Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Munca in Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 alex_xut, on 11th January 2011, 17:00, said:

Salutari!

Sunt Alex, venit din Baia Mare in Olanda, in Groningen impreuna cu prietena mea. Am absolvit Universitatea Tehnica din Cluj, sectia Telecomunicatii - engleza si am decis sa vin aici sa imi fac un master. Am ajuns in octombrie anul trecut si mi-am gasit de munca in cleaning prin o agentie de locuri de munca: O agentie - uitzendbureau. Pana acum o saptamana, totul a fost ok. Am lucrat, am primit banii, si acum mi-au spus ca imi trebuie contract de munca si ca au gresit prima data. Ideea e ca am mai semnat si un contract la un bar si nici acolo nu m-au intrebat nimic. Acum, pana in septembrie cand as incepe masteratul, nu pot sa stau aici pe bani trimisi din romania pt ca ar fi extrem de scump. Are cineva ceva pareri/idei...sau ma poate ajuta cu ceva?

Zi excelenta!
Alex

Salut,

Solutia legala : banuiesc ca ai SOFI numar ( asta e ca si codul numeric personal, nu faci nimic in Olanda fara el, asta e primul pas ) deja, iti faci cont in banca daca nu ai, te duci la KVK (camera de comert) si iti deschizi o firma (freelancer, ZZP). In 10 minute o ai, costa vreo 60 euro. Ia si diploma de facultate cu tine, chiar daca nu e tradusa , si pui in obiectul de activitate cam tot ce iti trece prin minte ca ai sa faci. Dupa aia cand ai de munca ii dai factura si iti primesti banii in cont ( romanii n-au drept de munca dar o firma olandeza cu actionari / patroni romani poate munci pentru orice firma olandeza). Eventual fa un VOF ( cum ar veni firma cu 2 actionari tu si prietena, ca s-o ajuti si pe ea cu ceva venit legal si mai deduci niste cheltuieli). Te descurci fara probleme cu engleza la KVK si te invata ei ce sa faci.

Solutia ilegala : cauta de munca la negru pe la sere/ constructii (cam mort domeniul de cand cu criza)sau poate ai noroc sa gasesti ceva pe tehnic pe specialitatea ta. Du-te cu tupeu pe la magazinele de IT/Telecom mici si intreaba daca nu au ceva de munca ( cu diploma de facultate la tine, eventual cu inscrierea la master, ca sa vada ca esti baiat serios) . Nu e asa de periculos pentru firme daca stai in camaruta din spate si asamblezi PC-uri , etc . Oricum amenda e de vreo 50.000 euro daca ii prinde cineva cu angajati la negru.
Daca esti baiat muncitor poate incearca ei sa-ti faca acte, desi e extraordinar de greu. Pentru prietena ta daca ai ceva cunostinte olandeze poti sa intrebi daca nu au nevoie de cineva sa faca curat. ( la negru e ca 10-15 euro pe ora). Daca si-a facut 2-3 familii la care face curat si face treaba buna, atunci o s-o recomande si la altii si poate face lejer 800-1000 euro pe luna.

Ar cam trebui sa te orientezi spre centrul tarii si sa te muti de la "cercul polar" unde stai acum. Incearca pe langa Amsterdam/ Utrecht.

De curiozitate unde faci masterul ? Ai vreo bursa ceva, pentru ca un master e cateva mii bune pe an si nu prea cred ca poti sa faci bani la negru indeajuns, pentru ca viata e scumpa.
Cei de la uitzendbureau si de la bar nu te-au intrebat nimic pentru ca doar Bulgaria si Romania au restrictii pe piata muncii, restul pot muncii fara probleme. Au aflat probabil cand au incercat sa plateasca impozit pentru tine si le-au spus aia de la fisc ca iti trebuie drept de munca.

Edited by N62B44, 14 January 2011 - 01:03.


#20
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
E faina ideea cu zzp-ul da' daca lucreaza constant pt acelasi client e posibil sa-l ia belastingdienstul la ochi pt dienstverband.
Oricum, am impresia ca daca ai zzp si lucreaza partenerul cu tine fara sa-l platesti ai mai multe beneficii la taxe decat daca faci vof cu amandoi, dar nu-s sigura daca-i asa.
Hmm, se merita incercat daca are aia 60euro de dat, eventual poate incerca chiar sa capete niste contracte mici pe partea de programare, mai sunt firme mici mici care au nevoie de ceva facut dar nu vor programator angajat permanent. Problema cea msi mare va fi la gasit ceva pt ca nu stie olandeza.

#21
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 Dev, on 14th January 2011, 07:35, said:

E faina ideea cu zzp-ul da' daca lucreaza constant pt acelasi client e posibil sa-l ia belastingdienstul la ochi pt dienstverband.
Oricum, am impresia ca daca ai zzp si lucreaza partenerul cu tine fara sa-l platesti ai mai multe beneficii la taxe decat daca faci vof cu amandoi, dar nu-s sigura daca-i asa.
Hmm, se merita incercat daca are aia 60euro de dat, eventual poate incerca chiar sa capete niste contracte mici pe partea de programare, mai sunt firme mici mici care au nevoie de ceva facut dar nu vor programator angajat permanent. Problema cea msi mare va fi la gasit ceva pt ca nu stie olandeza.

E adevarat ce zici tu , legea spune ca trebuie sa ai 2-3 clienti si sa nu obtii mai mult de 60 % din venit doar de la unul. Dar asta nu e valabil in primul an ( incepi afacerea n-ai cum sa ai 50 de clienti de la inceput).
Firmele mai mari cer VAR verklaring ( adica declaratie de la fisc ca ai mai multi clienti) dar e putin probabil sa iti ceara din primul an.
Lui ii trebuie pana in septembrie cand incepe scoala pentru ca dupa aia o sa-si ia permis de rezidenta si mai mult ca sigur o sa-i dea un fel de drept de munca , chiar part time pentru studenti.

Cu limba, depinde unde muncesti, eu sunt de 4 ani in Olanda si vorbesc extraordinar de prost olandeza, si ma descurc fara probleme cu engleza.

#22
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, te descurci pt ca ai deja loc de munca (presupun :P). Ideea era ca ii va fi greu sa isi caute clienti pt ca nu stie limba si-o sa se uite la anunturi ca mâta in calendar. Oricum, nu-i o idee rea pe o perioada scurta.

Eu tot de pe atunci sunt, si nu vorbesc deloc in olandeza, mi-e lene :roflmao:.

#23
sorinescus5555

sorinescus5555

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2007

 Dev, on 14th January 2011, 17:01, said:

Da, te descurci pt ca ai deja loc de munca (presupun :P). Ideea era ca ii va fi greu sa isi caute clienti pt ca nu stie limba si-o sa se uite la anunturi ca mâta in calendar. Oricum, nu-i o idee rea pe o perioada scurta.

Eu tot de pe atunci sunt, si nu vorbesc deloc in olandeza, mi-e lene :roflmao:.
DEV, vad ca detii destul de multe informatii interesante
As avea si eu o intrebare la care poate stii sa raspunzi... ;)

Am gasit un job in Hengelo. Contract pe perioada nedeterminata, si pt. inceput 5000 EUR/luna brut.
Am tot cautat un site unde sa reusesc sa-mi calculez salariul net, dar am dat peste tot felul de informatii contradictorii.
Mi-ai putea da tu aceasta informatie? M-ar interesa un calcul cat de detaliat (care sa contina toate contributiile si darile ce trebuie platite).

Multumesc!
SORIN

#24
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
E cum zice pe wiki, progresiv din brutul pe un an:
- pana la 17878 e 33,5% impozit (deci scazi 5989)
- de aici pana la 54776 e 42% deci scazi 15496
- pan' la 60 mii pe an cat e la tine e 52% deci mai scazi vreo 3mii.

La calcul mie-mi da ~3000 net/luna.
De aici mai scade ~120-170 euro asigurarea medicala.
Sper ca n-am uitat nimic, nu mai stiu ce scrie pe fluturasul de salariu, nu ma uit niciodata :roflmao:.

60000 e cu tot cu banii de concediu si eventual al treispelea salariu. Sau?
De curiozitate, daca se poate evident, in ce domeniu o sa lucrezi?

PS: Mai poti avea niste beneficii la taxe dupa ce te muti, in functie de domeniu te poti califica pt regula de 30% - trebuie sa aplice angajatorul pentru tine, daca-ti cumperi casa iti poti deduce din dobanda de la taxe, mai sunt vreo 600 euro/pe an pe care ii poti pune intr-un cont separat fara sa fii taxat pe ei etc.

#25
sorinescus5555

sorinescus5555

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2007

 Dev, on 9th May 2011, 08:53, said:

E cum zice pe wiki, progresiv din brutul pe un an:
- pana la 17878 e 33,5% impozit (deci scazi 5989)
- de aici pana la 54776 e 42% deci scazi 15496
- pan' la 60 mii pe an cat e la tine e 52% deci mai scazi vreo 3mii.

La calcul mie-mi da ~3000 net/luna.
De aici mai scade ~120-170 euro asigurarea medicala.
Sper ca n-am uitat nimic, nu mai stiu ce scrie pe fluturasul de salariu, nu ma uit niciodata :roflmao:.

60000 e cu tot cu banii de concediu si eventual al treispelea salariu. Sau?
De curiozitate, daca se poate evident, in ce domeniu o sa lucrezi?

PS: Mai poti avea niste beneficii la taxe dupa ce te muti, in functie de domeniu te poti califica pt regula de 30% - trebuie sa aplice angajatorul pentru tine, daca-ti cumperi casa iti poti deduce din dobanda de la taxe, mai sunt vreo 600 euro/pe an pe care ii poti pune intr-un cont separat fara sa fii taxat pe ei etc.
Multumesc pt. raspunsul rapid...

Mai am ceva intrebari, dar as prefera sa iti trimit PM.
Sper ca nu te deranjeaza.




 sorinescus5555, on 9th May 2011, 10:05, said:

Multumesc pt. raspunsul rapid...

Mai am ceva intrebari, dar as prefera sa iti trimit PM.
Sper ca nu te deranjeaza.
Nu-mi merge PM  :angry:

Mai incerc...

#26
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 sorinescus5555, on 9th May 2011, 08:15, said:

DEV, vad ca detii destul de multe informatii interesante
As avea si eu o intrebare la care poate stii sa raspunzi... ;)

Am gasit un job in Hengelo. Contract pe perioada nedeterminata, si pt. inceput 5000 EUR/luna brut.
Am tot cautat un site unde sa reusesc sa-mi calculez salariul net, dar am dat peste tot felul de informatii contradictorii.
Mi-ai putea da tu aceasta informatie? M-ar interesa un calcul cat de detaliat (care sa contina toate contributiile si darile ce trebuie platite).

Multumesc!
SORIN

Cum a zis Dev 3000 euro +- 100 euro. Totul platit in afara de asigurare medicala si fara pensie suplimentara fata de AOW.
Cu actele e mai complicat. Daca e job cu studii superioare poti sa aplici pentru Regula de 30 % / kennismigrant. Daca obtii asta, net o sa faci mai multi bani pentru ca sunt niste scutiri pentru 10 ani parca. Recomandabil angajatorul sa apeleze la o firma de avocatura specializata in proceduri din asta ( merge mai rapid cu actele)

#27
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Salutare,

Ce sanse sunt ca un consilier juridic in Romania, vorbitor de engleza, poate gasi un job in Olanda? Sunt recunoscute studiile si diploma obtinuta in Romania? Care ar fi salariul mediu net pentru aceasta pozitie? Multumesc!

#28
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 Wug, on 5th December 2011, 11:09, said:

Salutare,

Ce sanse sunt ca un consilier juridic in Romania, vorbitor de engleza, poate gasi un job in Olanda? Sunt recunoscute studiile si diploma obtinuta in Romania? Care ar fi salariul mediu net pentru aceasta pozitie? Multumesc!

Sanse 0. De ce :

99% din joburile in domeniu legal se refera la dreptul olandez ( si evident iti trebuie facultate de drept olandez, terminata). Restul de 1% se refera la drept international , dar banuiesc ca iti trebuie certificare de la asociatiile lor juridice (gen barou etc). Chiar daca ai avea cine stie ce diplome, majoritatea contractelor si hartiilor se fac in olandeza (care e a dracu de grea in forma uzuala, nu mai vorbesc de termeni juridici , contracte, etc)

Unele diplome de studii se pot echivala (depinde de acordurile dintre tari, facultate, etc- te poti interesa la ministerul Educatiei, si dupa aia se traduc si se apostileaza).Costa ceva bani si ai de asteptat si plimbat acte. Echivalarea ti-ar folosi doar in mediu universitar (master, doctorat) , pe piata muncii olandeze, dreptul romanesc e 0 .(ca si alte meserii gen contabil, administratie publica pentru ca depind de legi specifice tarii de origine si necesita licente si certificate eliberate de institutii de profil)

Sincer sa fiu , avand in vedere restrictiile pe piata muncii olandeze (pentru romani si bulgari) si criza economica, as considera o mare reusita sa poti sa lucrezi legal in constructii sau la spalat vase.
Singura sansa foarte mica e sa gasesti o fima olandeza care sa faca afaceri cu Romania si sa aiba nevoie de un jurist ( desi majoritatea lucreaza direct cu case de avocatura romanesti (care deschid si alte usi in afara de expertiza juridica furnizata  :D ))

Edited by N62B44, 05 December 2011 - 21:20.


#29
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Superb. Mersi pentru info!

#30
kozmadi

kozmadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2011
Salut.
De EXOTIC GREEN stie cineva ceva?
Ar trebui cetacenie maghiara pt romani ( dubla cetacenie) si-ti ofera lac de munca in Olanda?

#31
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ce treaba are dubla cetatenie?
Poti sa le trimiti direct mail sa ii intrebi in ce conditii te angajeaza, presupunand ca stii engleza macar:
http://www.exoticgre...act/vacatures//

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Nu va incingeti prea tare ca oricum sterg mesajele cu iz de scandal.
Multumesc!

@Dev: cred ca userul kozmadi se refera la faptul ca ungurii nu sunt supusi restrictiilor de pe piata muncii din NL.

#33
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, stiu, citisem inainte sa raspund un articol din ziar despre firma asta si presupun ca asta stia si el (ceea ce m-a facut sa concluzionez ca intrebarea a fost pusa in alt sens, vezi mai jos). Asta spune reprezentantul in Romania. E posibil ca direct de la hr olandez sa primeasca alte informatii, desi nu cred.

Poate ar fi trebuit sa fiu mai explicita, intrebam ce treaba are dubla cetatenie cu oferta unui loc de munca in Olanda. E poate o conditie, dar nu inseamna ca daca ai dubla cetatenie iti ofera automat loc de munca. De aia il indrumasem sa intrebe care sunt conditiile exacte, ca doar n-o fi cetatenia singura.

Eu-i doresc totusi sa gaseasca munca intr-un loc cu sau fara dubla cetacenie si cat mai bine platit.

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Dev, on 17th January 2012, 17:52, said:

ce treaba are dubla cetatenie cu oferta unui loc de munca in Olanda. E poate o conditie, dar nu inseamna ca daca ai dubla cetatenie iti ofera automat loc de munca.
Evident, insa cetatenia unei tari UE nesupusa restrictiilor respective iti da automat drept legal (deci nu loc!) de munca.
Asemanator felului in care cetatenia unor tari din UE iti da automat drept de intrare fara viza in SUA (ma refer la programul visa waiver).


 Dev, on 17th January 2012, 17:52, said:

Eu-i doresc totusi sa gaseasca munca...
Si eu la fel.
Succes, kozmadi!
Sa ne tii la curent cu mersul lucrurilor.

#35
kozmadi

kozmadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2011
Merci pentru raspunsuri.
De filiala din romania intreban.
Si da, de aceea ar trebui cetacenia maghiara pentru ocolirea permisului de munca.

#36
Joe_DOW

Joe_DOW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 23.03.2005
Salutare tuturor.
Ma adresez in special celor din Olanda: Ati fost la stomatolog acolo? cum e? ati intalnit stomatologi romani?
Eu sunt medic dentist si ma gandesc sa merg in Olanda la lucru ca si stomatolog, dar ma tot lovesc de firme de recrutare care nu au oferte.
multumesc anticipat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate