Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

spalatorie TIR-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

View Postecologistul, on 24th June 2010, 22:26, said:

in acesta perioada conteaza si pretul, pe langa micile cadouri.
crezi ca e atat de important pretul?avand in vedere ca vin cu niste lucruri in plus fata de concurenta,spre exemplu bar de asteptare cu aer conditionat,aranjat frumos,tonomat de cafea,sucuri,snack-suri,televizor,reviste auto,alte produse si servicii ce tin de aria auto ,calitate ireprosabila ar conta un pret mai mare cu 10-20%?
pt cei care au masini,prioritar e pretul sau nu conteaza o diferenta de cativa lei daca serviciul este ireprosabil?astept pareri,multumesc mult!

#20
bond1

bond1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 13.12.2005
depinde de oras

#21
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
un tip care acum un an pe vremea asta a vrut sa faca ce zici tu.M-a intrebat care e cheia succesului ca nu mai are bani de dotari suplimentare dupa ce a deschis spalatoria, investise tot in ea.I-am spus ca "spuma e cheia, nu o diluezi ai clienti, restul vine de la sine".Acum are 4-500 de spalari lunare .

#22
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

View Postecologistul, on 27th June 2010, 22:40, said:

un tip care acum un an pe vremea asta a vrut sa faca ce zici tu.M-a intrebat care e cheia succesului ca nu mai are bani de dotari suplimentare dupa ce a deschis spalatoria, investise tot in ea.I-am spus ca "spuma e cheia, nu o diluezi ai clienti, restul vine de la sine".Acum are 4-500 de spalari lunare .
evident ca la spuma nu umbla,folosesc doar solutii de calitate.
pe mine ma interesa cat de important este pretul pt client,se uita oamenii la 3 lei in plus?iar 4-500 de spalari nu mi se pare chiar foarte bine...cate posturi are?

#23
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
4 posturi si foloseste curent 3.

#24
horia_gusta

horia_gusta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2011
Salut, sunt horia, si am lucrat 5 ani la singura spalatorie de tir-uri din brasov. pot spune ca am luat si parte la constructia ei, asadar iti pot furniza detalii de genul : acum 5 ani, constructie din materiale usoare, fara reciclarea apei ci cu vidanjare; echipamente folosite : washtec-un model ieftin pe vremea aceea-80.000euro luat de nou din germania; 4 wap-uri, un compresor de mare putere ptr aerul folosit la creearea presiunii ptr dispersarea spumei; revin, 4 wap-uri ptr ca se spala pe doua benzi, una cu portalul automat si una ptr masini care nu necesita spalare la perie(basculante, cisterne, autoturisme, etc). in fine, pret initial, 300.000 de euro, dar se poate si mai ieftin. In timp, am legat o prietenie ok cu furnizorul german de la washtec care e aproape roman, si mi-a zis ca ei vand portaluri folosite un an-doi la 15-20.000 euro...iar cu wap-urile exista solutii ieftine doar trebuie cautate.
despre afacere in sine, mergea foarte bine... in 20 min speli un tir vara, iarna in 45, fa si tu calculele... dar eu zic ca 20 de masini pe un schimb de 8-10 ore este rezonabil cantitativ, in conditiile in care si preturile variaza de la oras la oras... in brasov noi spalam tir-ul cu 70 de lei, in bucuresti era 100, de constanta nu mai vorbesc... in vama este mai ieftin dar si bataia de joc este pe masura.Acuma... esential este sa iti faci contracte daca deschizi..sper sa nu faci prostia patronului meu care voia cash-ul sa-i vina din prima, refuzand contracte de genul Distrigaz(500 de masini), Posta Romana(1200 de masini), Arabesque(400 de masini)... :)
Revin la constructie, ideal este sa o faci acoperita, ptr ca iarna nu-ti spala nimeni in aer liber decat daca ai tunel si ala costa acum 3 ani peste 250.000 euro. Daca te mai agiti putin si obtii autorizatii de mediu ptr spalare cisterne, e si mai bine. Interior-exterior e ideal, dar astepti mai mult dupa autorizatii, si ptr interior e necesara o instalatie cu abur(teoretic), dar merge si cu clasica spuma. Ai grija la spuma ce o folosesti, la deschidere am cautat la peste 50 de furnizori, si singurele satisfacatoare au fost cele de la pro-x si allegrini. Sunt profesionale si fac treaba excelenta cu costuri minime : un bidon de 20L iti ajunge la 20 de spalari(1L diluat cu 50L apa-asta este proportia ideala, dar ptr rezultate mai altfel, pune 1,5L de spuma). Matematic vorbind, cu 20L(200 lei), castigi 20 mil. Mai este si varianta functionarii pe timp de noapte, asta dpdv al costurilor la energia electrica... la mine se consumau 180 de kw pe luna doar pe zi(nu lucram noaptea), dar seara pretul/kw este mai mic...
no, ce sa zic, daca ai nevoie de un sef de tura cu o experienta de 5 ani si cunoscut de o tara intreaga cauta-ma, iti aduc contracte.
P.S nu alege varianta reciclarii apei decat daca nu ai incotro si nu esti legat la reteaua de canalizare... te costa 30.000 o instalatie si nu e mai rentabila decat o vidanjare sau doua pe luna la costul de 200-800 lei...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate