Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Trogir

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#91
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Salutare natiune! La vara urmeaza sa mergem si noi in Croatia, mai precis in Mastrinka. Pe cei care au mai fost in zona sau cunosc aceste detalii, daca ne puteti spune cam ce am putea face pe acolo. Ma refer aici la viziat diverse obiective, croaziere pe mare, etc. De asemenea ce traseu ne recomandati pana acolo? Vom merge 2 masini si preferam sa ajungem cat mai repede si cat mai in siguranta. Multumesc

#92
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
salut
personal nu am fost acolo dar un prieten anul trecut a mers la Primosten-aproape de destinatia ta.ei au folosit ruta clasica prin Budapesta-Zagreb-Zadar adica pe autostrada.e mai lunga dar mai rapida.mai e si drumul prin Bosnia mai scurt dar ca timp mai mult faci

#93
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Salut, din discutiile avute pana acum, am ales sa excludem traseul prin Serbia si Bosnia. Probabil vom merge prin Ungaria pana la vama Borcs, iar de acolo pana la Kutina in Croatia unde vom intra pe autostrada pana aproape de Trogir, dar in continuare orice parere e binevenita. Ne-ar interesa foarte mult odata ajunsi acolo, cu ce ne putem petrece timpul pe langa statul in apa si la soare. Intreb acestea pentru ca e bine sa ne informam din timp si am dori sa ne facem calculele pentru fiecare zi in parte inainte de a ajunge acolo.

Edited by flavius1990, 28 March 2011 - 17:32.


#94
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
nu te incurca cu Barcs...daca te uiti pe harta sunt o gramada de sate prin Ungaria si se pierde enorm
eu zic sa mergi direct pe la Szeged-Budapesta pe autostrada. eu asa am facut la sugestiile mai multora si nu regret deloc chiar daca a fost ceva mai lung

Edited by Buhani73, 28 March 2011 - 17:47.


#95
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Da, ai dreptate, e mai comfortabil prin Budapesta, dar am zis totusi daca putem sa evitam niste taxe de autostrada, de ce nu sa le ocolim? Ramane sa mai vedem.

#96
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
da, in Ungaria nu platesti-cam 10 euro daca iei vigneta pe 10 zile iar in Croatia castigi cam 22 kuna dus-intors adica vreo 3 euro...
dar in plus ai mai multi km, nu mult dar mai multe ore pe drum...
sincer nu stiu daca se merita..
acuma voi stiti.oricum distractie

#97
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postflavius1990, on 28th March 2011, 21:10, said:

Da, ai dreptate, e mai comfortabil prin Budapesta, dar am zis totusi daca putem sa evitam niste taxe de autostrada, de ce nu sa le ocolim? Ramane sa mai vedem.

Fa cum ti-a zis Buhani, eu m-am fript o data cu varianta ta. Noi mergem pe insula Ciovo in vara si tot pe Budapesta mergem.

#98
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
De Arad - Novi Sad - Mostar - Trogir ce ziceti? Ne este teama de drumul prin munti pe acele multe serpentine, sa nu intervina anumite probleme la masina. Ati patit cei care ati fost ceva de genul?

Pentru aceasta ruta, prin serbia si bosnia hertegovina, ne trebuie ceva acte in plus?

Edited by flavius1990, 29 March 2011 - 12:45.


#99
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Pentru Trogir nu vad pentru ce ai mai merge pana in Mostar. Poate doar in caz ca vrei sa-l vizitezi.

Drumul prin Serbia - Bosnia e mult mai ieftin, dar mult mai obositor si poate chiar mai lung ca timp (depinde de stilul tau de condus). Daca chiar ai un buget limitat, atunci merita sa mergi prin Bosnia. Altfel, parerea mea e ca nu merita. Dar sa nu faci ca altii care s-au ferit de autostrada ca e scumpa, dar in chimb au luat amenda de radar (pentru vreo viteza fantastica de 50 - 60 km/ora) :)

Edited by biscatrix, 29 March 2011 - 14:24.


#100
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postflavius1990, on 29th March 2011, 13:44, said:

De Arad - Novi Sad - Mostar - Trogir ce ziceti? Ne este teama de drumul prin munti pe acele multe serpentine, sa nu intervina anumite probleme la masina. Ati patit cei care ati fost ceva de genul?

Pentru aceasta ruta, prin serbia si bosnia hertegovina, ne trebuie ceva acte in plus?

Singurele acte in plus sunt asigurarea RCA ptr BIH in cazul in care polita voastra nu acopera deja acest aspect.
Daca nu va grabiti si va intereseaza sa vedeti niste peisaje frumoase mergeti prin Bosnia.
Drumul desi e prin munti nu este asa de grav (facut de 2 ori) iar curbele si rampele nu sunt abrupte. Daca maine ar trebui sa ma duc in sudul Croatiei sau Muntenegru as merge clar prin Bosnia.

#101
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
sint de aceasi parere,si eu as opta tot pt  varianta prin bosnia.drumul prin bosnia,variantele folosite de mine pt a ajunge la baska voda  si dubrovnik(2 drumuri separate) nu au implicat portiuni de drum dificile ca si parcurs iar peisajul a fost mult mai interesant decit in varianta autostrada(cum eu locuiesc in sudul romaniei prin autostrada inteleg autostrada serbia-croatia).nu am inteles insa de ce pt muntenegru ai alege tot varianta bosnia ,cind serbia este mai la indemina

#102
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

View Postdenky, on 29th March 2011, 10:10, said:

Fa cum ti-a zis Buhani, eu m-am fript o data cu varianta ta. Noi mergem pe insula Ciovo in vara si tot pe Budapesta mergem.

In final, am ales sa mergem si noi prin Budapesta, vom pleca in 21 iulie tot pe insula Ciovo. Daca esti dispus sa ne spui ce obiective v-ati propus sa vizitati, sau daca ati gasit ceva interesant de facut prin zona respectiva. Numai bine

#103
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postflavius1990, on 26th June 2011, 16:20, said:

In final, am ales sa mergem si noi prin Budapesta, vom pleca in 21 iulie tot pe insula Ciovo. Daca esti dispus sa ne spui ce obiective v-ati propus sa vizitati, sau daca ati gasit ceva interesant de facut prin zona respectiva. Numai bine

Stam 14 zile, suntem 4 familii cu copii de 4 ani fiecare, iti dai seama ca mai mult de Trogir, Split si, eventual, parcul Krka (la Plitvice am fost) nu cred ca ne propunem. Din pacate, nu-ti prea pot fi de folos. Poate alt coleg care stie zona te ajuta mai mult.
Zi-ne, te rog, la intoarcere, niste preturi actuale de prin konsum-urile lor. Si de pe la restaurante. Nu ca m-as cara cu nu stiu cate de acasa, dar macar bani in portofel sa-mi iau!

#104
mcnamara

mcnamara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.02.2009
e careva prin Histria  zilele astea ?    :wave:

#105
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

View Postdenky, on 27th June 2011, 17:03, said:

Stam 14 zile, suntem 4 familii cu copii de 4 ani fiecare, iti dai seama ca mai mult de Trogir, Split si, eventual, parcul Krka (la Plitvice am fost) nu cred ca ne propunem. Din pacate, nu-ti prea pot fi de folos. Poate alt coleg care stie zona te ajuta mai mult.
Zi-ne, te rog, la intoarcere, niste preturi actuale de prin konsum-urile lor. Si de pe la restaurante. Nu ca m-as cara cu nu stiu cate de acasa, dar macar bani in portofel sa-mi iau!
II prima oara cand merg in Croatia, nu stiu preturi sa-ti spun, din cate am auzit sunt cam la fel ca si in Romania, maxim +10%

#106
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postflavius1990, on 2nd July 2011, 15:03, said:

II prima oara cand merg in Croatia, nu stiu preturi sa-ti spun, din cate am auzit sunt cam la fel ca si in Romania, maxim +10%

O sa stii cand te intorci. Eu am mai fost dar ma intereseaza cele de pe Ciovo.

#107
stefanmika

stefanmika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.06.2007
Salut, deoarece in scurt timp vom pleca 3 familii cu copii (8 pers)  Croatia - Trogir mai exact la Villa Paula vreau sa va intreb daca aveti ceva informatii privind aceasta vila, noi am rezervat 3 camere cu demipensiune si am vrea sa stim la ce sa ne asteptam. Astept cu mare interes informatiile voastre. Cu stima.

#108
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdenky, on 2nd July 2011, 21:46, said:

O sa stii cand te intorci. Eu am mai fost dar ma intereseaza cele de pe Ciovo.

Am fost in august si mergem si la anul tot in Mavarstica. M-am lamurit si cu preturile, la fel ca peste tot in Croatia.
In afara de faptul ca pana la o plaja foarte faina faceam cam 20 min pe jos (cea mai apropiata fiind la vreo 300 m, dar foarte mica, aglomerata si cu ambarcatiuni cu motor in zona) iar pana la restaurante mergeam cu masina, au fost 2 saptamani traznet. Am cautat acum in alte zone tot vila de 4 stele, am gasit o singura chestie similara, la Baska Voda, nicidecum superioara, cerea 85 euro pe noapte pe apartament (dormitor si living), in conditiile in care pe Ciovo platim 60 pe 4 stele adevarate cu sea-view frontal neobturat de nimic.
Cu o masa pe zi la restaurant am iesit pe la 1700 euro cheltuiala totala, 2 adulti si juniorul de 4 ani. Am vazut doar Krka, net sub Plitvice dar totusi frumos. Drumul pe autostrada prin Budapesta.
Recomand cu caldura. Un an bun tuturor si sa avem si bani de concediu, pe langa sanatate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate