Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Roma - partea I, 2010 - 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
3212 replies to this topic

#37
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postpopescub, on 18th March 2010, 17:04, said:

Salutare,

Spuneti-mi va rog ce variante de transport am din aeroportul Fiumicino catre centrul orasului.
Multumesc anticipat!


Exista.Leonardo express-11 euro sau tren obisnuit-5,5 euro  
Sfat citeste forumul inchis Roma e ff util

#38
euro_gandacel

euro_gandacel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 24.10.2007

View Postgoesalajan, on 18th March 2010, 15:31, said:

@euro_gandacel

Off. Asta e tot ce ai retinut din mesajul meu? "[...]the Mediterranean Sea is subdivided into a number of smaller waterbodies[...]" Nu cred ca era foarte relevant daca greseam sau nu marea lor.
..poate si eu am exagerat,da` si tu prea te`ai suparat(asa,din aproape in aproape..si la Eforie Nord e Mediterana:)..scuze de off-topic..si sa stii ca mi-a placut mult descrierea ta..mi`am reamintit cu placere de Roma..

#39
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
@popescub hai sa iti spun cum am facut eu, o varianta ieftina.
Poti ajunge cu un tren regional FR1 (dupa ce treci de verificarea buletinului/pasaportului din aeroport te uiti dupa  semnele cu trenul regional, treci pe o pasarela si ajungi in statia de tren) pana la statia de tren Ostiense si de acolo te muti in statia de metrou Piramide (transferul il faci printr-un tunel lung/practic e aceeasi statie) de unde iei metroul spre Termini (care este punctul de intersectie intre tronsonul A si B). Cobori la Termini si iei metroul de pe tronsonul A in directia Ottaviano (San Pietro).

Din statia de tren de la aeroport sa cumperi bilet (5,5 EUR) pana la Ostiense pe care sa il validezi in aparatele galbene inainte de urcarea in tren.
Biletul de metrou este 1 EUR.

O varianta mai simpla si mai scumpa, tot din statia de tren de la aeroport cumperi bilet pentru trenul direct catre Termini (LeonardoExpress). Biletul este vreo 11 EUR parca iar trenul te lasa in statia de metrou Termini. De acolo iei metroul de pe tronsonul A in directia Ottaviano (San Pietro).

@euro_gandacel nu m-am suparat. Eu o sa imi amintesc mereu de Roma. Dupa o vacanta in Thassos-Grecia, asta a fost prima noastra mare capitala vizitata. Recunosc ca ne-a impresionat foarte mult. Nu ne-am plictisit o secunda iar oamenii de acolo sunt foarte de treaba.

Edited by goesalajan, 19 March 2010 - 10:09.


#40
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007
@roth si @goesalajan - multumesc pt rasounsuri!

#41
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
pentru cei care, la fel ca si mine, cauta cazare ieftina si buna la roma. eu m-am cazat aici http://www.tripadvis...Rome_Lazio.html si mi s-a parut super ok. am rezervat prin venere.com fara probleme. un restaurant unde am mancat bine si nu foarte scump este pe o straduta paralela cu via venetia, via palermo.
autocarul de la ciampino la termini costa, mai nou, 4 euro.

in rest.... incercati sa faceti ceva miscare inainte de a pleca pentru a capata o anumita conditie fizica, necesara la cat e de mers si de vazut :-)

#42
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postdoamnelevervi, on 10th March 2010, 10:52, said:

Da, cu Roma Pass poti merge la Lido, adica la mare, insa nu poti merge la fiumicino la aeroport. In drum spre mare este si Ostia Antica, daca ai timp de toate merita din plin Roma Pass.
Mai sunt cateva rute in afara Romei pe care e valabil dar nu m-am uitat sa vad ce e cu ele.

De ce am luat Blu air? Era mai ieftin in momentul in care am cumparat biletele, insa pe viitor daca o sa plec tot din Cluj am sa aleg Wizz air, iar din Bucuresti Blue Air.
Numai bine!




buna!sunt noua in acest forum si as avea nevoie de ceva ajutor,va rog.cu ce ati zburat pana la roma?si la ce bani?pe mine m-ar interesa ceva in perioada 10-17iulie.crede-ti ca este prea devreme sa-mi fac biletul de pe acum?si daca aveti ceva info despre autogara tiburtina din roma(exp:daca au  un loc de lasat bagajele ca la termini..preturi....).Din roma voi pleca spre abruzzo(alba adriatica)si nu stiu sigur cu ce ar fi mai rapid/ieftin ,trenul sau autocarul....

View Posto_dor, on 10th March 2010, 14:43, said:

Cu trenul Roma-Lido, de langa statia de metrou Piramide.



cu cat ati zburat pana la roma?cu cat timp inainte v-ati luat biletele?ma poti indruma si pe mine spre o companie de unde sa-mi iau bilete mai ieftine.pe min em-ar interesa ptr perioada 10-17iulie cu plecare in principiu de dimineata.

View Postpapone, on 26th January 2010, 09:32, said:

Attachment 18865_10...218521_n.jpg

ce pot sa spun despre roma... a fost o minivacanta (4 zile) de vis. o alta lume, o alta civilizatie, o incursiune in istorie si arta (si nu este singurul oras prin care am fost). vremea a fost de partea noastra, avand parte numai de zile insorite cu +17C ziua si +5C noaptea. orasul este superb, fata de vremea de la noi e o evadare binevenita. in plus, totul este verde.
noi am avut roma pass (23 EUR) pentru primele 3 zile, il recomand cu caldura. asigura primele doua intrari la obiective turistice gratis si reduceri la celelalte, plus transportul cu metrou/autobus/tramvai gratuit. noi am ales sa intram cu roma passul la Colosseum (intrarea ar fi fost 12 EUR si se intra si la Palatin cu acelasi bilet) si la Galeriile Borghese (nush cat era intrarea, noua ne-au dat tichetele gratuite si nu am vazut niciun pret afisat). oricum, din astea doua obiective isi acopera costul roma passul. la galeriile borghese noi am avut si rezervare facuta din tara, telefonic, dar nu era cazul, nu era extrem de aglomerat si se putea intra si fara. NU ratati galeriile borghese. a fost o mica aventura pana am ajuns la ele, iesind de la metrou la piazza di spagna si traversand un intreg parc (frumos, de altfel).
alte preturi la obiective: Muzeele Vaticanului=15 EUR; urcarea pe cupola Basilicii San Pietro=7 EUR cu liftul (primele 230 de trepte) sau 5 EUR pe jos, toate 551 de trepte; castelul San'Angelo=8 EUR intreg sau 6 EUR redus (cu roma pass), urcarea pe monumentul lui Vittorio Emanuele=7 EUR. sunt multe muzee gratuite, iti trebuie numai timp si rezistenta fizica. noi am prins o expozitie gratuita la Musei Civici Veneziani cu tablouri aduse de la Louvre (erau si niste Leonardo, Rafael).
ca si cazare noi am stat la hotel domus aventina, in zona circo massimo. il recomand cu caldura.
preturile in oras sunt destul de piperate, mai ales la bauturi. de mancat am papat numai prin oras, se poate lua o masa decenta la 10-15 EUR. nu am stat sa cautam locatii mai ferite (care erau mai ieftine). asta fara bere, care este peste 4-5 EUR un pahar de 0.4 l (la terase sau in locurile unde se mananca).
noi am aterizat pe ciampino si de acolo am luat un autobuz COTRAL pana la statia de metrou Anagnina (1.20 EUR) iar de acolo am luat metroul. roma pass am cumparat din aeroport.
cam atat pt acum, daca aveti intrebari si vca pot ajuta, apelati cu incredere. sper ca v-am fost de folos.
VACANTA PERFECTA!!!



forumul vechi poate fi vizitat inca, AICI.

pun si cateva poze. sunt putine, restul de 1 Gb  :P  le am pe calc de acasa.



super!!!crezi ca am vreo sansa ca in cca 10ore sa pot vizita macar pe afara vaticanul,colosseum si fontana di trevi???am sa fiu doar in trecere prin roma si de aceea intreb.


#43
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postelenut, on 23rd March 2010, 11:50, said:

cu cat ati zburat pana la roma?cu cat timp inainte v-ati luat biletele?ma poti indruma si pe mine spre o companie de unde sa-mi iau bilete mai ieftine.pe min em-ar interesa ptr perioada 10-17iulie cu plecare in principiu de dimineata.

acum depinde si de noroc, poti zbura cu preturi de la 50 de lei pana la 250 de lei pe dus intors, de persoana. cele mai bune preturi le au cei de la wizzair. poti cauta si la blueair, poate prinzi ceva promotii. eu zbor numai cu wizz.
f important este acum de unde ai plecarea (bucuresti, cluj, timisoara) si perioada exacta. din cata am vazut eu, e cam scumpic in perioada in care vrei sa pleci tu, cam 300 de lei de persoana. gasesti cu plecare dimineata si intoarcere seara tarziu.

#44
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postpapone, on 23rd March 2010, 11:03, said:

acum depinde si de noroc, poti zbura cu preturi de la 50 de lei pana la 250 de lei pe dus intors, de persoana. cele mai bune preturi le au cei de la wizzair. poti cauta si la blueair, poate prinzi ceva promotii. eu zbor numai cu wizz.
f important este acum de unde ai plecarea (bucuresti, cluj, timisoara) si perioada exacta. din cata am vazut eu, e cam scumpic in perioada in care vrei sa pleci tu, cam 300 de lei de persoana. gasesti cu plecare dimineata si intoarcere seara tarziu.


din bucuresti plecarea dp 10/07 cu intoarcere pe 17/07.at o sa mai incerc pe site-ul wizzair.dar cu cat timp inainte sa-mi fac biletele??pana pe 30/04 sper sa apara ceva oferte mai bune ptr luna iulie

#45
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postelenut, on 23rd March 2010, 12:16, said:

din bucuresti plecarea dp 10/07 cu intoarcere pe 17/07.at o sa mai incerc pe site-ul wizzair.dar cu cat timp inainte sa-mi fac biletele??pana pe 30/04 sper sa apara ceva oferte mai bune ptr luna iulie

pe masura ce trec zilele, preturile urca. in mom asta, ai plecare pe 10.07 la 7 dimineata si intoarcere pe 17.07 (dimineata sau seara), la 360 lei sau 410 lei de persoana, in fc de momentul plecarii de la roma. la banii astia se vor mai adauga niste taxe, le vei afla in momentul rezervarii :notangel:
incearca si la blueair, dar daca nu prinzi o promotie (pentru ca ofertele astea sunt, nu apar altele), nu scapi sub banutii astia. si asa cum am mai zis, preturile urca.

Edited by papone, 23 March 2010 - 11:22.


#46
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postelenut, on 23rd March 2010, 11:16, said:

din bucuresti plecarea dp 10/07 cu intoarcere pe 17/07.at o sa mai incerc pe site-ul wizzair.dar cu cat timp inainte sa-mi fac biletele??pana pe 30/04 sper sa apara ceva oferte mai bune ptr luna iulie


am incercat acum sa-mi rezerv un bilet la wizzair care aj la 97e fara taxa de rezervare.la cat poate sa ajunga taxa de rezervare???

View Postpapone, on 23rd March 2010, 11:21, said:

pe masura ce trec zilele, preturile urca. in mom asta, ai plecare pe 10.07 la 7 dimineata si intoarcere pe 17.07 (dimineata sau seara), la 360 lei sau 410 lei de persoana, in fc de momentul plecarii de la roma. la banii astia se vor mai adauga niste taxe, le vei afla in momentul rezervarii :notangel:
incearca si la blueair, dar daca nu prinzi o promotie (pentru ca ofertele astea sunt, nu apar altele), nu scapi sub banutii astia. si asa cum am mai zis, preturile urca.
si eu care credeam ca daca mai astept este posibil sa mai scada la ag astea low cost
nu am mai zburat low cost niicodata.de blue air am auzit ca ar avea ceva probleme cu cei de la carpatair care le cer insolventa si dp sf lui iunie sa nu apara probleme ptr cei de la blue air

#47
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postelenut, on 23rd March 2010, 12:25, said:

am incercat acum sa-mi rezerv un bilet la wizzair care aj la 97e fara taxa de rezervare.la cat poate sa ajunga taxa de rezervare???

si eu care credeam ca daca mai astept este posibil sa mai scada la ag astea low cost
nu am mai zburat low cost niicodata.de blue air am auzit ca ar avea ceva probleme cu cei de la carpatair care le cer insolventa si dp sf lui iunie sa nu apara probleme ptr cei de la blue air

mai adauga restul de taxe inca vreo 15-20%. asta daca te multumesti cu bagajul de mana si nu vrei bagaj la cala, ca te mai costa si ala vreo 150 lei pe tur-retur.
la nicio companie aeriana nu scad preturile pe masura ce se rezerva locuri, ci cresc (e normal, raman din ce in ce mai putine locuri, avionul se umple usor-usor; asta nu e "rata/autobuz" ca sa mai bage unul daca e lume multa :P ).

Edited by papone, 23 March 2010 - 11:34.


#48
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postpapone, on 23rd March 2010, 11:33, said:

mai adauga restul de taxe inca vreo 15-20%. asta daca te multumesti cu bagajul de mana si nu vrei bagaj la cala, ca te mai costa si ala vreo 150 lei pe tur-retur.
la nicio companie aeriana nu scad preturile pe masura ce se rezerva locuri, ci cresc (e normal, raman din ce in ce mai putine locuri, avionul se umple usor-usor; asta nu e "rata/autobuz" ca sa mai bage unul daca e lume multa :P ).
mda...foarte funny esti.....cel putin la blue air asa este ,cu cat se apropie mai mult de perioada zborului corespunzator au pretuir mai bune
de exp in luna ian ptr luna aprilie gaseai cu 20-30e fara taxe si ptr luna iulie sub 140e nu gaseai
iara cum ptr luna iulie sunt la 96-97e cu taxe incluse.Am si specificat ca nu am mai zburat cu low cost niciodata,concediile mi le-am facut cu all inclusive pe und eam fost   :P

#49
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postpapone, on 26th January 2010, 16:41, said:

nope. vrei muzeele vaticanului si capela sixtina, hop 15 EUR. basilica san pietro e moca de vizitat, liber la poze, etc. dar daca vrei sa urci pe cupola, sa fii king of the world, 5 sau 7 EUR, cum am mai spus. la vatican roma pass nu exista pentru ei. probabil pentru ca or fi stat independent? sa scoata si ei un vatican pass si gata :P
papone crezi am sanse ca in cca 10ore sa vizitez vaticanul(fara miciile amanunte),colosseum si fontana di trevi???

#50
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Cam greu....si cred ca nu apuci sa te bucuri pe indelete de nimic.Noi pentru Vatican ne-am rezervat o zi ...numai  in Basilica S Pietro ti-ar trebui macar 2 ore,ca sa te bucuri din plin de ceea ce ofera ea,asta fara sa iei in calcul cozile posibile(noi n-am prins decat o coada de o jumatate de ora).Muzeele Vaticanului+Capela Sixtina,la fel iti iau destul de mult timp,sunt 7 Km pe care trebuie sa-i parcurgi pana la Capela Sixtina,si frumusetea este sa savurezi din plin ceea ce vezi.Pt Colosseum trebuie sa iti rezervi cel putin 2 ore,ca sa nu spun mai mult,plus coada aferenta care face diferenta.In locul tau as alege sa vad Vaticanul pe indelete+Colosseumul( pe afara)+Fontana di Trevi.

#51
carmenrebeca

carmenrebeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2007
cum as putea verifica niste preturi pe booking la niste hoteluri ?? :(
aleg perioada , hotelul si nu imi afiseaza nici un pret ??:( pls helppp

#52
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postelenut, on 24th March 2010, 10:38, said:

papone crezi am sanse ca in cca 10ore sa vizitez vaticanul(fara miciile amanunte),colosseum si fontana di trevi???

in 10 ore poti vedea vaticanul (doar piata si basilica san pietro, fara muzee), colosseumul si fontana di trevi, fara probleme. nu intra la muzeele vaticanului daca nu ai timp, acolo se sta cam o zi pentru a intelege ceva din ce vezi.

#53
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postpapone, on 24th March 2010, 15:49, said:

in 10 ore poti vedea vaticanul (doar piata si basilica san pietro, fara muzee), colosseumul si fontana di trevi, fara probleme. nu intra la muzeele vaticanului daca nu ai timp, acolo se sta cam o zi pentru a intelege ceva din ce vezi.

din cate m-am uitat si eu pe net am inteles in felul urmator,statiile de metrou sunt :ptr vatican-CIPRO,colosseum-COLOSSEO,fontana di trevi-BARBERINI.CEi care au circulat cu metroul sau care cunoasteti mai bine,ma puteti ajuta va rog!!!

#54
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Daca nu mergi la muzee (ca sa ai timp si de alelalte), ci doar la San Pietro, e mai aproape statia Ottaviano. In loc de metrou poti sa iei o zi bilet la bus tursitic, ca are statie fix la San Pietro si la Coloseum, si la 3 minute de Trevi. Metroul e la fel de departe de Trevi si destul de departe de San Pietro. Cu busul turistic mai asculti si explicatii, mai vezi si alte parti ale orasului (daca mergi la toate astea 3 obiective, poti sa faci tot circuitul).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate