Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

Intrebari pentru atei

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1143 răspunsuri în acest subiect

#55
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.295
  • Înscris: 11.11.2009

 robinake, on 17th February 2010, 08:20, said:

Fericiți cei săraci cu duhul, că a acelora este Împărăția Cerurilor ?[/b]



Care împărăție?

#56
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008

 zenon, on 17th February 2010, 08:40, said:

Care împărăție?

cea care se afla undeva in interiorul nostru...

#57
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.484
  • Înscris: 01.04.2006

 robinake, on 17th February 2010, 08:20, said:

eu inca n-am vazut pana acum om bland si nefericit. oamenii nefericiti sunt irascibili, impulsivi, n-au nici o treaba cu blandetea. blandetea este un efect al faptului de a fi fericit si nu invers.

Fericiți cei săraci cu duhul, că a acelora este Împărăția Cerurilor ?
Eu am vazut destui oameni blinzi si nefericiti.

#58
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.295
  • Înscris: 11.11.2009

 robinake, on 17th February 2010, 08:20, said:

Fericiți cei săraci cu duhul, că a acelora este Împărăția Cerurilor ?[/b]




Din ce știu termenul de ,,kingdom'' se traduce obișnuit ca-regat,dar dacă vrei să îi spui împărăție,e treaba ta
Dacă săracii cu duhul au ceva pretenții,nu pot să facă nimic pînă nu se organizează într'o asociație non-profit abia pe urmă pot demara procedurile de revendicare O să aibe nevoie de acte doveditoare sau de martori (în afara lor ca petenți)
Timpul nu e trecut,filmul a fost lansat abia în 2005 (pot să ceară și o parte din încasările rezultate din rulare)iar casa producătoare nu e una de top
Să nu uit:Neapărat să se treacă în actele de constituire a asociației,cotele părți corespunzătoare fiecărui membru Asta pentru a evita alte procese la împățirea banilor
Succes! :OK:

#59
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008
Fericiți cei curați cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu ?

#60
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 09.12.2008
La copiii ateilor vine Moș Crăciun?
Dar iepurașul?

Editat de ssenssation, 19 februarie 2010 - 23:08.


#61
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.295
  • Înscris: 11.11.2009

 ssenssation, on 19th February 2010, 23:08, said:

La copiii ateilor vine Moș Crăciun?
Dar iepurașul?



Vine!
Cum vine și zîna Măseluță și Mărțișorul
Mai tîrziu cînd încep să înțeleagă,renunță singuri și păstrează doar obiceiul de a face daruri

#62
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 09.12.2008

 zenon, on 20th February 2010, 08:56, said:

Vine!
Cum vine și zîna Măseluță și Mărțișorul
Mai tîrziu cînd încep să înțeleagă,renunță singuri și păstrează doar obiceiul de a face daruri

Ma bucur ca ai luat intrebarea serios, pentru ca era cat se poate de serioasa.
Sa inteleg ca ateismul nu devine o dogma cu transmitere orala?
Dar ce se face un ateu daca copilul lui devine crestin?

Editat de ssenssation, 20 februarie 2010 - 09:57.


#63
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.337
  • Înscris: 20.05.2008
Asta depinde de fiecare ateu in parte. Eu unul m-as invinovati pentru ca am esuat ii ai antrena spiritul critic si scepticismul, dar i-as respecta credinta. Pana la urma e viata lui si calea pe care s-a ales-o in viata. Totusi, sunt optimist, nu cred ca voi pati asta cu viitorii mei copii.

Asta depinde de fiecare ateu in parte. Eu unul m-as invinovati pentru ca am esuat ii ai antrena spiritul critic si scepticismul, dar i-as respecta credinta. Pana la urma e viata lui si calea pe care s-a ales-o in viata. Totusi, sunt optimist, nu cred ca voi pati asta cu viitorii mei copii.

#64
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.295
  • Înscris: 11.11.2009
[quote name='ssenssation' date='20th February 2010, 09:56' post='7836019
Dar ce se face un ateu daca copilul lui devine crestin?
[/quote]



Tu ce crezi că e mai important pentru un părinte:credința sau copilul?

#65
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.594
  • Înscris: 10.04.2009

 zenon, on 20th February 2010, 15:37, said:

Tu ce crezi că e mai important pentru un părinte:credința sau copilul?
Ar fi interesant dacă ne-ar spune și ce e mai important pentru el. Credința sau copilul? Pentru că întrebarea sugerează că pentru el e mai importantă credința.

#66
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.295
  • Înscris: 11.11.2009
Frica de viitor!
Dacă o să aibe un copil  care o să fie ateu?

#67
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.858
  • Înscris: 26.12.2008

 zenon, on 20th February 2010, 15:37, said:

Tu ce crezi că e mai important pentru un părinte:credința sau copilul?

un parinte care e credincios va sti ca fara credinta copilul sau e in mare pericol. pericol spiritual, desigur. un parinte ateu va da copilului o anumita educatie. copilul insa, cand va ajunge la varsta intrebarilor esentiale, va avea de infruntat o lume ostila cu arme firave. va fi luat de val si se va inrola constiincios in datele vremii. mai sunt si exceptii. in concluzie: credinta e mai importanta nu pentru ca e importanta in sine ci pentru ca ea e cauza bunastarii spirituale a copilului. bineinteles, conteaza si felul credintei...

#68
ILIYA

ILIYA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 25.12.2009
Vreau sa adresez si eu cateva intrebari. Scuze, deja la capitolul "limba romana" stau cam greu, sper, totusi, sa ma fac inteles si sa nu confund sensul cuvintelor.
Altceva, nu am mult timp pentru Internet, asa ca s-ar putea sa dureze ceva timp (mai mult) pana la alte intrebari sau explicatii.

I.
1. Il negati complet pe Dumnezeu?
2. De ce sunteti aici?
3. Aveti (Ati avut) vreo  legătură cu creștinismul?
4. De cat timp sunteti in cautare (daca sunteti)?
5. Ce fel de biserica ati frecventat?
6. De ce va place să fiti "dusmanii" creștinismului?
7. S-a intamplat vreodata sa va ganditi că "dar Dumnezeu, totusi, exista"?
8. Cât de des va-ti prins gândindu-va că sunteti multumiti de ceva bun în viațavoastra, și chiar ati spus: "Oh, Dumnezeul meu, iti mulțumesc!"
9. Sunteti multumit de viata voastra?
10. Ati dori sa schimbati ceva în viața voastra?
11. Credeți că viața voastră  putea fi mai buna?
12. Cum v-ați întâlnit cu creștinismul (Cum ati cunoscut)?  
13. Ce nu vă place in creștinism?
14. Credeți că cei care cred în Dumnezeu trebuie să fie inzestrati cu daruri speciale, pentru a-și  confirma (a confirma cuiva) credința lor?
15. Credeți că  in general credinciosii ar trebui să facă vreo ceva pentru a confirma ceea ce spus ei?
16. Credeți că va datoreaza credinciosii  ceva? (Ce vreti de la credinciosi, de fapt?)
17. Cum vă puteți imagina Lumea?
18. Cu ce (De la ce) anume ati inceput sa studiati religia? cărți, pareri sau dispute...?
19. Cum crezi, de ce nu toți oamenii sunt interesati de religie, iar tu - esti unul dintre cei care sunt interesați?




II.
De ce,  structura fizica a creierului fiind aceiasi, un om - este bun si cuminte, și celălalt -  sadic și ticălos?

Prevăd că veti spune că nu știm încă despre "structura" a creierului.

Deci, prin ce se deosebeste credința ateista in cunoastere de credința în Dumnezeu? (din acest punct de vedere)


III.
De ce am intrebat:
Asa se face ca deseori am avut acazia sa vad cum cu o furie absurda  ateii resping existența lui Dumnezeu și calomniaza biserica. Aveam impresia  că ei insisi  sufera de la  aceasta și sunt necajiti în sufletul lor. Pe de altă parte, credința creștină dă omului pace interioară, bucurie, il imbogateste spiritual, ii da incredere in sine, il ajuta să trăiască, etc. Deci,  ce bun va aduc  convingerile voastre ateiste? Aș fi recunoscător pentru un răspuns.

#69
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.295
  • Înscris: 11.11.2009

 robinake, on 20th February 2010, 19:36, said:

un parinte care e credincios va sti ca fara credinta copilul sau e in mare pericol. pericol spiritual, desigur. un parinte ateu va da copilului o anumita educatie. copilul insa, cand va ajunge la varsta intrebarilor esentiale, va avea de infruntat o lume ostila cu arme firave. va fi luat de val si se va inrola constiincios in datele vremii. mai sunt si exceptii. in concluzie: credinta e mai importanta nu pentru ca e importanta in sine ci pentru ca ea e cauza bunastarii spirituale a copilului. bineinteles, conteaza si felul credintei...


Un părinte credincios își v'a educa copilul în spiritul apartenenței la turmă și beneficiilor aduse de această apartenență(diluarea personalității,împărțirea hranei și a proprietății,ajutor primit de la trib)
Ateul trebuie să se descurce în primul rînd-singur,să aibe sprijin doar în credința în el însuși și apoi în apropiații lui
Dacă este slab și educația nu a reușit să îi întărească individualitatea,v'a găsi sprijin în apartenența la un,,grup de credincioși în  credința de grup''


 ILIYA, on 20th February 2010, 21:27, said:

1. Il negati complet pe Dumnezeu?
2. De ce sunteti aici?

III.
De ce am intrebat:
Asa se face ca deseori am avut acazia sa vad cum cu o furie absurda  ateii resping existența lui Dumnezeu și calomniaza biserica. Aveam impresia  că ei insisi  sufera de la  aceasta și sunt necajiti în sufletul lor. Pe de altă parte, credința creștină dă omului pace interioară, bucurie, il imbogateste spiritual, ii da incredere in sine, il ajuta să trăiască, etc. Deci,  ce bun va aduc  convingerile voastre ateiste? Aș fi recunoscător pentru un răspuns.





1-Eu nu îl neg complect Îi neg existența
2-Mă plictisesc singur Și am găsit aici pe alții asemeni mie


iii-Orice acțiune v'a declanșa o reacțiune de forță egală și de sens contrar
Dată fiind diferența dintre numărul ateilor și al teiștilor,afirmația îmi pare umflată ca importanță Pe aceași perte ,credința în tine însuți te face egalul zeilor în momentul în care ai realizat ceva fără nici un fel de ajutor ,,spiritual''
Oare notele la școală se dau pe cunoașterea materiei sau pe ajutor spiritual primit?

#70
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 21st February 2010, 11:07, said:

Un părinte credincios își v'a educa copilul în spiritul apartenenței la turmă și beneficiilor aduse de această apartenență(diluarea personalității,împărțirea hranei și a proprietății,ajutor primit de la trib)
Ateul trebuie să se descurce în primul rînd-singur,să aibe sprijin doar în credința în el însuși și apoi în apropiații lui
Dacă este slab și educația nu a reușit să îi întărească individualitatea,v'a găsi sprijin în apartenența la un,,grup de credincioși în  credința de grup''

Un "parinte" comunist, da, asa facea, dar credinciosii adevarati cum au fost cei care au murit prin inchisorile comuniste sau la munca fortata, erau departe de a putea fi caracterizati in felul in care o faci tu...

Si cine-s apropiatii ateului?... Nu cumva niste credinciosi(asta fiindca procentual credinciosii se spune ca-s mai multi decat ateii) care nu-i baga in seama toate ideile? Ca altfel cum s-ar descurca ateul daca n-ar relationa cat de cat corect cu ceilalti oameni?

#71
sfântul

sfântul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 26.05.2007
Lol, nu e ca si cum dacă esti ateu esti privat de anumite drepturi, zenon. Ai spus-o de parca ateii în lumea de azi sunt precum erau evreii în '40.

 ILIYA, on 20th February 2010, 21:27, said:

Vreau sa adresez si eu cateva intrebari. Scuze, deja la capitolul "limba romana" stau cam greu, sper, totusi, sa ma fac inteles si sa nu confund sensul cuvintelor.
Altceva, nu am mult timp pentru Internet, asa ca s-ar putea sa dureze ceva timp (mai mult) pana la alte intrebari sau explicatii.

I.
1. Il negati complet pe Dumnezeu?
2. De ce sunteti aici?
3. Aveti (Ati avut) vreo  legătură cu creștinismul?
4. De cat timp sunteti in cautare (daca sunteti)?
5. Ce fel de biserica ati frecventat?
6. De ce va place să fiti "dusmanii" creștinismului?
7. S-a intamplat vreodata sa va ganditi că "dar Dumnezeu, totusi, exista"?
8. Cât de des va-ti prins gândindu-va că sunteti multumiti de ceva bun în viațavoastra, și chiar ati spus: "Oh, Dumnezeul meu, iti mulțumesc!"
9. Sunteti multumit de viata voastra?
10. Ati dori sa schimbati ceva în viața voastra?
11. Credeți că viața voastră  putea fi mai buna?
12. Cum v-ați întâlnit cu creștinismul (Cum ati cunoscut)?  
13. Ce nu vă place in creștinism?
14. Credeți că cei care cred în Dumnezeu trebuie să fie inzestrati cu daruri speciale, pentru a-și  confirma (a confirma cuiva) credința lor?
15. Credeți că  in general credinciosii ar trebui să facă vreo ceva pentru a confirma ceea ce spus ei?
16. Credeți că va datoreaza credinciosii  ceva? (Ce vreti de la credinciosi, de fapt?)
17. Cum vă puteți imagina Lumea?
18. Cu ce (De la ce) anume ati inceput sa studiati religia? cărți, pareri sau dispute...?
19. Cum crezi, de ce nu toți oamenii sunt interesati de religie, iar tu - esti unul dintre cei care sunt interesați?




II.
De ce,  structura fizica a creierului fiind aceiasi, un om - este bun si cuminte, și celălalt -  sadic și ticălos?

Prevăd că veti spune că nu știm încă despre "structura" a creierului.

Deci, prin ce se deosebeste credința ateista in cunoastere de credința în Dumnezeu? (din acest punct de vedere)


III.
De ce am intrebat:
Asa se face ca deseori am avut acazia sa vad cum cu o furie absurda  ateii resping existența lui Dumnezeu și calomniaza biserica. Aveam impresia  că ei insisi  sufera de la  aceasta și sunt necajiti în sufletul lor. Pe de altă parte, credința creștină dă omului pace interioară, bucurie, il imbogateste spiritual, ii da incredere in sine, il ajuta să trăiască, etc. Deci,  ce bun va aduc  convingerile voastre ateiste? Aș fi recunoscător pentru un răspuns.

O să încerc să-ti răspund la câteva întrebări, desi recunosc că sunt înca mic si poate nu am experienta necesară.
I.
1. Neg existenta unei fiinte superioare constientă. Eu dacă zic Dumnezeu, mă refer la Univers.
3. Nu înteleg prea bine întrebarea... practic, sunt înconjurat de crestini, la scoala fac religie, samd.
4. De vreun an jumate - doi.
5. Teoretic sunt ortodox.
6. Nu neapărat dusmani... Nu-mi plac crestinii habotnici în primul rând. După, nu-mi place inexistenta scepticismului la crestini în general; felul în care vorbesc de Dumnezeu.
7. Nu chiar.
8. Când eram copil făceam asta.
9. Nu foarte, însă asta nu are legătura cu înclinarea spirituală.

II. Un ateu ar sta si ar căuta despre chestiile alea prin biblioteci - cărti de anatomie, etc., si nu ar pune totul pe seama lui Dumnezeu.

III. Asa cum tie credinta îti dă pace interioară, bucurie, si toate alea, asa imi dau mie răspunsurile pe care le găsesc căutând.

Editat de sfântul, 21 februarie 2010 - 12:15.


#72
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 21st February 2010, 11:29, said:

Un "parinte" comunist, da, asa facea, dar credinciosii adevarati cum au fost cei care au murit prin inchisorile comuniste sau la munca fortata, erau departe de a putea fi caracterizati in felul in care o faci tu...

Si cine-s apropiatii ateului?... Nu cumva niste credinciosi(asta fiindca procentual credinciosii se spune ca-s mai multi decat ateii) care nu-i baga in seama toate ideile? Ca altfel cum s-ar descurca ateul daca n-ar relationa cat de cat corect cu ceilalti oameni?




Un părinte comunist?Ai uitat de ,,forța clasei celei mai înaintate ideologic'' Acolo era vorba doar de apartenența la un alt trib,care se numea-clasa muncitoare sau partid
Credincioșii adevărați își educau copiii în alt spirit decît cel creștin? Deocamdată spiritul creștin se rezumă la păstrarea tradițiilor și neacceptarea,,altora'' decît dacă devin prozeliți
Apropiații ateului? Cei cu care  se salută zlinic sau cei care pentru care ar sării în foc?
Faptul că ne salutăm zilnic nu înseamnă că sînt incorect față de teiști Plus că se mai poate întîmpla și ca niște teiști să aibe nevoie de un ateu și să îi aprecieze corectitudinea atee, cea mult blamată pentru că este nespiriituală

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate