Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Munca in Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
andreimuresan79

andreimuresan79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2010
Munca in Olanda
In cazul cetatenilor romani (si bulgari),Olanda a decis aplicarea unui regim tranzitoriu restrictiv de acces pe piata muncii, dupa 1 ianuarie 2007, pentru primii doi ani de la aderare. Acest lucru inseamna ca cetatenii romani vor putea munci legal in Olanda, doar in baza unui permis de munca obtinut de angajatorul olandez. Obligativitatea aplicarii la CWI (Centrul pentru Munca si Venituri) si a obtinerii permisului de munca revine angajatorului. Acesta va trebui sa faca dovada ca pentru locul de munca respectiv nu a existat nici un aplicant cetatean olandez sau din vechile state membre UE/EEA, sau din statele care au aderat la UE in 2004 (pentru acele sectoare de activitate pentru care, pentru aceste state, se aplica procedura simplificata de emitere a permiselor de munca).

Legislatie
Contractul de munca
Atat angajatorul, cat si angajatul vor trebui sa respecte conditiile impuse prin contractul colectiv de munca CAO la nivel sectorial sau la nivelul companiei, acolo unde acesta exista, contractul individual de munca, precum si legislatia in domeniul muncii.
In Olanda, aproximativ 85% din angajati sunt acoperiti de prevederile CAO (contractul colectiv de munca).
Orice angajat are obligatia de a avea asupra sa un document original de identitate valabil pe care sa-l prezinte angajatorului la stabilirea relatiei contractuale. Angajatorul are obligatia de a verifica valabilitatea documentului si de a face o copie care sa fie pastrata la dosarul angajatului.
Angajatul are obligatia de a prezenta documentul de identitate la solicitarea organelor de Inspectie a Muncii si/sau Control Fiscal.
La stabilirea relatiei contractuale, angajatorul are obligatia de a informa angajatul in scris despre:
- numele si adresa angajatorului si angajatului.
- locul in care se va desfasura actul de munca.
- pozitia angajatului sau natura muncii care urmeaza a fi desfasurata.
- programul de lucru.
- salariul si termenele de plata.
- data de la care intra in vigoare contractul de munca.
- durata contractului de munca.
- durata perioadei de proba daca e cazul (aceasta nu poate depasi doua luni).
- dreptul de concediu.
- perioada de notificare.
- reglementari legate de pensie (daca e cazul).
- clauza de non-concurenta (daca e cazul).
- aplicabilitatea CAO.
Contractele individuale de munca pot fi de doua tipuri:
- contract permanent - acest tip de contract este incheiat pentru o perioada nedeterminata si poate inceta doar in baza unei notificari de terminare a relatiei contractuale.
- contract temporar - este valabil pentru o perioada bine definita. Contractul inceteaza automat la expirarea perioadei de valabilitate. La incetarea contractului, angajatorul poate oferi angajatului un nou contract de munca temporar. In cazul in care trei (sau doua) contracte de munca temporare insumeaza cel putin trei ani de munca, atunci angajatul are dreptul la un contract de munca permanent.
Incetarea raporturilor contractuale dintre angajator si angajat (concedierea) este posibila daca:
- angajatul se afla in perioada de proba (aceasta nu poate excede 2 luni).
- termenul prevazut intr-un contract de munca temporar a expirat.
- angajatul are un comportament necorespunzator la locul de munca (ex: frauda, consumare de bauturi alcoolice, etc).
- in toate celelalte cazuri, angajatorul trebuie sa solicite aprobarea, pentru desfacerea contractului de munca si sa motiveze decizia fata de Centrul pentru Munca si Venit (CWI) . Motivele pot fi : ineficienta, imbolnaviri repetate, reorganizare sau inchiderea afacerii.
Incetarea raporturilor contractuale nu se poate face pe motive de:
- discriminare de orice fel (rasiala, de sex, varsta, religie, disabilitati).
- inscriere in sindicate.
- concediu de maternitate sau pentru cresterea copiilor; - satisfacerea serviciului militar (daca e cazul).

Drepturi si obligatii financiare
Nivelul salariului minim brut:
Pentru un program complet de lucru (fara includerea orelor suplimentare), pentru persoane cu varsta peste 23 de ani, este stabilit, de doua ori pe an, de Ministerul olandez al Muncii si Afacerilor Sociale. In cazul unui program de lucru redus, nivelul salariului minim brut se aplica proportional.
In salariul minim brut pot fi incluse:
- bonusuri pentru lucrul in schimburi.
- avantajele financiare obtinute de la terte parti prin desfasurarea activitatii lucrative respective (ex: bacsisuri).
- avantaje in natura (asigurarea conditiilor de cazare si eventual masa).
In general, programul de munca este de maximum 10 ore pe schimb sau 45 de ore de munca (in medie) pe saptamana.
Numarul de ore de odihna pe zi este de 11, cu posibilitatea scurtarii, o data pe saptamana, la 8 ore. In plus, este permisa efectuarea de ore de lucru suplimentare. Munca de noapte nu poate sa depaseasca 40 ore pe saptamana. Dupa lucrul intr-un schimb de noapte, sunt obligatorii 14 ore de odihna si 48 ore de odihna dupa efectuarea unei serii de sapte schimburi de noapte.
Concedii:-de odihna,de maternitate,fara plata,pentru cresterea copilului.

Informatii utile
Contacte Utile:

Sectia Consulara a Ambasadei Romaniei din Haga
Catsheuvel 55, 2517 KA, Den Haag Telefon: (0031) (0) 70-354-3796 sau (0031) (0) 70-354-1580
Serviciul olandez de Imigrare si Naturalizare (www.ind.nl)
Politia olandeza (www.politie.nl)

Ambasada Romaniei
Catsheuvel 55, 2517 KA, Den HAAG
Tel: +31 (0) 70.354.37.96; Sectia consulara: +31 (0) 70.354.15.80
Fax: +31 (0) 70.354.15.87
Internet: www.ronl.nl/embassy

Edited by OriginalCopy, 26 February 2010 - 19:55.
"linkuri utile" par spam.


#2
murtzunel

murtzunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.08.2006
Multumim de informatii... de cand s-a aplicat acest regim? Eu sunt interesat in emigrare spre Olanda ca Web Developer, dar acum se pare ca o sa imi scada sansele...

#3
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006
De prin 2007 imediat dupa aderare.
Si inainte era nevoie de permis de munca...dar parca in unele tari se facea ceva mai usor.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
A mai fost postata chestia asta o data acum cateva luni si tin minte c-am adus si atunci niste completari!!!

Informatiile sunt mai mult sau mai putin adevarate. De fapt as zice ca-s expirate. Daca vreti date oficiale www.ind.nl!

Ca romani nu aveti nevoie de MVV; daca veniti pe post de Kennismigrant procedura de obtinere a permisului de rezidenta e foarte usoara si dureaza 2 saptamani. Pt Kennismigrant exista o limita la salariu. Daca angajatorul e dispus sa va plateasca salariul respectiv, voila! sunteti in Olanda.

Nu stiu daca Web developer e o slujba la care ar cauta straini, au si ei destui. Oricum, sfatul meu e sa cautati slujbe pe motoarele de cautare consacrate si sa aplicati direct la compania angajatoare. Daca aveti nevoie de ajutor, puteti pune intrebari ;).

View Postandreimuresan79, on 13th February 2010, 08:28, said:

Munca in Olanda
In cazul cetatenilor romani (si bulgari),Olanda a decis aplicarea unui regim tranzitoriu restrictiv de acces pe piata muncii, dupa 1 ianuarie 2007, pentru primii doi ani de la aderare.

Edited by Dev, 15 February 2010 - 20:47.


#5
rohypnol

rohypnol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 26.11.2007

View Postmurtzunel, on 15th February 2010, 18:39, said:

Multumim de informatii... de cand s-a aplicat acest regim? Eu sunt interesat in emigrare spre Olanda ca Web Developer, dar acum se pare ca o sa imi scada sansele...
Salut, ai mai rezolvat ceva? Mai stie cineva ceva despre locuri de munca in Olanda ca Web Developer? Am destula experienta, am lucrat si in/cu Delphi, C#, ASP.NET, PHP, XHTML, JS, CSS, MySQL, Oracle si probabil altele de care nu imi amintesc acum :) Cel mai bine stiu PHP si JS si de asta as merge pe web. Despre Ruby stiti ceva? Se cauta acolo? La noi vad ca e pustiu pe job-uri de Ruby.

Ce impozite sunt acolo? Cam la cat % sa ma astept sa imi ramana din salariul brut?

Problema mea este ca nu stiu Olandeza (dar sunt foarte dispus sa invat) si nu am gasit site-uri calumea de job-uri in Olanda... Nu exista ceva de genul ejobs/bestjobs/myjob pe acolo?

#6
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postrohypnol, on 22nd April 2010, 22:15, said:

Problema mea este ca nu stiu Olandeza (dar sunt foarte dispus sa invat) si nu am gasit site-uri calumea de job-uri in Olanda... Nu exista ceva de genul ejobs/bestjobs/myjob pe acolo?

Incearca

http://www.undutchables.nl/

Mult succes !

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postsygeplejersken, on 23rd April 2010, 09:19, said:

Incearca
http://www.undutchables.nl/
Mult succes !
Sau nu. In general astia de la undutchables nu prea au joburi (chiar daca pe site apar listate), asa ca mai mult te fac sa pierzi timpul ;).

monsterboard.nl ar fi cel mai mare. Dar e in olandeza.

eurojobs.com e in engleza.

http://www.itjobboard.nl/

rohypnol, de cautat ai cautat ceva pana acum?

Taxele pe salariu sunt  33.5% pana la 17500, 42% pana la 54000 si 52% peste 54000 (brut, pe an).

#8
rohypnol

rohypnol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 26.11.2007
Mersi! +1 pentru Dev

Daca este cineva pe acolo sau care a avut de-a face cu Olanda, mai am doua intrebari:

Din cate am inteles, salariile incep de la 5000 EUR pentru un developer bun, deci ma gandesc ca as ramane cam cu 2000 EUR in mana la inceput. Apartamentele sunt pe la 500-1000 EUR/luna. Mi-ar ajunge 1000 EUR/luna sa traiesc?
Se mai aplica obligativitatea permisului de munca? Pe site-ul ambasadei spune ca e inca obligatoriu pentru Romani si Bulgari, dar se pare ca ultima oara l-au actualizat in 2007...

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cati ani de experienta ai? 5000 mii la inceput e foarte optimist daca n-ai vreo 10 ani de experienta si portofoliu bogat. Poate doar ca freelancer dar atunci trebuie sa umbli singurel sa-ti cauti contracte si clienti.

Daca ai pana in 5 ani experienta asteapta-te la un brut de 3000-3500/luna (+ banii de concediu care-s cam cat un salariu pe an + eventual al 13lea salariu + eventual procent din profitul firmei + bani pt transport daca locuiesti la mai mult de 10km de firma).

La salariu de 3000 brut ramai cam cu 2000 bani dupa taxe (aici nu intra ce-i in paranteza mai sus, aia-s bonus :P).

Cheltuielile ar fi cam asa:
Chirie: 500-2000 in functie de oras, marime, locatie, preferinte proprii
Utilitati: 200
Masa: 200-400 euro (noi suntem doi, mergem cam 1 data pe sapt la cumparaturi si lasam 100-150 euro in conditiile in care cumparam in majoritate produse bio si/sau premium; pentru masa de pranz in general firmele mai mari au cantina proprie unde cu 5 euro mananci friptana + garnitura; olandezii in schimb prefera sa-si ia sandvis de acasa)
Asigurare medicala: 150/luna

Ti-ar mai ramane sa zicem 800 de euro/luna sa te distrezi, sa te plimbi, sa-ti cumperi una alta.

Romanii (inca) au nevoie de permis de munca primul an. Apoi pot munci unde doresc si in ce domeniu doresc. In principiu nu-i mare chestie permisul asta, daca gasesti pe cineva dispus sa te angajeze, obtinerea permisului e doar o formalitate.


Alte informatii:
* Atentie mare daca va angajati prin agentii, sunt niste excroci. Cititi cu atentie contractul de 20 de ori. Dupa cum am zis si mai sus, ideal ar fi sa va cautati job direct la firma respectiva.

* Din cauza regulilor la nivel national, e foarte greu sa dai afara un angajat permanent. De aceea intotdeauna veti primi intai un contract pe 0.5 sau 1 an cu posibilitate de prelungire 1 an sau nelimitat. Asta pentru ca angajatorul vrea sa se asigure ca stiti sa faceti ceva.

* Nu conteaza cate scoli ati facut, conteaza ce stiti sa faceti. Nu va impresiona pe nimeni daca aveti 2 masteruri daca nu stiti sa legati 2 vorbe despre subiect.

#10
rohypnol

rohypnol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 26.11.2007
Mersi, nu am de gand sa plec prin intermediari, pentru ca am auzit destule povesti de groaza... Mai bine merg la interviuri intr-o excursie si, daca nu rezolv nimic, pot sa ma laud ca am vazut Olanda :)
Despre limba vorbita la locul de munca ce poti sa-mi spui? Se cere Olandeza de la inceput, sau se accepta si Engleza?

#11
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Daca gasesti de lucru intr-o multinationala engleza e perfect acceptabila. Sunt oameni care sunt de zeci de ani si n-au avut chef sa invete olandeza. Intr-o firma mai mica e mai greu dar nu imposibil. Daca esti interesat, majoritatea firmelor platesc de obicei cel putin 1 curs de olandeza pentru angajatii lor straini (isi pot deduce banii de la taxe).

Insa, daca vrei si viata sociala care sa ii implice cat de cat pe olandezi, e recomandat sa stii olandeza. De asemeni daca vrei sa avansezi in cariera e recomandat sa stii olandeza.

#12
gaed

gaed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2009
salut
  
m-ar interesa daca as avea o sansa in olanda ca designer de interioare sau ceva adiacent...pictor ,aplicator de tencuieli interioare deco

#13
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postgaed, on 13th June 2010, 12:00, said:

salut

m-ar interesa daca as avea o sansa in olanda ca designer de interioare sau ceva adiacent...pictor ,aplicator de tencuieli interioare deco

Daca ai un portofoliu frumos si eventual o echipa care sa te ajute sa pui in practica ce stii, poate! Dar numai daca-i ceva special. In general olandezii sunt amatori de DIY (a se citi zgarciti :P) si nu angajeaza muncitori decat daca-i foarte ieftin sau fac ceva ce ei chiar n-ar putea sa faca.

#14
dragoshsd

dragoshsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru cei stabiliti acolo: aveti idee in jurul caror sume se invart salariile din programare? ( in special Java) M-am uitat pe site-urile de specialitate dar vreau sa aud si de la cineva care este acolo.

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ce experienta ai? In IT se cam aplica ce i-am scris mai sus lui rohypnol. 3000-3500 brut ca starter si cam 100-200 euro/luna pt fiecare an de experienta in plus. In functie de companie poti avea noroc sa fie un pic mai mult.

#16
dragoshsd

dragoshsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2006
Deocamdata nu am experienta. Invat Java de ceva timp pe cont propriu, sunt la facultatea de Cibernetica si intentionez sa ma angajez din toamna pe un post de programator junior. Dupa 3-4 ani de lucrat aici o sa plec.

#17
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008

View Postdragoshsd, on 8th July 2010, 21:20, said:

Deocamdata nu am experienta. Invat Java de ceva timp pe cont propriu, sunt la facultatea de Cibernetica si intentionez sa ma angajez din toamna pe un post de programator junior. Dupa 3-4 ani de lucrat aici o sa plec.
Iti dai seama ca in 3-4 ani va fi altfel situatia. Ce rost are sa te informezi de acum pentru ceva ce se va schimba?

#18
alex_xut

alex_xut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2011
Salutari!

Sunt Alex, venit din Baia Mare in Olanda, in Groningen impreuna cu prietena mea. Am absolvit Universitatea Tehnica din Cluj, sectia Telecomunicatii - engleza si am decis sa vin aici sa imi fac un master. Am ajuns in octombrie anul trecut si mi-am gasit de munca in cleaning prin o agentie de locuri de munca: O agentie - uitzendbureau. Pana acum o saptamana, totul a fost ok. Am lucrat, am primit banii, si acum mi-au spus ca imi trebuie contract de munca si ca au gresit prima data. Ideea e ca am mai semnat si un contract la un bar si nici acolo nu m-au intrebat nimic. Acum, pana in septembrie cand as incepe masteratul, nu pot sa stau aici pe bani trimisi din romania pt ca ar fi extrem de scump. Are cineva ceva pareri/idei...sau ma poate ajuta cu ceva?

Zi excelenta!
Alex

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate