Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Critica foto - discutii "aprinse" sau off-topic

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postovicupi, on 16 decembrie 2013 - 21:49, said:

ci ca sa profit de stiinta si amabilitatea celor care-si pierd timpul sa-si dea cu parerea si astfel sa mai invat citeceva.
Aici toti suntem egali, si noi vrem sa profitam de stiinta si amabilitatea fiecaruia, doar ca unii nu vor sa piarda timpul, pai e corect? :)

#20
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcrokodilu, on 16 decembrie 2013 - 23:25, said:

Aici toti suntem egali, si noi vrem sa profitam de stiinta si amabilitatea fiecaruia, doar ca unii nu vor sa piarda timpul, pai e corect? Posted Image

Te cam inseli, cred eu. Pentru ca unii sunt mai egali decit altii , dar nu intotdeauna e o problema. Poate unii chiar merita sa fie. In ceea ce priveste timpul personal , fiecare are dreptul sa si-l foloseasca cum vrea , inclusiv pentru a NU impartasi cu altii ce stie. Singurul lucru ce-l poti face ca incepator e sa-ti pregatesti vaselina si sa-i agresezi vizual cu cit mai multe fotografii, in speranta ca la un moment dat o sa zica virgula ca nu-i chiar asa de prosta fotografia ta.
Una peste alta , ca sa n-o mai batem de pereti, cred ca abilitatile de comunicare sunt cam ruginite pe la noi si de aici rezulta diverse nenorociri. Unii nu posteaza fotografii de frica criticii. Altii nu critica de frica scandalului. Si alte asemenea prapastii care tin tot de comunicare intr-un final. Sigur ca are de pierdut toata lumea, dar ne-am obisnuit.

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu dictez eu cine ce face cu timpul lui, doar am intrebat daca e ok sa ceri si sa fi indignat ca nu primesti in timp ce cativa cer si ei si ii refuzi. Nu-i nici un bani, nu se prapadeste nimeni, toti intram pe aici din placerea conversatiei si din cand in cand a pozatului, dar daca ai ceva pe suflet sa stii ca noi suntem aici.

View Postovicupi, on 16 decembrie 2013 - 23:37, said:

Unii nu posteaza fotografii de frica criticii. Altii nu critica de frica scandalului. Si alte asemenea prapastii care tin tot de comunicare intr-un final. Sigur ca are de pierdut toata lumea, dar ne-am obisnuit.
Tu de exemplu dece nu critici?

Edited by crokodilu, 16 December 2013 - 23:45.


#22
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcrokodilu, on 16 decembrie 2013 - 23:42, said:

Tu de exemplu dece nu critici?

Din mai multe motive :
- principalul, obiectiv, nu ma simt in stare. Imi place sa fac fotografii, am cunostintele de baza sau poate un pic peste in ceea ce priveste "facutul" de fotografii si postprocesarea lor. Dar sunt departe de a ma numi fotograf, adica sa-mi sara imediat in ochi ce e in regula si ce nu intr-o fotografie , exceptind elementele banale pe care le vede toata lumea. Cum am mai spus, mie-mi place sau nu subiectul fotografiei si sa zicem modul de prezentare, dar asta tine de gust nu de teorie fotografica  pentru asta e butonul de LIKE.  Una e sa spui ce-ti place si alta e sa spui ce e corect saui incorect.. Eu nu sunt in masura sa spun ce e corect sau nu.
- al doilea , subiectiv, nu-mi place sa stric bucuria omului. Daca tot nu pot sa-i spun cum e corect , la ce sa-i mai spun ca poza lui e de rahat? Si asa aici cei care te critica au tactul si delicatetea unor violatori in grup. Acuma sigur ca depinde si cit esti de sensibil.Nu e cazul meu. Personal cred cu adevarat in treaba cu sutul in cur = pas inainte. Dar altii sufera cu-adevarat si aici nu vorbesc din telenovele. Sunt clar de parere ca daca NU ai sa spui ceva bun, mai bine taci.
- alt motiv tot subiectiv - e o chestie in toate forumurile romanesti indiferent de subiect (chiar administrez forumuri cu alta tematica si stiu ce vorbesc) - se considera ca daca ai doar citeva postari sau esti nou pe forum, automat inseamna ca esti un idiot care nu prea ai dreptul sa spui nimic. Ai aparut si tu si te crezi destept. Cam asta-i ideea. Si de aici flame, scandal si tot felul de peripetii. Cind o sa ai si tu macar 500, 1000 de postari atunci sa vorbesti. Numai ca atunci cind eu o sa am 1000 de postari tu o sa ai 30 de mii si fenomenul va fi acelasi. Presupunind ca as fi visul fotografilor (ceea ce nu e cazul, evident) multi s-ar simti jigniti (sau amenintati?) daca as incepe acum sa tin teorii si lectii de fotografie. Asa merge treaba.

Cam asta-i, de ce nu critic eu. Si fii convins ca cel care posteaza fotografii se bucura mai tare ca nu critic eu decit sa ma alatur grupului de violatori. Macar aia poate stiu ce vorbesc.

#23
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Gresesti pe toata linia. Generalizezi fara temei. Ai impresia ca "am cunostintele de baza sau poate un pic peste in ceea ce priveste "facutul" de fotografii si postprocesarea lor" - o alta mare greseala. E greseala mare pentru ca este piedica suprema a oricarui progres, dar si pentru ca astfel arati lipsa de discernamant si de ochi fotografic. Acuma depinde ce intelege fiecare din notiunea de "un pic peste". Din punctul meu de vedere iti mai lipsesc suplimentar si cele mai banale capacitati de comunicare de care faci caz; grav daca mai si mediezi alte forumuri. Si nici macar nu ai simtul umorului si nu tii la tavaleala. Violatori in grup, sange pe pereti... Vei sfarsi prin a fi ignorat de toti cei de la care ai avea ceva de invatat, excliusiv din vina ta. Nu intru in detalii ca nu merita. Nu-mi propun sa schimb pe nimeni, erau numai niste cugetari pe prispa, la o tuica fiarta, deci n-o lua personal (adica nu am nimic cu tine, ca sa fie clar).

"forumuriel romanesti", "asa e pe la noi", "la noi in Romanica", "ne-am obisnuit" - mie personal mi-e sila de astfel de atitudini. Nu-mi place de cei care scuipa in farfuria din care mananca. Probabil ca ne vei mai delecta cu cateva poze YOLA supersarfuite dupa care te vei plictisi singur, ca deh, decat sa te intristam si sa-ti stricam bucuria mai bine te vom ignora.

#24
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008
Sigur ca poti avea si tu o parere, cum pot s-o am si eu. Probabil , sau mai mult ca sigur fotografia nu inseamna pentru mine ceea ce inseamna pentru tine. Asta nu te face sa ai dreptate si sa emiti judecati fara sa ma cunosti.. Ai citit pe sarite, iar daca ai citit tot, nu ai inteles nimic din ce am scris. Culmea e ca ma acuzi tot pe mine ca imi lipseste simtul umorului. Nu tin la tavaleala? Chiar n-ai inteles nimic din ce-am scris. Evident ca nu o iau personal, dar inca o data: sau n-ai citit, sau n-ai inteles.
Pe de alta parte printre atitudinile romanesti de care ti-e sila, ia vezi  poate o gasesti si p-asta: cineva care catalogheaza si judeca pe altcineva fara a-l cunoaste decit din citeva postari si 10 poze (si-alea nereusite:) ) Nu numai ca ma judeci (ceea ce nu ar trebui pentru ca nu esti in masura, tot asa cum nici eu nu te-am judecat pe tine) dar esti si intr-un fel mesianic: tu stii ce-o sa fac si cum voi fi eu ignorat si cum ma voi plictisi etc etc etc. si tot felul de alte previziuni sumbre.
Pai hai sa te intreb ceva:
- ma cunosti?
- daca nu ma cunosti de unde stii ca nu am simtul umorului sau ca imi lipsesc capacitatile de comunicare?
- daca ma cunosti sau nu ma cunosti, traiesti cu impresia ca ai ceva in plus fata de mine care iti da dreptul sa ma judeci? Nu vorbesc despre fotografie, posibil sa fii cel mai tare fotograf din tara , eu am recunoscut ca sunt mai mult decit departe si repet pentru a suta oara nu e cazul sa te simti amenintat sau frustrat de modul in care vad , practic sau inteleg eu fotografia . Ignora-ma daca nu vrei sa ma inveti.

Sa-ti mai spun ceva: cel care scuipa acolo unde maninca esti chiar tu. Ar trebui sa-ti vezi de treaba, sa discuti de fotografie, sa ma inveti daca ai chef, sa imi critici fotografiile daca ai chef. PENTRU CA ASTA E SUBIECTUL ACESTUI FORUM. In schimb tu esti un mic Mesia de buzunar (" n-o lua personal adica nu am nimic cu tine, ca sa fie clar") care de fapt  ai rolul de a judeca oamenii dintr-o privire, 20 de postari si 10 poze, basca faptul ca stii si ce si cum o sa se intimple. Vezi tu, din astia ca tine sunt PE TOATE forumurile, indiferent de tema. Ar trebui sa incluzi si asta la atitudinile care-ti provoaca sila.
Tu esti exemplul viu pentru care multi se feresc sa posteze indiferent poze sau comentarii. Pentru ca esti responsabilul cu etichetele: "tu ai umor, tu nu stii fotografie, tu n-ai capacitati", etc etc etc.Ar fi de ris daca nu ar fi trist. Revino-ti si fa ceva util. Povesteste despre fotografii ca asta e subiectul forumului, nu juca in telenovele despre profetii si zei incruntati. Relaxeaza-te si lasa si pe altii sa traiasca chiar daca n-au atitea "capacitati, discernamint si ochi fotografic". Lumea nu incepe si nici nu se termina nici pe forumul asta nici cu mine si in mod sigur nici cu tine. "Piedica suprema a oricarui progres""? Tu le-oi fi stiind pe toate?

Dar totusi insist: mai citeste o data ce-am scris ca poate te mai dumiresti. Nu fac misto, dar cred sincer ca sau ai citit pe sarite ce-am scris, sau nu ai inteles nimc din ce-am vrut sa spun.

#25
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@ovicupi:
Amice, altii si cu mine mai povestim de fotografii pe acest forum. Dar nu sunt, si acum vorbesc in numele meu, nu sunt cioclu - ca sa fac cronica unor esecuri evidente ale unor indivizi care nu au bunul simt sa nu verse galeria de poze care i-au placut lu' mama pe ariile dedicate. Nu sunt eu de vina ca te-ai bagat intr-o zona care nu-i de tine si tot asa cum tu poti posta ce doresti pot si eu sa imi spun parerea despre ce postezi si despre atitudinea ta tafnoasa. Nu mai citesc odata ce ai scris ca e plictisitor. Deh, asa-i in Romanica, pe la noi, nu? Scrie tu in continuare. Spor!

#26
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008
Amice, dau aptitudinile de comunicare pe din afara din tine :D

#27
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postovicupi, on 17 decembrie 2013 - 01:56, said:

Amice, dau aptitudinile de comunicare pe din afara din tine
Ey da, pe mine acum ceva vreme mă anunţa nonşalant că mă pune pe ignore...îţi dai seama ce devastată am fost! :D
Mai era un specimen de genul ăsta, vladimirchira, numai puţin îl răneai la orgoliu şi te trimitea să sugi ****. A fost banat de pe Softpedia şi încă câteva forumuri foto. :lol:

#28
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu mai pun pe nimeni pe ignore de multa vreme. Mi-au atras atentia colegii ca e o pierdere si aveau mare dreptate. Deci pot sa te "dez-devastezi" si sa te imprietenesti cu colegul, cu mare greata de Romanica si de alte chestii "ca pe la noi". Socializare placuta!
Apropos de vladimirchira - a fost o pierdere pentru acest forum. Era unul din cei care comenta cu multa rabdare pe aria de incepatori si multi au avut de invatat de la el. Cei mai vechi stiu la ce ma refer. La incidentul descris de tine nu am fost prezent. Dar paralela pe care o faci este insidioasa. E doar o observatie - nu o acuza, ca nu imi propun sa te schimb.
:)

#29
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcalexe, on 17 decembrie 2013 - 14:35, said:

... colegul, cu mare greata de Romanica si de alte chestii "ca pe la noi". Socializare placuta!...

Ala as fi eu :D
Pai e musai in primul rind sa-ti spun ca m-ai onorat cu titlul de coleg al tau. In mai putin de 24 de ore am ajuns dintr-unul care nu merita sa respire, un coleg. Nu e putin lucru :) Cred ca sunt mari sanse ca in curind sa devenim frati de cruce. (s-a vrut o glumita, dar stii ca eu cu umorul ... mai putin). In ceea ce priveste "greata ..." si restul eu zic asa : cum spuneai si tu "ca o discutie la o tuica fiarta" poate ar fi bine sa treci pe palinca. Noi p-aici in aceeasi "Romanica" tuica fiarta o folosim la comprese. Palinca mai are un avantaj: nu te lasa sa fii prea constipat.

#30
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Postkaruna, on 16 decembrie 2013 - 22:00, said:

Chiar, de ce crezi tu ca ar fi frumos?
Am fost o invitatie politicoasa ,de a face ceea ce, daca inteleg eu bine este scopul acestei Arii! Ca sa nu mai simta Ovi ca i se crapa capul cu maciuca sau ca i-am pregatit "un pat la noi in celula" ! Posted Image
Ca observatie, obligatia de a comenta este prevazuta in regulamentul ariei, nu ca ar mai conta vreo regula/regulament pentru cineva in ziua de azi!

Edited by DannyMC, 17 December 2013 - 18:54.


#31
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008

View Postmircea812, on 17 decembrie 2013 - 18:17, said:

@ovicupi

Stii ce se poate intampla cand critici pozele altora?  Devii mult mai critic cu ale tale inainte de a le posta. Posted Image

Am luat aminte. Dar acolo de unde sunt eu  se spune sa nu-i faci observatie omului daca nu esti in stare sa faci mai bine decit el lucrul pe care i-l reprosezi. Aici se pare ca e invers: totul e sa ai gura mare si postari multe, asa poti vorbi ce vrei si cum te taie capul ca nu mai conteaza.  Asa ca ramin la butonul de like. Cel putin deocamdata.


View PostDannyMC, on 17 decembrie 2013 - 18:36, said:

Am fost o invitatie politicoasa ,de a face ceea ce, daca inteleg eu bine este scopul acestei Arii! Ca sa nu mai simta Ovi ca i se crapa capul cu maciuca sau ca i-am pregatit "un pat la noi in celula" ! Posted Image
Ca observatie, obligatia de a comenta este prevazuta in regulamentul ariei, nu ca ar mai conta vreo regula/regulament pentru cineva in ziua de azi!

:D In sfirsit unul neconstipat. Danny nu-ti face griji pentru mine. Ma voi apleca dupa sapun fara nici o problema daca e vorba de critici reale , oneste , din care am ceva de-nvatat. :D :D :D Dar altfel, la virsta si la pregatirea mea nu mai pot pune botul doar pentru niste discursuri rasuflate tinute de niste baieti carora li se pare ca au descoperit apa calda pentru ca au facut niste fotografii mai bune ca altii (?)

#32
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postovicupi, on 17 decembrie 2013 - 20:08, said:

Ma voi apleca dupa sapun fara nici o problema
:roflmaofast:
Pentru asta ai Like. Şi cică n-ai avea simţul umorului... :D

#33
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008

View PostDannyMC, on 17 decembrie 2013 - 20:34, said:

O fi de la palinca, deja sunt la al treilea pahar! Posted Image Oricum sa sti ca nu se asteapta nimeni al critici de nivelul celor din publicatiile de arta, trebuie doar sa spui ce ti-a/nu ti-a placut despre fotografiile lor. Mie personal mi se pare o chestie de bun simt, ca atunci cand saluti persoanele dintr-o incapere in care tocmai ai intrat!
Pai vezi, daca ma iei asa atunci ma mai rusinez si eu.

Imi cer scuze celor carora li s-a parut ca am intrat incaltat in casa. Nu a fost in intentia mea.

#34
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostDannyMC, on 17 decembrie 2013 - 20:34, said:

Mie personal mi se pare o chestie de bun simt, ca atunci cand saluti persoanele dintr-o incapere in care tocmai ai intrat!
CORECT!

Cu pălincă la bord, nu te văd fotografiind insecte...grijă mare la focus! Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 17 December 2013 - 20:41.


#35
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcrokodilu, on 17 decembrie 2013 - 20:15, said:

Pentru cei cu pregatire exista siteuri pe bani, critica profesionista, tot tacamul, iti poti vinde lucrarile.

Totusi a fost o critica reala, onesta din care aveai ce invata, si noi am fi avut daca ne-ai fi zis cum naiba ai reusit sa strici poza aia cu copiii pe asfalt in piata din Viena. Nu e de la compresia forumului, deci inca reprezinta o enigma pt. mine.
Va ramine o enigma Crokodile :)

#36
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View PostTinkerbelle, on 17 decembrie 2013 - 20:41, said:

CORECT!

Cu pălincă la bord, nu te văd fotografiind insecte...grijă mare la focus! Posted Image

Noroc ca insectele le fotografiez dimineata si palinca o consum seara! !! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate