Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?
 Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....
 Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Apartament Iași
 Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 

Desen in Autocad2007

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Am de facut un desen pt scoala... l-am inceput si acum nu sunt asa de sigur ca e prea bine.Incerc sa atasez un scan si desenul care l-am facut in autocad dupa acel scan.Am incercuit pe desenul scanat partile care nu stiu cum sa le fac, adica acolo unde ar trebui sa fie o imbinare filetata, unde ar trebui sa fie un filet "gol" si unde o piulita preseaza(strange) o saiba si respectiv corpul.
Eu am desenul(scan) pe bucati si trebuie sa il fac montat in autocad(e vorba de un robinet coltar).Problema mea e ca nu stiu sa fac imbinarile alea filetate si nu stiu cum sa fac la imbinarea piulita-saiba-corp, adica intre astea trei las vre-un spatiu?, sau tre sa fac 2 linii suprapuse?, eu acum in ce am facut am lasat un spatiu de 0,2 iar la filete am lasat de 1.
Multumesc.

(Cum pot atasa desenul facut in Autocad?, are 49 Kb) .... Am reusit sa il pun arhivat.Multumesc mult dl. SPF (Am folosit functia Modifica, ca sa am desenul in acelasi post cu "problema")

link catre desen: Drawing1 dwg

Attached Files


Edited by adi_botor, 26 January 2010 - 08:13.


#2
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Redenumesti desenul. Adaugi extensia jpg sau pdf sau orice extensie acceptata de forum. Cel care il descarca il va redenumi stergand extensia adaugata de tine.

#3
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Am incercat dar tot nu merge.Cred ca e prea mare.

#4
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Desenul ala nu ar trebui sa aiba mai mult de jumatate de mega. Daca e mai mare inseamna ca ai lucrat pe un desen cu layere si sisteme de cotare muncit de altul. Incearca sa copiezi totul (iei desenul adica efectiv liniile desenate in autocad cu copy-paste) intr-un fisier nou si in felul asta se descarca de o gramada de informatie inutila.

Mai poti sa-l arhivezi si sa-l atasezi ca zip.

Edited by SPF, 26 January 2010 - 08:05.


#5
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Am modificat tot desenul, de fapt l-am facut de la inceput.Poate totusi cineva are timp sa imi zica acum daca am facut bine :).

Multumesc.

Attached Files



#6
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Iti lipsesc foarte multe detalii fata de desenul jpg. Niste filete, alezaje, tija robinetului care tine garnitura are un cap care e mai gros decat tija si nu intra in canalul tijei (tu l-ai bagat partial), etc.

Nu ai lucrat pe layere, te-ar fi ajutat foarte tare, si ai lucrat direct in paper space. Trebuia sa lucrezi in model.

#7
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
1) Ti-am vazut desenul si din prima constat ca ai lucrat fara layer-e pt linia groasa si subtire.
Practic ai definite 3 leyer-e pentru hasuri, axe, cote si in rest nimic.
Cu layer-e definesti proprietatile unei linii (grosime, culoare) altfel incit sa poti seta penitza din meniul de printare pentru ca liniile sa se distinga in desenul tau la imprimanta.
2) Pentru filete si garnituri ai o multime de linii paralele pentru care se poate lucra cu comanda offset prin care te duci cu o linie paralel fatza de o alta linie definita ca baza de plecare.
Prin offsetari pe verticala si orizontala o sa-ti iasa  intersectii de linii dar nu trebuie sa-ti faci probleme.
"Capetele" care nu-ti trebuie se (taie) elimina elegant cu comanda trim.

Banuiesc ca ai un curs/help de autocad linga tine cind desenezi altfel nu-i dai de cap.
De asemenea plec de la premiza ca stapinesti regulile folosite in desenul tehnic fara de care nu are rost sa mergimai departe.
In rest bafta!

#8
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Nu le prea am cu Autocad, dar ca din toata scoala ce o fac(fac la ID) as vrea sa invat cat de cat bine Autocad-ul.

Dl SPF am bagat capatul acela mai gros partial ca mie asa imi iesea din masuratori (mm cu rigla am masurat) iar acolo sus am inteles ca nr 7 ar fii un filet.Si din intamplare sunt instalator si ma gandeam ca acela ar fii filetul pe care se strange cand se deschide robinetul.
Filetele le-am facut cu liniile alea duble ca din ce am mai citit asa am priceput ca sa le fac.
Am facut axele cu Layer Axe si apoi am desenat cu layer 0 totul, si ma gandeam ca la sfarsit sa dau cu Layer Contur pe exteriorul desenului.

Si acum ma gandesc ca ar trebui dupaia sa sterg ce am hasurat si sa hasurez in Layer Hasuri.

Asa as face bine?
Va multumesc mult.

Edited by adi_botor, 28 January 2010 - 13:34.


#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,708
  • Înscris: 02.10.2009

View Postadi_botor, on 28th January 2010, 14:29, said:

Nu le prea am cu Autocad, dar ca din toata scoala ce o fac(fac la ID) as vrea sa invat cat de cat bine Autocad-ul.

Dl SPF am bagat capatul acela mai gros partial ca mie asa imi iesea din masuratori (mm cu rigla am masurat) iar acolo sus am inteles ca nr 7 ar fii un filet.Si din intamplare sunt instalator si ma gandeam ca acela ar fii filetul pe care se strange cand se deschide robinetul.
Filetele le-am facut cu liniile alea duble ca din ce am mai citit asa am priceput ca sa le fac.
Am facut axele cu Layer Axe si apoi am desenat cu layer 0 totul, si ma gandeam ca la sfarsit sa dau cu Layer Contur pe exteriorul desenului.

Si acum ma gandesc ca ar trebui dupaia sa sterg ce am hasurat si sa hasurez in Layer Hasuri.

Asa as face bine?
Va multumesc mult.

Aici nu e vorba de Autocad, ci de notiuni de desen tehnic, combinate cu experienta practica. Oricat de bine ai stapani programul rezultatul este nul daca nu stii foarte bine desenul tehnic.
Cauta intai sa vezi cum se se reprtezinta imbinarile filetate, ce jocuri trebuie lasate la imbinari, etc. Dupa aceea vine programul in ajutor. La nivelul acesta programul este practic un creion care trage linii mai drepte decat ai face cu mana, doar sa stii unde sa le pui. Nu folosi linii duble, decat daca ai setat dinainte distanta dintre ele. Filetul are regulile lui, vezi in standard care este diametrul de fund si de cap, la fel dimens. standard ale piulitelor si chiar elemente standard ale corpului robinetului. Deci intai desen, bine de tot, dupa aceea e simplu cu programul. :thumbup:

#10
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Uite iti dau un manual de desen.
Du-te pe link-ul de mai jos si ia pdf-ul de acolo:
http://www.didactic....lor_tehnice.pdf.

Iti recomand sa lucrezi cu manualul linga tine si sa cauti in el la fiecare problema legata de regulile din desenul tehnic.
AutoCAD-ul e alta mincare de peste.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate