Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Cum vedeti voi sufletul ?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#1
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Exista indivizii, in interiorul lor se afla organele si apoi celulele si apoi moleculele si apoi atomii si in atomi gasim intr-un final ENERGIA. Este demonstrat din punct de vedere stiintific ca nucleul atomului contine sarcini electrice incarcate pozitiv si negativ, deci tu esti energie. Ei, ENERGIA asta de care tot vorbesc pentru mine poarta numele de suflet, iar sufletul ( energia ) iti pune in miscare toate organele, inclusiv creierul care e raspunzator pentru actiunile corpului tau. Cand mori, nu mai ai energie, ti s-a terminat bateria, adica iar din punctul meu de vedere nu mai ai suflet.

Care este punctul vostru de vedere cu privire la suflet ? Si va rog eu mult sa nu veniti cu replici cretine " mai este un topic de genul " ; " Nu exista Dumnezeu, nu intelegi ? " etc.

#2
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
Ti-ai pierdut logica undeva pe drum.
Daca organe>celule>molecule>atomi>energie = suflet, tin sa te anunt ca si cand mori ai organe(daca nu esti donator, desigur).
La fel si o piatra, chiar daca nu are organe, are molecule si restul => are suflet!

Punctul meu de vedere... e mai practic:
Vino sa iti dau cu o bata in cap si pe urma mai vorbim de suflet, energii si constiinte universale.

#3
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Ok, e foarte corect ce ai spus.

Sa te intreb altfel : Care este diferenta dintre tine si o piatra? Care este diferenta dintre tine si un om mort ? Tu traiesti si te misti, chiar daca amandoi sunteti alcatuiti din energie... tu ai viata, energia din care esti alcatuit e vie, e speciala, ei eu ii zic suflet.

Fuck, sper sa nu o fi luat razna, fii atent ce discut eu la ora 4 dimineata... :))

Edited by stefteo21, 04 February 2010 - 04:11.


#4
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Sufletul... inefabil.  :naughty: Pa bune!

#5
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008

 stefteo21, on 4th February 2010, 03:50, said:

Exista indivizii, in interiorul lor se afla organele si apoi celulele si apoi moleculele si apoi atomii si in atomi gasim intr-un final ENERGIA. Este demonstrat din punct de vedere stiintific ca nucleul atomului contine sarcini electrice incarcate pozitiv si negativ, deci tu esti energie. Ei, ENERGIA asta de care tot vorbesc pentru mine poarta numele de suflet, iar sufletul ( energia ) iti pune in miscare toate organele, inclusiv creierul care e raspunzator pentru actiunile corpului tau. Cand mori, nu mai ai energie, ti s-a terminat bateria, adica iar din punctul meu de vedere nu mai ai suflet.
Daca energie=suflet, cand explodeaza o bomba atomica ce se intampla ?

Calculatorul tau se alimenteaza cu suflete ?

Edited by briigii, 04 February 2010 - 08:20.


#6
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

 stefteo21, on 4th February 2010, 03:50, said:

Ei, ENERGIA asta de care tot vorbesc pentru mine poarta numele de suflet...
Joaca cu si de-a cuvintele duce la aberatii. Energie e una si suflet cu totul altceva. Respecta defintiile termenilor si nebuloasele dispar. :)

#7
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 stefteo21, on 4th February 2010, 03:50, said:

Exista indivizii, in interiorul lor se afla organele si apoi celulele si apoi moleculele si apoi atomii si in atomi gasim intr-un final ENERGIA. Este demonstrat din punct de vedere stiintific ca nucleul atomului contine sarcini electrice incarcate pozitiv si negativ, deci tu esti energie. Ei, ENERGIA asta de care tot vorbesc pentru mine poarta numele de suflet, iar sufletul ( energia ) iti pune in miscare toate organele, inclusiv creierul care e raspunzator pentru actiunile corpului tau. Cand mori, nu mai ai energie, ti s-a terminat bateria, adica iar din punctul meu de vedere nu mai ai suflet.

Care este punctul vostru de vedere cu privire la suflet ? Si va rog eu mult sa nu veniti cu replici cretine " mai este un topic de genul " ; " Nu exista Dumnezeu, nu intelegi ? " etc.

suflet = spiritus - respiratie , e o metafora care defineste fiintele vii care respira , e un cuvant al oamenilor primtivi care nu-si puteau explica fenomenul vietii
e un cuvant inventat de un nomad  probabil dar azi s-a ajuns la diverse aberatii .
ENERGIA = materie in miscare , orice se misca are un potential energetic - energhia = activitate

orice se misca emite vibratii in materia inconjuratoare sub forma de radiatii de ex.

Edited by gi_fubar, 04 February 2010 - 08:30.


#8
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 Stabo, on 4th February 2010, 08:24, said:

Joaca cu si de-a cuvintele duce la aberatii. Energie e una si suflet cu totul altceva. Respecta defintiile termenilor si nebuloasele dispar. :)
ai uitat sa spui ce e sufletu :)

#9
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
De ce ne straduim sa explicam ceva ce nu sta in puterea noastra de a intelege? Privim toate 'descoperirile' stiitifice si ne minunam de ele; de fapt acestea sunt nimicuri pe langa opera lui Dumnezeu si nu avem timp decat 70 de ani sa ne dam seama de acest lucru. Cand murim descoperim ce este sufletul dar va fi prea tarziu sa il impartasim si cu ceilalti ramasi aici.
Aveti rabdare inca putin si vom afla fiecare ce inseamna sufletul. O parte din Dumnezeu.

#10
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 stefteo21, on 4th February 2010, 03:50, said:

Exista indivizii, in interiorul lor se afla organele si apoi celulele si apoi moleculele si apoi atomii si in atomi gasim intr-un final ENERGIA. Este demonstrat din punct de vedere stiintific ca nucleul atomului contine sarcini electrice incarcate pozitiv si negativ, deci tu esti energie. Ei, ENERGIA asta de care tot vorbesc pentru mine poarta numele de suflet, iar sufletul ( energia ) iti pune in miscare toate organele, inclusiv creierul care e raspunzator pentru actiunile corpului tau. Cand mori, nu mai ai energie, ti s-a terminat bateria, adica iar din punctul meu de vedere nu mai ai suflet.

Care este punctul vostru de vedere cu privire la suflet ? Si va rog eu mult sa nu veniti cu replici cretine " mai este un topic de genul " ; " Nu exista Dumnezeu, nu intelegi ? " etc.
Din pacate faci niste confuzii intre notiuni si fenomene fizice. De foarte multi ani cercetatorii au ajuns la concluzia ca corpul uman si toate tesuturile vii din lumea animala si vegetala sint inconjurate de o aura bioenergetica http://www.danykomio...ki-energie.html
In univers totul e energie aflata la nivele diferite de oscilatie, chiar si constiinta e un fel de stare oscilatorie a energiei. Ei bine, daca corpul fizic e starea cea mai densa a energiei din univers, partea cu care ne-am obisnuit ca sintem noi, constiinta sau sufletul ar fi starea cea mai subtila. Sau vibratia cea mai inalta a energiei cunoscute de noi. Corpul fizic e doar partea care se vede si pe care o putem percepe usor datorita vibratiei sale mai joase, insa in realitate corpul fizic inconjurat de o aura schimba in permanenta cu universul energie in mai multe planuri vibrationale. Multi credinciosi cred ca de fapt esenta fiintei umane sta in suflet si asta e o parere personala a fiecaruia, deci nu trebuie sa o iei ca pe o jignire. Sper ca te-ai lamurit.

Edited by laserdance, 04 February 2010 - 09:13.


#11
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Contstinta nu e energie, nu e oscilatie, e proprietatea organismelor biologice de a-si da seama de propriile actiuni si a-si recunoaste propria persoana.
Uitati-va in dictionar la sensurile cuvintelor inainte sa scrieti balarii!

Contstinta nu e energie, nu e oscilatie, e proprietatea organismelor biologice de a-si da seama de propriile actiuni si a-si recunoaste propria persoana.
Uitati-va in dictionar la sensurile cuvintelor inainte sa scrieti balarii!

#12
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
Sunt 2 teorii mari si late despre suflet
1- Sufletul are aceleasi calitati ca si trupul dar la un nivel mai avansat; trupul are forma -sufletul are forma ,trupul poate sa vada,sa miroasa-sufletul poate de asemenea sa vada,sa miroasa.E ca si cum ai juca un joc cu codecuri-munitie infinita,imortality ghost mode.Luand in considerare doar trupul e ca si cum ai juca fara codecuri. :naughty:
Teoria asta e preferata de vishnuiti deoarece lumea materiala este considerata un loc inferior unde merg doar cei mai putin avansati.

2-Sufletul este exact inversul trupului.Sufletul nu are forma-trupul are forma,sufletul este inteligibil-trupul este senzorial.teoria asta e preferata de crestini deoarece justifica invierea trupului la sfarsitul lumii.daca sufletul ar avea toate calitatile trupului la ce bun ar mai fi trupul?

Celelalte teorii sunt de obicei o combinatie a celor 2 de mai sus.

#13
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 laserdance, on 4th February 2010, 09:08, said:

[...] corpul uman si toate tesuturile vii din lumea animala si vegetala sint inconjurate de o aura bioenergetica [...]
Ceva ce arata cam ca in felul urmator ...

Attached File  galaxy.jpg   12.99K   21 downloads

 eu_unul, on 4th February 2010, 09:32, said:

Contstinta nu e ..., nu e ..., e proprietatea ...
Uitati-va in dictionar la sensurile cuvintelor inainte sa scrieti balarii!

Contstinta nu e ..., nu e ..., e proprietatea ...
Uitati-va in dictionar la sensurile cuvintelor inainte sa scrieti balarii!
In care dictionar, eu_unul?! Se stie ce-i aia constiinta si au pus deja definitia in dictionar? Mai sa fie, da' ce ramas in urma sunt ...

#14
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
http://dexonline.ro/...v=conƟtiinƣă
in dictionarul asta gasesti definitia.

#15
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Nu exista asa ceva.

#16
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Vad ca sunteti de acord in mare parte ca ceva exista, fie el univers sau energie universala totusi exista. Ei ca sa exista ceva trebuie sa fie creat, nu ? Nu poate exista ceva ce n-a fost niciodata creat sau ce n-a existat niciodata. Exista energie inseamna ca de undeva provine si trebuie obligatoriu sa existe o energie creatoare.Pe aceasta energie creatoare crestinii o numesc DUMNEZEU. nu?

Edited by stefteo21, 04 February 2010 - 14:18.


#17
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008

 stefteo21, on 4th February 2010, 14:17, said:

Exista energie inseamna ca de undeva provine
De ce ar insemna ca de undeva provine ?

#18
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009

 briigii, on 4th February 2010, 14:24, said:

De ce ar insemna ca de undeva provine ?

Pai nu are cum se se fi creat singura din nimic, pentru ca din nimic faci nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate