Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Trogir

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#55
catydumitru

catydumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2010

View Postradurobertin, on 11th July 2010, 16:36, said:

Noi i-am cumparat de la Metro,din Romania,cu vreo 28 de lei,dar gasesti si acolo pe la tarabe si sunt aproape la acelasi pret.Spuneti-mi ce va intereseaza si va pot da si alte detalii!


Va multumesc pentru raspuns.Am vazut la CORA un papuc stil sabot ,din plastic,cu o bareta.Probabil,acestia sunt papucii speciali.Daca nu va deranjeaza as vrea sa stiu cateva preturi,EX:suc,inghetata,apa,etc.Noi avem bilet cu demipensiune,dar tot va trebui sa cumparam cate ceva,in special sa incercam bucataria locala si pizza care am auzit ca este foarte buna.De unde  pot cumpara kuna si care este cursul 1 EUR=?kuna Multumesc!

Edited by catydumitru, 11 July 2010 - 22:37.


#56
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postcatydumitru, on 11th July 2010, 23:30, said:

Va multumesc pentru raspuns.Am vazut la CORA un papuc stil sabot ,din plastic,cu o bareta.Probabil,acestia sunt papucii speciali....


Incaltarile pt. intrarea in apa, cei pe care ii poti cumpara din Croatia, sunt ca niste espadrile din panza cauciucata si au un siret care se strange la spate cu ajutorul unei bile cu arc (mai apare si la canadiene sistemul acesta).  Exista si la Metro astfel de incaltari dar sunt de calitate mai proasta!
Kuna nu vei gasi in Romania la banci sau case de schimb. Schimbi local euro in kuna, platesti cu cardul unde se poate sau scoti bani (kuna) de la ATM-urile bancilor locale.
Consulta site-ul de mai jos pt. cotatiile de schimb pt. mai multe valute de pe glob:

http://www.iccfx.com/

Edited by bogdan10, 12 July 2010 - 09:12.


#57
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postcatydumitru, on 11th July 2010, 23:30, said:

Va multumesc pentru raspuns.Am vazut la CORA un papuc stil sabot ,din plastic,cu o bareta.Probabil,acestia sunt papucii speciali.Daca nu va deranjeaza as vrea sa stiu cateva preturi,EX:suc,inghetata,apa,etc.Noi avem bilet cu demipensiune,dar tot va trebui sa cumparam cate ceva,in special sa incercam bucataria locala si pizza care am auzit ca este foarte buna.De unde  pot cumpara kuna si care este cursul 1 EUR=?kuna Multumesc!
In mare parte raspunsul meu e identic cu cel al colegului de mai sus ,cu precizarea ca nu am vazut nici o diferenta de calitate intre aqua shoes de la Metro sau cei cumparati de un coleg al meu din Croatia.Asa cum cel dinaintea mea a scris aqua shoes sunt un fel de espadrile elastice cu talpi de cauciuc.Poti folosi orice alti papuci dar nu stiu cat de comozi sunt la inot.Poti plati cu euro aproape peste tot,dar e bine sa intrebi inainte.Daca ai card valabil in strainatate,e perfect,poti scoate Kuna de la bancomat,sau sa platesti autostrada,la magazine,etc.Inghetata e 6 kuna o bila,dar e destul de mare si foarte buna.Apa si sucul sunt scumpe la terase sau restaurante,cand mergi la plaja sau in excursii mai bine cumperi de la supermarket.Berea la halba e intre 16 si 25 de kuna,dar asta e,nu poti trai fara :nonobad: !Mancarea este foarte buna,nu isi bat joc si portiile sunt foarte mari.1 euro=7 kuna,si la cursul asta vei plati sau schimba peste tot.Dca te mai intereseaza ceva,intreaba!

#58
timm

timm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.04.2007
dariuscha


Eu m-am intors din croatia pe 1.07.2010 , am stat in Veget Vranjica la 5 km de Trogir daca vrei :

- pantofi pt plaja - 40 kn , se gasesc in bazarul din oras
- apa plata la super market ~ 10 kn / 1,5 l mai bine cumperi la bidon de 6 l ~ 10 kn
- o masa la restaurant in trogir  ~ 240 kn in fuctie de ce vrei sa mananci

Parerea mea este sa aveti  la voi eur si sa-i schimbati la banci , deoarece plata cu cardul va poate aduce  la un curs si de 3,7ron / eur

Autostrazile se pot plati si cu eur

Orasul este superb

De vizitat merita sa te duci la Split si la Dubrovnic

drum bun

Edited by timm, 13 July 2010 - 12:39.


#59
odin_79

odin_79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2008
Salut,
plecam in 17/18 iulie in Croatia pt prima data(4 persoane/plecam cu masina).
Tot cautam cazare si nu ne-am hotarat inca sa ne cazam.
Are cineva informatii despre anumite locatii(pret,persoane in camera,bucatarie,barca etc).
Va multumim.

#60
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postodin_79, on 13th July 2010, 15:48, said:

Salut,
plecam in 17/18 iulie in Croatia pt prima data(4 persoane/plecam cu masina).
Tot cautam cazare si nu ne-am hotarat inca sa ne cazam.
Are cineva informatii despre anumite locatii(pret,persoane in camera,bucatarie,barca etc).
Va multumim.
Cauta pe w.w.w.ownerdirect.co.uk sau pe homeaway si o sa gasesti case de vacanta cate vrei,cu poze ,descrieri.etc

#61
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcatydumitru, on 11th July 2010, 23:30, said:

Va multumesc pentru raspuns.Am vazut la CORA un papuc stil sabot ,din plastic,cu o bareta.Probabil,acestia sunt papucii speciali.Daca nu va deranjeaza as vrea sa stiu cateva preturi,EX:suc,inghetata,apa,etc.Noi avem bilet cu demipensiune,dar tot va trebui sa cumparam cate ceva,in special sa incercam bucataria locala si pizza care am auzit ca este foarte buna.De unde  pot cumpara kuna si care este cursul 1 EUR=?kuna Multumesc!
Aia cu bareta sunt niste aiureli dupa parerea mea, mi se par butucanosi.
Eu mi-am cumparat din Lenonardo, am dat in jur de 28 lei pe pereche, sunt asa cum s-a mai spus pe topic ca un fel de espadrile cu talpa cauciucata. Am preferat sa-i iau de aici la pretul asta, la turci cand am fost am dat cam de 3 ori suma asta dupa negocieri.

#62
yahooo

yahooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.09.2008
M-am intors de curand din ceea ce trebuia sa fie un concediu bine meritat insa s-a dovedit a fi un semi-fiasco. Cand am deschis acest topic vroiam sa merg la vila Adriatic din trogir insa nu au mai avut-o in oferta si m-am orientat catre vila mihaela din okrug gornji/trogir.


Trebuie sa recunosc ca a fost o alegere tare neinspirata si voi mentiona in cele ce vor urma si din ce cauza.


Cand am ajuns in statiune in mod normal trebuia ca reprezentatul Chirstian Tour sa ne intampine sa ne explice cate ceva despre statiune si excursiile care se pot face si preturile acestor si sa ne repartizeze camerele in functie de cazarea aleasa. Cand am ajuns la destinatie pe langa faptul ca TOANTA care trebuia sa ne intampine a intarziat ea habar nu avea pe ce lume traieste. Eram in fata vilei un grup de aproximativ 20 de persoane, la receptie nu era absolut nimeni, camerele nu erau curatate desi cei dinaintea noastra au fost evacuati ( la propriu din spusele lor) la ora 9 din camera si noi am ajuns acolo la ora 14.

Incompetenta care trebuia sa faca repartizarea in camere nici macar nu stia cine pentru ce tip de cazare a semnat, cand am intrebat-o in ce camera trebuie sa ma cazez m-a dus initial intrun apartament cu 2 camere care trebuia sa-l mai impart cu inca un cuplu ulterior i-am explicat cam am optat pentru o garsoniera si am intrebat-o din nou la ce camera am fost repartizat la care raspunsul ei a fost citez: " pai vedeti si dumneavoastra o camera la etaj undeva..."

Dupa ce intrun final am reusit sa ocup o camera am avut ceva surpize extrem de neplacute in ceea ce priveste igiena:

1)peretii erau efectiv manjiti cu MUCI
2)mini-frigiderul era manjit de sange uscat in interior
3)in baie era un fel de covoras din cauciuc care mirosea a mucegai fiind imbibat cu apa si probabil neuscat de ceva timp
4)aerul conditionat desi prezent a fost total inutil pentru ca splitul avea filtrele pline de mucegai care mirosea naspa rau daca-i dadeai drumul aparatului in plus chiar nu se simtea nicio scadere notabila a temperaturii chiar daca mergea la maxim
5)pe usa era scris cu pasta de dinti " hai bai", desi probabil femeile care se ocupau cu curatenia au avut intentia onorabila de a curata scrisul acesta era inca destul de lizibil


Pe langa acest dezastru din camere am mai avut si ceva neplaceri in ceea ce priveste organizarea excursiilor...ni s-a spus sa ne ducem la o anume vila unde se afla reprezentanta Christian Tour si agentia Abba Tour ( sincer cred ca mai bine adauga si un "L" la inceputul denumirii). Am trecut de 3ori intro singura zi la locatia indicata si nici urma de "reprezentoanta" Christian Tour sau cei de la (L)Abba Tour sau in general orice care sa tradeze faptul ca acolo isi are sediul o firma care isi desfasoara activitatea.

Intrun final am facut pe cont propriu 1 excursie la Dubrovnik si am ajuns de vreo 2 ori prin Split. La plecare am aflat de la cei care totusi au reusit sa-i depisteze pe cei de la Abba Tour ca au reusit sa plece la Parcul National Plitvice si i-a costat aproximativ 65euro/perosana...jaf pe fata avand in vedere ca din cate am inteles practic aceste era doar transportul in pret nefiind inclus si un ghid.



Ce mi-a placut in Croatia:
1)peisajele, care pur si simplu iti taie rasuflarea
2)infrastructura, desi au avut razboi in '93 in tara asta nu vezi nici macar jumatate din craterele disponibile pe bulevardele bucurestene intrun cuvant un trafic foarte civilizat
3)apa marii foarte curata si alge-free
4)orasele cu un aspect medieval si care aduc aminte de Italia

Ce nu mi-a placut in Croatia:
1)oamenii sunt un pic cam incapatanati
2)plajele care sunt absolut un dezastru ...numai pietris peste tot. Plaja din Olimp care este plina de scoici este un lux comparativ cu ce au ei.
3)preturile, desi ma asteptam sa fie scump realitatea a batut cea mai sumbra previziune a mea. In dubrovnik am dat pe un amarat de hamburger echivalentul a 35ron iar in statiuni preturile parca erau impartite in doua categorii pentru localnici si pentru turisti. Eu am avut cazare in Okrug Gornji insa in Medena, o statiune in care veneau numai croati si era la vreo 10 minute de mers cu un vaporas, preturile erau la jumatate.  
4)toate, dar absolut toate, etichetele la produse erau doar in croata si sarba...nu vedeai nici macar o fraza in engleza ca sa-ti dai seama exact ce cumperi

Chestii traditionale care merita incercate:
-Vinurile...de la 70-80kuna in sus poti sa iei un vin destul de bun
-berea Karlovacko care este exceptionala
-sunca croata/dalmatina...este copiata dupa prosciutto al italienilor insa destul de gustoasa
-burek, care este un fel de placinta cu branza insa chiar are branza cu nemiluita. Incercati si varianta cu branza si spanac.
-cevapi, este un fel de sandwich cu mici. Micii insa nu prea au legatura cu ce se mananca pe la noi... cred ca sunt facuti cu un ameste de vita si oaie, sunt destul de condimentati si gustosi si nu au colorant sau bicarbonat de sodiu
-grappa, un lichior facut din plante. Daca mergeti intrun orasel croat vizitati si piata locala, este imposibil sa nu gasiti homemade grappa la un pret bun...prin magazine nu prea veti vedea asa ceva.
-lichior facut din nuci


Tips & Tricks:

1)croatia este o tara care este cel mai bine savurata daca mergi cu masina proprie, transportul in comun este destul de scump si neflexibil
2)nu mergeti cu agentii romanesti...la noi se practica urmatoarea schema: vine agentia X si inchiriaza cea mai ieftina vila posibil si apoi subinchiriaza vila turistilor la pret dublu sau chiar triplu. Din cate am vazut vilele in care erau cazate alte nationalitati( nemti, englezi, francezi si chiar unguri) aratau mult mai bine si erau mult mai ingrijite fata de mizeria in care am fost cazat eu.
3)faceti rezervari pe booking.com si planificativa din timp toata excursia in cel mai mic detaliu...excursii optionale, trasee, mijloace de transport, aprovizionarea cu mancare in cazul in care preferati sa mancati in casa si nu la restaurant, buget de cheltuiala si o rezerva de bani destul de consistenta este binevenita. Credeti-ma ca nu veti regreta, in dubrovnik orice vrei sa cumperi este la pret de 4 ori mai mare decat in alta parte...pana si o banala sticla de apa plata la 0.5l este in jur de 8-9lei.
4)schimbati banii in kuna la erste bank...din cate am vazut au cel mai bun curs
5)nu va sugerez sa va bazati ca aveti bucatarie in camera si ca veti manca mancare gatita acasa...la ei intro statiune turistica alimentele sunt cu pana la 20-30% mai scumpe decat la noi daca mai adaugi si efortul de a sta si gatii vei ajunge la concluzia ca nu se merita.
6)mare atentia la restaurantele unde vreti sa mancati...sunt destule care pur si simplu sunt capcane pentru turisti, adica se mananca putin, scump si prost
7)daca aveti drum prin fasia litoarala a bosniei hertegovina care separa croatia in 2 va recomanda sa va faceti de acolo aprovizionarea cu ce aveti nevoie(alimente, cadouri...etc) in unele cazuri preturile sunt dintr-un motiv inca necunoscut la jumatate fata de cele din croatia.

ps: era sa uit ...la ei marea este plina de bolovani si pietre destul de ascutite care iti vor face talpile tzandari daca nu esti atent. Recomanda a se cumpara din tara niste sandale ordinare din cauciuc cu care sa intrati in apa, la ei sunt la fel de cautate de turisti ca si paine si sunt un pic cam scumpe.

Edited by yahooo, 26 August 2010 - 23:20.


#63
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Imi pare rau sa constat ca ai avut asemenea surprize neplacute.
Pe de alta parte, eu cand mi-am pus in gand sa plec in Croatia am cam "rascolit" sectiunea asta de pe forum, lucru care mi-a fost de mare ajutor si pentru care le multumesc din suflet tuturor celor care au postat informatii.
Relativ la aceste informatii, exista una pe care am retinut-o cam de la inceput: nu este recomandabil sa va repeziti la hoteluri, sa va luati de aici cu agentii samd. Cel mai indicat este sa va cautati la fata locului (mai ales daca nu mergeti intr-o perioada foarte aglomerata).
Cu aceasta informatie si cu o recomandare de pe acest forum (merci inca o data @biscatrix) am procedat asa, chiar daca cu inima indoita si nu mi-a parut rau.
De ce cu inima indoita? Din doua motive: 1 pentru ca n-am mai fost niciodata la modul asta si 2, eu am cca 50% din costul unui bilet suportat de compania la care lucrez daca vin cu factura de la o agentie de-a noastra. Mergand pe cont propriu am pierdut acest avantaj, dar sincer iti spun nu mi-a parut rau. Datorita informatiilor de pe forum am gasit acolo exact ce mi s-a povestit ca voi gasi, iar lucrurile au fost perfecte.
Un alt lucru care s-a specificat clar pe forum si pe care l-am urmat, e cel pe care l-ai evidentiat si tu: mergeti cu masina personala, este cel mai bine asa.

#64
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Sunca numita prsut nu cred ca este neaparat copiata dupa italianul prosciutto si spaniolul jamon serrano. Cred ca pur si simplu fiecare din natiile astea, in vechime, pe cand nu existau frigidere, au folosit aceeasi metoda de conservare a carnii: tinuta o vreme la saramura, apoi uscata si afumata. Cum de altfel se prepara traditional si sunca/slanina de la noi si diversele varietati de kaizer si bacon nemtesti.englezesti, si ma refer aici la cele originale, nu cele pline de E-uri, injectate cu proteina vegetala, gelatina si diverse mizeii cum se fac azi in fabrici.
In orice caz, la toate natiile astea, rezultatul final e bun :).

yahooo, imi pare rau de experienta proasta.

Pana la urma cine merge in Croatia trebuie sa stie din start si sa isi asume urmatoarele:
-mai bine cu masina pesonala decat cu agentie
-mai bine cazarea la vile gasite pe net sau la fata locului decat prin agentie romaneasca
-plajele sunt majoritar din pietricele/pietre, cele de nisip sunt rarisime si mici
-preturile sunt mai mari decat la noi
-meniul e tipic mediteranean/italian: paste, pizza, peste, fructe de mare, mai putin carne de porc iar ciorba romaneasca nu se gaseste

#65
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postmdt, on 27th August 2010, 17:21, said:

yahooo, imi pare rau de experienta proasta.

deci la anul sa cauti o alta agentie...mai buna

#66
yahooo

yahooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.09.2008
flc ...la anul daca mai ma duc in Croatia o sa merg pe cont propriu, cu masina si cazare pe booking.com. Am mers pe mana celor de la Christian Tour pentru ca anul trecut am mers tot cu ei in Turcia si totul a mers brici atunci, am avut chiar si o excursie gratuita insa vad ca au dat cu bata in balta rau de tot cu Croatia. Eu suspectez ca organizarea si informarea era mult mai buna daca aduceau o persoana cu adevarat competenta si verificau temeinic conditiile de cazare.

Femeia aia in loc sa isi faca meseria ea isi mai perfectiona un pic bronzul. Oricum am avut un indiciu ca e un pic cam dusa cu pluta la intrarea in statiune cand soferii au avut cu ea o altercatie telefonic dar in fine ce a fost a fost.


Ca o concluzie finala Croatia este o tara frumoasa si care meritat de vizitat insa sincer nu ofera cu nimic mai mult decat ofera Romania la momentul de fata, eu tind sa cred ca suntem peste ei in ceea ce priveste conditiile de cazare si posibilitatile de distractii insa stam foarte prost la capitolul marketing si infrastructura rutiera. Am vazut si la ei aceleasi obiceiuri ca si la noi...oameni care se plimba pe plaja cu lada de porumb fiert si gogosi si aceleasi chiciozitati cand vine vorba de souvenir-uri si produse aflate la vanzare prin statiuni. La ei cu exceptia catorva orase medievale si parcuri nationale nu au sit-uri arheologice si nici o strategie turistica bine gandita. Eu am simtit asta pe propria piele...putinele agentii turistice care exista la ei te golesc de bani fara nicio justificarea iar sa circuli prin tara cu mijloacele lor de transport pur si simplu este de-a dreptul infiorator, am facut 220km din split pana in dubrovnik in 5ore iar cand am ajuns la destinatie a trebuit sa stau din nou cam 45min ca sa-mi rezerv locul in autocar desi aveam bilet dus-intors cu loc inclus!!! Cand am cumparat biletul cea de la agentia din split m-au asigurat ca nu este nicio posibilitate ca locurile sa fie ocupate insa cu toate astea trebuie sa imi fac din nou rezervarea locurilor in dubrovnik, cand am ajuns acolo, chiar am fost boscorodit de cei cu care am fost pentru ca pierdut timpul la coada de la ghiseul de bilete ( care era doar unul singur pentru toata autogara) insa cand am plecat surpriza ...noi ocupasem ultimele locuri in autocar iar ulterior pe traseu au fost luati si alti pasageri care au circulat in piciare desi am inteles ca asta este ilegal la ei.


Avantajul turistic al Croatiei vine din faptul ca in 1993, cand au avut razboiul cu sarbii, nemtii au pompat bani si armament in ei la greu si astfel au intrat in sfera lor de influenta...asta se vede si din numarul de masini pe metrul partat cu nr de germania din statiunile turistice.


La noi daca am avea niste puncte de informare turistica mai la vedere si cu un personal calificat si excursii pe la podgoriile si cramele murfatlar si ceva excursii pe la sit-urile arheologice din dobrogea si muzeele din constanta am da lovitura iar litoralul ar fi garantat plin de turisti straini pentru ca sincer avem o istorie multimilenara pe aceste plaiuri, o istorie zbuciumata si chiar avem ce arata lumii.


@timm: in portul din okrug gornji am descoperit chiar in ultima seara un restaurant super ok... cu 150kuna iti aduceau un "croatian plate" pentru 2 persoane insa era de-a dreptul gigantice, eu as fi zis mai de graba ca este pentru 4 persoane ...cred ca avea peste 2kg de mancare:  fripturi, frigarui,cevapi, orez, cartofi, prajiti si ceva ajvar. Voi cauta poza sa o postez. La restaurant parca ii spunea Leonardo.

Edited by yahooo, 27 August 2010 - 18:55.


#67
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Da si nu.
In primul rand, asa cum ai spus si tu, noi nu avem deloc infrastructura. Te apuca toti dracii si ajungi sa blestemi tara asta pana sa ajungi la destinatie.
In al doilea rand, e cam greu sa-i concurezi, cel putin in ceea ce priveste litoralul. Gandeste-te totusi ca ei au "coasta intreaga" ca sa zic asa, plus insule si alte cele. Mult mai mult decat noi.

Cat despre mersul in picioare, ma faci sa rad. Ce ai vazut tu acolo e nimic.
Noi am fost in excursie pe insula Bol si acolo am luat un taxi pe apa pana la vestita lor plaja de pe insula. Acel taxi era de fapt un fel de salupa mai mare in care lumea statea inauntru pe canapele, dar statea si in fata pe "botul" ambarcatiunii !!! Am avut un adevarat soc cand am vazut asta, iar cand am vazut cum "dansa" barca ma intrebam daca ajungem cu bine la mal.
In mod sigur nu sunt lucrurile perfecte, dar macar exista un "program" ca sa zic asa, pe cand la noi, desi sunt de acord cu tine ca avem potential mai mare (cel putin in zonele de munte) nu se face nimic in afara de un "brand" si o frunza :D

Asta e.

#68
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postyahooo, on 27th August 2010, 19:35, said:

flc ...la anul daca mai ma duc in Croatia o sa merg pe cont propriu, cu masina si cazare pe booking.com.

daca imi permiti, nu booking.com e solutia pt croatia.
crede-ma pe cuvand ca ai vazut prea putin sa-ti dai seama ce fel de tara asta.
si renunta odata pt toteauna sa mai apelezi la agentii pt concediu
atata timp cat esti capabil sa scrii pe un forum sigur vei fi capabil sa te descurci singur in europa, sa faci o cazare si sa cumperi un zbor
abia atunci te vei numi turist...altfel, ramai la statutul de oaie
esti membru pe forum de 2 ani, s-a scris aici de 200 de ori despre aceste lucruri...e jenant
numai bine si concedii reusite la toata lumea

#69
yahooo

yahooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.09.2008

View Postflc, on 27th August 2010, 19:49, said:

daca imi permiti, nu booking.com e solutia pt croatia.
crede-ma pe cuvand ca ai vazut prea putin sa-ti dai seama ce fel de tara asta.
si renunta odata pt toteauna sa mai apelezi la agentii pt concediu
atata timp cat esti capabil sa scrii pe un forum sigur vei fi capabil sa te descurci singur in europa, sa faci o cazare si sa cumperi un zbor
abia atunci te vei numi turist...altfel, ramai la statutul de oaie
esti membru pe forum de 2 ani, s-a scris aici de 200 de ori despre aceste lucruri...e jenant
numai bine si concedii reusite la toata lumea


nu inteleg de ce treci la atac?

Eu pur si simplu am facut niste recomandari si am semnalat punctele bune si rele ale turismului in Croatia
Da stiu ca nu booking.com este cel mai tare pe croatia, au si croatii un portal in care proprietarii de vile isi posteaza ofertele insa consider ca booking.com este mai sigur.

De toata jena este atitudinea ta si toleranta fata de opiniile altora. Eu am scris ce aveam de spus ca altii sa nu faca aceleasi greseli, in caz ca nu vezi eu am fost cel care a initiat acest topic pana in ianuarie cand l-am deschis toate informatiile despre croatia erau puse la gramada si fara niciun fel de noima intrun topic de peste 200 de pagini in care trebuia sa ia mare rabdare si ochi de vultur ca sa gasesti informatiile cautate.

Eu am spus ce aveam de spus...daca mai ai ceva de comentat eu nu iti voi raspunde si poti sa te certi de unul singur.

Edited by yahooo, 27 August 2010 - 19:18.


#70
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postyahooo, on 27th August 2010, 19:35, said:

Ca o concluzie finala Croatia este o tara frumoasa si care meritat de vizitat insa sincer nu ofera cu nimic mai mult decat ofera Romania la momentul de fata, eu tind sa cred ca suntem peste ei in ceea ce priveste conditiile de cazare si posibilitatile de distractii insa stam foarte prost la capitolul marketing si infrastructura rutiera. Am vazut si la ei aceleasi obiceiuri ca si la noi...oameni care se plimba pe plaja cu lada de porumb fiert si gogosi si aceleasi chiciozitati cand vine vorba de souvenir-uri si produse aflate la vanzare prin statiuni. La ei cu exceptia catorva orase medievale si parcuri nationale nu au sit-uri arheologice si nici o strategie turistica bine gandita. Eu am simtit asta pe propria piele...putinele agentii turistice care exista la ei te golesc de bani fara nicio justificarea iar sa circuli prin tara cu mijloacele lor de transport pur si simplu este de-a dreptul infiorator, am facut 220km din split pana in dubrovnik in 5ore iar cand am ajuns la destinatie a trebuit sa stau din nou cam 45min ca sa-mi rezerv locul in autocar desi aveam bilet dus-intors cu loc inclus!!! Cand am cumparat biletul cea de la agentia din split m-au asigurat ca nu este nicio posibilitate ca locurile sa fie ocupate insa cu toate astea trebuie sa imi fac din nou rezervarea locurilor in dubrovnik, cand am ajuns acolo, chiar am fost boscorodit de cei cu care am fost pentru ca pierdut timpul la coada de la ghiseul de bilete ( care era doar unul singur pentru toata autogara) insa cand am plecat surpriza ...noi ocupasem ultimele locuri in autocar iar ulterior pe traseu au fost luati si alti pasageri care au circulat in piciare desi am inteles ca asta este ilegal la ei.
.

Am mai spus lucrul acesta si pe alt forum dar il mai spun si aici
da, ai dreptate ca avem o tara f f frumoasa, dar stii care e singura problema?. E POPULATA.
Cum vrei sa faci turism in Romania cand ai doar sub 300 de km de  autostrada (care binenteles arata jalnic), drumurile europene si  nationale arata ca si dupa un razboi mondial .
Sunt un nationalist convins, dar nu pot sa accept sa imi bat joc de mine pe bani mei.
  Am un ex.
  Daca vrei sa mergi la mare un drum de Oradea Constanta il faci in 16  ore (drum de aprox 800 km). Oradea -Split l-am facut in vreo 10 ore aproape 1000 de km
Cheltuieli benzina pana la noi la mare (dus intors) 120 l de benzina = 120 euro
Mi-am taiat un cauciuc in gropile de pe drum (portiunea Ungheni Agatari  jud Mures). Pe loc mi-am rezolvat problema la o vulcanizare din  apropiere cu un cauciuc second hand (nu aveau noi la  dimensiunea  respectiva) cu 200 ron. Cand am ajuns in Costanta a trebuit sa mai scot  inca 600 de ron sa imi cumpar unul identic la profil ca altfel poti sa  mai iei amenda si de la politie. Am ajuns la Neptun unde a fost ? JALE  ?. Sa am un concediu reusit m-am trezit si cu oglinda furata in parcarea  hotelului (cica pazita). pai cu cat am cheltuit pe drum + peripetii, in croatia am avut sejur de aproape 10 zile.
Sejurul de 10 zile pe care trebuia sa il fac l-am scurtat la 5 pentru ca am devenit pachet de nervi.
Si vrem sa mai promovam Romania in turism
Ps In Croatia ai ce sa vizitezi:

Pe lista patrimoniului mondial UNESCO sunt înscrise următoarele obiective din Croa?ia:

    * Centrul istoric din Dubrovnik
    * Centrul istoric si Palatul lui Diocletian din Split (1979)
    * Parcul national Plitvice (1979, 2000)
    * Biserica Euphrasius si centrul istoric din Poreč (1997)
    * Orasul vechi Trogir (1997)
    * Catedrala Sf.Iacob din ©ibenik (2000)
In plus mai sunt si alte obiective care nu sunt in patrimoniul Unesco dar sunt f interesante (cascadele de la Krka, coloseumul din Pola, etc etc)

Si daca Croatia nu are drumuri atunci chiar ca imi vine sa ma dau cu capul de pereti.

Edited by branco_no, 27 August 2010 - 22:32.


#71
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View Postyahooo, on 27th August 2010, 19:35, said:

flc ...la anul daca mai ma duc in Croatia o sa merg pe cont propriu, cu masina si cazare pe booking.com. Am mers pe mana celor de la Christian Tour pentru ca anul trecut am mers tot cu ei in Turcia si totul a mers brici atunci, am avut chiar si o excursie gratuita insa vad ca au dat cu bata in balta rau de tot cu Croatia. Eu suspectez ca organizarea si informarea era mult mai buna daca aduceau o persoana cu adevarat competenta si verificau temeinic conditiile de cazare.

Femeia aia in loc sa isi faca meseria ea isi mai perfectiona un pic bronzul. Oricum am avut un indiciu ca e un pic cam dusa cu pluta la intrarea in statiune cand soferii au avut cu ea o altercatie telefonic dar in fine ce a fost a fost.


Ca o concluzie finala Croatia este o tara frumoasa si care meritat de vizitat insa sincer nu ofera cu nimic mai mult decat ofera Romania la momentul de fata, eu tind sa cred ca suntem peste ei in ceea ce priveste conditiile de cazare si posibilitatile de distractii insa stam foarte prost la capitolul marketing si infrastructura rutiera. Am vazut si la ei aceleasi obiceiuri ca si la noi...oameni care se plimba pe plaja cu lada de porumb fiert si gogosi si aceleasi chiciozitati cand vine vorba de souvenir-uri si produse aflate la vanzare prin statiuni. La ei cu exceptia catorva orase medievale si parcuri nationale nu au sit-uri arheologice si nici o strategie turistica bine gandita. Eu am simtit asta pe propria piele...putinele agentii turistice care exista la ei te golesc de bani fara nicio justificarea iar sa circuli prin tara cu mijloacele lor de transport pur si simplu este de-a dreptul infiorator, am facut 220km din split pana in dubrovnik in 5ore iar cand am ajuns la destinatie a trebuit sa stau din nou cam 45min ca sa-mi rezerv locul in autocar desi aveam bilet dus-intors cu loc inclus!!! Cand am cumparat biletul cea de la agentia din split m-au asigurat ca nu este nicio posibilitate ca locurile sa fie ocupate insa cu toate astea trebuie sa imi fac din nou rezervarea locurilor in dubrovnik, cand am ajuns acolo, chiar am fost boscorodit de cei cu care am fost pentru ca pierdut timpul la coada de la ghiseul de bilete ( care era doar unul singur pentru toata autogara) insa cand am plecat surpriza ...noi ocupasem ultimele locuri in autocar iar ulterior pe traseu au fost luati si alti pasageri care au circulat in piciare desi am inteles ca asta este ilegal la ei.
Salutare!
Si eu cred ca ai plecat putin cam neinformat in ceea ce priveste Croatia si nu este neaparat nevoie sa pleci cu agentii romanesti. Noi am plecat printr-o agentie croata Uniline, rezervari pe net, cazare hotel 3 stele cu demipensiune in Makarska, asta pt ca in Romania nu am gasit nimic convenabil. Si pot sa-ti spun ca s-au comportat exemplar noi insistind cu 3 luni inainte sa avem camera la et 3-4 cu vedere la mare, stiind ca in fata hotelului era o padure de pini. Am avut cea mai frumoasa priveliste din toate concediile in care am fost cu toate ca si la celelalte am specificat acest lucru dar nu au tinut cont de acest lucru. Noi nu agreem concediu la particulari din simplu fapt ca in concediu nu dorim sa stam sa facem mincare sau sa cautam mincare, ca doar sintem in concediu nu acasa. Asa ca preferam cel putin demipensiune la hoteluri. Acum fiecare face ce doreste dar sa afirmi (pe aici pe forum ) ca toti care pleaca cu agentii sunt oi, mi se pare deplasat si cred ca respectivul chiar e oaie, mai precis berbec, daca nu stie sa respecte alegerile celorlalti. Eu le sugerez tuturor ca inainte de a pleca intr-o tara in care nu au mai fost sa caute temeinic cit mai multe informatii atit despre statiuni cit si despre drum pt a nu fi dezamagiti apoi. Noi citim cam 2 luni tot ce gasim si apoi hotarim ce facem. In rest concedii placute!

Edited by madalina2008, 28 August 2010 - 09:36.


#72
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007
Sunt, in mare, de parerea lui yahoo.Dupa doua saptamani petrecute in Croatia pe cont propriu, nu prin agentii, cu masina personala, concluzia mea in mare este urmatoarea:
Croatia este o tara superba din punct de vedere al peisajelor.Este intr-adevar uimitoare.Are o infrastructura buna, nu exceptionala, dar buna.In rest sunt destul de departe de civilizatia occidentala, iar preturile le au peste occident, dealtfel nejustificandu-se in raport cu ceea ce ofera.
Iar Okrug Gornji mie mi s-a parut deplorabil, un gen de Eforie Nord putin lustruit.Nu recomand nimanui o cazare acolo, este aglomerat, plin de tarabe si ...porumb fiert etc, gen litoral romanesc.Bineinteles vorbesc despre statiune, nu despre peisaj.
Am stat in Croatia la cozi cum n-am mai stat de pe timpul lui Ceausescu.Noi am fost in august si probabil nu este o luna recomandata din cauza aglomeratiei.
Deci o tara splendida, scumpa, dar care merita vazuta.
Comparatia cu Romania este dupa opinia mea, fara rost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate