Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7589 replies to this topic

#4357
cobra1bv

cobra1bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.09.2007

View PostNeaceasca85, on 09 iulie 2017 - 19:14, said:

Mda, adica mai rau decat versiunile precedente.

Am revenit la Version 3.0.0.4.380.7266
2017/02/14 cu 2 in urma, ca nici penultima nu era la capacitati intregi.

#4358
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010

View PostNeaceasca85, on 09 iulie 2017 - 17:33, said:

Ah, ONT-ul Fiberhome. Al ONT mai bun sau sa ti-l puna pe asta in bridge si router cumparat de tine dupa.

Salutare si multumesc de raspuns.

ONT-ul asta e pus in Bridge si WI-FI-ul e dat de routerul meu de acasa.

Acum, ca să înțeleg clar... am contractat abonamentul de 1000. Internetul îmi pică în mod constant, și soluția este: „Dacă vrei să nu îți mai pice atât de des netul trebuie să iei de la noi un ONT mai bun?”

#4359
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Sesizare la ei cel mai bine.

#4360
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postcosmincebuc, on 11 iulie 2017 - 07:48, said:


Salutare si multumesc de raspuns.

ONT-ul asta e pus in Bridge si WI-FI-ul e dat de routerul meu de acasa.

Acum, ca să înțeleg clar... am contractat abonamentul de 1000. Internetul îmi pică în mod constant, și soluția este: „Dacă vrei să nu îți mai pice atât de des netul trebuie să iei de la noi un ONT mai bun?”

Exprimarea lasa de dorit. Ai zis ca ti se reseteaza routerul. Ce treaba mai ai in cazul asta cu echipamentul RDS?
La care ramane doar power aprins pana la urma?

#4361
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010
Scuze, eu router zic și la ãla de la RDS :)... Ãla de la RDS de tot reseteazã (cred cã e resetare, rãmâne aprins doar becul power și apoi de aprind și restul într-un minut / doua) beculetul LOS nu se aprinde in timpul asta...

Am fãcut deja 2 sesizãri cu numerele de mai sus dar nu s-au sinchisit nimeni pana acum.

#4362
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Bun. poti sa ii zici ont de acum incolo. Atunci clar e problema lor. Insista cu telefoane sau chiar si sesizare din digicare.

#4363
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010

View PostdiZy, on 11 iulie 2017 - 10:46, said:

Bun. poti sa ii zici ont de acum incolo. Atunci clar e problema lor. Insista cu telefoane sau chiar si sesizare din digicare.

UPDATE: A venit astăzi un băiat de la RDS, eu nu am putut fugi de la muncă, era soția acasă.
A verificat fibra, a zis că nu sunt probleme, dar când a văzut router-ul a avut o reacție „a, aveți d-ăsta? păi ăsta mai face figuri câteodată...”

Am vorbit cu el la telefon, a zis că nu are ce să facă, dacă persistă problema să îi chem să îl schimbe...

Dacă pățesc tot la fel, singura soluție probabil este să cumpăr /închiriez de la RDS un ONT mai bun (din ce am citit aici nu îl pot înlocui eu cu un router cumpărat de mine).

Mulțumesc frumos de ajutor tuturor.

Edited by cosmincebuc, 11 July 2017 - 16:56.


#4364
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Routerul cumparat de tine trebuie sa fie dupa ONT-ul RDS, care trebuie inlocuit acel Fiber Home cu un Huawei ori ZTE. Pentru ONT nu platesti nimic la RDS, pentru routerul KAON da, dar ala e altceva, care se pune dupa ONT, dar spuneai ca ai deja router personal dupa Fiberhome, nu?

#4365
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@DIGI_Helper, probabil nu tine strict de aria aceasta, insa nu am gasit unde sa postez asa ca scriu aici: toate camerele web live acum sunt offline. De cand ati inlocuit in pagina playerul video respectiv, apare extrem de frecvent eroarea 'cannot load M3U8: crossdomain access denied'. Vezi si captura de ecran atasata. Chiar e asa de greu de reparat problema asta, care dureaza de ceva timp?
Las la o parte faptul ca multe camere sunt necuratate cu lunile sau anii, strambe sau neglijate. Pacat de initiativa, din cate stiu nimeni nu mai are o asa retea de camere web in tara.

Attached File  camera_live.jpg   127.7K   23 downloads

Edited by biogood, 12 July 2017 - 07:34.


#4366
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010

View PostNeaceasca85, on 11 iulie 2017 - 17:05, said:

Routerul cumparat de tine trebuie sa fie dupa ONT-ul RDS, care trebuie inlocuit acel Fiber Home cu un Huawei ori ZTE. Pentru ONT nu platesti nimic la RDS, pentru routerul KAON da, dar ala e altceva, care se pune dupa ONT, dar spuneai ca ai deja router personal dupa Fiberhome, nu?

Am înțeles, mulțumesc.

Ai înțeles bine, routerul meu personale este legat după ONT-ul RDS pus în bridge (prin singura ieșire LAN activă a ONT-ului). Dacă va continua să facă figuri îi rog să îl schimbe cu un alt model de ONT dacă se poate.

Trebuie să găsesc o soluție să monitorizez uptime-ul, vreau să văd exact cam de câte ori pică în 30 de zile... poate găsesc ceva pe linux pentru Raspberry. Mă gândesc că dacă aș monitoriza pe PC fac 45 de grade la copil în cameră :)

#4367
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postbiogood, on 12 iulie 2017 - 07:30, said:

@DIGI_Helper, probabil nu tine strict de aria aceasta, insa nu am gasit unde sa postez asa ca scriu aici: toate camerele web live acum sunt offline. De cand ati inlocuit in pagina playerul video respectiv, apare extrem de frecvent eroarea 'cannot load M3U8: crossdomain access denied'. Vezi si captura de ecran atasata. Chiar e asa de greu de reparat problema asta, care dureaza de ceva timp?
Las la o parte faptul ca multe camere sunt necuratate cu lunile sau anii, strambe sau neglijate. Pacat de initiativa, din cate stiu nimeni nu mai are o asa retea de camere web in tara.

Attachment camera_live.jpg
La Slatina i-am pus eu sa aranjeze camera, de 2 ori. Dupa ce au pus antenele 4 G, camera nu s-a mai deplasat de la locul ei.

#4368
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010

View Postcosmincebuc, on 11 iulie 2017 - 16:55, said:

UPDATE: A venit astăzi un băiat de la RDS, eu nu am putut fugi de la muncă, era soția acasă.
A verificat fibra, a zis că nu sunt probleme, dar când a văzut router-ul a avut o reacție „a, aveți d-ăsta? păi ăsta mai face figuri câteodată...”

Am vorbit cu el la telefon, a zis că nu are ce să facă, dacă persistă problema să îi chem să îl schimbe...

Dacă pățesc tot la fel, singura soluție probabil este să cumpăr /închiriez de la RDS un ONT mai bun (din ce am citit aici nu îl pot înlocui eu cu un router cumpărat de mine).

Mulțumesc frumos de ajutor tuturor.

UPDATE 14.07.2017 la problema mea cu internetul care pica random / ONT care se reseteaza random

Scurt istoric:
Sesizare 2442195075 din 22.07.2017 - au spus băieții că vin pe 23 la ora 15:00/16:00, nu a venit nimeni.
Sesizare 2442464553 din 09.07.2017 - mi-au spus că pe 23 iunie nu au venit pentru că nu au avut acces (deși mi-am luat liber jumătate de zi Vineri ca să fiu acolo când vin, le-am spus că le arăt și registrul de apeluri, nu am avut niciun apel pierdut); A venit pe 11.07.2017 băiatul de la RDS, a verificat toată căblăraia, ONT-ul, media-converterul, a zis că nu e nicio problemă dar că modelul ăla de ONT mai face figuri (Fiberhome);

Aseară deja „strânsesem” 60 de ore de uptime când a picat din nou în jurul orei 20:20 ...
Azi o să sun din nou să mai fac o sesizare, poate de data asta îmi schimbă ONT-ul care se tot resetează...
Am apucat să îi fac și poze ... Mai întâi au rămas aprinse 4 beculețe, apoi două, apoi unul ... după care și-a revenit cam într-un minut.
După fiecare resetare de genul ăsta îmi resetează și datele de logare pe 192.168.1.1 la cele inițiale user/digi...

P.S. - la connection type nu ar trebui sa fie Bridge în loc de Route?

LE: deși îmi resetează de fiecare credențialele de logare, ține minte că am activat UPNP, și contul de DDNS

Am făcut azi și cea de-a treia sesizare, pentru aceeași problemă... nr 2442542621

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   209.75K   46 downloads
  • Attached File  2.jpg   79.02K   45 downloads
  • Attached File  3.jpg   77.81K   48 downloads
  • Attached File  Route.jpg   18.61K   45 downloads

Edited by cosmincebuc, 14 July 2017 - 08:23.


#4369
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Cat timp ONT-ul face PPPoE atunci e in mod router, nu in bridge. Astfel cu un router dupa se face doublu NAT.
Contul PPPoE trebuie sters de pe ONT si configurat pe router-ul personal. Fie treci router-ul in mod AP.

View Postcosmincebuc, on 12 iulie 2017 - 07:41, said:

routerul meu personale este legat după ONT-ul RDS pus în bridge (prin singura ieșire LAN activă a ONT-ului). Dacă va continua să facă figuri îi rog să îl schimbe cu un alt model de ONT dacă se poate.

Edited by deathnite, 15 July 2017 - 02:24.


#4370
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010
Gata, a venit Vineri băiatul de la RDS (același care venise și ultima dată, și zisese că nu sunt probleme la fibră și că o să schimbe ONT-ul dacă mai pică).
A schimbat ONT-ul Fiberhome, cu altul, tot Fiberhome :D (a zis că nu mai au ZTE/Huawei) ...

Am întrebat dacă poate să îl pună în bridge, a zis că nu știe dacă merge modelul ăsta.
Am întrebat dacă ambele ieșiri LAN din spate merg, și care din ele e Gigabit, a zis că nu știe că au tot schimbat modelele și nu mai știe care cum sunt ... Sigur dacă sun la relații cu clienții nimeresc pe cineva care se pricepe și mă luminează...

M-a pus pe gânduri acum că nu aș putea să scot un LAN gigabit din el către un router gigabit. De pus în bridge sunt convins că se poate, probabil nu a știut el.

#4371
cbz

cbz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.02.2007
1. Se poate pune in modul bridge
2. Lan 1 gigabit, lan 2 este fast ethernet (100 Mbit/s). Lan 2 nu este activ si este pentru Iptv.

#4372
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010

View Postdeathnite, on 15 iulie 2017 - 02:17, said:

Cat timp ONT-ul face PPPoE atunci e in mod router, nu in bridge. Astfel cu un router dupa se face doublu NAT.
Contul PPPoE trebuie sters de pe ONT si configurat pe router-ul personal. Fie treci router-ul in mod AP.

Mulțumesc, când l-au instalat băieții au zis că l-au pus în Bridge, eu luam Wi-Fi de pe Routerul meu vechi, am crezut că ăla se loga PPPOE, dar se pare că l-au setat ei pe dynamic, și ONT-ul se loga PPPOE.


View Postcbz, on 17 iulie 2017 - 09:36, said:

1. Se poate pune in modul bridge
2. Lan 1 gigabit, lan 2 este fast ethernet (100 Mbit/s). Lan 2 nu este activ si este pentru Iptv.

Mulțumesc frumos.

LE: P.S. - am 63 hours uptime, nu a picat deloc până acum.

Edited by cosmincebuc, 17 July 2017 - 10:44.


#4373
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
Mie nu-mi mai merge IPv6. :(

#4374
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mie-mi merge in ambele locatii, cu routere Asus pe FW-uri alternative.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate