Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Nirvana, Grunge, Kurt Cobain

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
Cati dintre voi au ascultat sau inca mai asculta Grunge ? Adica Nirvana, Soundgarden, Mudhoney, Sonic Youth, Pearl Jam si tot asa mai departe...poate va mai aduceti aminte ce s-a intamplat in 1994, si ce schimbari majore au aparut dupa ziua fatidica de 8 aprilie in industria muzicala de pe toate continentele....da, nostalgia de old age rock, dar e bine intemeiata, so sick and tired of LB, LP and others....

Va mai aduceti aminte ? Cine e fan Nirvana de pe aici ?

#2
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Nirvana sunt ok, dar eu zic ca Pearl Jam sunt cu o clasa peste cam din toate punctele de vedere.

#3
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Yap, au fost faine vremurile alea.
Old times. Inca mai ascult. Zilele trecute am reascultat ceva Alice in Chains (Dirt, Jar Of Flies si Alice In Chains).
Superb.
:peacefingers:

#4
neWave

neWave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.07.2005
Nirvana e, ma rog a fost una dintre cele mai tari trupe rock . Insa si eu sint d parere ca cei d la Pearl Jam au facut o muzica mai inteligenta decat a celor d la Nirvana, dar totusi sa nu le desconsideram meritele. Nirvana rocks

#5
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Eu personal detest stilul asta de muzica.

Fara sa aduc vreo ofensa voua fanilor, tot timpul stilul asta ma face sa-mi amintesc de narcomanii nirvanisti  ^_^
:peacefingers:

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Nirvana e o formatie care mie imi place foarte mult, nu stiu de ce..e ceva brut, e mai mult ca un strigat care vine din tine, e..o invalmaseala de sentimente..e ca un tipat..
de fiecare data cand ascult nirvana, ajung sa stau intinsa pe jos si sa ma uit aiurea..si invers, de cate ori am o stare mai " nasola", ascult nirvana...

#7
Jason

Jason

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.07.2005
Eu inca mai ascult grunge in fiecare zi pentru k nu ma satur. Ascult Alice in Chains marea parte a timpului (care au si niste bucati metal), dar mai bag si Pearl Jam , Nirvana . Imi mai plac si Soundgarden si Audioslave dar astea is mai putin grunge. Anyway vocea lui Layne Stailey poate fi comparata cu cea a lui Kurt Cobain (care ma seaca in toate privintele in afara de voce) ->astea 2 voci mi se par pefecte pentru Grunge!!!

#8
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Acum 14 ani vedeam la MTV o trupa ciudata care venea cu un ceva atipic dar care suna totusi super interesant. Intr-o vreme in care toata lumea isi etala super-calitatile muzicale, apare un sound simplu, neelaborat, care poate fi cantat de orice tanar ! In plina epoca "Metallica - Black Album", "Sepultura - Arise" sau "Entombed - Clandestine" (he, he, ce vremuri) apare "In Bloom" (varianta 1) parca. Apoi "Smells Like" care-i consacra la toata lumea si care calca tot rocku` in picioare. Nebunia dureaza 3 ani si la apogeu, omu-si da dis`miss.

Contributia lu` Cobain a fost fundamentala intrucat a redesenat harta preferintelor muzicale rockeristice. A "omorat" trupele gen Guns`n` Roses, Motley Crue si a impins spre extrem multe din trupele care cantau rock mai suparat. Io pana atunci nu vazusem in afara de Kiss cantareti manjiti pe fata cu alb, negru whatever`. Cannibal Corpse si Napalm Death, existau si "grohaiau" (nu c-as avea ceva cu genu` respectiv) de zor si inainte de Nirvana, dar mascaricii (nu c-as avea ceva cu persoanele respective) au aparut numai ulterior. Pe de alta parte a fost pista de lansare catre publicul larg pt trupe ca Green Day, Blink 182 si Papa Roach si Puddle of Mud mai recent.

Totodata Cobain "a tuns" o gramada de pletosi!

Parerea mea! Hac!

P.S.
Pacat de PJ intrucat de la Ten au mers numai in jos...

#9
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005

Clayman, on Aug 8 2005, 15:30, said:

Io pana atunci nu vazusem in afara de Kiss cantareti manjiti pe fata cu alb, negru whatever`

<{POST_SNAPBACK}>


Pai nu vazusei pentru ca ei au fost primii care s-au vopsit pe fata si au aparut pe scena.

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Grunge... Eu am ascultat, si inca mai ascult. Mai rar, dar mai ascult. S-a denominat mult muzica asta de cand toti tinagerii si tinagerele asculta Nirvana in combinatie cu limbinparc, limbiscuit, etc.

#11
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Smashing Pumpkins presteaza cineva?
:peacefingers:

#12
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
era o perioada cand eram innebunit dupa ei...si acuma ma ïnfioara " melodiile "Mayonaise"si "Starla", da`totusi Corgan mi se pare prea figurant..

Edited by Clayman, 09 August 2005 - 23:53.


#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Taman acuma trecuse pe la mine albumul asta ultimul de la SP... ok, dar cam monoton. (nu, nu Softpedia :P)

#14
greengrin

greengrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.02.2005
chiar ma intreb ce mai e de discutat pe tema asta... ascult nirvana si grunge de 12 ani dar nu imi dau seama daca se mai poate discuta ceva pe tema asta.

#15
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

AlexIP, on Aug 10 2005, 14:54, said:

Taman acuma trecuse pe la mine albumul asta ultimul de la SP... ok, dar cam monoton. (nu, nu Softpedia :P)

<{POST_SNAPBACK}>

  :huh:  Tu zici de SP sau de Zwan ?

#16
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
nirvana...pai sa ma gandesc, nirvana am inceput sa ascult cand eram "un pokemon" ca sa citez pe cineva d-aici ... mi-au placut, inca imi plac ... recomand cu caldura  :D ascult mai mult melodiile de pe albumu NIRVANA ... ala post-mortem :)

melodii preferate : the man who sold the world (unplugged) , dumb , come as you are, you know you`re right  :naughty:

#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
SP - Smashing Pumpkins

#18
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
Inca mai ascult zilnic si incerc ca caut surogate pt ceva ce s-a cam terminat. Pearl Jam inca mai canta, dar nu mai au suflul de la inceput. Practic playlistu meu se invarte cu Nirvana, Soundgarden, Alice In Chains. Pearl Jam si Smashing Pumpkins n-am mai ascultat in ultima vreme (Cristi, inca mai astept CD-urile inapoi :D). Mudhoney, am cautat in disperare, dar am fost cam dezamagit cand am gasit intr-un final. Audioslave nu are nimic din grunge si cu toate ca-s talentati n-au vana deloc in ei...sau cel putin pe mine nu ma ating in nici un punct sensibil. Mda, cam greu de umplut anumite goluri. Daca aveti idei de trupe care ar putea sa fie de folos nobilei cauze, nu ezitati...:D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate