Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Scoala de soferi cat. CE

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
pana la urma care e varsta minima pentru categoriile C+E? in legislatie pe care am invatat-o, dinainte de noiembrie 2008, aparea ca pentru CE trebuie minim 18 ani iar pentru DE trebuie 21 ani

#20
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 29.01.2009
Acum e 21 si la C si la D din ce-am gasit pe net ... schimba astia legislatia ca pe propriile sosete

Edited by Alungatu, 21 February 2010 - 17:22.


#21
d3ath_zon3

d3ath_zon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2007
Vineri un coleg a dat ( si a luat) traseul pt CE. Deci varsta e 18 ani for sure.
Succes

#22
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008
v-ati lamurit, colegii?

#23
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
se poate la 18 ani, dar nu te astepta sub 2000ron ca sut basme. se cere 56 de ore de conducere cu diagrame, deci nu mai este ca si inainte cand dupa 4-5h de condus mergeai la examen. scoala dureaza 3luni, iar la inscriere trebuie sa ai cazierul, vizita medicala si testul psihologic facute.

#24
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

View PostAde_Dear, on 26th February 2010, 19:20, said:

se poate la 18 ani, dar nu te astepta sub 2000ron ca sut basme. se cere 56 de ore de conducere cu diagrame, deci nu mai este ca si inainte cand dupa 4-5h de condus mergeai la examen. scoala dureaza 3luni, iar la inscriere trebuie sa ai cazierul, vizita medicala si testul psihologic facute.

Nu, vizita medicala si psihlogicul trebuie sa le ai la momentul in care dai examenul teoretic la scoala.
Mai nou, scoala se face in 2 parti distincte: prima parte e cea teoretica, 20 de ore (parca), iar dupa ce iei examenul incepi partea a 2-a, cea practica.
N-am vazut nicaieri sa specifice cate ore trebuie sa faci practica, ci doar 500 de km.

#25
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View Postztele, on 27th February 2010, 15:40, said:

Nu, vizita medicala si psihlogicul trebuie sa le ai la momentul in care dai examenul teoretic la scoala.
Mai nou, scoala se face in 2 parti distincte: prima parte e cea teoretica, 20 de ore (parca), iar dupa ce iei examenul incepi partea a 2-a, cea practica.
N-am vazut nicaieri sa specifice cate ore trebuie sa faci practica, ci doar 500 de km.

nope... la inscriere, scolile nu mai au voie sa inscrie pe nimeni pana cand acesta din urma nu aduce cele 3 harti: psihologic, medical si cazier. in registrul de inscriere apare data la care se incepe pregatirea teoretica, data inceperii trebuie cel putin sa corespunda cu data de pe cele 3 hartii sau sa fie ulterioara.

in momentul programarii la examen este obligatoriu sa ai toate orele efectuate, atat cele teoretice ( se subintelege) cat si cele practice. de la 1ian s-a introdus "caietul cursantului" in care apare exact numarul de ore, data, ora si km masinii la inceputul orei cat si la sfarsitul orei. atasat acestui caiet, pt categ C,CE si D trebuie sa apara si diagrama.
am atasat tabel cu numarul de ore si km pt fiecare categorie in parte.

Attached Files

  • Attached File  73.jpg   119.99K   82 downloads

Edited by Ade_Dear, 27 February 2010 - 17:43.


#26
b93lfk

b93lfk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.10.2009
sincer sa fiu in conditiile astea dac se efectueaza toate orele astea cand dai atestatul de marfa si agabaritic este un fleac pentru ca daca le sti din scola de soferi pe astea la atestate esti as ca toate astea leam facut la atestate

#27
Catalin_eu

Catalin_eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.02.2012
buna ziua
sunt din iasi si as vrea sa ma apuc de scoala de soferi categoriile c si e
am inteles ca la automobilistul ar fi cel mai indicat sa merg  .. astept pareri
fisa medicala unde ar fi cel mai indicat sa merg si cat costa si cat dureaza astept pareri
cazierul  daca stie cineva cat trebuie sa platesc cat este valabil daca e diferit ca durata si valabilitate ca la cat b
examenul psihologic iar pt categ c si e cat costa si cum se face

astia ce masina au si ce alte masini mai sunt in iasi ... care este scoala cea mai apropiata de astia de la politie

cum se face la fisa auto

daca este cineva din iasi care a facut acum de curand scoala sa ne povesteasca si noua cum a decurs totul de la inscriere si pana la absolvire si ce probleme a intampinat el pe timpul scolarizari cum a decurs examenul psihologic fisa medicala primele cursuri si cat la costat fiecare chestie in parte

#28
nightman29

nightman29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2010
M-am apucat si eu de C si C+E, de la 1 mai 2012 la sc Bonvoyage Ploiesti. Pretul pt amandoua este de 1950 lei fisa med 150 la Pol cu plata, test psih, 60 lei...
Vreau sa va spun ca la ora actuala adik la o luna si ceva, am facut decat cate doua sedinte pe saptamaina, ultimele doua chiar cate una.
E normal asa? Ma gandesc ca si la cat B faceam mai multe sedinte pe saptamana... La o sedinta merg cam 10-15 km din ce am vazut eu la masina ca pe diagrama, ma fura oricum inst.;adika vine pe diagrama mea de la garaj(zice el), o scoate ma pune sa semnez pe spate si merg cu ea pana ma dau jos din masina.
Cati km si cat timp o mai merge el pe ea, numai el poate sa stie...
E o intreaga mafie si cu astia...

#29
StrutZz

StrutZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.10.2006
Dragi viitori posesori ai categoriilor C, C+E ... Nu va asteptati ca la scoala de soferi sa va invete mare lucru despre faptul de a conduce camioane , acei domni instructori va invata cum sa conduceti ca sa treceti examenul !!! Cat despre faptul ca atunci cand o sa intentionati sa va angajati si va vor cere experienta 1 an , 2, 3 sau 10 va fi o mare problema pt ca e f greu sa dai peste o firma care ia incepatori , sau peste soferi intelegatori care sa va formeze, asa ca recomand tuturor care vor sa mearga sa lucreze pe comunitate ca soferi pe camion cu semiremorca , sa se intereseze la firme unde au echipaje si sunt dispusi sa ia incepatori , ca mai apoi sa va formeze titularul camionului.  

Mult succes si drumuri bune !

#30
AVRELYANVS

AVRELYANVS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.05.2007
Salutare ,
Imi puteti recomanda si mie un instructor bun pentru categoriile C-CE ,in Bucuresti?
Multumesc anticipat.

#31
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
Buna ziua  .Am nevoie de cateva informatii . Locuiesc in Italia si am decis sa obtin cat C , CE si atestatul de marfa . Aici costul C,CE este in jur de 1300 euro unde platesti doar teoria , condusul costa 50euro 1\2 ora , intrebarile la examen sant 40 din care 4 greseli ( la E alt examen pratica) dar partea cea mai rea este ca , atestatul aici cu indicativul CQC, are un cost de 2000euro 130 ore teoria  si 30 condus si examenul este campus in 2 teste fiecare de 60 de intrebari , totul cu o perioada de app. 8 luni
.Avand in vedere costul de app. 4000euro si 8luni asta in cazul ca iau totul din prima ma gandeam sa iau aici C, CE si in Ro sa vin sa iau atestatul,este posibil ? Si a doua intrebare, daca vin in tara si fac scoala de soferi C,CE si atestatul de marfa , cam  cat timp ar trebuii sa raman in tara ? Va multumesc



#32
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu ieri m am inscris si cica daca iau probele din prima in 6 luni e posibil sa am totul la mânã.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate