Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Roma - partea I, 2010 - 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
3212 replies to this topic

#55
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postelenut, on 25th March 2010, 01:08, said:

din cate m-am uitat si eu pe net am inteles in felul urmator,statiile de metrou sunt :ptr vatican-CIPRO,colosseum-COLOSSEO,fontana di trevi-BARBERINI.CEi care au circulat cu metroul sau care cunoasteti mai bine,ma puteti ajuta va rog!!!

pentru vatican (san pietro, nu muzeele vaticanului) coboara la statia ottaviano. eu pentru fontana di trevi preferam sa cobor la piaza di spagna (imi place mult zona) si sa merg pe jos pana la fontana di trevi; este cam aceeasi distanta ca si de la statia barberini (dar asa vezi si piaza spagna). de la fontana di trevi daca vrei sa mergi pe jos pana la colosseum faci cam 20-25 min, mers lejer. sau poti iesi pe corso si lua autobuzul.

#56
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postelenut, on 24th March 2010, 23:08, said:

din cate m-am uitat si eu pe net am inteles in felul urmator,statiile de metrou sunt :ptr vatican-CIPRO,colosseum-COLOSSEO,fontana di trevi-BARBERINI.CEi care au circulat cu metroul sau care cunoasteti mai bine,ma puteti ajuta va rog!!!
Cum au spus si cei ce au postat anterior mie,pentru Vatican cobori la Ottaviano,mai ales ca daca retin bine,nu ai foarte mult timp la dispozitie.
La Colosseum e clar,nu e nimic de discutat.
Pentru Fontana di Trevi,Piazza Barberini e o idee mai aproape(aici e o arteziana "marca Bernini"-Fontana del Tritone).Dar,cum spunea si Papone,poti ajunge usor si de la Piazza di Spagna care merita si ea vazuta(si aici e o fantana creata de Bernini-Barcaccia).
Oricum,eu am vazut toate obiectivele din centru mergand pe jos,distantele intre ele pot fi parcurse usor "la pas".

#57
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postabancor, on 25th March 2010, 08:14, said:

Daca nu mergi la muzee (ca sa ai timp si de alelalte), ci doar la San Pietro, e mai aproape statia Ottaviano. In loc de metrou poti sa iei o zi bilet la bus tursitic, ca are statie fix la San Pietro si la Coloseum, si la 3 minute de Trevi. Metroul e la fel de departe de Trevi si destul de departe de San Pietro. Cu busul turistic mai asculti si explicatii, mai vezi si alte parti ale orasului (daca mergi la toate astea 3 obiective, poti sa faci tot circuitul).

ok si capatul unde-l are bus-ul asta turistic??noi o sa ne lasam bagajele la turbina(daca au un loc de lasat bagajele)sau la termini.de preferat ar fii turbina ca de acolo vom lua autobusul spre alba adriatica(abruzzo).

View Postzuv, on 25th March 2010, 18:25, said:

Cum au spus si cei ce au postat anterior mie,pentru Vatican cobori la Ottaviano,mai ales ca daca retin bine,nu ai foarte mult timp la dispozitie.
La Colosseum e clar,nu e nimic de discutat.
Pentru Fontana di Trevi,Piazza Barberini e o idee mai aproape(aici e o arteziana "marca Bernini"-Fontana del Tritone).Dar,cum spunea si Papone,poti ajunge usor si de la Piazza di Spagna care merita si ea vazuta(si aici e o fantana creata de Bernini-Barcaccia).
Oricum,eu am vazut toate obiectivele din centru mergand pe jos,distantele intre ele pot fi parcurse usor "la pas".

va multumesc tuturor ptr info!astept cat mai multe sfaturi ptr cum as putea sa procedez in aceea zi.vom ateriza pe fiumicino la ora 8:05(daca nu ma insel)dp care trb sa ajungem la roma termini sau tiburtina sa ne lasam bagajele.noi in jurul orelor 19 avem autobuz spre alba adriatica(abruzzo) de la roma tiburtina unde spre sa aiba un loc de lasat bagajele.daca stie cineva ceva sigur despre asta sa ma anunte va rog.Dp care vrem si noi sa ajungem pe la vatican,colosseum si pe la fantani.

#58
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postelenut, on 26th March 2010, 09:08, said:

ok si capatul unde-l are bus-ul asta turistic??noi o sa ne lasam bagajele la turbina(daca au un loc de lasat bagajele)sau la termini.de preferat ar fii turbina ca de acolo vom lua autobusul spre alba adriatica(abruzzo).
Uite aici date despre bus-ul turistic.Vezi ca e si o harta cu traseul,preturi,etc.
PS:Eu nu l-am folosit.
PPS:Ce e turbina?!

#59
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postelenut, on 26th March 2010, 11:08, said:

ok si capatul unde-l are bus-ul asta turistic??noi o sa ne lasam bagajele la turbina(daca au un loc de lasat bagajele)sau la termini.de preferat ar fii turbina ca de acolo vom lua autobusul spre alba adriatica(abruzzo).
va multumesc tuturor ptr info!astept cat mai multe sfaturi ptr cum as putea sa procedez in aceea zi.vom ateriza pe fiumicino la ora 8:05(daca nu ma insel)dp care trb sa ajungem la roma termini sau tiburtina sa ne lasam bagajele.noi in jurul orelor 19 avem autobuz spre alba adriatica(abruzzo) de la roma tiburtina unde spre sa aiba un loc de lasat bagajele.daca stie cineva ceva sigur despre asta sa ma anunte va rog.Dp care vrem si noi sa ajungem pe la vatican,colosseum si pe la fantani.

la termini sigur exista dulapuri individuale pentru bagaje, din acelea gen seif. la tiburtina, din pacate, nu cunosc...

#60
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postzuv, on 26th March 2010, 10:30, said:

Uite aici date despre bus-ul turistic.Vezi ca e si o harta cu traseul,preturi,etc.
PS:Eu nu l-am folosit.
PPS:Ce e turbina?!

tiburtina este autogara,sorry am scris turbina

Edited by elenut, 26 March 2010 - 18:58.


#61
koko48

koko48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.04.2009
mai,mai....da nu reusesc deloc sa scriu si eu pe forumul asta.Am incerct eu da cred ca am gresit ceva ca vad ca cineva mi l-a inchis.
Sunt blonda,deci gandesc!
Ajutati-ma!

Gata! m-am prins.
Citesc de mult pe forumul acesta si sunt incantata de cate informatii primesc.Drept pentru care azi am rezervat si eu o camera la hotelulEdera in august.Nu stiu cum functioneaza booking-ul.
Am inteles ca imi ia banii atunci.Si daca ma razgandesc?
Vreau sa stau 5 zile si pana atunci ma voi documenta .Daca mai aveti sfaturi le astept cu deosebita placere.
Merci

#62
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postkoko48, on 28th March 2010, 16:39, said:

mai,mai....da nu reusesc deloc sa scriu si eu pe forumul asta.Am incerct eu da cred ca am gresit ceva ca vad ca cineva mi l-a inchis.
Sunt blonda,deci gandesc!
Ajutati-ma!

Gata! m-am prins.
Citesc de mult pe forumul acesta si sunt incantata de cate informatii primesc.Drept pentru care azi am rezervat si eu o camera la hotelulEdera in august.Nu stiu cum functioneaza booking-ul.
Am inteles ca imi ia banii atunci.Si daca ma razgandesc?
Vreau sa stau 5 zile si pana atunci ma voi documenta .Daca mai aveti sfaturi le astept cu deosebita placere.
Merci

Sunt mai multe modalitati de a rezerva pe Booking, cateodata trebuie sa platesti tot in timpul rezervarii, insa de cele mai multe ori plata se face la check-in/-out la hotel. Cand ai rezervat, ti-au fost scrise si conditiile, adica daca vei fi taxata sau nu in cazul anularii rezervarii. Trebuia sa fii atenta si sa citesti tot:).

#63
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postzuv, on 25th March 2010, 19:25, said:

Cum au spus si cei ce au postat anterior mie,pentru Vatican cobori la Ottaviano,mai ales ca daca retin bine,nu ai foarte mult timp la dispozitie.
La Colosseum e clar,nu e nimic de discutat.
Pentru Fontana di Trevi,Piazza Barberini e o idee mai aproape(aici e o arteziana "marca Bernini"-Fontana del Tritone).Dar,cum spunea si Papone,poti ajunge usor si de la Piazza di Spagna care merita si ea vazuta(si aici e o fantana creata de Bernini-Barcaccia).
Oricum,eu am vazut toate obiectivele din centru mergand pe jos,distantele intre ele pot fi parcurse usor "la pas".


fontana d'amore unde o gasesc?tocmai am vazut un film dragut cu acest subiect.... :P

#64
gabi34_cat

gabi34_cat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2008
In perioada 8-12 martie 2010 am fost la Roma.
Am zburat pentru prima data si am avut noroc de vreme buna, ambele zboruri fiind fara turbulente. Compania  a fost Wizz Air si am fost foarte multumita. Costul pentru 2 persoane cu bagaj de cala si toate taxele a fost de 580 lei.
Plecarea din Bucuresti Aeroport Baneasa ora 7 (fara intarzieri) sosire Ciampino ora 8.05 (ora Romei). Formalitatile de la aeroport au durat cam jumatate de ora. Am plecat cu autobuzul Cotral pana la statia de metrou Anagnina, biletul 1,20 euro de persoana, pentru bagaj nu am platit separat. Apoi am luat metroul 2 statii pana la Subaugusta si apoi autobuzul 558 pana la hotel. Am cumparat de la un automat din statia de metrou cartela valabila pentru o zi pe toate mijloacele de transport (4 euro).                                                                                                                          Cazarea a fost rezervata pe www.booking.com, la Hotel Alba si a costat 204 euro, 4 nopti, camera dubla cu mic dejun inclus. Hotelul a fost super , insa era cam departe de centrul orasului, era necesara o ora pentru a ajunge in centru (masina 558 din fata hotelului si apoi metroul  de la Subaugusta pana la Barberini).

Am vizitat: Piazza Spagna, Piazza Novona, Torre Argentina, Piazza  Venezia, Piazza del Popolo, Colosseum , Forumul roman, Colina Palatina, Termele lui Caracalla, Castelul Sant Angelo, San Pietro, Muzeele Vaticanului, Fontana di Trevi, Piazza Barberini, Piazza Colonna, Piazza Navona, Via del Corso, Via Veneto, Forurile Imperiale (Columna lui Traian, Forumul lui Traian, Pietele lui Traian), Gradinile Pincio, Villa Borghese.

Am ratat: Pantheonul, Fontana dei Quattro Fiumi, Campo de Fiori, Fontana delle Tartarughe, Bocca della Verita, Palazzo del Quirinale, Termele lui Diocletian, Palato Massimo, San Giovani in Laterano, San Clemente, Santa Maria Maggiore.

Avand in vedere ca nu am reusit sa vad cam ceea ce mi-am propus sper sa mai revin la Roma.

Mai multe amanunte si fotografii pe blogul meu: http://margelesiacce...de.blogspot.com

Edited by gabi34_cat, 29 March 2010 - 00:17.


#65
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postkoko48, on 28th March 2010, 16:39, said:

mai,mai....da nu reusesc deloc sa scriu si eu pe forumul asta.Am incerct eu da cred ca am gresit ceva ca vad ca cineva mi l-a inchis.
Sunt blonda,deci gandesc!
Ajutati-ma!

Gata! m-am prins.
Citesc de mult pe forumul acesta si sunt incantata de cate informatii primesc.Drept pentru care azi am rezervat si eu o camera la hotelulEdera in august.Nu stiu cum functioneaza booking-ul.
Am inteles ca imi ia banii atunci.Si daca ma razgandesc?
Vreau sa stau 5 zile si pana atunci ma voi documenta .Daca mai aveti sfaturi le astept cu deosebita placere.
Merci
LOL pt partea cu blonda...
in alta ordine de idei, surprize cu bookingul s-au mai vazut... sa iti scrie pe site ca nu ti se retrag banii si imediat dupa rezervare (sau maxim in doua zile de la rezervare) sa "zboare" banutzii de pe card. au patit-o mai multi...

#66
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
Ca sa ai parte de o vacanta reusita, intotdeauna am zis ca trebuie sa-ti alegi hotelul cu cap. Asa ca pentru cei ce vor sa viziteze Roma in lung si-n lat si inca nu s-au hotarat la hoteluri, iata cateva recomandari: Hotel Alessandrino 3* (situat central, langa Vatican si Biserica Sf. Petru - are o terasa pe acoperis cu o super vedere la centrul Romei si biserica; eu am fost aici :P). Prieteni de-ai mei au mai stat la Hotel Gabriella 3* (central, aproape de gara Termini) si Hotel Napoleon 4* (in iata Vittorio Emanuele, langa statia de metrou; foarte incantati de cazare si masa).

#67
koko48

koko48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.04.2009
a stat cineva la hotelul Edera? am vazut ca e undeva intre gara Temini si Colosseum.
:confuzzled:

#68
elenut

elenut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2010

View Postgabi34_cat, on 29th March 2010, 01:15, said:

In perioada 8-12 martie 2010 am fost la Roma.
Am zburat pentru prima data si am avut noroc de vreme buna, ambele zboruri fiind fara turbulente. Compania  a fost Wizz Air si am fost foarte multumita. Costul pentru 2 persoane cu bagaj de cala si toate taxele a fost de 580 lei.
Plecarea din Bucuresti Aeroport Baneasa ora 7 (fara intarzieri) sosire Ciampino ora 8.05 (ora Romei). Formalitatile de la aeroport au durat cam jumatate de ora. Am plecat cu autobuzul Cotral pana la statia de metrou Anagnina, biletul 1,20 euro de persoana, pentru bagaj nu am platit separat. Apoi am luat metroul 2 statii pana la Subaugusta si apoi autobuzul 558 pana la hotel. Am cumparat de la un automat din statia de metrou cartela valabila pentru o zi pe toate mijloacele de transport (4 euro).                                                                                                                          Cazarea a fost rezervata pe www.booking.com, la Hotel Alba si a costat 204 euro, 4 nopti, camera dubla cu mic dejun inclus. Hotelul a fost super , insa era cam departe de centrul orasului, era necesara o ora pentru a ajunge in centru (masina 558 din fata hotelului si apoi metroul  de la Subaugusta pana la Barberini).

Am vizitat: Piazza Spagna, Piazza Novona, Torre Argentina, Piazza  Venezia, Piazza del Popolo, Colosseum , Forumul roman, Colina Palatina, Termele lui Caracalla, Castelul Sant Angelo, San Pietro, Muzeele Vaticanului, Fontana di Trevi, Piazza Barberini, Piazza Colonna, Piazza Navona, Via del Corso, Via Veneto, Forurile Imperiale (Columna lui Traian, Forumul lui Traian, Pietele lui Traian), Gradinile Pincio, Villa Borghese.

Am ratat: Pantheonul, Fontana dei Quattro Fiumi, Campo de Fiori, Fontana delle Tartarughe, Bocca della Verita, Palazzo del Quirinale, Termele lui Diocletian, Palato Massimo, San Giovani in Laterano, San Clemente, Santa Maria Maggiore.

Avand in vedere ca nu am reusit sa vad cam ceea ce mi-am propus sper sa mai revin la Roma.

Mai multe amanunte si fotografii pe blogul meu: http://margelesiacce...de.blogspot.com

2persoane la 580ron???super!!cu cat timp inainte de a pleca ti-ai facut biletul??eu am gasit la 380ron/pers si nu cu toate taxele incluse ptr perioada 10/07-17/07

View Postgabi34_cat, on 29th March 2010, 01:15, said:

In perioada 8-12 martie 2010 am fost la Roma.
Am zburat pentru prima data si am avut noroc de vreme buna, ambele zboruri fiind fara turbulente. Compania  a fost Wizz Air si am fost foarte multumita. Costul pentru 2 persoane cu bagaj de cala si toate taxele a fost de 580 lei.
Plecarea din Bucuresti Aeroport Baneasa ora 7 (fara intarzieri) sosire Ciampino ora 8.05 (ora Romei). Formalitatile de la aeroport au durat cam jumatate de ora. Am plecat cu autobuzul Cotral pana la statia de metrou Anagnina, biletul 1,20 euro de persoana, pentru bagaj nu am platit separat. Apoi am luat metroul 2 statii pana la Subaugusta si apoi autobuzul 558 pana la hotel. Am cumparat de la un automat din statia de metrou cartela valabila pentru o zi pe toate mijloacele de transport (4 euro).                                                                                                                          Cazarea a fost rezervata pe www.booking.com, la Hotel Alba si a costat 204 euro, 4 nopti, camera dubla cu mic dejun inclus. Hotelul a fost super , insa era cam departe de centrul orasului, era necesara o ora pentru a ajunge in centru (masina 558 din fata hotelului si apoi metroul  de la Subaugusta pana la Barberini).

Am vizitat: Piazza Spagna, Piazza Novona, Torre Argentina, Piazza  Venezia, Piazza del Popolo, Colosseum , Forumul roman, Colina Palatina, Termele lui Caracalla, Castelul Sant Angelo, San Pietro, Muzeele Vaticanului, Fontana di Trevi, Piazza Barberini, Piazza Colonna, Piazza Navona, Via del Corso, Via Veneto, Forurile Imperiale (Columna lui Traian, Forumul lui Traian, Pietele lui Traian), Gradinile Pincio, Villa Borghese.

Am ratat: Pantheonul, Fontana dei Quattro Fiumi, Campo de Fiori, Fontana delle Tartarughe, Bocca della Verita, Palazzo del Quirinale, Termele lui Diocletian, Palato Massimo, San Giovani in Laterano, San Clemente, Santa Maria Maggiore.

Avand in vedere ca nu am reusit sa vad cam ceea ce mi-am propus sper sa mai revin la Roma.

Mai multe amanunte si fotografii pe blogul meu: http://margelesiacce...de.blogspot.com


crezi am sanse ca in cca 7-8ore sa vizitez vaticanul(fara miciile amanunte),colosseum si fontana di trevi???

#69
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postelenut, on 30th March 2010, 09:58, said:

2persoane la 580ron???super!!cu cat timp inainte de a pleca ti-ai facut biletul??eu am gasit la 380ron/pers si nu cu toate taxele incluse ptr perioada 10/07-17/07

crezi am sanse ca in cca 7-8ore sa vizitez vaticanul(fara miciile amanunte),colosseum si fontana di trevi???

1. noi am mers cu 470 lei, 2 persoane, toate taxele. acum depinde si cand iti faci rezervarea. pentru iulie, intr'adevar sunt preturi mai maricele, e o perioada mai aglomerata.

2. in 7 ore (chiar asa, nu erau 10 ore?) poti sa vizitezi colosseumul (numai pe afara, daca e coada mare), fontana di trevi si din vatican poti vedea piata si basilica san pietro (in niciun caz muzeele; si cred ca nici sa urci pe cupola basilicii nu ai timp). incearca sa le faci in ordinea inversa scrisa de mine, adica vaticanul dimineata, fontana di trevi si ultimul colosseumul.

#70
julache

julache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.02.2009
oferta la wizz air!!! bilete de la 90 ron/segment cu taxe incluse

#71
bcs

bcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 31.01.2007
Stie cineva, pot sa-mi cumpar bilet de tren Roma-Florenta si retur din gara de la Forli (sau din gara Rimini)?
Biletul astfel luat ar fi cu anticipatie de mai mult de 15 zile si as beneficia astfel de reducerea de 30%.
Nu am reusit pe trenitalia.com cu un card de debit Visa electron pe lei -cei de la Banca Transilvania nu stiu nici ei de ce ...
Multumesc!

#72
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbcs, on 3rd April 2010, 16:15, said:

Stie cineva, pot sa-mi cumpar bilet de tren Roma-Florenta si retur din gara de la Forli (sau din gara Rimini)?
Biletul astfel luat ar fi cu anticipatie de mai mult de 15 zile si as beneficia astfel de reducerea de 30%.
Nu am reusit pe trenitalia.com cu un card de debit Visa electron pe lei -cei de la Banca Transilvania nu stiu nici ei de ce ...
Multumesc!

Poti cumpara bilet de tren din orice gara, catre orice destinatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate