Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

Agentie imobiliara serioasa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#109
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

 steeefan2008, on 11th January 2011, 08:32, said:

Ori ai o mare problema cu agentiile... ti-ai luat vreo teapa... ori nu te duce capul.

SUNT AGENT IMOBILIAR! O recunosc!

Tu ai citit macar ce-am scris? Am spus sa nu primeasca vizite "aiurea-n tramvai".
Inca mai sunt o gramada de agenti imobiliari care se duc cu clientii la cu totul si cu totul altceva decat ceea ce cauta acestia. Printr-un contract de exclusivitate agentia sorteaza potentialii clienti si face vizionarile cu cei care intr-adevar sunt seriosi si care nu fac turism imobiliar.

Vrei un raspuns clar la intrebarea "De ce sa folosim o agentie imobiliara?". Uite raspunsul (e un raspuns care are in vedere o agentie imobiliara care isi face treaba in mod profesional):

Din punctul de vedere al vanzatorului:

- ii ofera consultanta cu privire la pretul de vanzare (in functie de preturile din zona, de caracteristicile apartamentului, etc.)
- se ocupa de partea de promovare a apartamentului respectiv.
- il scuteste de majoritatea cumparatorilor care fac turism imobiliar.
- ii pune la dispozitie toate informatiile necesare cu privire la actele ce ii trebuiesc la vanzare
- (dupa caz) se ocupa de obtinerea tuturor actelor de care are nevoie vanzatorul la vanzare
- (tot dupa caz) vanzatorul scoate apartamentul la vanzare si este chemat doar la semnarea actelor.

Din punctul de vedere al cumparatorului:

- ii ofera consultanta cu privire la pretul de cumparare (in functie de preturile din zona, de caracteristicile apartamentului, etc.)
- il scuteste de vizionarea apartamentelor descrise de vanzatori intr-un fel, la fata locului fiind cu totul altceva
- ii pune la dispozitie toate informatiile necesare cu privire la actele ce ii trebuiesc la cumparare
- ii ofera consultanta, eventual il si ajuta, sa obtina un credit
- se ocupa de verificarea actelor de proprietate ale vanzatorului

si altele conexe.

Daca nu ti-a convenit acest raspuns... da-mi voie sa-ti raspund cu alte intrebari:

De ce te duci la magazin sa-ti iei paine? De ce nu te duci direct la producator sau sa ti-o faci acasa?
De ce te duci la magazin sa-ti iei o sticla cu suc si nu la producator?
De ce te duci la piata sa-ti iei fructe si legume si nu iti plantezi in gradina/fata blocului?

Atat la piata cat si la magazin exista o suma adaugata peste pretul de productie. De ce platesti acele sume cand poti sa le faci chiar tu?

Agentul e platit de cumparator, el trebuie sa reprezinte cumparatorul. Intelegi treaba asta?
Tot ce spui tu ca ofera vanzatorului poate fi obtinut printr-un banal anunt pe  net + un NOTAR. Notarul se se ocupa de acte, nu agentul, ok? Daca vrei iti zic eu ce acte iti trebuie si de unde le iei. Moca.
Tot ce spui tu ca ofera cumparatorului din nou va fi obtinut de un banal anunt pe net cu poze  + vorbit la  telefon cu vanzatorul. Partea cu actele din nou, se ocupa notarul. Il ajuta sa obtina credit? Cum asa? Il duce cu masina la banca sau ce? Ii pune o vorba buna la banca? Hai fi serios!

In plus in ambele cazuri ai spus fraza magica "ii ofera consultanta cu privire la pret". Mai exact ii minte pe amandoi cu un pret mai mare, punand in avantaj vanzatorul. Asta ca in timp sa creasca preturile, deci si comisionul lor, iar vanzatorii sa se grabeasca.

Sa iti raspund la intrebari:
Ma duc la magazin pt ca e aproape. Daca fabrica de paine era la 1m de magazin, cum e in cazul agentilor si vanzatorilor, dar cu un pret mai mic (ca nu se pune comisionul) as fi luat de la fabrica.
Cu sucul e la fel ca la paine.
Ma duc la piata pt ca gradina din fata blocului nu e a mea, deci nu pot sa plantez pe ea.

Si comparatia ta nu e buna. Vanzatorul nu reprezinta fabrica ci .... magazinul. El vrea sa vanda, fabrica e constructorul si a iesit de mult din joc.

E ca si cum eu as sta in fatza magazinului tau de paine si cum ar veni un client, i-as vinde eu direct painea ta la pret mai mare. Daca ai vinde paine ti-ar conveni cineva sa stea in fatza magazinului tau si sa vanda painea la pret mai mare, si tie sa iti dea cat cereai initial? Pai nu, pt ca asta inseamna sa vinzi mai putin nu? E in cazul caselor nu sunt mai multe case de vanzare, e doar una. Daca ai fi vandut o singura paine poate ca ti-ar fi convenit sa o vanda altcineva pt tine, pt ca ce iti pasa tie ca ala a dato mai scump? Doar nu o sa iti afecteze vanzarile cand tu ai un singur produs?

Intre magazine exista competitie. Daca painea e 1 leu la mine si 1.2 la tine, lumea o sa ia de la mine si o sa incepi sa o dai si tu pe 1 leu ca sa vinzi si tu. Deci cand unul reduce pretul, restul se vor gandi sa scada si ei. In cazul agentilor imobiliari e exact invers, cum creste unul pretul, creste si restul.

Noi cumparatorii va cerem sa va dati la o parte, nu vrem sa cumparam paine la suprapret si suntem constienti ca atata timp cat voi veti fi in fata magazinului noi nu o sa ne permitem paine. Sunteti o persoana in plus care se baga acolo aiurea.

#110
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Sora-mea si mama si-au cumparat anul asta apartamente prin intermediul unei agentii. Lucian Chiriac - Premier, omul a fost de treaba, a prezentat ce era de prezentat, a raspuns si la solicitari care nu faceau obiectul contractului. Il recomand pentru zona Popesti-Leordeni.

#111
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

 besonix2, on 11th January 2011, 16:24, said:

Agentul e platit de cumparator, el trebuie sa reprezinte cumparatorul. Intelegi treaba asta?


NU... tu intelege ca daca vanzatorul unui imobil vrea sa lucreze cu o agentie si tu vrei acel imobil... nu ai de ales. Caz in care... agentia nu ar trebui sa-ti ia tie comision. Daca te-ai tepuit... sa fii sanatos.

Tot restul monologului tau este lipsit de orice coeziune si nu prezinta interes. Sunt aberatii pe marginea carora putem discuta pana maine. Sunt chestii general valabile in orice bussiness. Iar ideea de bussiness nu are cum sa fie cat de cat coerenta pentru unu care a fost, este si va fi mereu obisnuit sa munceasca la patron. Ala atata stie... se trezeste dimineata, pleaca la munca, o freaca la munca, la 16-18 e acasa... o freaca acasa. Si o data pe luna ii vin banii! Atata stie atata face! Imi cer scuze daca am gresit undeva in descrierea activitatii tale zilnice.

Un bussiness e mult mai complex. Presupune mai multa gandire. Ceea ce se pare ca ti-e peste poate... sau ti-e prea lene!

Edited by steeefan2008, 11 January 2011 - 19:13.


#112
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

 steeefan2008, on 11th January 2011, 19:07, said:

NU... tu intelege ca daca vanzatorul unui imobil vrea sa lucreze cu o agentie si tu vrei acel imobil... nu ai de ales. Caz in care... agentia nu ar trebui sa-ti ia tie comision. Daca te-ai tepuit... sa fii sanatos.

Tot restul monologului tau este lipsit de orice coeziune si nu prezinta interes. Sunt aberatii pe marginea carora putem discuta pana maine. Sunt chestii general valabile in orice bussiness. Iar ideea de bussiness nu are cum sa fie cat de cat coerenta pentru unu care a fost, este si va fi mereu obisnuit sa munceasca la patron. Ala atata stie... se trezeste dimineata, pleaca la munca, o freaca la munca, la 16-18 e acasa... o freaca acasa. Si o data pe luna ii vin banii! Atata stie atata face! Imi cer scuze daca am gresit undeva in descrierea activitatii tale zilnice.

Un bussiness e mult mai complex. Presupune mai multa gandire. Ceea ce se pare ca ti-e peste poate... sau ti-e prea lene!

Amice nu cred ca te priveste unde lucrez eu si ce fac eu. Nu e problema ta. Nu fac parte din categoria care munceste "la patron" dar nu vad care ar fi problema cu acest tip de activitate de ii critici atata. Crede-ma am un job super tare si am si un mic bussiness. Ai descris perfect gresit activitatea mea zilnica. Ce fac eu si ce fac aia la patron nu afecteaza pe nimeni cu nimic, insa ce au facut agentiile imobiliare m-a afectat pe mine in trecut, si pe majoritatea romanilor. Daca crezi ca astea sunt aberatii inseamna ca ori ai interese imobiliare si esti incapabil sa gandesti obiectiv (si te inteleg) ori esti incapabil sa gandesti si punct.

Uita-te la benzina. S-au inteles sa creasca benzina si toata tara a sarit in sus. Exact aia s-a intamplat ani la rand in imobiliare din cauza acestor agentii. Ce ti se pare tie asa gresit in a fi impotriva acestor practici?

Edited by besonix2, 11 January 2011 - 19:37.


#113
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

 besonix2, on 11th January 2011, 19:36, said:

Amice nu cred ca te priveste unde lucrez eu si ce fac eu. Nu e problema ta. Nu fac parte din categoria care munceste "la patron" dar nu vad care ar fi problema cu acest tip de activitate de ii critici atata. Crede-ma am un job super tare si am si un mic bussiness. Ai descris perfect gresit activitatea mea zilnica. Ce fac eu si ce fac aia la patron nu afecteaza pe nimeni cu nimic, insa ce au facut agentiile imobiliare m-a afectat pe mine in trecut, si pe majoritatea romanilor. Daca crezi ca astea sunt aberatii inseamna ca ori ai interese imobiliare si esti incapabil sa gandesti obiectiv (si te inteleg) ori esti incapabil sa gandesti si punct.

Uita-te la benzina. S-au inteles sa creasca benzina si toata tara a sarit in sus. Exact aia s-a intamplat ani la rand in imobiliare din cauza acestor agentii. Ce ti se pare tie asa gresit in a fi impotriva acestor practici?


Bai nene... si eu iti spun acum ca sunt mare smecher si ca sa sunt sefu' lui Basescu... ma crezi?
Eu nu am absolut nimic cu cei care muncesc la patron. Ba din contra! Dar... se pare ca tu ai! Imediat te-ai "ofuscat" si ai luat-o ca pe un afront! Motiv pentru care mi-ai enumerat activitatile tale zilnice! Esti usor cam... previzibil!

In ceea ce priveste preturile... agentiile au ridicat preturile? Ia mai gandeste-te... daca tu iti vinzi casa... si maine vine unu sa-ti dea un pret, te intelegi cu el in prima faza si la o ora dupa... vine unu si iti zice ca iti da mai mult numai sa i-o dai lui? Ce faci tu mah? Bussiness-man-ule!

Exact ceea ce am crezut... esti un frustrat care nu a stiut sa-si apere interesele (ceea ce arata care din noi nu gandeste/nu e capabil sa gandeasca) in fata unor agenti pusi pe dat tepe! Care au fost... sunt.. vor fi... si, din pacate, vor mai aparea!

Dar de aici... pana la a-i baga pe toti in aceeasi oala... nu crezic ca e cam lung drumul?

Edited by steeefan2008, 11 January 2011 - 19:50.


#114
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

 steeefan2008, on 11th January 2011, 19:48, said:

Bai nene... si eu iti spun acum ca sunt mare smecher si ca sa sunt sefu' lui Basescu... ma crezi?

In ceea ce priveste preturile... agentiile au ridicat preturile? Ia mai gandeste-te... daca tu iti vinzi casa... si maine vine unu sa-ti dea un pret, te intelegi cu el in prima faza si la o ora dupa... vine unu si iti zice ca iti da mai mult numai sa i-o dai lui? Ce faci tu mah? Bussiness-man-ule!

Exact ceea ce am crezut... esti un frustrat care nu a stiut sa-si apere interesele (ceea ce arata care din noi nu gandeste/nu e capabil sa gandeasca) in fata unor agenti pusi pe dat tepe! Care au fost... sunt.. vor fi... si, din pacate, vor mai aparea!

Dar de aici... pana la a-i baga pe toti in aceeasi oala... nu crezic ca e cam lung drumul?

Bai nene, activitatea mea era doar o paranteza. Ideea era ca nu conteaza. Chiar nu conteaza cu ce ma ocup eu.
Povestea nu e cum zici tu. Eu nu ma refer la cresterea pretului pt ca ofera cineva mai mult (aia e normal, piata libera si o incurajez), ma refer la cresterea pretului pt ca vanzatorul si ambii cumparatori au fost DEZINFORMATI din start asupra preturilor practicate in momentul ala. Nu erau agenti care dadeau tepe in mod direct, teapa era dezinformarea constanta asupra realitatii preturilor si era practicata de toti agentii imobiliari. Tu vorbesti de comision, ala desi e mare, e irelevant. Nu am luat nici o teapa stai linistit. Da m-am saturat sa vad cupluri romani la 25-30 de ani care muncesc si stau cu parintii si simt nevoia sa spun oamenilor de ce se intampla asta!

Eu inteleg ca nu e vina unuia sau altuia si ca sunt agenti care nu au facut asta, dar per total existenta acestor agentii a cauzat aceasta problema si singura solutie care o vad este ca voi agentii imobiliari sa va dati la o parte si sa lasati piata libera. Sa fie asa cum zici tu, eu sa vand apartamentul si sa imi vina 2 ofertanti si care da mai mult ala il ia.

Edited by besonix2, 11 January 2011 - 20:20.


#115
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 steeefan2008, on 11th January 2011, 08:32, said:

Vrei un raspuns clar la intrebarea "De ce sa folosim o agentie imobiliara?". Uite raspunsul (e un raspuns care are in vedere o agentie imobiliara care isi face treaba in mod profesional):

Din punctul de vedere al vanzatorului:

- ii ofera consultanta cu privire la pretul de vanzare (in functie de preturile din zona, de caracteristicile apartamentului, etc.)
- il scuteste de majoritatea cumparatorilor care fac turism imobiliar.

Din punctul de vedere al cumparatorului:

- ii ofera consultanta cu privire la pretul de cumparare (in functie de preturile din zona, de caracteristicile apartamentului, etc.)
- il scuteste de vizionarea apartamentelor descrise de vanzatori intr-un fel, la fata locului fiind cu totul altceva


Agentiile imobiliare de la noi mai au inca mult de lucru pana sa ofere servicii profesionale. Mai ales cand iti prezinta 3 apartamente dupa care se asteapta sa inchei deja un contract pentru unul din ele.  Cat despre consultanta la pret, e de-a dreptul hilara ideea. Oamenii aia traiesc din comision, e la mintea cocosului ca vor face pe dracu-n patru sa creasca comisionul, nu volumul de vanzari, pentru ca deh, in Romania e politica de stat sa cresti preturile in loc sa faci vanzari mai multe.

#116
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

 citronelle, on 11th January 2011, 20:24, said:

Agentiile imobiliare de la noi mai au inca mult de lucru pana sa ofere servicii profesionale. Mai ales cand iti prezinta 3 apartamente dupa care se asteapta sa inchei deja un contract pentru unul din ele.  Cat despre consultanta la pret, e de-a dreptul hilara ideea. Oamenii aia traiesc din comision, e la mintea cocosului ca vor face pe dracu-n patru sa creasca comisionul, nu volumul de vanzari, pentru ca deh, in Romania e politica de stat sa cresti preturile in loc sa faci vanzari mai multe.

Da vezi au invadat pana si forumurile si desi le explici cat se poate de logic de ce ai o problema cu practicile lor tot nu inteleg. E oarecum de inteles acum ca incearca sa isi protejeaza joburile, dar eu chiar consider ca nu ar trebui sa le mai permitem. Nu or sa ofere niciodata servicii profesionale, ar trebui ocoliti din start.

Edited by besonix2, 11 January 2011 - 20:43.


#117
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

 citronelle, on 11th January 2011, 20:24, said:

Agentiile imobiliare de la noi mai au inca mult de lucru pana sa ofere servicii profesionale. Mai ales cand iti prezinta 3 apartamente dupa care se asteapta sa inchei deja un contract pentru unul din ele.  Cat despre consultanta la pret, e de-a dreptul hilara ideea. Oamenii aia traiesc din comision, e la mintea cocosului ca vor face pe dracu-n patru sa creasca comisionul, nu volumul de vanzari, pentru ca deh, in Romania e politica de stat sa cresti preturile in loc sa faci vanzari mai multe.


Hai sa-ti dau un exemplu... sa luam un apartament de 100.000 euro.. cam asta era media in anii infloritori!

3% - cumparator
3% - vanzator

total - 6000 euro

In mod normal... agentul respectiv ar trebui sa fie multumit.
Dar... cam cu cat putea creste acel agent pretul... cu 5000? asta insemna 300 euro in plus pentru el. Cine facea asta... era de-a dreptul imbecil.
Eu unul... nu as face asta din 2 motive:

1. cand pot incasa 6000 euro... nu ma murdaresc pentru inca 300
2. as risca sa se afle si s-ar compromite toata tranzactia.

Acum... nu vreau sa iau partea agentiilor care au facut magarii din astea. Dar crede-ma... proprietarii au facut mult mai mult.
Citeste tot topicul.... te vei convinge. Si mai sunt si altele pe aici.

#118
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 steeefan2008, on 11th January 2011, 20:43, said:

Hai sa-ti dau un exemplu... sa luam un apartament de 100.000 euro.. cam asta era media in anii infloritori!

3% - cumparator
3% - vanzator

total - 6000 euro

In mod normal... agentul respectiv ar trebui sa fie multumit.
Dar... cam cu cat putea creste acel agent pretul... cu 5000? asta insemna 300 euro in plus pentru el. Cine facea asta... era de-a dreptul imbecil.
Eu unul... nu as face asta din 2 motive:

1. cand pot incasa 6000 euro... nu ma murdaresc pentru inca 300
2. as risca sa se afle si s-ar compromite toata tranzactia.

Acum... nu vreau sa iau partea agentiilor care au facut magarii din astea. Dar crede-ma... proprietarii au facut mult mai mult.
Citeste tot topicul.... te vei convinge. Si mai sunt si altele pe aici.


Mai, 300 euro e un salariu bunicel in Romania. Un om care traieste din vanzari, care nu se poate baza pe stabilitatea veniturilor, ca poate luna asta castiga 6000 de euro, luna viitoare poate castiga 0 (zero) euro, si care are familie, facturi, benzina, telefon de platit, cred ca o face si pentru mai putin de 300 de euro. Si da, sunt agenti care si-au luat teapa de la vanzatori pentru ca aia doreau sa vanda si astia le stricau negocierile pentru 1000 de euro in plus la pret.  Daca ma intrebi pe mine, ca vanzator, e nevoie de ajutorul unei agentii doar daca iti este greu sa gasesti un cumparator, gen ai o casa foarte scumpa, sau cu probleme de locatie/facilitati. Ca cumparator, ai nevoie de agentie ca sa te ajute sa filtrezi din start ofertele care nu te intereseaza, dar aici e mai greu, ca la noi agentul, de multe ori nici macar nu-si cunoaste oferta, sau iti baga pe gat intentionat oferte despre care i-ai spus ca nu te intereseaza si te trezesti ca aflii abea cand te-ai deplasat deja la fata locului.

Edited by citronelle, 11 January 2011 - 21:02.


#119
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

 citronelle, on 11th January 2011, 20:54, said:

Mai, 300 euro e un salariu bunicel in Romania. Un om care traieste din vanzari, care nu se poate baza pe stabilitatea veniturilor, ca poate luna asta castiga 6000 de euro, luna viitoare poate castiga 0 (zero) euro, si care are familie, facturi, benzina, telefon de platit, cred ca o face si pentru mai putin de 300 de euro. Si da, sunt agenti care si-au luat teapa de la vanzatori pentru ca aia doreau sa vanda si astia le stricau negocierile pentru 1000 de euro in plus la pret.


N-ai inteles ideea de baza!

#120
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 steeefan2008, on 11th January 2011, 20:56, said:

N-ai inteles ideea de baza!


Care-i mai ideea de baza? Tu nu vrei 300 de euro in plus la comision sau vanzatorii fac belele?

#121
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

 citronelle, on 11th January 2011, 21:05, said:

Care-i mai ideea de baza? Tu nu vrei 300 de euro in plus la comision sau vanzatorii fac belele?

Raportandu-ma la exemplul dat de mine, nu e normal ca avand in vedere ca agentul ala are de incasat 6000 euro de pe urma tranzactiei, sa incerce sa mai umfle pretul pentru inca 300. Nu e normal... si riscul e mare. Cel putin, din punctul meu de vedere...

#122
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

 steeefan2008, on 11th January 2011, 21:09, said:

Raportandu-ma la exemplul dat de mine, nu e normal ca avand in vedere ca agentul ala are de incasat 6000 euro de pe urma tranzactiei, sa incerce sa mai umfle pretul pentru inca 300. Nu e normal... si riscul e mare. Cel putin, din punctul meu de vedere...

Ba da o faci si pt 300 de euro. 6300 de euro e mai  mult decat 6000 de euro, si orice in plus e binevenit. Asa ati ajuns de la 1000 de euro la 6000 de euro in doar cativa ani.

#123
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

 besonix2, on 11th January 2011, 21:19, said:

Ba da o faci si pt 300 de euro. 6300 de euro e mai  mult decat 6000 de euro, si orice in plus e binevenit. Asa ati ajuns de la 1000 de euro la 6000 de euro in doar cativa ani.


Da mah... si asa voi ati luat apartamente cu 5-6000 dolari si le-ati vandut cu 100.000 Euro!

Ma lasi? Sunt satul de din astea!

Sau aia de au primit de-a moaca pe vremea lui Ceasca... si in boom ati luat pielea de pe oameni. Si mai comentati de agentii... amaratii de voi! Ce mai suferiti!

Edited by steeefan2008, 11 January 2011 - 21:37.


#124
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Va dau eu un ex. Vanzator care da prin agentie garsoniera cu 11k euro (era perioada de inceput de boom), vine agentul cu un cumparator, omul zice ca acum garsoniera e 12k. Mai vine cu altul, la fel, zice ca e 13k acum. El voia sa stie cat de mult poate lua pe ea. In final a dat o cu 14k. Astea toate in interval de 2 sapt

#125
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

 leventebest, on 11th January 2011, 21:34, said:

Va dau eu un ex. Vanzator care da prin agentie garsoniera cu 11k euro (era perioada de inceput de boom), vine agentul cu un cumparator, omul zice ca acum garsoniera e 12k. Mai vine cu altul, la fel, zice ca e 13k acum. El voia sa stie cat de mult poate lua pe ea. In final a dat o cu 14k. Astea toate in interval de 2 sapt

Si asta nu crezi ca se datora anunturilor false date de alti agenti imobiliari prin ziare?

#126
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Nu, pt ca omul  a vazut ca are cerere  si a vazut ca ii merge.
Mai am si alt ex in care 2 agenti au cumparat un chilipir la 10k $ si l au vandut peste 2 luni cu 12,9k euro, tot pe vremea aia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate