Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Am foarte multi bani si nu stiu ce sa fac cu ei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#1
florinf57

florinf57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2010
Buna ziua.
(am scris aici pt ca nu stiu unde altundeva, rog pe administratorul sitului sa mute mesajul daca crede)

Mai intai, mesajul meu este foarte serios, nu vreau ca sa ma laud (nu o sa divulg numele, locul si numare aici, deci nu e cazul). Va rog sa va feriti si de bascalie, nu ma adresez tinerilor fara minte.

Am o suma foarte mare de bani, din care o parte e castigata de mine in 25 de ani de cariera si marea majoritatea lasata recent mostenire de tatal meu. Abia anul trecut am apucat sa evaluez contabiliceste averea si - la sugestia contabilului - se pare ca e vorba de o adevarata avere, suma foarte mare. Nu o sa o zic aici, nu este rostul.

Eu sunt universitar ca profesie, intr-un oras mare, divortat, nu am copii; am fost educat sa fiu foarte chivernisit, consum foarte putin si am, dpdv material, tot ce imi pot dori in viata: o masina buna (nu de lux), un apartament in oras, o  conac boieresc mare la tara, hectare de vie, stupi de albine si o casuta la munte. Consum foarte putini bani, nu sunt prea sociabil, nu am grup gregar, nu am pasiuni costisitoare (singurul lucru oarecum costisitor in viata mea sunt cartile de arta, atat). Deci, in consecinta, nu as putea sa consum acesti bani pana la sfasitul zilelor mele, in stilul meu de viata. Averea o sa o las probabil mostenire unor nepoti (insa ei nu or sa afle de asta inainte de moartea mea).

Ideea sta in felul urmator: contabilul meu, avocatul meu si mai multi prieteni ma tot bat la cap ca e pacat sa tin atatia bani in banci, pe dobanzi foarte mici, sa imbogatesc bancile. Ei imi tot zic ca "trebuie facut ceva cu ei".
Am avut in cap mai multe idei:
1. sa ii bag la sugestia contabilului in imobiliare: sa cumpar cateva zeci de case, apartamente si terenuri pt ca ar fi foarte ieftine azi sustine el si apoi sa le vand peste cativa ani... Exista probabililtatea mare sa ies in pierdere. Apoi mai e si faptul moral ca o sa fac bani din speculatii, fapt care ma nemultumeste... o sa ii simt ca bani nemunciti, nu e tipul meu.
2. Sa fac diverse afaceri comerciale. Ar fii aceeasi dilema morala fara rezolvare ca mai sus insa... Apoi mai e si micul amanunt ca eu sunt 'pamant' la capitolul afaceri, experienta zero, naivitate infinita. Probabil m-ar escroca oricine in tara asta.
3. Filantropie... asta deja o practic in anonimat (am donat cateva zeci de mii de dolari pentru a salva niste copii condamnati la moarte, am donat adesea pt adaposturi de batrani, aseara am donat o suma maricica pt sinistratii din Haiti, asta-vara am ctitorit o biserica in satul natal al tatalui). Insa vreau sa o practic in anonimat, fara o fundatie sau alt organism juridic, pt ca vreau sa am direct controlul banilor pe care ii dau si sa cunosc personal cazul.
4. Sa ma plimb in jurul lumii, sa vad lumea: asta deja am facut-o si o fac, prin prisma meseriei mele. Mai mult, nici nu m-a costa prea mult. Iar pe de alta parte, o data cu varsta devin din ce in ce mai comod.
5. Sa ma retrag/pensionez si sa "mananc banii linistit" imi recomanda diavolesc prietenii. Problema este ca sunt mult mai multi bani decat as putea sa mananc eu in 15-25 de ani cat mai am de trait. Insa ei nu stiu asta, nu le-am zis din motive de siguranta. Iar in alta ordine de idei... nu pot sa renunt la meserie/profesie, e singura mea placere, scop in viata. As innebuni de plictiseala, mai ales ca sunt singur.
6. Sa cumpar bunuri materiale - case, masini, obiecte de arta. Nu ma pasioneaza, am zis mai sus, nu imi aduc nicio incantare, traiesc din strictul necesar (poate chiar ceva mai mult). Nu imi doresc material mai mult, am TOT ce vreau. Am ajuns la o varsta la care apreciez din ce in ce mai putin bunurile materiale si din ce in ce mai mult pe cele spirituale. Adica virtutile.

Ideea sta in felul urmator: as vrea sa fac ceva cu bani astia, nu sa imbogatesc vreo banca sau vreun smecher, insa acel "ceva" sa conteze cumva pentru mine, nu numai sa produc si sa inmultesc sau sa consum bani fara noima. Vreau un motiv inainte de toate si apoi o metoda. Tocmai din acest motiv, am cerut dumneavoastra, forumistilor aceste sfaturi si v-am plictisit cu acest mesaj foarte lung. Apoi, stilul meu de viata, educatia, conceptiile ma opresc sa gasesc un raspuns eficient la aceasta problema, stiu ca e o chestie ingrata, insa mi-as fi dorit sa nu am atatia bani. Pentru ca imi complica viata si imi creeaza dileme si responsabilitati care sunt ireconciliabile pentru omul din mine.

Va multumesc in prealabil,
F.F.

Edited by florinf57, 25 January 2010 - 02:37.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Fa cate o vacanta de 30 de zile, in fiecare an in alt continent. Ajuti saracii locali. O sa iti treaca si depresia...
PS: Ma ofer ca ghid in USA pentru o suma modica.

Edited by SuperDuper, 25 January 2010 - 02:50.


#3
coxipit

coxipit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2010
Domnule Florin plecand de la ipoteza ca ar fi adevarat ceea ce sustineti nu vad de ce nu apelati la niste profesionisti adica firme specializate in plasament de capital,pt ca din ce ne spuneti d-voastra nu aveti atractie spre un anumit sector de afaceri neavand experienta comerciala si\sau lucrativa in vreun domeniu de interes acum in Romania.
Romania e inca o necunoscuta in afara granitelor ei (in afara de compatriotii nostri care tin prima pagina a ziarelor) asa ca o investitie in turism dar facuta cu un plan bine pus la punct adica o prezenta in marile cataloage de turism si o cheltuiala de facut pe publicitate pe web ar asigura un succes afacerii de tip resort.Am avut acazia de curand sa vad in Toscana Italia un resort construit de americani (sunt innebuniti dupa Toscana dar sunt locuri in Romania mai pitoresti) Castello di Casole , cautati-l pe net costa 15000 de euro o saptamana de sejur.
Ce ati putea face mai mult pt o tara decat sa o faceti cunoscuta si altfel decat o fac cunoscuta tiganii nostri la semafoare?
Apropo daca doriti sa investiti sunt posesorul unui teren la Calimanesti .(deci sfatul nu e chiar neinteresat!! :notangel: )

#4
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 13.12.2006
pe langa sfatul de mai us cu turismul, care dupa parerea mea e cel mai viabil...cateva casute in munti, cu vreo 10 camere, si cand spun munti nu ma refer la poiana brasov ci la pensiuni agroturistice din orice punct al tarii...potential este.

plus de asta puteti infiinta camine de batrani in orice locatie frumoasa din tara. si asa indepliniti doua cerinte..si filantropie si plasament de bani cu ecva profit.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcoxipit, on 24th January 2010, 21:28, said:

Am avut acazia de curand sa vad in Toscana Italia un resort construit de americani (sunt innebuniti dupa Toscana dar sunt locuri in Romania mai pitoresti)
Or fi mai pitoresti (discutabil), dar ca sa ajungi la ele trebuie sa treci prin Romania... Turismul insemna si servicii.

Edited by SuperDuper, 25 January 2010 - 06:58.


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
vedeti ca aici nu e fun chat !
omul a postat serios, e problema lui si v-a rugat, fara bascalie.
intr-o ora o sa fac curatenie, de sus pana jos, cu warnurile de rigoare pentru toti cei implicati.
multumesc.

L.E. : De data asta fara Warn.

Edited by spare-me, 25 January 2010 - 09:02.


#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Intr-adevar, suma aia ar merita pusa la treaba. Dupa mine, nu e nicio rusine sa fii "apropitar". O mica colectie de spatii comerciale si case/apartamente, atent alese, pot aduce venituri frumusele in chirii nepotilor, daca dumneavoastra nu va trebuie. Nu e nimic josnic, nicio speculatie in asta.

Afaceri comerciale nu are sens sa incercati, daca nu simtit vreo aplecare. Filantropie se poate face in continuare, plimbari la fel, mincarea banilor se produce oricum, la pensie sau nu, cu apetit mai mare sau mai mic, iar obiectele de arta nu sint nici ele o idee rea. Tot pentru viitor (nepotii).

Se mai pot acorda burse studentilor, donatii pentru programe de cercetare, muzee.

Si ideea filantropica ar fi servita mai bine de un capital pus la treaba, care ar produce, care s-ar inmulti, nu diminua, de la an la an.

#8
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Deschideti un lant de service-uri auto. Cu siguranta veti scoate profit pentru ca vorba ceea, masinile sunt facute sa se strice :D

#9
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 15.10.2007
Am deschis pagina forumului ca de obicei in fiecare dimineata.
Vad sus la subiecte noi titlul acesta si zic hai sa-l deschid sa vad cine face bascalie de noi.
L-am citit din cap coada si stau acum si ma intreb sa rad caci altul rade de noi sau chiar e o treaba serioasa.
Daca e de ras rad acum de unul singur, daca e serios va recomand ca averea dobandita sa o investiti in mediu educational.
Am citit ca sunteti o persoana chivernisita, din mediu universitar - presupun cu prieteni, cunostinte din acelasi mediu, deci aceasta ocupatie cred ca vine ca o manusa pentru dumneavoastra. O scoala de "excelenta" de la frageda pruncie pana la frumosul majorat nu va surade? - bineinteles cu o triere riguroasa a candidatilor caci de oameni cu avere dar cu goluri imense in teasta unde si un uragan s-ar simtii in largul lui e plina Romania.
Ma batea gandul acum cand vreau sa-mi cumpar un apartament sa va cer un imprumut cu dobanda modica , dar gandindu-ma ca poate intrebarea e serioasa am zis sa incerc si eu un sfat care sa se incadreze cat de cat in aria seriosului.
Asa de final ce sa va urez - meditatie fructuoasa.

#10
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Daca spui ca ai mai multi decit poti cheltui, raspunsul vine de la sine.
Nu trebuie sa faci nimic decit sa ii cheltui. Te ajutam si noi daca vrei (cu idei bineinteles).
De ce  vrei sa iti ocupi timpul liber facind ceva cu ei? In cel mai bun caz ii multiplici iar problema ca ai prea multi ramine.
Hai sa ii cheltuim!!

#11
viss

viss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 06.06.2009
Nu iei nimic cu tine si din cate zici nu ai cui sa ii lasi mostenire, asa ca mai bine ii cheltui fara sa te mai gandesti la nimic, viata e scurta.

#12
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009
Trist...in plina criza, cand unii mor de foame, altii se lauda ca nu au spor la cheltuit banii :(
Mi se pare un topic la misto, din curiozitate pentru aflarea gandirii unui popor de saraci cu duhul dar si cu buzunarul.
La educatia pe care sustine ca o are initiatorul topic-ului, cam lasa de dorit modalitatea gasirii unei idei.
Asa cred eu.

#13
viss

viss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 06.06.2009

View Posthumaila, on 25th January 2010, 09:23, said:

Trist...in plina criza, cand unii mor de foame, altii se lauda ca nu au spor la cheltuit banii :(
Mi se pare un topic la misto, din curiozitate pentru aflarea gandirii unui popor de saraci cu duhul dar si cu buzunarul.
La educatia pe care sustine ca o are initiatorul topic-ului, cam lasa de dorit modalitatea gasirii unei idei.
Asa cred eu.


Probabil ca are si el ceva planuri dar nu se stie de unde apare ceva mai bun.
Daca vorbeste serios cred ca s-a ales doar cu o groaza de invidiosi in schimb. :)

#14
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009
Parerea mea e sa faceti ceva cu ei care sa va faca fericit. In mod clar aruncarea banilor pe nimicuri si pe distractie nu va va face mai fericit. Fericire si satisfactie veti avea cand veti simti ca ati ajutat cu ceva lumea (din nou, parerea mea). S-ar putea ca, dimpotriva, banii prea multi sa va faca nefericit, creandu-va griji.

E bine sa facem totul cu moderatie. Parerea mea e sa continuati sa munciti fiindca va place, sa continuati sa calatoriti, sa vedeti lumea. Dupa reteta epicureana, ceea ce ne face fericiti e sa avem prieteni, libertate, si sa avem timp sa ne gandim la viata noastra. Dupa altii, exista 3 tipuri de fericire: 1. placerile materiale, care dureaza cel mai putin, 2. cand avem o pasiune pentru ceva si timpul pare ca se opreste facand acel ceva (similar cu un gamer care pierde notiunea timpului la un joc), 3. cand facem ceva ce consideram a fi moral (aceasta fericire tine cel mai mult). Dupa Buddha, dorintele duc la suferinta.

Eu personal v-as ruga sa donati ceva pentru wikipedia si pentru Ubuntu. Sunt proiecte de care beneficiaza foarte multi oameni.

In ultimul rand, as vrea sa zic ca mie personal mi-ar fi foarte greu sa am foarte multi bani si sa vad toata mizeria si suferinta din jurul meu. Atatea fiinte care se chinuie...nu numai oameni. Totusi, trebuie sa intelegem cu totii ca puterea noastra e limitata. Sunt lucruri asupra carora nu avem control. Facem ce putem...

Edited by x38t1, 25 January 2010 - 09:40.


#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
nu as investi absolut nimic. nu ai de ce. banii sunt mai multi decat iti trebuie pentru un trai linistit. pur si simplu traieste-ti viata, umple golurile din ea care vad ca te deranjeaza si nu uita de filantropie. esti un om inteligent, nu trebuie sa apleci urechea la ceea ce iti soptesc prietenii. puteai spune suma totusi. poti avea si 500000 de euro si 5 milioane ceea ce nu este aceeasi chestie. altfel gandesti cand ai jumatate de milion si altfel gandesti cand ai 5 milioane. oricum, anonimatul iti este total. si chiar nu inteleg de ce ar face cineva bascalie pe topicul asta. succes in continuare si sper sa te tina banii cat mai mult pentru actiunile filantropice

#16
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009

View Postx38t1, on 25th January 2010, 09:33, said:

Eu personal v-as ruga sa donati ceva pentru Wikipedia si pentru Ubuntu. Sunt proiecte de care beneficiaza foarte multi oameni.

Foarte foarte bune sugestiile astea!!!
:first:    :cheers:

#17
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Daca tot ai atat de multi bani si-ti place filantropia, uite un exemplu: http://old.bihoreanu...ablu/17069/254/
Pe langa partea filantropica poti dezvolta si o afacere in domeniul respectiv.

#18
BikU

BikU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.12.2006
ar trebui sa faceti un business in care sa investiti la inceput, apoi sa va recuperati investitia si sa traiti din castigurile acelui business. 3-4 baruri nu selecte dar nici bombe in Bucuresti sau in orasul in care domiciliati ar fi minunate.

Stima

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate