat la 21
Art. 33

   1. Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
         1. sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;
         2. sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C1, C1E si Tr;
         3. sa aiba varsta de cel putin 21 de ani impliniti, pentru categoriile C, CE, D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E;

Edited by Alungatu, 20 February 2010 - 15:11.


#12
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 b93lfk, on 20th February 2010, 12:14, said:

iar ca preturi uitativa bine cand au fost actualizate preturile iar daca ai gasit cu 994 astea sunt doar ore de legislatie si dosaru iar condusu il platesti separat motorina

Eu m-am inscris deja si am platit, astea sunt toate costurile, deci inclusiv motorina :peacefingers:

#13
b93lfk

b93lfk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.10.2009

 ztele, on 20th February 2010, 15:50, said:

Eu m-am inscris deja si am platit, astea sunt toate costurile, deci inclusiv motorina :peacefingers:
pai ia dami si mie unde este ca vreau sa fac D si mai am pe cineva care vrea sa faca C si CE si restu pana la 15 mil ti le dau si eu si cealalta persona dami pm cu nr tau de tel sa vbm

#14
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 b93lfk, on 20th February 2010, 17:35, said:

pai ia dami si mie unde este ca vreau sa fac D si mai am pe cineva care vrea sa faca C si CE si restu pana la 15 mil ti le dau si eu si cealalta persona dami pm cu nr tau de tel sa vbm

Mie nu trebuie sa-mi dai nimic:)
O sa-ti dau luni nr de telefon al instructorului, momentan nu-l am, pentru ca sunt inca la pregatirea teoretica, deci n-am prea avut nevoie de el.

#15
ciypriyan

ciypriyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 22.02.2006
vina la pascani, in jur de 2000 ron C+E la giv. succes

#16
b93lfk

b93lfk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.10.2009
C+E adica remorca nu doar C . iar pentru colegu care imi da numaru de tel luni sa imi dea de la sc ca vreau sa ma inscriu la sc nu la instructor sau macar adresa unde este sc sa nu zic de numele de la sc

 ztele, on 20th February 2010, 00:36, said:

http://www.auto-tudor.ro/servicii.php

C CE - 994 RON, dar aici dureaza 14 saptamani scoala.

@Alungatu: eu am platit 1000 ron pentru ambele categorii, C si CE, exact ca la Auto Tudor.
prietene macar ai intrebat de cand nu mai sunt actualizate preturile ? am sa sun luni dimineata si am sa iti zic pretul corect care este si daca e asa cum scrie o sa ne vedem pe acolo ca am sa vin sa fac D
Bd. 21 Decembrie 1989 nr. 17; 400105 Cluj Napoca; Romania
Calea Motilor nr.62; 400370 Cluj-Napoca; Romania
Tel: 0264-598044; 0264-596249

#17
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 b93lfk, on 21st February 2010, 11:42, said:

C+E adica remorca nu doar C . iar pentru colegu care imi da numaru de tel luni sa imi dea de la sc ca vreau sa ma inscriu la sc nu la instructor sau macar adresa unde este sc sa nu zic de numele de la sc


prietene macar ai intrebat de cand nu mai sunt actualizate preturile ? am sa sun luni dimineata si am sa iti zic pretul corect care este si daca e asa cum scrie o sa ne vedem pe acolo ca am sa vin sa fac D
Bd. 21 Decembrie 1989 nr. 17; 400105 Cluj Napoca; Romania
Calea Motilor nr.62; 400370 Cluj-Napoca; Romania
Tel: 0264-598044; 0264-596249

In 8 februarie m-am inscris la scoala, asta a fost luni. Deci in 29 ianuarie am fost si la Auto-Tudor, si astea sunt preturile. Nu m-am inscris la Auto Tudor, ci la Alfa, pentru ca e aproximativ acelasi pret (1000 RON), iar la Alfa dureaza 11 saptamani, la Auto Tudor 14.  Vino linistit, n-am absolut niciun interes sa mint pe nimeni, ca nu castig nimic oricum:)
Am sa iti dau maine si numarul de la Alfa, unde m-am inscris eu.

Edited by ztele, 21 February 2010 - 13:34.


#18
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 ztele, on 21st February 2010, 13:32, said:

In 8 februarie m-am inscris la scoala, asta a fost luni. Deci in 29 ianuarie am fost si la Auto-Tudor, si astea sunt preturile. Nu m-am inscris la Auto Tudor, ci la Alfa, pentru ca e aproximativ acelasi pret (1000 RON), iar la Alfa dureaza 11 saptamani, la Auto Tudor 14.  Vino linistit, n-am absolut niciun interes sa mint pe nimeni, ca nu castig nimic oricum:)
Am sa iti dau maine si numarul de la Alfa, unde m-am inscris eu.
Alfa: 0720.005.856 D-nul Ajtay

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate