Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

inlocuire boxa subwoofer genius

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Borish

Borish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.02.2007
Salutari tutoror. Am un sistem GENIUS SW-HF 5.1 5000. In urma cu ceva timo boxa de la subwoofer s-a stricat, si am cumparat alta de la magazin. Boxa veche avea 75 W si 8 ohmi, cea noua este sony 100W si 6 ohmi. Problema este ca nu functioneaza.Se aude un sunet infundat in ea, dar in nici un caz ca un subwoofer.  Intrebarile mele sunt urmatoarele: Pot folosi acea boxa cum trebuie, daca da cum? Ce fel de boxa trebuie sa cumpar atunci sa functioneze?

Multumesc anticipat.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Nu inteleg ce ai cumparat si ce ai inlocuit. Conform datelor tale ar trebui sa mearga insa ce ai cumparat tu, un difuzor sau un intreg sibwoofer activ? La cel vechi ce s-a defectat mai exact, difuzorul de bass sau amplificatorul de bass ?

Edited by antinari, 23 January 2010 - 12:14.
nu e necesara citarea postului anterior


#3
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
din ce mai stiu si eu la genius-urile 5.1 alea imitatie de lemn e problema destul de comuna sa se strice partea de amplificare,potentiometru de volum,etc. si nu partea fizica a subwooferului-difuzorul. dar...poate in cazul tau l-ai ars cumva. fa o diagnoza inainte sa te apuci sa schimbi

#4
Borish

Borish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.02.2007
in momentul in care nu s-a mai auzit subwooferul, l-am desfacut, m-am uitat daca este ars.. la prima vedere, nu. Am luat difuzorul subwooferului, l-am testat  cu 2 fire si o baterie, din cate stiu ar fi trebuit sa pocneasca incet, sa dea un semn, am incercat difuzorul si cu firele unui alt sistem audio, nu mergea, deci am dedus ca s-a ars. Restul sistemului merge perfect.

Edited by Borish, 22 January 2010 - 20:17.


#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Posibil sa se fi ars difuzorul nu zice nimeni ca nu dar poate te-ai gandit ca poate nu e singura componenta care s-a defectat ?

Edited by antinari, 23 January 2010 - 12:15.
nu e necesara citarea postului anterior


#6
Borish

Borish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.02.2007
intrebarea mea este daca trebuia sa iau un anumit fel de difuzor, sau si aceasta este bun? El dupa ce l-am montat in subwoofer se aude cat de cat.. dar in nici un caz ca un subwoofer, ci mai mult ca unul dintre sateliti doar mai infundat.

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,435
  • Înscris: 08.12.2006
Difuzorul pentru subwoofer trebuie să coboare destul de bine în bass. Dacă el nu redă frecvențele joase nu prea are ce să redea acolo...
Scoate difuzorul și conectează-l în locul unui satelit front (respecți polaritatea, deconectezi satelitul și conectezi difuzorul în locul lui, NU ambele împreună). Vezi cam cum se aude așa. E foarte posibil ca difuzorul să fie ok dar să nu coboare destul de jos în frecvență pentru a fi folosit ca subwoofer, în cazul ăsta ar trebui să urce destul de sus în medii, îți dai seama de asta după cum se aude conectat în locul unui satelit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate