Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

BMW Adventure Trip to Namibia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Putini cunosc faptul ca BMW a creat cateva programe destinate pasionatilor. Cei interesati sa le studieze, le gasesc aici.

Eu as fi interesat de cursurile de Winter Training, All road training si mai ales BMW Adventure Trip to Namibia.

Quote

BMW Adventure Trip to Namibia

True freedom can be experienced where all boundaries are overcome. The BMW Adventure Trip to Namibia provides an exciting adventure which uniquely combines creature comforts with the pure magic of wildlife. In the BMW X5 you explore one of the most fascinating landscapes in the world.

Guided by satellite navigation, you set off through diverse terrain: over gravel and sand tracks, through canyons and dried river deltas and along steep mountain passes and magnificent coastal roads. Even when you get out of the BMW X5 you will be fascinated: whether out in a boat looking for dolphins or setting out on a rhinoceros safari, on the BMW Adventure Trip to Namibia you will leave your everyday routine behind you. You will especially appreciate this when you stay at high-class ranches and farms where you will savour the very finest African cuisine and spend the evening at the bar or by the pool, looking back over the events of the day in your thoughts or in discussion with other trip participants.

Experience eight days of pure adventure in one of Africa?s most fascinating deserts. Travel in a BMW X5 where surfaced roads come to an end. On the gravel track and between the sand dunes you will leave everyday routine behind you and acquire a whole new perspective on the world as the miles pass by.

Specifications:
-    Length    approx. 1,700 km
-    Route    Paths through the Otjihavera Mountains north of Windhoek, gravel tracks from Windhoek through Kuiseb Canyon and the Namib Naukluft Park to the coast at Walfish Bay, beach and sand dunes of the northern Namib Desert, over salt and travel tracks and dried river beds into the Erongo Mountains, over the sand, rubble and rocks of the Erongo Mountains, country road back to Windhoek.

Price (3850 euro) includes:
7 overnight stays with full board with single room in selected accommodations, transfers, team support, English-speaking travel guide, program of activities with local highlights, insurance

Stiti vre-un roman care sa fi participat la orice fel de program de training BMW?

E cineva tentat sa viziteze.. Namibia? Recunosc ca la mine tentatia exista ;)

Mon 12.04.10 10:00 - Mon 19.04.10 10:00
Mon 15.11.10 10:00 - Mon 22.11.10 10:00

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XwQhe6ZBeA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
@devs.java a participat la programele de training BMW, stiu sigur ca a fost la Winter Training. ;)

#3
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Ohoho, cui nu i-ar plãcea? :wub: Poate peste vreo 5-10 ani o sã-mi permit ºi eu. :w00t:

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
M-am uitat pe Google Earth si vad ca acum sunt 22 si pe alocuri 31 de grade in Namibia! M-ar tenta o excursie pe vremea asta!  :P
In alta ordine de idei, am auzit de mai multi ani de astfel de training-uri care sunt tinute fie de companii cu renume in domeniul automobilistic, Mercedes, BMW, Volvo sau de companii private. BMW stiu ca tine cursuri Winter Training, Race Training, Civil Training in Elvetia sau Austria. Pentru programul Civil cost vreo 400-500 euro pe vreo 3 zile. M-ar fii interesat si pe mine, dar cand s-or coace banii!

Era si prin Prahova o astfel de scoala intemeiata de cativa fosti piloti de raliuri romani!

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Eu stiu ca doar BMW organzieaza, dar ar fi interesant sa aflam si de la alte firme.

Din pacate traim in Romania si asta implica multe chestii nasoale.
De exemplu, nici un dealer nu e in stare sa ofere detalii despre aceste programe.
Dau mai departe catre importator, care da si el mai sus.

Am trimis direct la BMW.com intrebari. Pt ca sunt destepti, ei au redirectionat catre importatorul .ro ;)

Misto, nu?

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu stiu daca Mercedes face cursuri prin desert, dar pe sosea fac multi! Land Rover sigur face astfel de cursuri!
http://www.overlandexperts.com/
http://www.dynamicdr...007/default.asp
http://www.volvocars...ng-academy.aspx
http://www.bahraingp...rdrivingacademy
http://www.edi-uae.c...o...4&Itemid=40

Edited by dan84, 03 February 2010 - 13:37.


#7
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Dati si detalii cum ar fi:
- conditii de participare: virsta, conditie fizica, evaluare medicala. etc.
- costuri curs propriu-zis si ce se ofera
- costuri transport si detalii
- puncte de plecare si sosire (nu cursul propriu-zis)
- alte informatii utile, eventual testimoniale ale unor persoane care au participat deja la asa ceva

#8
soringrb

soringrb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2009
Am vazut filmuletul din Namibia, foarte frumos. Se vede in multe situatii ca nu acolo este locul lui X5, masini mult mai potrivite pentru o asemenea expeditie sunt Discovery 3 sau 4, Toyota Land Cruiser 150 , Touareg. Este o placere mult mai mare sa mergi cu o masina care stii ca face fata cu brio tuturor conditiilor de teren si nici nu risti sa o strici prea tare, aici ma refer la jante si la garda insuficienta mai ales pe bolovani la X5. Aste o parere personala! Sigur ca daca doar X5 ai la dispozitie cu X5 defilezi si sigur te vei simti excelent in special in liniile drepte, la viteza pe nisip/macadam. Si inca un aspect foarte important este legat de cauciucuri, dupa cate am vazut X5-ul avea cauciucuri de sosea, deloc recomandate in conditiile gen nisip etc.

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru cei interesati, iata orarul "expeditiei", primit de la BMW.
Chestia e ca zbori minim 25 de ore pana acolo (cu 6- ore prin aeroporturi).
Ei ar dori sa ajungi acolo pe la ora 9, ceea ce complica lucrurile again.

Attached Files



#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Intre timp m-am hotarat sa ma duc si am inceput demersurile...

Cost excursie: 3850 EURO
Avion: Bucuresti - Frankfurt - Windhoek. (cca 1000 EUR)
Zbor de ma satur (Lufthansa si Air Namibia).

Aventura ramane insa cu viza de Namibia, pt ca Romanii au nevoie de viza (Moldovenii NU!) :@

Cucca 30 de zile inainte de plecare trimiteti pasapoartele, formularul, poze tip pasaport, intinerariu, confirmare de la Ag de turism din namibia etc prin DHl la ambasada Namibiei din Austria.
Doar aceasta distractie cu DHL costa cca 800 RON...

DHL nu accepta bani in colet, asa ca viza m-a costat 45 euro si wire transfer 50 euro :@

Ajungem cu o zi inainte (14 noiembrie) pt ca pe 15 nu am mai gasit locuri desi am cautat bilet de avion din martie!
===

Daca am net in jungla, o sa incerc sa va povestesc zilnic aventura.

#11
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
moldovenilor nu le trebuie viza
in general tarile care inca sunt sub control rusesc nu au nevoie de viza pentru namibia
nu?
ce magari

inseamna ca namibia primeste suport material si tehnic militar de la rusi
altfel nu`mi explic

deci x5 4*4 ecodrive, xdrive va fi tinta mobila pentru antrenamentele din namibia

Edited by Cutzu, 02 November 2010 - 13:23.


#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Am viza de Namibia, am platit si ultima transa de gologani, asa ca duminica viitoare decolez :D
Petru cei interesati atasez ce am primit ca informatii generale.
Se pare ca noi ajungem odata cu ploaia...

Attached Files



#13
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Expeditie placuta!  

Ard de nerabdare sa citesc continuarea si sa vad poze.  :)

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Am venit din Namibia ieri.

A fost ceva incredibil de frumos :)

Am facut 3000 de poze.
O sa pun un mic jurnal in zilele viitoare.
Iata cateva poze de pe telefon.

Attached Files



#15
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Interesant. Asteptam jurnalul.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Muritorii n-au acces?  :huh:

http://forum.softped...view=getnewpost

Quote

Sorry, some required files are missing, if you intended to view a topic, it's possible that it's been moved or deleted. Please go back and try again.

Edited by don_dannielo, 04 December 2010 - 15:44.


#17
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Gata jurnalul!
Am preferat sa nu dau acces la topic pana nu temin de scris si pus pozele, pentru a nu avea replici intercalate intre zile.

Jurnal BMW X5 Adventure Trip - Namibia Noiembrie 2010

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate