Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Agentie imobiliara serioasa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#37
cristianco

cristianco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 18.09.2004

Quote

Daca te crezi mai destept decat agentul imobiliar, nu inteleg de ce mai apelezi la el?


acu, eu ma cred mai destept ca femeia de serviciu, si totusi nu ies pe scara sa spal podeaua...

Edited by cristianco, 29 January 2009 - 17:52.


#38
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
cred ca era vorba ca te crezi mai destept PE DOMENIUL DE ACTIVITATE RESPECTIV.

te crezi mai destept decat femeia de servici la spalat podele sau la matematica? la mate oi fi. la spalat...cred ca are aia "tehnica" mai ceva ca tine... :lol:

la fel si cu agentu: oi sti tu chimie mai bine ca el, dar cred ca pe domeniul lui de activitate e mai bun ca tine...iar daca te simti mai destept ca el...angajeaza-te agent. ai face o groaza de bani. pun pariu ca ai lua comision de 10k la o garsoniera la care acu se cer 75k si care nu face peste 50k...

ca tot veni vb...hai la noi la agentie, facem angajari. :lol:

#39
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Chiar asa. Ce trebuie sa absolvi ca sa fii un bun agent imobiliar? Si ce cursuri urmeaza un agent imobiliar in devenire in Romanica? Cu link-uri daca se poate ca sa nu dam in aberatii si offtopic.

Edited by nicu13, 29 January 2009 - 22:15.


#40
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
la momentul actual cred ca nu e nevoie sa absolvi nici un curs.

cam ca bill gates...nu ca as vrea sa fac vre-o comparatie  :lol:

dar, tot ca bill gates (iar fara comparatie) firma ii cere sa aduca bani.

personal as concedia ieri un agent cu facultate care nu produce si as tine unul cu liceu care-mi aduce bani (zic cu liceu ca vreau sa aiba un limbaj / atitudine adecvata cu clientii)

#41
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Ma bucur ca tocmai tu ai scos perla. Ma rog altcineva nici n-avea cine... Cred ca am lamurit-o si pe asta. Nimic zici. Poti sa vinzi o casa chiar daca pana acum ai tesut goblenuri. Ca nu ai nici o responsabilitate pana la urma, nu ai construit-o tu. Bravo mey. Interesanta gandire. Dar totodata foarte... falimentara.
P.S. Poate de acum incolo o sa gandesti de doua ori inainte sa scrii. Asta ca sa nu te mai intrebi ce are lumea cu cei din breasla ta.
P.P.S. Vezi ca tu nu produci nimic (chiar daca traiesti cu impresia asta). Si sper sa nu faci gafa sa spui ca produci bani. Este o diferenta intre productie si comert. Ca de la cer la pamant. Daca produce cineva ceva in nici un caz nu agentul este acela. Producatori sunt antreprizele. De fapt nici la comert nu prea te incadrezi daca stau sa ma gandesc. Asa este cand nu ai un statut si nu te incadrezi intr-o legislatie.

Edited by nicu13, 29 January 2009 - 22:42.


#42
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

 nicu13, on Jan 29 2009, 22:10, said:

Chiar asa. Ce trebuie sa absolvi ca sa fii un bun agent imobiliar? Si ce cursuri urmeaza un agent imobiliar in devenire in Romanica? Cu link-uri daca se poate ca sa nu dam in aberatii si offtopic.
La spartul targului te-ai gasit si tu sa te faci agent imobiliar?? :lol:

#43
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Buahahaaa. Imi plac oamenii cu simtul umorului.

#44
cristianco

cristianco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 18.09.2004
pe bune ca pot sa spal pe jos la fel de bine ca femeia de serviciu! Poate chiar mai bine... ca nu folosesc carpe murdare si nu fur solutiile scumpe ca sa bag clor ordinar si alte chestii in locul lor. Da sa nu divagam.

Cat despre agenti imobilari "destepti"... eu zic ca e si criza asta buna la ceva. Acum o sa se vada de cine e nevoie si de cine nu, in societate. Si iarasi, depinde cum definesti "destept". De exemplu, ala care a pus pret supra evaluat la apartament vechi, ca sa-l vanda pe ala nou, nu e "destept", e doar "escroc", "tepar" sau "smenar". Daca nu intelegi care e diferenta, mai vorbim cand o fi criza in toi.

Acum doi ani cand am luat apartamentul, era tot felul de anunturi in ziare... si sunam ca vreau sa-l vad pe ala de x euro, si ma luau cu, consult baza de date si va sun. Eu le ziceam consultati, ce vreti, si imi veniti cu suprafata aia din anunt, pretul din anunt, si zona din anunt. Crezi ca mai suna vreunu inapoi? Crezi ca d-aia nu mai pot eu ca n-au sunat? Mi-am luat picioarele la spinare, am facut vizionari vreo luna si am luat ce am vrut fara agent. Am economisit vreo 3000 euro, nu?! Adica, mai mult decat venitul meu pe o luna.
Asa ca... nu agentii tai sunt destepti, ci multi oameni sunt prosti. Dar... s-a cam terminat. Un coleg si-a inchiriat apartamentul, i-a adus agentul un client care vroia renovare, mobila noua, etc si la jumate de pretul pietei. Dupa care omu a dat anunt la ziar, au venit 3 oameni intr-o zi sa-l vada, l-a inchiriat, si a mai sunat telefonul vreo saptamana... Deci... se poate si fara agenti.

#45
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
se poate si fara agenti, normal, cum se poate si fara banci.

stii cine poate fara banci? aia cu bani si cu pretentii decente. adica, de ex: au 80000 euro si vor o casa la rosu cu ceva teren...si accepta s-o finiseze in 2 ani. in schimb, ala care vrea casa ACUM GATA, ala apeleaza la banca, deci face credit de inca ...30000.

la fel si cu agentii: cumparatorii care vor sa sune si sa alerge, economisesc comisionul agentului. platesc ceva telefoane in plus, pierd ceva timp in plus, dar in total ies pe plus.

f frumos din partea lor. inainte sa lucrez part time la agentia asta, si eu am procedat la fel. am alergat dupa un apt si niste teren...in final am luat terenul cu o agentie, dar nu asta e relevant...alergatura am facut-o pana sa dau de terenu ala. si nu regret, macar mi-am facut o idee despre ce era pe piatza.


acu s revenim la faza aia cu..."Ma bucur ca tocmai tu ai scos perla. Ma rog altcineva nici n-avea cine... Cred ca am lamurit-o si pe asta.
P.S. Poate de acum incolo o sa gandesti de doua ori inainte sa scrii. Asta ca sa nu te mai intrebi ce are lumea cu cei din breasla ta."

poti sa detaliezi la ce perla te referi? ca nu e obligatoriu sa aiba studii? personal sunt doctor (deci bugetar domne,,,de aia de papa painea poporului), dar am un serviciu asa lejer, incat imi permit sa fac si ceva imobiliare in timpul liber. ia-o ca hobby sau ca part-time... ar trebui sa imi fie jena de studiile mele?

iar ca agentii nu produc nimic. perfect de acord. asta e si partea buna: nu "umblii" cu banii tai, nu risti proprietatea ta...e super. unu are banu, unu are proprietatea...tu esti intermediarul...unde e riscu?  aaa, daca depinzi de asta, da, e riscul sa nu-ti iasa bani de papa...dar daca esti organizat si nu lucrezi fara contract de prestari de servicii, riscul asta scade

#46
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Eu mi-am incheiat pledoaria. Ce as putea sa mai adaug cand te faci singur knock-out. Doctor cu al doilea job. Si ce job: agent imobiliar.
Aberatii placute in continuare. Numai bine celorlalti.

Edited by nicu13, 29 January 2009 - 23:05.


#47
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
nu bre...

mereu vor fi oferte interesante. acu 18 luni erau mai multe... acu mai putine...dar sunt.

crezi ca acu 18 luni nu era "bataie" pe o oferta cu 5000 euro sub pretul zonei? te inseli. la fel si acum

si atunci multe oferte erau date aiurea...trebuia sa stii pe care s-o iei in seama, careia sa-ti dedici timpul.

#48
cristianco

cristianco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 18.09.2004

 nicu13, on Jan 29 2009, 22:58, said:

Eu mi-am incheiat pledoaria. Ce as putea sa mai adaug cand te faci singur knock-out. Doctor cu al doilea job. Si ce job: agent imobiliar.
Aberatii placute in continuare. Numai bine celorlalti.

Doctorii pe care ii stiu eu, n-au timp nici sa respire (operatii, consulturi, stat, cabinete particulare, etc.). Nu e tot una "doctor" cu "absolvent de medicina-farmacie".

#49
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
:lol:  era vb de educatia mea, nu de pregatirea unui agent imobiliar. e corect ce spui, pe de alta parte eu am o alta viziune depre viatza: in loc sa doresc sa mi se ridice statuie la un spital, prefer sa incasez un salariu si in plus sa ma ocup cu ce-mi place in viatza: calatorii, imobiliare, constructia unei case.

dar sa revenim la topic:

azi in romania nu stiu sa existe OBLIGATIVITATEA (impusa prin lege) a unei pregatiri specifice pt agentii imobiliari. poate e o greseala, poate ca domeniul e prea simplu pt o pregatire de specialitate (ma indoiesc,,,,adica sunt convins ca DACA s-ar face un curs de 3 luni de imobiliare, in care sa se acopere toate subiectele, domeniile si aspectele, de la acte, situatii juridice, exemple, etc, in acele 3 luni nu s-ar pierde timpul la curs...s-ar "umple" orele cu info utile).

din pacate nu stiu sa existe un astfel de curs, si chiar sa existe, nu stiu sa fie obligatoriu. pe la inceputul lui 2008 a fost vorba de o asemenea pregatire obligatorie...cursul costa cam 350 ron...sincer nu stiu ce s-a intamplat cu acea initiativa. si nici nu stiu pe cineva sa aiba acel curs.

#50
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,761
  • Înscris: 13.10.2003
O dezbatere interesanta:

Mai e nevoie de agenti imobiliari in Romania?

citind si comentariile scrise de oameni care s-au intersectat din varii motive cu aceasta breasla, concluzia ar fi ca nu prea mai e nevoie de atatia smecheri care se ocupa mai mult de tepe decat de consilierea clientului.
mai putini si mai buni profesionisti, asta ar fi ideea!

#51
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009
E nevoie de ei la Cora, Carefura, Metro etc sa puna marfa pe raft.

#52
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 11.03.2008

 Remicade, on 8th February 2010, 16:42, said:

E nevoie de ei la Cora, Carefura, Metro etc sa puna marfa pe raft.
:coolspeak:

Daca nu se reinventeaza si ramana tot niste smecheri de cartier probabil ca nu este nevoie de ei. In occident un agent imobiliar este obligat sa isi tina la vedere acreditarea si studiile...ca sa nu mai ai de aface asa cu toti neavenitii. Plus o lege a raspunderii profesionale ar fi interesanta......

#53
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008
De profesionisti este intotdeauna nevoie. Agentul imobiliar (si toata agentia pe care o reprezinta) isi are rolul lui intr-o tranzactie. Problema la noi este ca oricine vroia se facea agent imobiliar si asa au ajuns pe piata o groaza de "smecherasi".

#54
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Teoretic nu ar trebui o "licenta"?! care sa demonstreze asimilarea unor cunostinte tehnice din: constructii, economie, contabilitate, arhitectura...etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate