Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Am foarte multi bani si nu stiu ce sa fac cu ei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postflorinf57, on 26th January 2010, 01:03, said:

Specific ca unii m-au confundat cu Tiriac sau Voiculescu... nu sunt nici pe departe asa de bogat. Romanii viseaza mult.
Cand spui ca vrei altceva mai interesant decat donatii filantropice, etc... nici nu ma mira ca te astepti sa te deosebeasca valoarea sumei.

Edited by Cr1spy, 26 January 2010 - 01:22.


#38
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Cine are multi bani de nu-i poate cheltuii,are si idei. Dupa modul de exprimare nu pare a fi roman.

#39
florinf57

florinf57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2010
Pentru KLMN : sunt mai roman decat multi romani, insa nu ma laud si nu infatisez. Am trait, e drept, din adolescenta si pana dupa 89 in Franta.

#40
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Eu zic sa lasi vrajeala. Nu are sens ce spui.
Plus ca ne si induci in eroare.
Vrei idei? Sunt o gramada pe net.

#41
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Doneaza niste bani pentru asociatiile montane. Exemplu: http://www.carpati.org

#42
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
strike 2...
la strike 3 o sa va suparati pe mine...

#43
denimboy

denimboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2009
In haiti tocmai a avut loc o tragedie.
Zici ca vrei sa lasi ceva in urma ?
Fa-o acum !

#44
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,350
  • Înscris: 15.10.2007
am citit cele trei pagini scrise aici
concluzia mea e ca initiatorul postului incearca nici eu nu stiu ce (sa isi bata joc de noi?, un studiu sociologic?).
La inceput spunea ceva de mediul din care provine - universitar, spunea sau lasa sa se inteleaga ca nu il intereseaza partea materiala - foarte bine dar pana la urma din multele idei postate aici a ales "momentan" doar doua - un spatiu expozitional si o ce ? pirtie cabana schi. Pai spatiu expozitional pentru cine ? - a da pentru talentele fara resurse (ma cam indoiesc sper sa ma insel - dar acele talente trebuiesc gasite) deci nu mai bine un atelier de creatie la inceput, caci spatii de expozitie se gases ele. E bun si turismul caci vorba ceea ramane totusi ceva in urma, dar cel mai de pret lucru intr-o societate  - educatia vad ca nici nu intereseaza. Educatia este acel ceva care lasa totul in urma, ba mai mult adauga zi de zi ceva peste ceea ce a ramas de ieri.
Numai bine.

#45
florinf57

florinf57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2010

View Postdenimboy, on 27th January 2010, 08:21, said:

In haiti tocmai a avut loc o tragedie.
Zici ca vrei sa lasi ceva in urma ?
Fa-o acum !
Deja am facut-o. Multumesc.

Sesizez cu neplacere ca romanul este foarte superficial - ma refer la citirea mesajului initial. Majoritatea care au raspuns aici sau mi-au trimis mesaje private nu au avut rabdare sa citeasca textul.
Apoi, mai sesizez un lucru: romanul este foarte oportunist: multi se gandesc la o eventuala 'asociere', (pe banii mei), din care numai ei au de castigat, cat timp pe mine nu ma intereseaza sa imi imnultesc pur si simplu averea. Daca e vorba de asocieri, sa stiti ca am cu cine; cu persoane pe care le cunosc de ani buni, adica. Si sunt asociat in diverse proiecte deja.
In al treilea rand, am primit o serie de mesaje de la persoane care sustin ca au anumite probleme social-medicale, care mi-au dat numere de conturi in care eu sa virez anumite sume. Cand i-am intrebat de detalii, de un mod in care sa imi demonstreze problema, respectivii s-au facut nevazuti. Faptul ca am lansat aici acest apel nu inseamna ca sunt naiv si usor de inselat, escrocat si ca o sa arunc cu bani in stanga si dreapta. Asta si probabil ca tonul meu initial, nevinovat, a denotat ca sunt o persoana influentabila, naiva si credula. Am o varsta si am trait o mare parte din viata in strainatate si credeti-ma ca stiu sa "citesc" oamenii, chiar daca nu ii intalnesc tete-a-tete.

In al patrulea rand, nu intru in dispute, nu am de demonstrat nimanui nimic (decat mie insumi) si de aceea nu raspund la nicio provocare, calomnie, batjocura. Asa ca insistati degeaba cu din astea. Desigur, e dreptul vostru sa scrieti ce doriti aici, e un spatiu liber, iar libertatea de exprimare a fost castigata greu de poporul roman, care nu stie inca eficient sa o foloseasca, abuzeaza de ea.

Edited by florinf57, 27 January 2010 - 17:01.


#46
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postflorinf57, on 25th January 2010, 02:19, said:

Buna ziua.
(am scris aici pt ca nu stiu unde altundeva, rog pe administratorul sitului sa mute mesajul daca crede)

Mai intai, mesajul meu este foarte serios, nu vreau ca sa ma laud (nu o sa divulg numele, locul si numare aici, deci nu e cazul). Va rog sa va feriti si de bascalie, nu ma adresez tinerilor fara minte.

Am o suma foarte mare de bani, din care o parte e castigata de mine in 25 de ani de cariera si marea majoritatea lasata recent mostenire de tatal meu. Abia anul trecut am apucat sa evaluez contabiliceste averea si - la sugestia contabilului - se pare ca e vorba de o adevarata avere, suma foarte mare. Nu o sa o zic aici, nu este rostul.

Eu sunt universitar ca profesie, intr-un oras mare, divortat, nu am copii; am fost educat sa fiu foarte chivernisit, consum foarte putin si am, dpdv material, tot ce imi pot dori in viata: o masina buna (nu de lux), un apartament in oras, o  conac boieresc mare la tara, hectare de vie, stupi de albine si o casuta la munte. Consum foarte putini bani, nu sunt prea sociabil, nu am grup gregar, nu am pasiuni costisitoare (singurul lucru oarecum costisitor in viata mea sunt cartile de arta, atat). Deci, in consecinta, nu as putea sa consum acesti bani pana la sfasitul zilelor mele, in stilul meu de viata. Averea o sa o las probabil mostenire unor nepoti (insa ei nu or sa afle de asta inainte de moartea mea).

Ideea sta in felul urmator: contabilul meu, avocatul meu si mai multi prieteni ma tot bat la cap ca e pacat sa tin atatia bani in banci, pe dobanzi foarte mici, sa imbogatesc bancile. Ei imi tot zic ca "trebuie facut ceva cu ei".
Am avut in cap mai multe idei:
1. sa ii bag la sugestia contabilului in imobiliare: sa cumpar cateva zeci de case, apartamente si terenuri pt ca ar fi foarte ieftine azi sustine el si apoi sa le vand peste cativa ani... Exista probabililtatea mare sa ies in pierdere. Apoi mai e si faptul moral ca o sa fac bani din speculatii, fapt care ma nemultumeste... o sa ii simt ca bani nemunciti, nu e tipul meu.
2. Sa fac diverse afaceri comerciale. Ar fii aceeasi dilema morala fara rezolvare ca mai sus insa... Apoi mai e si micul amanunt ca eu sunt 'pamant' la capitolul afaceri, experienta zero, naivitate infinita. Probabil m-ar escroca oricine in tara asta.
3. Filantropie... asta deja o practic in anonimat (am donat cateva zeci de mii de dolari pentru a salva niste copii condamnati la moarte, am donat adesea pt adaposturi de batrani, aseara am donat o suma maricica pt sinistratii din Haiti, asta-vara am ctitorit o biserica in satul natal al tatalui). Insa vreau sa o practic in anonimat, fara o fundatie sau alt organism juridic, pt ca vreau sa am direct controlul banilor pe care ii dau si sa cunosc personal cazul.
4. Sa ma plimb in jurul lumii, sa vad lumea: asta deja am facut-o si o fac, prin prisma meseriei mele. Mai mult, nici nu m-a costa prea mult. Iar pe de alta parte, o data cu varsta devin din ce in ce mai comod.
5. Sa ma retrag/pensionez si sa "mananc banii linistit" imi recomanda diavolesc prietenii. Problema este ca sunt mult mai multi bani decat as putea sa mananc eu in 15-25 de ani cat mai am de trait. Insa ei nu stiu asta, nu le-am zis din motive de siguranta. Iar in alta ordine de idei... nu pot sa renunt la meserie/profesie, e singura mea placere, scop in viata. As innebuni de plictiseala, mai ales ca sunt singur.
6. Sa cumpar bunuri materiale - case, masini, obiecte de arta. Nu ma pasioneaza, am zis mai sus, nu imi aduc nicio incantare, traiesc din strictul necesar (poate chiar ceva mai mult). Nu imi doresc material mai mult, am TOT ce vreau. Am ajuns la o varsta la care apreciez din ce in ce mai putin bunurile materiale si din ce in ce mai mult pe cele spirituale. Adica virtutile.

Ideea sta in felul urmator: as vrea sa fac ceva cu bani astia, nu sa imbogatesc vreo banca sau vreun smecher, insa acel "ceva" sa conteze cumva pentru mine, nu numai sa produc si sa inmultesc sau sa consum bani fara noima. Vreau un motiv inainte de toate si apoi o metoda. Tocmai din acest motiv, am cerut dumneavoastra, forumistilor aceste sfaturi si v-am plictisit cu acest mesaj foarte lung. Apoi, stilul meu de viata, educatia, conceptiile ma opresc sa gasesc un raspuns eficient la aceasta problema, stiu ca e o chestie ingrata, insa mi-as fi dorit sa nu am atatia bani. Pentru ca imi complica viata si imi creeaza dileme si responsabilitati care sunt ireconciliabile pentru omul din mine.

Va multumesc in prealabil,
F.F.
:lol:  Finanteaza-ma pe mine si ai o parte din profit!
GLUMESC...
Cea mai buna forma de investitie de cand lumea , este aurul...
CUMPARA aur , diamante ,  iar de restul iti pui o afacere pe picioare!
Cu toate ca indicat ar fi sa ai si un copil, doi acolo...
Primul lucru pe care l-as face daca as fi in locul tau ar  fi  sa plec din tara asta in alta mai civilizata si in care sa IMI FIE RESPECTATE drepturile si sa existe JUSTITIE , nu jegul care exista azi in romania...
Pe urma le faci pe toate ...
SUCCES! :OK:
Banii nu aduc fericirea dar sunt un mod placut de a fi nefericit!

View Postflorinf57, on 27th January 2010, 16:59, said:

Deja am facut-o. Multumesc.

Sesizez cu neplacere ca romanul este foarte superficial - ma refer la citirea mesajului initial. Majoritatea care au raspuns aici sau mi-au trimis mesaje private nu au avut rabdare sa citeasca textul.
Apoi, mai sesizez un lucru: romanul este foarte oportunist: multi se gandesc la o eventuala 'asociere', (pe banii mei), din care numai ei au de castigat, cat timp pe mine nu ma intereseaza sa imi imnultesc pur si simplu averea. Daca e vorba de asocieri, sa stiti ca am cu cine; cu persoane pe care le cunosc de ani buni, adica. Si sunt asociat in diverse proiecte deja.
In al treilea rand, am primit o serie de mesaje de la persoane care sustin ca au anumite probleme social-medicale, care mi-au dat numere de conturi in care eu sa virez anumite sume. Cand i-am intrebat de detalii, de un mod in care sa imi demonstreze problema, respectivii s-au facut nevazuti. Faptul ca am lansat aici acest apel nu inseamna ca sunt naiv si usor de inselat, escrocat si ca o sa arunc cu bani in stanga si dreapta. Asta si probabil ca tonul meu initial, nevinovat, a denotat ca sunt o persoana influentabila, naiva si credula. Am o varsta si am trait o mare parte din viata in strainatate si credeti-ma ca stiu sa "citesc" oamenii, chiar daca nu ii intalnesc tete-a-tete.

In al patrulea rand, nu intru in dispute, nu am de demonstrat nimanui nimic (decat mie insumi) si de aceea nu raspund la nicio provocare, calomnie, batjocura. Asa ca insistati degeaba cu din astea. Desigur, e dreptul vostru sa scrieti ce doriti aici, e un spatiu liber, iar libertatea de exprimare a fost castigata greu de poporul roman, care nu stie inca eficient sa o foloseasca, abuzeaza de ea.
:)  M-ai facut curios ! Pune o poza cu tine , ca prea esti serios! ;)

View Postflorinf57, on 26th January 2010, 01:24, said:

Pentru KLMN : sunt mai roman decat multi romani, insa nu ma laud si nu infatisez. Am trait, e drept, din adolescenta si pana dupa 89 in Franta.
Nu esti cumva cel din articol, nu?
Asta DA NOROCOS!
...
:coolspeak:
"Un student moldovean a moștenit jumătate din bugetul Republicii Moldova
Moștenitorul unei averi de aproape un miliard de euro este depășit în topul celor mai bogați moldoveni de fiul președintelui Vladimir Voronin.

Un student din Republica Moldova a intrat peste noapte în topul celor mai bogați oameni din țară, după ce a primit o moștenire de 956 de milioane de euro de la un unchi din Germania, relatează Unimedia. Serghei Sudev, care locuiește în orașul Comrat din Găgăuzia, a fost anunțat de reprezentanții legali ai unchiului său că a moștenit aproape un miliard de euro, mai mult decât jumătate din bugetul Republicii Moldova, deși acesta nu-și mai văzuse ruda în ultimii zece ani. Averea constă în acțiuni, depozite bancare, bijuterii și imobile. Deși nu are încă acces la bani, Sudev a fost contactat de mai mulți concitadini pentru a-i sprijini material.

Cu toate că a intrat în posesia unei sume fabuloase pentru o țară în care salariul mediu se situează sub 300 de euro, averea lui Sudev este net depășită de cea a lui Oleg Voronin, fiul președintelui moldovean, și de cea a omului de afaceri Anatol Stati, cei mai bogați cetățeni moldoveni.
Publicitate

Averea liderului comunist Vladimir Voronin este estimată la peste un miliard de dolari. Oleg Voronin este președintele Consiliului de Administrație al băncii FinComBank din Chișinău. El mai deține importante firme de construcții, transport și de comercializare a zahărului.

Cel mai bogat moldovean, cu o avere de peste 2 miliarde de dolari, este petrolistul Anatol Stati, deținătorul grupului Ascom, care exploatează zăcămintele de petrol și gaze din Kazahstan și Sudan. Compania se situează între primii cinci producători de gaze din Kazahstan. Anatol Stati a decis, în august, să-și retragă o parte din angajați din Republica Moldova, după ce a acuzat presiuni politice. Fiul său, Gabriel Stati, a fost arestat preventiv timp de trei zile, în iulie, de polițiștii moldoveni, sub acuzația de huliganism, fapt pe care unele medii de la Chișinău îl pun pe seama încercării regimului comunist de a-și ține adversarii la distanță. Cu puțin timp înainte, Stati infirmase informațiile privind sponsorizarea candidaturii liberalului Dorin Chirtoacă pentru Primăria Chișinăului. "

Edited by gabigowriel, 27 January 2010 - 17:24.


#47
SLICK25

SLICK25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.08.2004
Ai putea să mă ajuți pe mine. Am mare nevoie de ajutor. Nu te deranjez pe PM decât dacă consideri că merit atenția ta.
Respect si sper că nu am fost indecent.

#48
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

View Postspare-me, on 25th January 2010, 14:47, said:

sustin aceasta idee si imi permit sa o si completez un pic.
poti imbina utilul cu placutul, adica poti finanta/sponsoriza diverse actiuni de cercetare desfasurate in prezent si poti obtine bani din rezultate, daca ele se concretizeaza.

si eu sunt tot pentru aceasta idee. niste burse pentru liceenii care merita (primii x din scoala), sponsorizarea pentru liceul pe care l-ati terminat (poate nu are termopane sau stiu si eu).

eu as lua 10-20 licee din oras si as organiza spatii de sport: baschet, volei, fotbal, cu garduri inalte, paznic (cu salariu), cu intrarea gratis, si limita de 1-2h pe grup. logic, va fi ocupat doar cand nu sunt -20 grade afara...

#49
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
daca vrei sa lasi ceva in urma ta eu i-ti propun sa faci in fiecare judet din tara 2 case de ajutor, una pentru batranii lipsiti de ajutor si una pentru tineri si oameni care nu au unde dormi sau diverse probleme...

eventual jumate din bani cauta sa-i investesti, cumperi actiuni la o firma mare..sau ceva in genul...iar de restu faci ce am zis mai sus.

#50
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Fa un spital unde sa nu-ti fie groaza sa mergi. De ordin general, sau in functie de fonduri mai specializat pe anumite subdomenii.

#51
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tinand cont ca initiatorul nu a mai spus mare lucru, probabil acest topic e o bataie de joc.
si n-o sa o lasam sa continue sub forma de messenger.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate