Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cum vedeti voi sufletul ?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#19
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Eu nu imi vad sufletul :huh:

Sa fie de bine sau de rau? :confuzzled:

#20
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Cred ca s-a plecat gresit. Nici macar celula care este descoperita de stiinta nu o poti vedea(cu ochiul liber-naked eye) ca sa nu mai vorbim despre radiatiile gamma sau curentul electric chestii demonstrate si folosite de stiinta.. sau sa venim mai apropape de terenul de joaca -> Iubirea o simti dar nu o poti vedea decat prin manifestari secundare asociate cu aceasta.
O intrebarea corecta este : Daca Sufletul este partea nemuritoare din noi, cea care s-a incarnat, si care va ramane dupa ce corpul si mintea se vor dizolva in negura timpului, ce putem face pentru a-l simti?
Exista muschi pe care societatea nu ne invata sa-i folosim, dar prin antrenament putem sa devenim maestrii in ai controla si aici exemple sunt cu duiumul , de la acrobati si gimnasti pana la vecinul care poate sa-si miste urechile fara a contracta muschii fetei, sau la yoghinii care au un control incredibil asupra muschilor abdominali ( ca sa nu ajungem la controlul pusului sau chiar retentii respiratorii pe durate foarte lungi).
Cine zice ca "aia e ce vede el", nu arata decat ca este un ignorant inchistat si rigid. Atitudinea corecta este una care permite investigatia si nu rigiditatea in gandire. Sa nu uitam ca datorita rigiditatii in gandire un vizionar ca Giordano Bruno a fost ars pe rug.

O modalitate corecta de a aborda problema este de a pune intrebarile corecte.
1) Exista modalitati practice de a "atinge" sufletul ? si prin atingere ma refer la simtire sau constientizare.
2) Ce Instrumente launtrice putem folosi pentru a ne percepe sufletul?
3) Ce putem noi face practic pentru a veni in contact si a ramane in contact permanent cu propriul suflet?
Pana la urma topicul asta ar trebui sa fie ceva practic, caci daca vine unul si ne face un desen cu creioane colorate reprezentand o harta a sufletului si felul cum se insereaza el in corp, ne-ar fi de o mult mai mica valoare decat daca am descoperi cum putem noi sa accedem la aceasta parte nemuritoare a noastra. E ca si cum ne-ar flutura un amic prin fata Mertanul si teancu de Euroni in loc sa ne invete cum sa facem bani sa avem acces la acelas nivel de bunastare ca si el.

Edited by opo, 04 February 2010 - 15:41.


#21
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Cred ca atunci cand s-a inventat cuvantul suflet i s-a dat o semnificatie gresita pur si simplu pentru ca nu stim ce este.
Sufletul e o a 5-a stare de dupa lichid, solid, gazos si plasma. Fiecare o vom descoperi cand vom da ortu' popii.

View PostVolvo, on 4th February 2010, 14:33, said:

Eu nu imi vad sufletul :huh:

Sa fie de bine sau de rau? :confuzzled:

E de bine. Cei care il aud fie au un simt in plus fie o dereglare la microprocesor.

#22
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
suflet = ADN

#23
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Poststefteo21, on 4th February 2010, 15:30, said:

Pai nu are cum se se fi creat singura din nimic, pentru ca din nimic faci nimic.
sau din acel ceva care nu e ceva ,ca de fapt este dincolo de existenta si inexistenta ,ca sa ne luam dupa doctrina budista a Sunya vidului sau Tao al taoistilor.

View Postopo, on 4th February 2010, 16:40, said:

1) Exista modalitati practice de a "atinge" sufletul ? si prin atingere ma refer la simtire sau constientizare.
2) Ce Instrumente launtrice putem folosi pentru a ne percepe sufletul?
3) Ce putem noi face practic pentru a veni in contact si a ramane in contact permanent cu propriul suflet?
Pana la urma topicul asta ar trebui sa fie ceva practic, caci daca vine unul si ne face un desen cu creioane colorate reprezentand o harta a sufletului si felul cum se insereaza el in corp, ne-ar fi de o mult mai mica valoare decat daca am descoperi cum putem noi sa accedem la aceasta parte nemuritoare a noastra. E ca si cum ne-ar flutura un amic prin fata Mertanul si teancu de Euroni in loc sa ne invete cum sa facem bani sa avem acces la acelas nivel de bunastare ca si el.
pai ar fi anumite metode de meditatie ( ca in budism)sau de rugaciune neintrerupra (ca in vishnuism sau isihasm).
alta metoda este folosirea drogului numit ketamina sau cel mai eficient in experienta mortii clinice :naughty:

View Postopo, on 4th February 2010, 16:40, said:

1) Exista modalitati practice de a "atinge" sufletul ? si prin atingere ma refer la simtire sau constientizare.
2) Ce Instrumente launtrice putem folosi pentru a ne percepe sufletul?
3) Ce putem noi face practic pentru a veni in contact si a ramane in contact permanent cu propriul suflet?
Pana la urma topicul asta ar trebui sa fie ceva practic, caci daca vine unul si ne face un desen cu creioane colorate reprezentand o harta a sufletului si felul cum se insereaza el in corp, ne-ar fi de o mult mai mica valoare decat daca am descoperi cum putem noi sa accedem la aceasta parte nemuritoare a noastra. E ca si cum ne-ar flutura un amic prin fata Mertanul si teancu de Euroni in loc sa ne invete cum sa facem bani sa avem acces la acelas nivel de bunastare ca si el.
pai ar fi anumite metode de meditatie ( ca in budism)sau de rugaciune neintrerupra (ca in vishnuism sau isihasm).
alta metoda este folosirea drogului numit ketamina sau cel mai eficient in experienta mortii clinice :naughty:

#24
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Nu va-ti prins ca, conceptul de suflet a fost inventat de oamenii primitivi?

#25
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
suflet = Eu,
noi acum = Ego

#26
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSundanceKid, on 4th February 2010, 08:28, said:

ai uitat sa spui ce e sufletu
http://dexonline.ro/....php?cuv=suflet

#27
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostStabo, on 4th February 2010, 18:43, said:

ok, am inteles acuma ce vroiai sa spui. nu stiam la care definitii faceai referire.

#28
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View Poststefteo21, on 4th February 2010, 14:30, said:

Pai nu are cum se se fi creat singura din nimic, pentru ca din nimic faci nimic.
Si daca nimicul nu exista de fapt, ci exista ceva-ul ? Caz in care a crea inseamna doar a transforma ?

Edited by Stabo, 04 February 2010 - 18:46.


#29
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Eu nu inteleg de ce mai exista astfel de discutii - de ce mai persista in mintea omului modern astfel de bizarerii , misticisme si povesti cu strigoi cu atata informatie si descoperiri stiintifice . A asistat cineva la vreun fenomen pe care sa nu si-l poata explica logic ?

Edited by gi_fubar, 04 February 2010 - 19:41.


#30
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postgi_fubar, on 4th February 2010, 08:25, said:

suflet = spiritus - respiratie , e o metafora care defineste fiintele vii care respira , e un cuvant al oamenilor primtivi care nu-si puteau explica fenomenul vietii
Adica oamenii de azi pot sa-si explice respectivul fenomen?

#31
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postgi_fubar, on 4th February 2010, 19:39, said:

Eu nu inteleg de ce mai exista astfel de discutii - de ce mai persista in mintea omului modern astfel de bizarerii , misticisme si povesti cu strigoi cu atata informatie si descoperiri stiintifice . A asistat cineva la vreun fenomen pe care sa nu si-l poata explica logic ?
dupa logica stiintei de azi ? da. da s'a mai vorbit despre ele.

#32
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009
Nu vreau sa ma bag in ....povestea cu sufletul pentru ca e...doar de explicatiunea mea proprie si ...trebuie s-o livrez cu tot sitemul ce-o invaluieste si-o genereaza ....prea lenes pentru atita munca !

...ce vreu sa spun e .....NIMICUL !
Ce e NIMICUL?

Extremele se ating zice o vorba veche !

Nimicul e absolut totul ....sau totul e nimicul ...Paradoxal nu ?

Totul si nimicul se intilnesc/suprapun pe un cerc (ouroboros) ....

Sa luam o buca' de spatiu .....daca in ea e NIMIC cum e ?......si daca in ea e TOTUL cum e ?


Nimicul pus in antiteza cu totul .....ca margini de in-finititudine !

Daca undeva bagi totul ...nu mai ramine nimic pe afara ....totul e acolo in undeva .....si totul asta nu mai ai cu ce sa-l compari ....nu se poate face nici o distinctie intre partile undeva-ului pentru ca o subparte a sa , contine totul in ea si subpartea cu care o compar a undeva-ului contine la fel totul ....nu exista diferente ....e TOTUL ....TOTUL comparat cu TOTUL = Fara diferente nu pot compara "!

....acum gindeste NIMICUL la fel ......! (Daca te tine !)


...ceva se naste din nimic .....e echivalent : -ceva ia nastere din TOTUL (potential ).....se detaseaza din el aratind o parte pseudo-finita a infinitului (infinitul divizibil la infinit in finititudini si finititudinile pot fi divizate la rindul lor la infinit ...adica fara a da cindva de limita divizibilitati .....se pote mereu ..la INFINIT )


Nimicul e inteles gresit ......nu i se vede legatura si verso-ul ....NIMICUL si TOTUL sunt doar variantele aceluias concept .....POTENTIALUL Hyperinfinit al REALULUI din afara timpului ....


Dece suntem ? ....dece suntem asa cum suntem ? ......care-i sensul vieti noastre ? ....hahaha

Raspunsul e clar ......suntem ceva oarecare in noianul posibilitatilor realului ....si nu suntem ceva mai jmeker ...orice ne putem imagina ...si ce e de neimaginat ....adica mai abstract decit imaginatia noastra finita ...exista in POTENTIALUL asta ....insa nu odata cu noi acum (acumul e la fel de arbitrar..in POTENTIAL nu exista timp ...timpul e doar o iluzie ....POTENTIALUL are si alte forme de timp mai neliniare si mai ciudate decit asta al nostru !).....si fiecare din existentele/manifestarile astea separate ...fiindaca e diferita de rest ...isi percepe diferenta si unicitatea si se intreaba de ce exista ....intrebare in sistemul ei ci doar "diferenta" ei .......raspunsul nu e in acolo ...pentru ca insusi intrebarea te duce peste granita !...sparge sistemul (cum draku vrei raspunsuri din sistem cind e vrea de afara???)...raspunsul e in afara in POTENTIALITATEA...care contine toate ....DIFERENTELE ....in TOTALITATE ...in NIMIC .....

PS: Unii ma inteleg ....altii nu ....depinde de IQ ....si depinde de cum sau nascut ...orbi din nastere sau orbiti prin "cultura" .....

....e logic si coerent .....ce am zis ......? UNDE GRESESC ? DIN CE SISTEM SUNT JUDECAT ? ...hahaha

.....existam finit in infinitatea timpului ....pe care n-o putem cuprinde si incercam s-o raportam la infinit ....intr-o clipa ....hahaha

.......mai intii sa masuram infinitul ....sa-l avem in noi .....pe urma sa facem comparatia .....ca nu poti compara o parte dintr-un intreg cu alta parte din acelasi intreg continind-o pe prima ...si apoi sa zici ca ai comparat-o cu intregul insusi !

Mda...
NIMIC=TOTUL .....si legile conservari .....rezulta din asta !
...etc .

:naughty:  :naughty:  :naughty:

:notangel:

Edited by marxo, 04 February 2010 - 22:46.


#33
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Postopo, on 4th February 2010, 15:40, said:

O modalitate corecta de a aborda problema este de a pune intrebarile corecte.

La intrebari de genul acesta au raspuns de ceva timp oameni mult mai in masura sa dea raspunsuri decat cei care ne perindam p-aicilea. Doar sa avem disponibilitate si vointa sa aplicam ...  :whistling:

Ține minte, tu nu poți să abandonezi ceea ce nu cunoști. Ca să mergi dincolo de tine însuți, trebuie să te cunoști pe tine însuți.
Î: Ce înseamnă să mă cunosc pe mine însumi? Cunoscându-mă pe mine însumi, ce anume ajung să cunosc?
M: Tot ceea ce nu ești.
Î: Dar nu și ceea ce sunt?
M: Ceea ce ești, tu ești deja. Cunoscând ceea ce nu ești, devii liber și rămâi în starea ta naturală.
Corp, simțăminte, gânduri, idei, timp, spațiu, ființă și neființă, aceasta sau aceea - nimic concret sau abstract din ceea ce poți arăta nu ești tu. O simplă afirmație verbală nu va ajuta - poți să repeți o formulă la nesfârșit fără nici un fel de rezultat.
Trebuie să te privești continuu - îndeosebi mintea ta - clipă de clipă, nepierzând nimic. A te privi ca martor, este esențial pentru separarea sinelui de non-sine.
M: Descoperi că nu este nimic de descoperit. Tu ești ceea ce ești, asta-i tot.
Î: De ce continui să dai la o parte persoana (vyakti) ca neavând nici o importanță? Personalitatea este factorul primordial al existenței noastre. Ea ocupă întreaga scenă.
M: Câtă vreme nu vei vedea că ea nu-i decât o obișnuință, clădită pe memorie, îmboldită de dorință, vei continua să crezi că ești o persoană - trăind, murind, simțind, gândind, activă sau pasivă, mulțumită sau îndurerată. Întreabă-te pe tine însuți: "Este oare așa?", "Cine sunt eu?", "Ce este înapoia și dincolo de toate astea?", și curând îți vei vedea greșeala. Și ține chiar de natura unei greșeli faptul că ea încetează să mai existe, atunci când este văzută.
  - Nisargadatta Maharaj

A denumi si a inregistra, care inseamna cultivarea memoriei, creaza simtul identitatii, Eu-l, si atunci Eu-l cauta permanenta chiar in acel proces. Fara sa denumesti si sa inregistrezi, Eu-l este inexistent si de aceea pentru a-i da permanenta, gandirea cultiva memoria prin denumirea si inregistrarea experientei. Este asa de simplu.
Nu cumva orice sentiment de violenta da permanenta Eu-lui? Sigur ca ii da. Va rog sa vedeti importanta acestui lucru. Avem un sentiment violent si prin denumirea si inregistrarea lui, devine memorie; si acea memorie este Eu-l. De aceea a denumi si inregistra sentimentul pe care il numim violenta intareste Eu-l si de aceea nu vrem sa scapam de violenta. Din momentul in care suntem eliberati de sentimentul la care ii spunem violenta, suntem mai imputinati, si nu vrem sa fim asa; din contra, vrem sa fim mai mult, ceea ce implica violenta. Violenta incurajeaza sentimentul permanentei; de aceea in loc sa abordam violenta noastra, introducem idealul nonviolentei, spunand ca ne va ajuta sa scapam de violenta. Dar idealul nu este real; este numai o amanare pentru a infrunta violenta, care inseamna sinele in actiune. De indata ce vedem importanta de a fi liber de violenta, dorim sa fim mai putin decat suntem, ceea ce inseamna ca nu ne pasa daca violenta se risipeste. A vedea adevarul acestui lucru este o mare descoperire. Pentru ca noi nu vrem sa descrestem, lucram pentru idealul nonviolentei si intarim Eu-l prin disciplinarea noastra impotriva violentei. Cata decadere!
Deci este posibil sa nu etichetezi si sa nu inregistrezi? Eu spun ca este posibil doar cand vezi falsitatea permanentei. Memoria nu este permanenta dar iti place sa crezi ca este permanenta si de aceea mereu adaugi ceva in memorie.
Discutam cum poti fi total eliberat de violenta. Am examinat integ procesul violentei si vedem acum ca a fi absolut liber de violenta implica diminuarea sinelui. Suntem pregatiti sa fim mai putin decat suntem intr-o lume in care toti striga ca vor sa fie mai mult? Daca vrem sa fim mai putin, problema este foarte simpla. Atunci putem sa fim constienti de sentimentul numit violenta, in mod independent de cuvant, ceea ce inseamna ca nu il vom inregistra; astfel acel sentiment va inceta sa existe. Cand rasare sentimentul numit gelozie, nu vom cauta sa il incurajam sau sa-i rezistam. Exista atunci numai sentimentul fara cuvant, si cand nu denumim un sentiment vom vedea ca el se risipeste.
O minte care denumeste, inregistreaza si se identifica, nu poate fi libera niciodata de conflict.
  - Jiddu Krishnamurti

Raspunsuri avem, dar vorba e: cine le asculta?   :scratchchin:

Edited by Clara22, 04 February 2010 - 22:42.


#34
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Ce spune un parapsiholog despre SUFLET.

#35
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postkaruna, on 4th February 2010, 22:42, said:

Ce spune un parapsiholog despre SUFLET.
mmm.. domnul Lucian Iordănescu :) e mai mult psiholog decat parapsiholog.

#36
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostSundanceKid, on 4th February 2010, 23:10, said:

mmm.. domnul Lucian Iordănescu :) e mai mult psiholog decat parapsiholog.

Eu nu-l cunosc. Am vazut doar cum s-a semnat... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate