Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum vedeti voi sufletul ?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#37
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View PostStabo, on 4th February 2010, 18:46, said:

Si daca nimicul nu exista de fapt, ci exista ceva-ul ? Caz in care a crea inseamna doar a transforma ?

in cazul asta trebuie ca timpul sa fie continuu, liniar si infinit pozitiv. si nu e deloc sigur ca e asa...

#38
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postgi_fubar, on 4th February 2010, 20:39, said:

Eu nu inteleg de ce mai exista astfel de discutii - de ce mai persista in mintea omului modern astfel de bizarerii , misticisme si povesti cu strigoi cu atata informatie si descoperiri stiintifice . A asistat cineva la vreun fenomen pe care sa nu si-l poata explica logic ?
da,am vazut un Ufo rectangular acum 10 ani ,am si poze.Eu si alti vecini l-am vazut timp de 2 saptamani de obicei seara .Uneori era stationar ,alteori se misca cu mare viteza
al doilea fapt -mi s-a descis usa de la sufragerie singura si a venit un miros de tamaie.Eu speriat am intrebat-cine e?

In rest nici un fapt miraculos.

#39
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postgi_fubar, on 4th February 2010, 19:39, said:

Eu nu inteleg de ce mai exista astfel de discutii - de ce mai persista in mintea omului modern astfel de bizarerii , misticisme si povesti cu strigoi cu atata informatie si descoperiri stiintifice .

Pentru ca exista si oameni care nu au prejudecati ca ale tale, mai ales ca "atata informatie si descoperiri stiintifice" nu-i nici pe departe asa de multa si in masura sa explice destul...

#40
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009

Quote

Cum vedeti voi sufletul ?
Nu-l vad. :lol:

Cred ca cei care l-au inventat au avut senzatia ca gandurile lor sunt separate de trup (adica n-au nevoie de creier sa gandeasca), ceea ce e fals.

View Poststefteo21, on 4th February 2010, 04:10, said:

Sa te intreb altfel : Care este diferenta dintre tine si o piatra?
De ce nu te intrebi care e diferenta dintre foc si apa? E la fel de inutil.

Quote

Care este diferenta dintre tine si un om mort ?
Aceeasi diferenta ca dintre un televizor functional si unul stricat.

Edited by x38t1, 05 February 2010 - 11:26.


#41
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View Postx38t1, on 5th February 2010, 11:24, said:

Cred ca cei care l-au inventat au avut senzatia ca gandurile lor sunt separate de trup (adica n-au nevoie de creier sa gandeasca), ceea ce e fals.
De ce un cimpanzeu nu poate sa gandeasca? De ce nu are constiinta? De ce nu stie ca va muri la un moment dat? De ce nu e in stare sa invete ca 2x2=4?

View Postx38t1, on 5th February 2010, 11:24, said:

De ce nu te intrebi care e diferenta dintre foc si apa? E la fel de inutil.
Care e diferenta intre tine si o pisica, dotata si ea cu creier?

View Postx38t1, on 5th February 2010, 11:24, said:

Aceeasi diferenta ca dintre un televizor functional si unul stricat.
In acest caz, de ce un televizor stricat poate fi reparat, pe cand un om mort nu poate fi pus din nou in functiune?

#42
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009

View PostTransilvanus, on 5th February 2010, 12:09, said:

De ce un cimpanzeu nu poate sa gandeasca? De ce nu are constiinta? De ce nu stie ca va muri la un moment dat? De ce nu e in stare sa invete ca 2x2=4?
Esti tu expert in zoologie ca sa stii toate astea?
Uite, dupa ce vei citi macar cartile lui Jane Goodall (despre cimpanzei) voi lua in considerare parerea ta despre cimpanzei, bine? :)

Pe moment las deoparte aberatiile tale cu gandirea, constiinta etc la cimpanzei (sau alte animale).

Quote

Care e diferenta intre tine si o pisica, dotata si ea cu creier?
Daca te referi specific la creier, creierul pisicii are 30 grame, al omului are 1,5 kg.

Quote

In acest caz, de ce un televizor stricat poate fi reparat, pe cand un om mort nu poate fi pus din nou in functiune?
Ma asteptam la intrebarea asta. :)
Daca definesti moartea ca incetarea tuturor functiilor vitale, atunci exista oameni care "au fost pusi din nou in functiune".

Totusi, daca omul e mort mai mult de cateva minute, neuronii se deteorioreaza iremediabil fiindca au nevoie de oxigen constant si astfel, omul ramane mort.

Sa zicem ca daca am inventa un televizor dependent de curent electric (tot timpul) si privarea de curent electric i-ar distruge circuitele, cam asa e omul.

#43
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Daca ne-ar vizita extraterestrii(care sa fie cel putin la fel de inteligenti ca oamenii)maine ce s-ar intampla? Cum s-ar explica, ca exista viata inteligenta si pe alte planete? Biblia spune ca lumea este doar pamantul si nu zice ca dumnezeu ar fi creat si alte fiinte.

#44
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008

View PostTransilvanus, on 5th February 2010, 12:09, said:

De ce un cimpanzeu nu poate sa gandeasca? De ce nu are constiinta? De ce nu stie ca va muri la un moment dat? De ce nu e in stare sa invete ca 2x2=4?
Din cauza lui Dumnezeu si a sufletului .

View PostTransilvanus, on 5th February 2010, 12:09, said:

Care e diferenta intre tine si o pisica
Dumnezeu si sufletul.

View PostTransilvanus, on 5th February 2010, 12:09, said:

de ce ...un om mort nu poate fi pus din nou in functiune?
Din cauza lui Dumnezeu si a sufletului.

Edited by briigii, 05 February 2010 - 13:26.


#45
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View Postx38t1, on 5th February 2010, 12:56, said:

Esti tu expert in zoologie ca sa stii toate astea?
Uite, dupa ce vei citi macar cartile lui Jane Goodall (despre cimpanzei) voi lua in considerare parerea ta despre cimpanzei, bine? :)
Pe moment las deoparte aberatiile tale cu gandirea, constiinta etc la cimpanzei (sau alte animale).

Ce sa stiu? Ca un cimpanzeu nu poate invata tabla inmultirii? Dar nu vreau sa te contrazic, inteleg ca esti zoolog si astept sa ma lamuresti. Cat despre "aberatiile" mele, lasa-le deoparte daca nu stii ce sa raspunzi la ele. Eu te intreb ceva foarte simplu: daca gandirea nu poate fi desprinsa de trup si depinde exclusiv de existenta creierului, cum se face ca numai omul gandeste si niciun alt animal cu trup si creier nu?

View Postx38t1, on 5th February 2010, 12:56, said:

Daca te referi specific la creier, creierul pisicii are 30 grame, al omului are 1,5 kg.
Deci depinde doar de greutate si dimensiuni? Creierul elefantului cat cantareste?

View Postx38t1, on 5th February 2010, 12:56, said:

Ma asteptam la intrebarea asta. :)
Daca definesti moartea ca incetarea tuturor functiilor vitale, atunci exista oameni care "au fost pusi din nou in functiune".
Totusi, daca omul e mort mai mult de cateva minute, neuronii se deteorioreaza iremediabil fiindca au nevoie de oxigen constant si astfel, omul ramane mort.
Sa zicem ca daca am inventa un televizor dependent de curent electric (tot timpul) si privarea de curent electric i-ar distruge circuitele, cam asa e omul.
Si de unde stii cu atata certitudine ca ceea ce pune in functiune neuronii umani este doar oxigenul? Vreau sa spun, si neuronii elefantului functioneaza tot pe baza de oxigen, dar rezultatul activitatii lor se deosebeste net de rezultatul activitatii neuronilor umani. De ce?

#46
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostNightm4re, on 5th February 2010, 13:18, said:

Daca ne-ar vizita extraterestrii(care sa fie cel putin la fel de inteligenti ca oamenii)maine ce s-ar intampla? Cum s-ar explica, ca exista viata inteligenta si pe alte planete? Biblia spune ca lumea este doar pamantul si nu zice ca dumnezeu ar fi creat si alte fiinte.

nu zice, da asta nu inseamna ca exclude :)

#47
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View Postbriigii, on 4th February 2010, 06:18, said:

Daca energie=suflet, cand explodeaza o bomba atomica ce se intampla ?

Calculatorul tau se alimenteaza cu suflete ?
Trebuia tu sa pui aceasta intrebare ataaaat de inteligenta! :boredlook:

#48
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009

View PostTransilvanus, on 5th February 2010, 13:58, said:

Ce sa stiu? Ca un cimpanzeu nu poate invata tabla inmultirii?
Cata experienta ai tu cu cimpanzeii?

Quote

Dar nu vreau sa te contrazic, inteleg ca esti zoolog si astept sa ma lamuresti.
Nu-s zoolog.

Quote

cum se face ca numai omul gandeste si niciun alt animal cu trup si creier nu?
Toate animalele gandesc, unele mai mult, altele mai putin.

Quote

Deci depinde doar de greutate si dimensiuni? Creierul elefantului cat cantareste?
Depinde destul de mult de dimensiuni. Creierul elefantului are vreo 5 kg si e foarte inteligent, e unul din cele mai inteligente animale de pe planeta. Mai depinde si de raportul creier/masa corporala, de circumvolutiuni si altele.

Quote

Si de unde stii cu atata certitudine ca ceea ce pune in functiune neuronii umani este doar oxigenul? Vreau sa spun, si neuronii elefantului functioneaza tot pe baza de oxigen, dar rezultatul activitatii lor se deosebeste net de rezultatul activitatii neuronilor umani. De ce?
Toate celulele din corpul nostru au nevoie de oxigen pentru a trai. Mai au nevoie si de alte chestii, desigur.

Diferenta majora dintre oameni si celelalte animale e ca oamenii au construit o civilizatie tehnologica. Daca ar fi sa comparam un om dintr-un trib din Amazon cu un cimpanzeu, diferentele nu ar fi chiar atat de mari, desi oamenii sunt mai inteligenti decat cimpanzeii, avem creierul de 3x mai mare.

Poate sunt si alte animale la fel de inteligente ca oamenii, poate mai inteligente, de ce nu? Dupa parerea mea delfinii sunt cam la fel de inteligenti ca noi dar lor le-ar fi foarte greu sa construiasca o civilizatie tehnologica. Spre exemplu, ar fi imposibil ca delfinii sa descopere focul, e foarte greu sa apuce chestii fiindca n-au maini etc. Nici nu stiu de ce iti explic asta tie, oricum nu vei intelege.

Edited by x38t1, 05 February 2010 - 15:36.


#49
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009
[ http://i4.ytimg.com/vi/OVEeaWPmOp4/default.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i1.ytimg.com/vi/tGdmywTLDGY/default.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i1.ytimg.com/vi/8OLGwqPJECM/default.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i3.ytimg.com/vi/vJFo3trMuD8/default.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





Edited by marxo, 05 February 2010 - 21:08.


#50
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View Postx38t1, on 5th February 2010, 15:30, said:

Diferenta majora dintre oameni si celelalte animale e ca oamenii au construit o civilizatie tehnologica. Daca ar fi sa comparam un om dintr-un trib din Amazon cu un cimpanzeu, diferentele nu ar fi chiar atat de mari, desi oamenii sunt mai inteligenti decat cimpanzeii, avem creierul de 3x mai mare.

Nu, draga prietene. Diferenta majora dintre om si animal este ca omul are o gandire conceptuala, ceea ce a facut posibila civilizatia tehnologica. Omul este singura specie care a dezvoltat un limbaj articulat cu notiuni abstracte si singura specie care este constienta de caracterul ei muritor. Civilizatia tehnologica este un produs secundar al acestei caracteristici a omului. Omul din tribul amazonian de care vorbesti se deosebeste de cimpanzeu la fel de mutl ca tine - se deosebeste de tine prin faptul ca apartine altei culturi. Ceea ce este cu totul si cu totul altceva.


View Postx38t1, on 5th February 2010, 15:30, said:

Poate sunt si alte animale la fel de inteligente ca oamenii, poate mai inteligente, de ce nu? Dupa parerea mea delfinii sunt cam la fel de inteligenti ca noi dar lor le-ar fi foarte greu sa construiasca o civilizatie tehnologica. Spre exemplu, ar fi imposibil ca delfinii sa descopere focul, e foarte greu sa apuce chestii fiindca n-au maini etc. Nici nu stiu de ce iti explic asta tie, oricum nu vei intelege.
Delfinii nu vor construi o civilizatie tehnologica nu fiindca n-au maini, ca maimutele au si totusi nu au construit niciun fel de civilizatie, tehnologica au ba, ci fiindca nu au tipul de inteligenta necesar pentru a construi o civilizatie. Delfinii si toate celelalte animale au exact inteligenta de care au nevoie pentru a supravietui. Omul are, pe langa asta, inteligenta necesara pentru a-si pune intrebari despre el si univers. Cel putin, unii oameni au acest tip de inteligenta.

#51
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Ma distreaza ca te referi la Homo sapiens ca singura specie capabila de gindire abstracta si limbaj.
Ai uitat de celelalte specii umane, acum extincte ? Exista destule dovezi arheologice care demonstreaza ca erau capabile de gindire abstracta si limbaj, si nu ma refer numai la Homo neanderthalensis.

http://discovermagaz...smarter-than-us

#52
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View PostArraquwain, on 6th February 2010, 13:23, said:

Ma distreaza ca te referi la Homo sapiens ca singura specie capabila de gindire abstracta si limbaj.
Ai uitat de celelalte specii umane, acum extincte ? Exista destule dovezi arheologice care demonstreaza ca erau capabile de gindire abstracta si limbaj, si nu ma refer numai la Homo neanderthalensis.

http://discovermagaz...smarter-than-us

N-am uitat, dar nu vad ce relevanta au in aceasta discutie. Nu am negat ca ar fi existat specii de OM dotate cu inteligenta UMANA care intre timp au disparut, asa cum au existat civilizatii intregi care au disparut. Eu vorbeam de diferentele dintre OM si ANIMAL. Nu neg nici ca ar putea exista si specii extraterestre dotate cu inteligenta, ba chiar mi se pare destul de probabil sa existe.

Dar, din cate am priceput, aici era vorba despre suflet.Despre intrebarea daca omul este doar un fel de animal ceva mai evoluat decat, sa spunem, elefantii, sau daca este fundamental altceva. In calitate de crestin evident ca nu pot considera omul un animal mai evoluat, ci cred ca este o alta specie, dotata nu doar cu inteligenta, ci si cu suflet si ca sufletul omului este o reflectie a lui Dumnezeu si ca atare nemuritor. Precizez de la inceput ca nu am cum sa probez aceasta convingere cu diverse masuratori si metodologii stiintifice, asa incat nu pot sa zic decat atat: CRED.

#53
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View PostTransilvanus, on 5th February 2010, 12:09, said:

1. De ce un cimpanzeu nu poate sa gandeasca?
2. De ce nu are constiinta?
3. De ce nu stie ca va muri la un moment dat?
4. De ce nu e in stare sa invete ca 2x2=4?
1. Pai poate sa gandeasca, mai mult sau mai putin chiar daca nu e un geniu. Nu se gandeste la teoria relativitatii, da se gandeste ca daca se urca in copaci va gasi ceva de haleala.  :coolspeak:

2. Nu are constiinta ? asta-i Mbuna. Cum sa nu aibe constiinta, atunci cum ar simti gustu si mirosu, cum ar vedea, cum ar auzi si cum ar avea perceptii tactile ? asta-i constiinta, TOT CEEA CE SIMTI si gandesti.

3. De unde stii ca nu stie, l-ai intrebat ?

4. Si printre oameni exista destui care nu stiu tabla inmultirii.

#54
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

View Postbriigii, on 5th February 2010, 13:23, said:

Din cauza lui Dumnezeu si a sufletului .

Dumnezeu si sufletul.

Din cauza lui Dumnezeu si a sufletului.

Schimba placa .....sau schimba acu' .....te repeti !

:thumbup:  :thumbup:  :thumbup:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate