Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7589 replies to this topic

#4537
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View Postobasurtep, on 28 decembrie 2017 - 13:02, said:

Pot sa am internet de la ei fara acel ONT? Pot sa cumpar un ONT identic de pe piata si sa-l configurez?

Nu si nu

#4538
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Ei evalueaza acel ONT la 250 euro. Mie mi se pare supraevaluat. Folosesc 5 servicii de la ei in 3 locatii, dar sa platesc acel aparat la un pret supraevaluat nu ma incanta deloc. Daca cumpar exact acel echipament mi se pare normal sa-l accepte.

#4539
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
ONT-ul merge numai în pereche cu OLT-ul. ONT-ul pereche își va lua mereu setările de pe OLT.
ONT-ul se dă gratuit în custodie, mai exact cu chirie 100% redusă.

#4540
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Din nou nu. Ei ti-au dat un aparat cu o anumita serie cu un anumit soft si pe acela trebuie sa il inapoiezi nu altul.

#4541
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

View Postobasurtep, on 28 decembrie 2017 - 13:02, said:

Salutari! O problema delicata: am pierdut ONT-ul HUAWEI de la rds ( nu intrebati cum). Pot sa am internet de la ei fara acel ONT? Pot sa cumpar un ONT identic de pe piata si sa-l configurez?

Salut,
Nu va functiona serviciul configurand un alt echipament.
Va fi necesar il declari pierdut (in POP), il vei achita si ulterior se va interveni pentru inlocuirea lui.

#4542
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pierdut ONT de la RCS & RDS, il declar nul.

#4543
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
L-am pierdut o sa-l platesc. Ma deranjeaza pretul supraevaluat. O sa merg la RDS si o sa le spun despre problema. Daca nu sunt flexibili cu pretul acelui ONT, o sa le spun ca dupa ce il achit renunt la toate serviciile de la ei. Factura la rds este de aprox. 200 lei pe luna asta de ani de zile, in mod normal ar trebui sa fie o anumita flexibilitate si din partea lor si a mea.

#4544
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Din pacate, pentru ONT exista clauza penala stipulata in contract si este fixa pentru toti abonatii.

#4545
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Orice se poate negocia pe lumea asta. In 6 luni le platesc aparatul doar din factura pe cand daca il plateac integral... m-au pierdut ca si client.

#4546
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Adică e vina operatorului că nu ai grijă de echipamente?

#4547
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
ONT-ul e al celor de la RDS, nu al tau, eu mereu am considerat a avea ONT in casa drept un privilegiu pentru ca intre 2009 si 2012 el era doar pe casa scarii blocurilor, adica sa am in casa un echipament ce duce o scara intreaga de bloc mi se parea un favor facut de RDS.

Fiind al celor de la RDS, te doare la basca daca se arde (nu din vina ta), insa sa-l pierzi nu credeam ca voi auzi in vecii vecilor, de altfel la ZTE F 625 fibra optica nu este deconectabila de catre user.

#4548
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Nu e mare lucru, fiind doar un aparat ce face conversii. Dacă avea schemă de routing mai ziceam. Cred că și Fiberhome ar face față unui bloc. ;)

#4549
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ne-am obisnuit, dar in 2011-2012 venind de la adesele si doxis GPON-ul era wooooooooooooooowwwwwwwwwwwwwww. Conversii opto-electrice dar si autentificarea pe OLT, aia e cea mai grea ca nu permite altceva.

Fara routare ca ONT-ul si ampliful CATV sunt in balcon unde intra in pereti retelele de CATV si tembelefonie fixa, routerul e in alta camera.

In bridge, fara routare, doar asa poti lega cat mai multe familii la 1 singur ONT. Asta ma fascineaza la FTTB.

ONT-urile cu router "imporcorat" au venit mai ales pentru cei obisnuiti cu "router" primit de la ISP mai ales din cauza ca tehnologia sarmoida folosita (ADSL & Docsis) nu permitea nicaieri lipsa unui modem, pe cand FTTB-ul de RDS venea fara modem si trebuia sa-ti cumperi router.

Edited by Neaceasca85, 29 December 2017 - 15:28.


#4550
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View PostNeaceasca85, on 29 decembrie 2017 - 15:04, said:

Fiind al celor de la RDS, te doare la basca daca se arde (nu din vina ta), insa sa-l pierzi nu credeam ca voi auzi in vecii vecilor, de altfel la ZTE F 625 fibra optica nu este deconectabila de catre user.
Cum e posibil sa piarda cineva un ONT? Posted Image
Mai sunt care au pierdut capul de la stick-ul 3G, dar ONT-ul?

#4551
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Se poate întâmpla orice pe lumea asta. Atata timp cat există o clauza, ai semnat nu mai stai sa te tocmesti. Iar aia cu platesc 200/luna trebuie sa fiu tratat preferential mi se pare de toata jena. Plătești pentru ca esti mulțumit de niste servicii daca greșești nu te superi ca un copil ci iti asumi.

#4552
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Asa cum am mai spus, orice poate fi negociat pe lumea asta. In plus de asta, eu nu am semnat nimic pentru ONT, vechii chiriasi au semnat (cei care l-au si pierdut), in contract nu apare acel dispozitiv dar el a fost montat la adresa sub o alta semnatura, nu a mea. Oricum, o sa vad ce pot rezolva.

#4553
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostKyKyKyKy, on 12 decembrie 2017 - 15:06, said:

Vreo 5 ani dacă nu trage nimeni de el.

  Da de ce numai 5 ani ???? E carne sa putrezeasca ?  E CUPRU mestere !!! Sunt zone la Electrica , cu ,, funii '' suspendate pe stalpi de peste 25 de ani, care duc sute de amperi la tensiunea retelei !!! Dupa rationamentul tau, alea ar trebui schimbate saptamanal, nu ?

#4554
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
E o diferență. RDS trage cabluri de interior cu izolatori ce nu rezistă la intemperii. Nu știu dacă ai văzut, dar ce trage Electrica are mai multe straturi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate