Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Agentie imobiliara serioasa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postbesonix2, on 11th January 2011, 21:40, said:

Si asta nu crezi ca se datora anunturilor false date de alti agenti imobiliari prin ziare?


Bai nene... tu esti cu capu'?
Ce treaba are s*** cu prefectura?

#128
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

View Poststeeefan2008, on 11th January 2011, 21:31, said:

Da mah... si asa voi ati luat apartamente cu 5-6000 dolari si le-ati vandut cu 100.000 Euro!

Ma lasi? Sunt satul de din astea!

Sau aia de au primit de-a moaca pe vremea lui Ceasca... si in boom ati luat pielea de pe oameni. Si mai comentati de agentii... amaratii de voi! Ce mai suferiti!

Bai omule agentul il invata pe vanzator sa ceara si pielea de pe oameni! Voi i-ati invatat sa ajunga de la a cere 5-6000 dolari pana la 100,000 de euro.
Vine omu la tine, intreaba "cat pot sa iau pe un apartament?". Pai 5000 de dolari.
Peste o luna zici 6000, peste alta luna 7000 si tot asa. Ajungi la 12 mii de dolari, sari direct la 12 mii de euro ca acuma e pe ieuro. Si tot asa i-ati facut sa ajunga sa ceara 100 de mii de euro. Asta pt ca atunci cand pretul creste, creste si comisionul vostru!

Edited by besonix2, 11 January 2011 - 21:55.


#129
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postbesonix2, on 11th January 2011, 21:54, said:

Bai omule agentul il invata pe vanzator sa ceara si pielea de pe oameni! Voi i-ati invatat sa ajunga de la a cere 5-6000 dolari pana la 100,000 de euro.
Vine omu la tine, intreaba "cat pot sa iau pe un apartament?". Pai 5000 de dolari.
Peste o luna zici 6000, peste alta luna 7000 si tot asa. Ajungi la 12 mii de dolari, sari direct la 12 mii de euro ca acuma e pe ieuro. Si tot asa i-ati facut sa ajunga sa ceara 100 de mii de euro. Asta pt ca atunci cand pretul creste, creste si comisionul vostru!


Esti paranoic... jur!

Deci... agentii i-au invatat pe proprietari sa ceara mai mult.... de unde rezulta ca bancile au oferit mai multi bani... de unde a rezultat o economie infloritoare pentru tara asta, de unde au rezultat investitori straini, de unde au rezultat salarii mari...

Bai fir-ar mama lor de agentii imobiliare... cata putere au!

Bai nene... du-te, trage un pui de somn ca deja e cam tarziu si pari obosit, mai cugeta putin asupra aberatiilor pe care le scoti (daca ai putea sa lasi frustrarile putin deoparte - ar fi excelent) si maine mai vorbim da?

Hai sanatate si la mai multa materie cenusie!

#130
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

View Poststeeefan2008, on 11th January 2011, 22:03, said:

Esti paranoic... jur!

Deci... agentii i-au invatat pe proprietari sa ceara mai mult.... de unde rezulta ca bancile au oferit mai multi bani... de unde a rezultat o economie infloritoare pentru tara asta, de unde au rezultat investitori straini, de unde au rezultat salarii mari...

Bai fir-ar mama lor de agentii imobiliare... cata putere au!

Bai nene... du-te, trage un pui de somn ca deja e cam tarziu si pari obosit, mai cugeta putin asupra aberatiilor pe care le scoti (daca ai putea sa lasi frustrarile putin deoparte - ar fi excelent) si maine mai vorbim da?

Hai sanatate si la mai multa materie cenusie!

In postul de mai devreme ai zis asa:

Quote

Din punctul de vedere al vanzatorului:
- ii ofera consultanta cu privire la pretul de vanzare (in functie de preturile din zona, de caracteristicile apartamentului, etc.)

Cum poti sa sustii acum ca nu agentii ii invata sa ceara mai mult, cand tu cu mana ta ai scris acum cateva ore ca asta e unul din "beneficiile" in a lucra cu agentia. Te contrazici singur.
Eu inteleg ca sunt unii vanzatori care adauga 1000 sau 2000 de euro la pret dupa, dar adauga la pretul dictat initial de voi.

Nu ma mai face frustrat. Adevaratul frustrat esti tu ca observi ca dispar agentiile si nu mai e asa usor.

#131
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postbesonix2, on 11th January 2011, 22:31, said:

In postul de mai devreme ai zis asa:



Cum poti sa sustii acum ca nu agentii ii invata sa ceara mai mult, cand tu cu mana ta ai scris acum cateva ore ca asta e unul din "beneficiile" in a lucra cu agentia. Te contrazici singur.
Eu inteleg ca sunt unii vanzatori care adauga 1000 sau 2000 de euro la pret dupa, dar adauga la pretul dictat initial de voi.


am zis ca ofera consultanta... in capul tau asta inseamna consultanta???? sa ii indici un pret mai mare?

a oferi consultanta inseamna a-i prezenta omului oferte din zona respectiva... alte apartamente scoase la vanzare... cu toate caracteristicile fiecaruia:pret, etaj, anul blocului, imbunatatiri, mobilat sau nu... tot!!!!

Habar nu ai ce vorbesti... extragi din context... iar in capul tau e o mare varza. Oricat si oricum ar incerca cineva sa-ti explice... tu ai ochelari de cal. Stii una si buna si nu te mai scoate nimeni din ale tale. Refuzi sa accepti si alte variante.

Bine mah... asta vrei sa auzi? Agentiile imobiliare au fost singurii factori care au dus preturile la nivelul care au fost!! Esti multumit? O sa dormi mai bine la noapte?

View Postbesonix2, on 11th January 2011, 22:31, said:

Nu ma mai face frustrat. Adevaratul frustrat esti tu ca observi ca dispar agentiile si nu mai e asa usor.

Nu eu te fac frustrat... ESTI DEJA UNUL!!!
Da, agentiile dispar... au disparut peste 5000 pana acum.
Problema ta stii care e? Ca agentia mea va fi mereu! Pentru ca mi-am ales cu grija oamenii si avem clienti care ne cauta ei pe noi, nu noi pe ei!

Acum sper ca o sa dormi si mai bine la noapte!

#132
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

View Poststeeefan2008, on 11th January 2011, 22:38, said:

am zis ca ofera consultanta... in capul tau asta inseamna consultanta???? sa ii indici un pret mai mare?

a oferi consultanta inseamna a-i prezenta omului oferte din zona respectiva... alte apartamente scoase la vanzare... cu toate caracteristicile fiecaruia:pret, etaj, anul blocului, imbunatatiri, mobilat sau nu... tot!!!!
Consultanta inseamna sa ii indici un pret. Ce faceau agentiile era sa indice un pret mai mare. Si verbal si prin ziare.
Nu o sa ma razgandesti in vecii vecilor. Cand eu luam telefonul si sunam, si daca era agentie imobiliara in 95% din cazuri imi spunea ca s-a dat, desi era ziar de azi. Eu inteleg ca se vindeau bine, da hai sa fim seriosi, nu cred ca se vindeau 500 de apartamente pe zi. Era clar, erau anunturi false. Si daca luai ziarele saptamanal observai cum acele anunturi false aveau un pret marit cu 500-1000 de euro fatza de saptamana trecuta. De ce dadeau anunturi false si mai ales de ce cresteau preturile anunturilor false?

Acuma nu zic ca tu personal ai facut treaba asta. Da tot agentiile au facut-o si or sa o mai faca. De-aia descurajez ideea de agentie.

#133
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postbesonix2, on 11th January 2011, 23:05, said:

Consultanta inseamna sa ii indici un pret. Ce faceau agentiile era sa indice un pret mai mare. Si verbal si prin ziare.
Nu o sa ma razgandesti in vecii vecilor. Cand eu luam telefonul si sunam, si daca era agentie imobiliara in 95% din cazuri imi spunea ca s-a dat, desi era ziar de azi. Eu inteleg ca se vindeau bine, da hai sa fim seriosi, nu cred ca se vindeau 500 de apartamente pe zi. Era clar, erau anunturi false. Si daca luai ziarele saptamanal observai cum acele anunturi false aveau un pret marit cu 500-1000 de euro fatza de saptamana trecuta. De ce dadeau anunturi false si mai ales de ce cresteau preturile anunturilor false?

Acuma nu zic ca tu personal ai facut treaba asta. Da tot agentiile au facut-o si or sa o mai faca. De-aia descurajez ideea de agentie.


Iti voi spune de ce...


Fiind cererea foarte mare... era o mare goana dupa apartamente. Un anunt bun... te facea sa suni, corect? Aflai ca s-a dat... dar ti se oferea altceva la un pret mai bun. Si fie ca mutai putin zona in care cautai, fie ca nu era chiar ceea ce cautai tu... fiind disperat sa-ti iei o casa de frica sa nu se scumpeasca (ca deh... pretul era bun pentru vremurile alea)... acceptai.

Vorbesc in general... nu ma refer strict la tine.

Si acum se practica chestia asta. Doar de dragul de a-si mari baza de date si poate poate mai pica vreun fraier.

Nu am spus pana acum... dar stii de ce am si sunt agent imobiliar?
Crede-ma ca din punct de vedere al studiilor as putea lucra in domenii mult mai bune si mai bine vazute de orice om in lumea asta!

Pur si simplu si eu am fost tepuit de agentii imobiliare, pur si simplu am vazut cati bani face o agentie imobiliara.
Si am spus ca vreau si eu sa fac asta... dar sa fiu corect. Asta e... o sa-mi fie greu, o sa-mi fie... dar la un moment dat, tot o sa am de castigat!

Si ma uit acum... pe praful asta... ca eu fac treaba de nu-mi vad capul (automat mai sunt si zile slabe), in timp ce altii stau si sudeaza tigarile de plictiseala si isi asteapta falimentul.
Am contracte de exclusivitate si pe cate 5 ani cu diverse firme mari (din motive lesne de inteles nu voi da nume).

Te cred si pe tine... dar crede-ma si tu pe mine.
Imi pare rau ca ai avut de-a face cu scursuri. In situatii de genul asta... si mie mi-e rusine de ocupatia mea, am mai spus asta. Dar... toata problema nu este unilaterala... e bi, poate trilaterala.

Traim in Romania, unde valorile multor oameni lasa mult de dorit. Aici (cel putin in Bucuresti) fiecare e cu p**** masii... Totul e pe bani!

#134
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007
Uite articol pe WikiPedia despre asta:

http://en.wikipedia....property_bubble

Mai sunt si altii care considera asta, vezi in josul paginii. Nu eu am scris pagina bineinteles.
Crede-ma , chiar au facut asta multe agentii ... au generat un bubble.
De unde sa stie oamenii care agentie e dispusa sa faca chestii din astea si care nu? mai ales ca chestia asta de care zic eu a fost ceva in masa, nu poti sa arati cu degetul pe unul sau altul.
Acu logic ca nu se mai practica, ca nu ar mai crede nimeni.

Sunt tare curios daca in conditiile actuale vor mai aparea constructori de locuinte pe la noi (ceva gen low cost)

#135
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postbesonix2, on 12th January 2011, 00:15, said:

Uite articol pe WikiPedia despre asta:

http://en.wikipedia....property_bubble

Mai sunt si altii care considera asta, vezi in josul paginii. Nu eu am scris pagina bineinteles.
Crede-ma , chiar au facut asta multe agentii ... au generat un bubble.
De unde sa stie oamenii care agentie e dispusa sa faca chestii din astea si care nu? mai ales ca chestia asta de care zic eu a fost ceva in masa, nu poti sa arati cu degetul pe unul sau altul.
Acu logic ca nu se mai practica, ca nu ar mai crede nimeni.

Sunt tare curios daca in conditiile actuale vor mai aparea constructori de locuinte pe la noi (ceva gen low cost)


Tu ai observat ca partea cu agentiile e ultima in sirul tuturor factorilor care au influentat cresterea preturilor?

In ceea ce priveste constructorii... da-i pe goagal. Au inceput sa apara... au cumparat terenuri (eu am vandut deja 1 anul asta) vor construi low cost... si vor vinde... high cost!

#136
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Revenind, ma intereseaza o agentie/agent serios care sa faca treaba ca in occident - un spatiu de restaurant mai exact in Bucuresti sau adiacent, pretabil, eventual cu vad - fosta afacere care se inchide! Multumesc

#137
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005
Singura varianta ar fi sa-l cauti......in Occident..

#138
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Sa intrebi daca exista agentie serioasa in Bucuresti e ca si cum ai intreba :unde gasesc bani pe strada in Bucuresti:. Tu pe ce lume traiesti sa pui astfel de intrebari? In primul rand in Bucuresti nu prea exista OAMENI, ci majoritar sunt ANIMALE.

#139
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Hai ma ca exagerati - trebuie sa fie si oameni seriosi!!! Nu sunt toti tiganizati...  :)

#140
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Cica "agentie serioasa"... Exista si asa ceva?

#141
raduivan

raduivan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2014

View Postgabian22, on 22 ianuarie 2009 - 16:57, said:

Ce spuneti de asta:

Agentul: http://www.anuntul.r...273.629_1532334

Vanzatorul: http://www.anuntul.r...atiri_c_1557783

Dupa cum se poate vedea este acelasi apartament si 23.000 euro diferenta  Posted Image

asta se intampla cand un site nu isi verifica anunturile... va recomand un site pe care l-am folosit cand m-am mutat si cautam anunturi imobiliare in Bucuresti.

o zi buna

#142
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013
Nu exista agenti imobiliari seriosi. Ce gluma e si asta, o falsa meserie pentru care nu iti trebuie nici un fel de scoala si nu platesti nici o taxa, acesti paraziti ajung sa ceara tarife pentru ora de "munca" mai mari ca un medic cu 5 ani de facultate.

Intreaba-te cine se face agent imobiliar, numai cineva fara alte optiuni (muritor la propriu de foame si fara vreo calificare) sau cineva care vrea sa dea teapa repede la cat mai multi sa se imbogateasca. Si dupa o saptamana de "munca" pana si cel fomist gandeste si vorbeste ca cel tepar ca de la el invata "meserie".

Ai prezenta de spirit sa nu intrebi daca exista betivi/drogati/oligofreni seriosi, dar totusi visezi ca exista un astfel de agent imobiliar.

Edited by chiriasDezamagit2000, 18 August 2014 - 09:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate