Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#1333
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Da, daca esti tanar, normoponderal si fara probleme de sanatate probabil nu ai probleme la 3500m. Totusi diferenta se simte, adica gafai mai repede decat jos. Eu n-am fost pe Teide dar am fost in Chamonix la Aiguille du Midi - 3800 si prin Austria pe la 3000. La Aiguille de exemplu am gafait urcand treptele de pe acolo in viteza (cum le urc in Bucuresti fara nicio problema). Este si un mic muzeu acolo care explica adaptarea corpului la altitudine.

Bineinteles ca nu e de speriat. Daca e ceva cobori mai repede si gata.

Edited by mdt, 29 December 2022 - 10:38.


#1334
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 bv01, on 29 decembrie 2022 - 07:24, said:

@Al3xandrus, chiar nu contează de câți ani ai cont pe Booking. Mașina nu o închiriezi de la ei. Sper doar că nu te-ai încurcat cu Goldcar. În rest, fie ca tine.

OKMobility cica la a mea, inca o data, nu era absolut nicio varianta nici Cicar nici ceilalti direct pentru perioada asta din decembrie, in alte perioade a facut simulari a mea gen martie, da se gasesc la preturi bune, insa de perioada asta au speculat cu totii - iar daca voiai asigurare FULL era suplimentar de la 2500-3000 lei :) Anyway, enough with the offtopic, dar asta este realitatea, azi am vorbit intamplator cu niste romanasi dintr-o localitate Icod de los Vinos pe care v-o recomand daca vreti un satuc/mic orasel de munte (alaturi de Santiago de Teide) si erau fara masina pentru ca la fel nu gaseau decat scoruri de (atentie) 2500 lei pentru o saptamana(!) si pe cazare la fel au platit enorm (erau si cu 2 copii). Dar se pare ca sistemul de autobuze este la minut, asa ca se poate conta pe el (acum erau veniti cu un trip la degustari de vinuri, parcul ala natural, etc. in fine nu am vb decat 15 min).

#1335
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017
De la Vf Teide o dam in inchiriere masini.

Tot pe grupul de romani din Tenerife de pe FB s-a apucat unu' sa scrie ca nu exista Dom'ne masina de inchiriat cu 20e/zi ca te obliga sa faci asigurate 300-400euro/luni. Abereaza asta sau..??

Cicarul face asa??

am impresia ca dau pe grupul ala de toti "meltenii". vai de natia noastra!

#1336
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Aberează, la Cicar, de exemplu, prețul afișat include absolut tot.

#1337
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 _Freya_, on 30 decembrie 2022 - 14:25, said:

De la Vf Teide o dam in inchiriere masini.

Tot pe grupul de romani din Tenerife de pe FB s-a apucat unu' sa scrie ca nu exista Dom'ne masina de inchiriat cu 20e/zi ca te obliga sa faci asigurate 300-400euro/luni. Abereaza asta sau..??

Cicarul face asa??

am impresia ca dau pe grupul ala de toti "meltenii". vai de natia noastra!

Nu există așa ceva la locali. CICAR / Cabrera Medina, Payless sau Autoreisen. Autoreisen au totuși o asigurare opțională, dar nicidecum la nivelul ăla.
Eu zic să te apuci de acum să rezervi mașina. Testează pe ambele site-uri. CICAR și Cabrera Medina. Chiar dacă e practic aceeași companie, uneori au prețuri / oferte diferite. Poți rezerva fără probleme, nu trebuie să plătești absolut nimic, iar rezervarea este non binding.

O idee bună ar fi să te uiți la recenziile de pe Google Maps.

#1338
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017
gata, m-am calmat. Multumesc :)

eu cred ca ies de pe grupul ala cu toti capsunarii. Trebuie sa recunosc ca m-au dovedit.

Mi-a trimis unul (roman din Tenerife) un mesaj audio in care imi spunea sa nu vin ca este frig rau in martie ca. nooo pana in mai nu se poate sta afara!

si ca pe insula este asa un fel de "micro-clima"

#1339
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Aia cu micro clima este adevărată, în sensul că (au mai zis și colegii înainte), poate să plouă și să fie urât în Santa Cruz, iar în Los Cristianos să faci plajă și baie în ocean. Vinovatul e chiar Teide.
Dar și mai extrem de atât, chiar între două puncte la 10km unul de altul, pot fi condiții complet diferite.
Exemplu, Golf del Sur sau La Tejita vs Playa de Las Vistas. Distanță mică, condiții diferite.


Am pățit chiar pe drumul de întoarcere din nord către sud, să ne prindă o ploaie din aia de nu vedeam la 10 de metri în față pe autostradă, iar când am ajuns la cazare, după încă 5 minute s-a curățat complet cerul de ziceai că toată ziua au fost 25°. Nici urmă de nor.

#1340
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 _Freya_, on 30 decembrie 2022 - 14:25, said:

De la Vf Teide o dam in inchiriere masini.

Tot pe grupul de romani din Tenerife de pe FB s-a apucat unu' sa scrie ca nu exista Dom'ne masina de inchiriat cu 20e/zi ca te obliga sa faci asigurate 300-400euro/luni. Abereaza asta sau..??

Cicarul face asa??

am impresia ca dau pe grupul ala de toti "meltenii". vai de natia noastra!

Eu ceea ce am zis, a fost strict de perioada de Craciun si Revelion, in care se pare ca toti au speculat atat la masini cat si la cazari, iar preturile au urcat pana la cer. Pentru alte perioade (vezi martie) cu siguranta este cum zic colegii, nu pot sa neg asta, caci am multi prieteni care au venit aici si au inchiriat la preturi intre 15-20 euro. Si noi anul trecut in Canaria, la fel nu gaseam masini (atunci mai era si cu covidul) ONLINE, dar am gasit de la localnici un Clio mai vechi (am stat "doar 14 zile" anul trecut) , ni l-a dat fara garantie, totul ok pentru 7 zile sa stii iarasi ca am dat vreo 170 euro dar deh era Craciunul, insa in rest nu gaseam de fel (am mai povestit acolo) mergeam cu bicicletele si intrebam si efectiv nu aveau masini. Deci, atentie la perioade, asta e tot ce zic...

Referitor la vreme, dupa ploaia si furtuna de luni bate in continuare vantul si se pare ca am avut ceva "ghinion" , am stat si la plaja azi dar a batut un vand destul de inconfortabil (efectiv ne-am umplut de nisip - zona Adeje), deci se mai pot intampla, depinde si de noroc si de sufletul omului :) Dar daca in dec este asa, in martie eu zic ca ar trebui sa fie si mai ok, aici sa intervina colegii care stau pe insula sau au fost in perioade similare...

#1341
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Am vazut ca unele hoteluri au saituri proprii unde poti plati cash la receptie, iar unele au intermediari alte saituri (reserving.com), nu stiu cum sa procedez.
Ma gandesc ca,primul lucru sa rezerv zborul, cand am biletele de avion o sa caut un hotel apoi o sa inchiriez si o masina.

Edited by valipopescu, 30 December 2022 - 22:57.


#1342
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Hai ca incet se concretizeaza, plecare pe data de 8 martie pe 15 avem rezervare pentru teide, in zilele urmatoare o sa facem si rezervarea la hotel

#1343
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Salut si La multi ani !

Suntem o familie cu 2 copii de 13 si 10 ani. Anul acesta am vrea sa mergem in concediu la mare la sfarsit de iulie, intr-o zona sa nu fie exagerat de cald si nici exagerat de aglomerat. Transportul va fi cu avionul. Stiu ca e cam greu asta in iulie si august cand toata lumea merge in concediu Posted Image

A fost cineva in Tenerife la sfarsit de iulie ? Cum este vremea in perioada aceea in zona de plaje ? Din cate am citit eu vremea nu este chiar asa de sufocanta in perioada verii. Totusi pe harta vad ca insula este cam in dreptul desertului Sahara. Dar cu aglomeratia pe plaje si in statiuni cum e in perioada aceea ?

Edited by laurcj, 01 January 2023 - 13:59.


#1344
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

 valipopescu, on 31 decembrie 2022 - 20:06, said:

Hai ca incet se concretizeaza, plecare pe data de 8 martie pe 15 avem rezervare pentru teide, in zilele urmatoare o sa facem si rezervarea la hotel
S-a rezolvat si cu hotelul,parcarea masinii langa aeroportul otopeni, mai ramane sa fac rezervare la cicar si cam atat.
Ar trebui sa mai tin cont de ceva, am omis ceva?

#1345
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

 valipopescu, on 02 ianuarie 2023 - 15:19, said:

S-a rezolvat si cu hotelul,parcarea masinii langa aeroportul otopeni, mai ramane sa fac rezervare la cicar si cam atat.
Ar trebui sa mai tin cont de ceva, am omis ceva?
LE rezervat si masina!

#1346
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011

 Al3xandrus, on 28 decembrie 2022 - 16:03, said:



Interesanta treaba daca transportul in comun va fi gratuit - dar stiti sigur acest lucru? ceva informatii in acest sens, sa nu ajunga sa fie gratuit doar pentru localnici...

Am ajuns ieri în Tenerife Sud și am luat autobuzul pt La Laguna ( suntem în tranzit pt La Palma) 9,85€/persoană!
Poate o fi gratuit pt localnici.
Din avion nu am văzut Teide nici de la 4-5000 metri nici sub nori, deci a fost o zi imposibilă de urcat - era în ceață, nori, nu s-ar fi văzut nimic. Dovada aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FvCPunAbp2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La La Laguna azi au fost 23 grade, soare puternic dar seara pe la 20 a răpâit o ploaie.

#1347
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 laurcj, on 01 ianuarie 2023 - 13:50, said:

Salut si La multi ani !

Suntem o familie cu 2 copii de 13 si 10 ani. Anul acesta am vrea sa mergem in concediu la mare la sfarsit de iulie, intr-o zona sa nu fie exagerat de cald si nici exagerat de aglomerat. Transportul va fi cu avionul. Stiu ca e cam greu asta in iulie si august cand toata lumea merge in concediu Posted Image

A fost cineva in Tenerife la sfarsit de iulie ? Cum este vremea in perioada aceea in zona de plaje ? Din cate am citit eu vremea nu este chiar asa de sufocanta in perioada verii. Totusi pe harta vad ca insula este cam in dreptul desertului Sahara. Dar cu aglomeratia pe plaje si in statiuni cum e in perioada aceea ?
Anul trecut au fost niste prieteni in toiul verii și apa era "acceptabilă" adică pe la 23 grade. Oceanul nu e Mediterana și cea mai caldă apa e in Octombrie.

#1348
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Vara e destul de aiurea în Canare. Am fost (Iunie - Iulie) și nu mi-a plăcut, la modul că never again.
Părerea mea este că mergi în Canare toamna, pentru plajă și apă, iarna ca să scapi de frigul de aici și primăvara pentru plajă.
Vara... ai opțiuni mai aproape, gen Grecia, Mallorca etc.
Dar @laurcj caută o zonă nu foarte caldă, pentru asta e OK în Canare, cu mențiunea că vara te bate cam tare vântul pe acolo, apoi zonă neaglomerată, asta nu e compatibilă cu Tenerife, poate Fuerteventura. Am fost anul trecut în Aprilie și Tenerife era super full. Într-un an am fost în Octombrie, atunci a fost cel mai bine.

#1349
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
@bv01, multumesc de raspuns. Inafara de vant ce te-a deranjat cand ai fost in iunie si iulie ? Totusi vad ca ai fost de mai multe ori in Tenerife.

In Grecia din cate am citit iara este foarte cald in iulie - august. Nu stiu cum e in Mallorca. Am fost in Croatia in 2021 (august) si 2022 (sfarsit de iunie) si a fost foarte cald, mai ales in 2021 si Croatia este mai la nord decat Grecia. Anul acesta am vrea sa mergem in alta destinatie.

#1350
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Pe lângă vânt, care să fiu 100% sincer, PE MINE nu m-a deranjat foarte tare, traficul de pe autostradă, care era cam infernal în perioada aia și aglomerația de la plajele organizate. La plaje, problema era cu parcarea. Treaba asta era foarte frustrantă, pentru că plajele din Tenerife sunt cam meh, fiind 90% artificiale, făceam în permanență comparație cu experiențele din Lanzarote și Fuerteventura, mult zis comparație, că nu ai cum să compari așa ceva.
Când am fost vara, am organizat un grup destul de mare de prieteni, cu tot cu familii. Mamă câte carne mi-au băgat în frigider din cauza vântului. În fine, că să înțelegi, vântul e o problemă pentru femei și copii.
Dar, vara poți urca în pantaloni scurți pe Teide până la summit.
Noi ca să scăpăm de vânt, vreo 2-3 ore le pierdeam căutând locuri ferite.

Edited by bv01, 03 January 2023 - 11:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate