Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1696 replies to this topic

#1297
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Am fost prin Est in cele din urma, dar pustiu si totul inchis, vai ce vreme am putut sa prindem, mare vant si ploaie si furtuna, de cand stai ai mai avut parte de asa ceva? :D

#1298
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
^^ 😂 Totuși, insulele alea sunt în mijlocul oceanului. Eu am prins într-un an în Octombrie așa ceva.

#1299
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Buna oameni buni, de ceva vreme cochetez cu ideea de a merge intr-un concediu in Tenerife, am vazut ca sunteti cativa care stiti bine care este traeaba cu tenerife.mai in spate de pagina 70 nu am mare lucru de citit, suntem intr-o cu totul alta perioada acuma.Am si eu cateva intrebari:
  De unde procurati bilete de vacanta, faceti rezervari la hotel direct sau prin agentii, cu zborul la fel, de la agentie sau direct, am vazut ca inchiriati masini acolo din cate am inteles este mai ok sa inchiriezi acolo masina etc....  . Vrem sa mergem in februarie martie nu avem o data exacta, as vrea sa planific un concediu in acea zona dar nu stiu cum si ce, de unde sa incep, pot avea incredere in agentiile de turism de aici, merge cineva cu experienta in acea perioada in zona si ne poate "adopta" si pe noi doi adulti?
Care este regimul de siguranta covid, ma refer la restrictii obligatii de vaccinare,sau este ca la noi,relax?

Edited by valipopescu, 27 December 2022 - 13:41.


#1300
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,970
  • Înscris: 26.07.2017

View Postvalipopescu, on 27 decembrie 2022 - 13:30, said:

Buna oameni buni, de ceva vreme cochetez cu ideea de a merge intr-un concediu in Tenerife, am vazut ca sunteti cativa care stiti bine care este traeaba cu tenerife.mai in spate de pagina 70 nu am mare lucru de citit, suntem intr-o cu totul alta perioada acuma.Am si eu cateva intrebari:
  De unde procurati bilete de vacanta, faceti rezervari la hotel direct sau prin agentii, cu zborul la fel, de la agentie sau direct, am vazut ca inchiriati masini acolo din cate am inteles este mai ok sa inchiriezi acolo masina etc....  . Vrem sa mergem in februarie martie nu avem o data exacta, as vrea sa planific un concediu in acea zona dar nu stiu cum si ce, de unde sa incep, pot avea incredere in agentiile de turism de aici, merge cineva cu experienta in acea perioada in zona si ne poate "adopta" si pe noi doi adulti?
Care este regimul de siguranta covid, ma refer la restrictii obligatii de vaccinare,sau este ca la noi,relax?

io tocmai am luat bilete ieri la wizz air pentru martie,cursa directa.
vezi ca pe data de 8 marte ai bilet de dus cu 148 lei.

La astia se mai adauga taxa de administrare si taxa de loc; poti calcula pe site-ul lor.
Asta cu transportul.

La cazare eu fac cum fac peste tot si anume intru pe google maps si rezerv direct de acolo. Super tare mi s-a parut in Tenerife majoritatea Hotelurilor au site si preturile la vedere deci nu mai trebuie sa faci mail sa astepti raspuns si tot asa, faci rezervare direct pe site-ul lor. Cam cu 50-70euro mai ieftin decat pe booking.

Eu am ales zona de nord cu toate ca am am citit ca este mai racoroasa si ploioasa in martie, prefer sa vizitez mai mult si sa aloc 1-2zile maxim de plaja si atunci voi inchiria masina pentru a ajunge in sud; dar si transportul public am auzit ca este foarte bine pus la punct iar o calatorie este cam 3euro.pers.

Apropo, a mai fost careva in martie in Puerto de la Cruz sau pe Teide? Toata treaba e sa nu bata vantul foarte tare.

Attached Files


Edited by _Freya_, 27 December 2022 - 14:32.


#1301
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Cam devreme Martie pentru Teide.

#1302
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,970
  • Înscris: 26.07.2017

View Postbv01, on 27 decembrie 2022 - 17:11, said:

Cam devreme Martie pentru Teide.

ce inseamna devreme ca totusi nu vreau sa urc in slapi...

#1303
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Daca in Decembrie erau 15 grade sus acolo (ce-i drept zilele astea cica ar fi nins, dar ma indoiesc sa reziste zapada), in martie de ce ar fi prea devreme?

@_Freya_ bune rau preturile la avion, noi am dat dublu, dar deh cu sarbatorile astea Posted Image Anyway, cu vremea vad ca se mai stabilizeaza, dar a batut un vant azi...

Transportul in comun cred ca este similar cu Canaria (acum am avut masina pt 18 zile deci nu am urcat in autobuz), unde totul era aproape de perfectie...la ce autobuzuri vad si pe aici (si hibride parca, deci achizitionate recent) eu zic sa nu-ti faci probleme...doar sa te interesezi inainte.

Edited by Al3xandrus, 27 December 2022 - 22:46.


#1304
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007

View Post_Freya_, on 27 decembrie 2022 - 14:39, said:



io tocmai am luat bilete ieri la wizz air pentru martie,cursa directa.
vezi ca pe data de 8 marte ai bilet de dus cu 148 lei.

La astia se mai adauga taxa de administrare si taxa de loc; poti calcula pe site-ul lor.
Asta cu transportul.

La cazare eu fac cum fac peste tot si anume intru pe google maps si rezerv direct de acolo. Super tare mi s-a parut in Tenerife majoritatea Hotelurilor au site si preturile la vedere deci nu mai trebuie sa faci mail sa astepti raspuns si tot asa, faci rezervare direct pe site-ul lor. Cam cu 50-70euro mai ieftin decat pe booking.

Eu am ales zona de nord cu toate ca am am citit ca este mai racoroasa si ploioasa in martie, prefer sa vizitez mai mult si sa aloc 1-2zile maxim de plaja si atunci voi inchiria masina pentru a ajunge in sud; dar si transportul public am auzit ca este foarte bine pus la punct iar o calatorie este cam 3euro.pers.

Apropo, a mai fost careva in martie in Puerto de la Cruz sau pe Teide? Toata treaba e sa nu bata vantul foarte tare.
Cred că data viitoare vei face invers :) Diferența o va face vremea. Vacanta frumoasa!

#1305
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View Post_Freya_, on 27 decembrie 2022 - 14:39, said:

Apropo, a mai fost careva in martie in Puerto de la Cruz sau pe Teide? Toata treaba e sa nu bata vantul foarte tare.
Nu trebuie sa-ti faci griji ca stai colo sau dincolo. Insula are 70 km dintr-un capat in altul. Gasesti oriunde soare si chiar daca nu e in zona ta senin, te duci in alta parte a insulei si chiar daca nu ai masina. Dar daca ai masina atunci chiar e totul f simplu. Daca vrei sa stai in zona turistica pt vloguri/filmari atunci stai in sud dar acolo e f aglomerat si s-a internationalizat de nu mai e mai nimic autohton. S-a ajuns daca stii spaniola, nu te ajuta la mai nimic. Puerto de la Cruz in schimb e f linistit si pitoresc, mai usor de gasit de gasit cazare.

#1306
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,970
  • Înscris: 26.07.2017
Nu ma duc pentru copt la plaja, din contra, mi-ar placea sa fie unpic mai rece sa pot vizita  sa fac plimbari.
M-as oftica cumplit daca de unde ma va lasa telecabina pe Teide nu ma vor lasa sa merg portiunea aia pana la crater din cauza de zapada/vant/ghetata. In rest aia e.
Oricum in martie plec cu geaca pe mine si adidasi, cu siguranata nu va fi mai frig decat in RomaniaPosted Image



Voi inchiria masina pe toata perioada, am gasit cu 100lei/zi Posted Image

#1307
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Al3xandrus am o intrebare, care este treaba viavis de covid, sunt restrictii se poarta masca,distantare etc..sau lumea este relaxata ca la noi?

#1308
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,645
  • Înscris: 12.12.2006
Freia, uite aici statusul la zi pe Teide: https://www.volcanot...y#status-anchor

Banuiesc ca nu ai de gand sa-l urci in adidasi.

Aici scrie despre permisul necesar pt urcarea pe varf: https://www.reservas...ct=1  Inteleg ca alte poteci (cu exceptia varfului) pot fi parcurse fara permis.

@valipopescu in toata Spania nu mai sunt restrictii, nu mai trebuie sa te testezi sau sa raportezi daca ai boala. Mai trebuiau masti doar in mijloacele de transport in comuni si in unitati medicale dar am impresia ca s-au scos recent cele din mijloace de transport.

Edited by mdt, 28 December 2022 - 09:15.


#1309
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,970
  • Înscris: 26.07.2017

View Postmdt, on 28 decembrie 2022 - 09:00, said:


Banuiesc ca nu ai de gand sa-l urci in adidasi.


ba da. skechers :D

multumesc de link-uri

#1310
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,645
  • Înscris: 12.12.2006
Ah, am editat sa adaug o completare si am stricat link-ul. Il repostez sa ramana aici: https://www.reservas...ENG&cen=2&act=1

#1311
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Post_Freya_, on 27 decembrie 2022 - 14:39, said:

io tocmai am luat bilete ieri la wizz air pentru martie,cursa directa.
vezi ca pe data de 8 marte ai bilet de dus cu 148 lei.

La astia se mai adauga taxa de administrare si taxa de loc; poti calcula pe site-ul lor.
Asta cu transportul.

La cazare eu fac cum fac peste tot si anume intru pe google maps si rezerv direct de acolo. Super tare mi s-a parut in Tenerife majoritatea Hotelurilor au site si preturile la vedere deci nu mai trebuie sa faci mail sa astepti raspuns si tot asa, faci rezervare direct pe site-ul lor. Cam cu 50-70euro mai ieftin decat pe booking.

Eu am ales zona de nord cu toate ca am am citit ca este mai racoroasa si ploioasa in martie, prefer sa vizitez mai mult si sa aloc 1-2zile maxim de plaja si atunci voi inchiria masina pentru a ajunge in sud; dar si transportul public am auzit ca este foarte bine pus la punct iar o calatorie este cam 3euro.pers.

Apropo, a mai fost careva in martie in Puerto de la Cruz sau pe Teide? Toata treaba e sa nu bata vantul foarte tare.
Chiar ok metoda ta, Posted Image  am facut si eu o simulare pentru doua pers zbor plus rezervare directa la hotel pentru o saptamana undeva la 650 Eur,la agentie 1518 cu transfer. Noi oricum vrem sa inchiriem o masina deci cu transferul e rezolvat.
L.E
Cred ca am gresit cu transportul, dus intors 1500ron

Edited by valipopescu, 28 December 2022 - 10:18.


#1312
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Ciudat cu rezervarile,se pare ca nu ma pricep deloc, parca vad ca ajung la mana unei agentii
La o resimulare  pentru 2 pers, rezervare zbor pe esky dus-intors cu un singur bagaj de cala, plus rezervare direct la hotel coral teide(ales la intamplare) 1100 eur tot deranjul.
Acuma asteptam si oferta unei agentii.

Edited by valipopescu, 28 December 2022 - 11:11.


#1313
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,970
  • Înscris: 26.07.2017

View Postvalipopescu, on 28 decembrie 2022 - 10:05, said:

Chiar ok metoda ta, Posted Image  am facut si eu o simulare pentru doua pers zbor plus rezervare directa la hotel pentru o saptamana undeva la 650 Eur,la agentie 1518 cu transfer. Noi oricum vrem sa inchiriem o masina deci cu transferul e rezolvat.
L.E
Cred ca am gresit cu transportul, dus intors 1500ron

depinde de hotel si ce buget aloci in functie de ce vrei sa faci.
Noi mergem pe sarakie :lol: si am gasit in puerto de la cruz cu 300euro - cazare cu demipensiune.(nu ma astept sa fie la mai mult de 2 stele si oricum e bine chiar si fara mancare)

masina de inchiriat cu 140e / 7zile asta vine 20euro/zi    https://www.autoreis...&utm_medium=gmb

insa  de la anu din ianuarie transportul public in insulele canare va fi gratuit

per-total cred ca te duce la-jumate fata de un concediu in Mamaia

#1314
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Post_Freya_, on 28 decembrie 2022 - 11:03, said:

depinde de hotel si ce buget aloci in functie de ce vrei sa faci.
Noi mergem pe sarakie Posted Image si am gasit in puerto de la cruz cu 300euro - cazare cu demipensiune.(nu ma astept sa fie la mai mult de 2 stele si oricum e bine chiar si fara mancare)

masina de inchiriat cu 140e / 7zile asta vine 20euro/zi https://www.autoreis...&utm_medium=gmb

insa  de la anu din ianuarie transportul public in insulele canare va fi gratuit

per-total cred ca te duce la-jumate fata de un concediu in Mamaia
Cum o sa va intoarceti, nu aveti nimic rezervat?
Legat de cazare nici noi nu suntem pretentiosi, curatenie si cam atat, o sa fim plecati mai tot timpul, la cazare venim sa dormim
Buget nu avem

Edited by valipopescu, 28 December 2022 - 11:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate