Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 

facultatea in strainatate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#37
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.01.2010
aaa inteleg, cel mai proeminent top nu este de incredere...

#38
12345m

12345m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.08.2008

 watami, on 15th February 2010, 13:53, said:

mult mai istet ca tine se pare.

@12345m nu stiu ce detalii vrei tu, nu ai pus nici macar o intrebare.
Pai pe mine ma intereseaza in principal examenele pe care trebuie sa le dai ca sa ajungi acolo...de exemplu la scoala de business din Edinburgh...am trimis un e-mail acum 2 zile ,dar redactarea mea stangace(e primul e-mail trimis catre o facultate) probabil i-a facut sa nu-l ia in serios dat fiind faptl ca inca nu am primit raspuns.... apoi daca cineva e acolo sa-mi spuna cum se descurca cu banii de trai.....cum e cu joburile.....apoi m-ar interesa oameniii.......cum se comporta cu strainii?sau isi dau seama  macar ca sunteti straini,avand in vedere faptul ca ar trebui sa cunoasteti limba destul de bine.......+orice alt detaliu care considerati ca ar trebui mentionat.
Multumesc!

#39
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 274
  • Înscris: 29.08.2006
Chill out people!

Cand alegeti o facultate in afara trebuie sa va ganditi de ce o faceti....in principiu pentru ca vrei un job bun dup'aia. Un job bun poate fi si in UK si in Olanda si in Franta si in Quatar. Conteaza sa faci bani si sa ai un colectiv si o societate misto.

Revenind.... din cate am trait eu prin Franta si Germania...si din cate aud de prin Olanda sau Italia...Luxemburg.... (din Uk nu prea aud ca m-am cam indepartat de aia care au ales UK, pentru ca astia care ii stiu eu si au mers in UK s-au dus la cele mai de frecat menta specializari si incepuse sa dea fudulia afara din ei).... este binisor vazuta orice diploma de UE. Cu o specializare de 1 an la ei...master, internship ceva....te-ai scos....cu cheltuiala minima si cu efort acceptabil.

Chestia asta cu the best uni of the best...e o frectie...si in consortii ca BMW, Electricite France, Thales, Bosch etc...n-are nicio valoare. Dar nici una. In general state mai "gatoase" nu se prea dau pe spate ca ai facut tu studii la rivalul lor: adica francezii nu-s impresionati de sistemul englez si nici englezii de cel francez. Ba li se pare mai exotica si mai cool o diploma de.... politehnica Praga sa zicem.


Pentru cine vrea o cheltuiala minima...cum am vrut eu....va recomand o facultate in tara...si in ultimul an o bursa Erasmus. E de bun simt si va da posibilitatea sa va orientati cum sa ramaneti acolo.

Editat de silviana85, 16 februarie 2010 - 11:25.


#40
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.01.2010

 12345m, on 16th February 2010, 00:23, said:

Pai pe mine ma intereseaza in principal examenele pe care trebuie sa le dai ca sa ajungi acolo...de exemplu la scoala de business din Edinburgh...am trimis un e-mail acum 2 zile ,dar redactarea mea stangace(e primul e-mail trimis catre o facultate) probabil i-a facut sa nu-l ia in serios dat fiind faptl ca inca nu am primit raspuns.... apoi daca cineva e acolo sa-mi spuna cum se descurca cu banii de trai.....cum e cu joburile.....apoi m-ar interesa oameniii.......cum se comporta cu strainii?sau isi dau seama  macar ca sunteti straini,avand in vedere faptul ca ar trebui sa cunoasteti limba destul de bine.......+orice alt detaliu care considerati ca ar trebui mentionat.
Multumesc!

Examenele sunt Bacalaureatul si examenul de engleza(Ielts/Toefl/CPE). Cu strainii se comporta frumos ca doar e o tara civilizata(si nu esti singuru international, majoritatea facultatilor au 20-40% internationali).

#41
12345m

12345m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.08.2008
si cu joburile cum e?intretinerea si toate chestiile de genu asta....sa zicem ca taicamiu nu are bani sa-mi trimita....iar eu nu iau bursa....

#42
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Nu ai voie sa lucrezi mai mult de 20 de ore pe saptamana, bursa nu prinzi ca nu exista, in cel mai bun caz muncesti pe 8 lire pe ora(de obicei 5.80-6) si ai 160 de lire pe saptamana din care 100 dai pe campus, deci asa survivalist esti. Problema e ca majoritatea dau salariul minim si gasesti slujbe cu 14-16 ore pe saptamana, asta daca gasesti.

#43
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 18.01.2010
Un link util pentru cei care si-ar dori sa faca facultatea in Danemarca.
Aveti aici o lista cu facultatile puse la dispozitie pentru International Applicants in Danemarca, international applicants insemnand ca... you are not a Danish citizen or a permanent resident in Denmark.
Limba de predare este lb. engleza.

https://www.optagels...Selection.iface

Editat de sygeplejersken, 18 februarie 2010 - 09:37.


#44
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Salut

Sunt la liceu,profil de mate-info,in clasa a 11-a.Nu am dat inca niciun examen de limba(toefl,cae etc),dar daca ma hotarasc nu cred ca ar fi o problema,ma descurc cu engleza.Media din anii de liceu pana acum zic eu ca e destul de buna, in jur de 9.20.Activitati extrascolare nu am.

M-am gandit si eu la chestia asta cu facultatea in strainatate.Ma gandeam sa incerc sa aplic la o facultate din Danemarca,si anume la aceasta http://hih.au.dk/BSc...uring-2008.aspx  prin site-ul acesta http://www.universities.ro/,am inteles ca sunt un fel de agentie/organizatie...ma rog,ceva de genul care te ajuta sa te inscrii la facultati din afara.
Ce parere aveti,se merita? O fi ceva de capu' ei(al facultatii)?


L.E:daca nu dau la global management,tot ceva de management m-ar interesa,inca nu m-am decis asupra acestui fapt
p.s.:ce inseamna "mathematics at B level(minimum 200 hours of instruction)"?Sa ai media 9 sau...

Editat de ronin0ro, 12 martie 2010 - 19:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate