Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

UPC semnal demodulat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mihai_t84

mihai_t84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 14.09.2008
salut

am un Televizor LCD Samsung LE-32B530 si un abonament de tv la UPC zona Pajura cu care receptionez canalele pe semnal analog insa pe digital nu receptionez decat 2 programe TVR 2 SI TVR Cultural, plus multe posturi de radio, iar la restul canalelor apare mesajul semnal DEMODULAT

mentionez ca in urma cu o saptamana eram abonat la RDS zona Baneasa la care avem tot cablu analog dar unde receptionam si toate programele digitale, chiar programe pe care nu le avem pe analog, pt o perioada de timp am receptionat si DIGI HD

   multumesc

#2
djsorin

djsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 01.08.2003
Nu ai cum sa receptionezi canalele digitale de pe UPC pentru ca sunt codate, ai nevoie de STB-ul de la ei pentru a le receptiona chiar daca televizorul tau are tunner DVB-C. Pe rcs le receptionai pentru ca erau in teste si nu erau codate :)

#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
exact cum a spus mihai_t84, la rcs pe langa posturile din analogic (ATV), mai prindeai inca 100 de posturi digitale (DTV), posturi ce nu sunt codate :)

la UPC, aceste posturi sunt codate, asa ca nu o le mai receptionezi cu tunnnerul dvb-c din televizorul tau !

#4
ZZTopGear

ZZTopGear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2009

 mihai_t84, on 21st January 2010, 14:28, said:

salut

am un Televizor LCD Samsung LE-32B530 si un abonament de tv la UPC zona Pajura cu care receptionez canalele pe semnal analog insa pe digital nu receptionez decat 2 programe TVR 2 SI TVR Cultural, plus multe posturi de radio, iar la restul canalelor apare mesajul semnal DEMODULAT

mentionez ca in urma cu o saptamana eram abonat la RDS zona Baneasa la care avem tot cablu analog dar unde receptionam si toate programele digitale, chiar programe pe care nu le avem pe analog, pt o perioada de timp am receptionat si DIGI HD

   multumesc

Stai linistit, am patit-o si eu!
Si inca ce taraboi am facut...cu doi tipi de la cablu (UPC) in casa si pe telefon cu lei de la Flanco care mi-au vandut televizorul!

Am rezolvat-o simplu la o bere cu un vecin de scara!
Din setari - la Regiune - pune-l pe Marea Britanie nu pe Europa de Est sau altceva!
Apoi da-i sa caute doar semnal analogic - vei vedea toate canalele in format analogic (ATV) asa cum le vedeai pe un simplu CRT (parca 56 canale)!

Daca vrei digital atunci ai doua optiuni> 1 iei de la UPC un STB digital si ai 100 si ceva de canale sau 2 tot de la UPC iei un STB HD cu DVR si ai si semnal digital si HD si DVR(160GM)!

Bafta!

#5
mihai_t84

mihai_t84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 14.09.2008

 catalinman, on 21st January 2010, 14:41, said:

exact cum a spus mihai_t84, la rcs pe langa posturile din analogic (ATV), mai prindeai inca 100 de posturi digitale (DTV), posturi ce nu sunt codate :)

la UPC, aceste posturi sunt codate, asa ca nu o le mai receptionezi cu tunnnerul dvb-c din televizorul tau !


dar cele 2 programe digitale pe care le receptionez inseamana ca nu sunt codate

exista posibilitatea sa cumpar un decodor sau se pot receptiona numai cu un decodor doar de la ei?

#6
ZZTopGear

ZZTopGear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2009

 mihai_t84, on 21st January 2010, 14:52, said:

dar cele 2 programe digitale pe care le receptionez inseamana ca nu sunt codate

exista posibilitatea sa cumpar un decodor sau se pot receptiona numai cu un decodor doar de la ei?

UPC-ul are toate posturile codate! De accea in fiecare STB (fie ca este digital clasic sau HD cu DVR) exista un card cu un cod in el!
Asa iti seteaza ei direct din serverul lor drepturile tale de acces (adica pachetul de programe pe care-l platesti)!

De la "za cheibal gaiz" am aflat ca cele doua programe, recte TVR2 si TVR cultural sunt lasate necodate doar in scop de teste si altele la utilizatori...

#7
mihai_t84

mihai_t84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 14.09.2008

 ZZTopGear, on 21st January 2010, 14:59, said:

UPC-ul are toate posturile codate! De accea in fiecare STB (fie ca este digital clasic sau HD cu DVR) exista un card cu un cod in el!
Asa iti seteaza ei direct din serverul lor drepturile tale de acces (adica pachetul de programe pe care-l platesti)!

De la "za cheibal gaiz" am aflat ca cele doua programe, recte TVR2 si TVR cultural sunt lasate necodate doar in scop de teste si altele la utilizatori...

  dar un decodor universal nu exista? ceva in genul la decodoarele de HBO?

#8
ZZTopGear

ZZTopGear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2009

 mihai_t84, on 21st January 2010, 15:20, said:

dar un decodor universal nu exista? ceva in genul la decodoarele de HBO?

Ba cum sa nu.....piata e plina de ele....cauta-le pe net sau mergi la raioanele de electronice din mall-uri. Super faine...
Da nu fac doi bani cand ajungi cu ele acasa!

Codurile nu sunt introduse de broadcast-eri (adica de posturile de TV) ci de UPC!
Ori aici ... nu stiu sa te ajut!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate