Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#1945
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
Voila!

https://www.reddit.c...mended_routines

#1946
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postvinciun, on 28 octombrie 2018 - 13:39, said:

Am vazut multi practicanti care arata foarte bine dar sunt buni doar de expozitie. Eu le spun papusari. Una e sa te asezi comod intr-un aparat si sa impingi doua manere si alta e sa iei greutati de jos si sa le ridici deasupra capului.

Eu am intrebat fiindca ai pomenit de Mentzer. Mie personal nu-mi plac astfel de antrenamente. Nu zic ca nu-s eficiente pentru masa musculara si forta, din contra, pot fi foarte eficiente daca dai absolut totul din tine in acel set unic si apoi lasi destul timp pentru refacere si supracompensare. Dar mie nu-mi place pentru ca la asa volum redus si frecventa mica o sa ai o rezistenta la efort cam ca a bunicii mele si inima la fel.

Eu nu vreau doar sa am forta insa dupa 5 min de efort foarte intens sa lesin, sa-mi sara inima din piept sau sa mi se contracte muschii si sa nu mai fiu bun de nimic. De asta am intrebat ce-i important pentru tine.

De exemplu, cu antrenamente scurte, rare dar folosind greutati cat mai mari, vei deveni puternic fara indoiala dar vei obosi rapid atat din punct de vedere al sistemului cardiorespirator cat si muscular. Iar cireasa de pe tort - corpul se reface lent, se obisnuieste ca are mult timp la dispozitie. Asftel ca dupa un antrenament foarte intens vei avea febra si te vei simti rigid vreo cateva zile la rand.

Eu prefer doua metode, acum, pe care le alterez. Una e cu volum mare iar alta cu frecventa ridicata.  Cand ma antrenez cu frecventa ridicata fac tot corpul de trei ori pe saptamana iar la volum, genul de antrenament Arnold cu multe seturi si exercitii, impartit pe grupe musculare. Important e sa stii cum sa dozezi efortul.  Intotdeauna alegerea e intre greutati mari, volum si frecventa. Nu merge toate trei impreuna. Trebuie sa pui accent pe una din ele daca nu doresti sa mergi in jos.

Full body imi place ca, dupa vreo 2-3 saptamani de adaptare, sunt mereu in forma, nu mai fac febra deloc, muschii se refac rapid, practic ma simt ca un soldat gata de lupta in orice moment ce nu piti spune cand folosesti celelalte metode. Cea de volum, tot dupa un pic de adaptare, imi place ca devii rezistent la efort. Daca in primele saptamani dup cateva serii de impins la piept mi se pompau si blocau pectoralii de nu mai erau buni de nimic, dupa o vreme am remarcat aveam deja suficienta forta sa mai fac si impins din inclinat, sa fac si fluturari cu gantere si alte fluturari la un aparat, iar pomparea si vascularizarea creeaza o senzatie de nedescris, nu degeaba a spus Arnold ca-i ceva mai placut decat ejacularea.

In concluzie, ce antrenezi aceea obtii. Important e sa intelegi fiecare metoda si s-o aplici corect. Nu merge sa faci salata din ele.

Dar pentru incepatori tot raman la concluzia ca mai des e mai bine, adica full body, cateva exercitii bazice, antrenamente dese si scurte.


Rosesc :)) de ce sunt eu incepator , ce te face sa cezi ?
Dar la tine de 3 ori pe saptamana e Frecventa Mare ? MADE My Day !
Sunt in deloading week acum . Dar de ce toti baietii , instructorii si doctorii spun sa ne antrenam un Muschi de 2-4 ori pe saptamana ?
Dar as alege varianta cu 2 ori .
Pana acum am facut chiar salata cum ziceai tu , impingeam greutati mai mari , spre ex incep mereu ziua de piept cu forta , 4-5 seturi de banca unde duc greutatea mai mare , 20,12,8,6,6... ; decline 45grip degree dumbbells superset cu aparat pec dec, si fac pana la epuizare, pana nu mai pot si inainte, dupa supersetul asta ce il fac de 4-5 ori fac impins la culcat , orizontala , neutral grip , ma rog , acelasi grip , e mai comod , mai sigur , folosesc toti ce stiu impinge ,powerlifterii , vazusem la Alpha Destiny video despre asta , superset chipurile cu flotari declinat , dar vad ca nu imi place :)) asa ca fac flotari simple sau diamant sau las exercitiul singur, ori superset cu triceps , dupa impins si fluturat (asta asa , ca miscare stretching pt muschi , la final de workout) inclinat , nu mai stiu daca la inclinat la grad mic sau la decline puteai sa lucrezi piept mai mult,mai bine decat culcat orizontal, regiunea sa (logic) dar si cea opusa , mult mai bine decat exercitiul atribuit acelei regiuni , s ar putea sa fie incline ... dar sincer e mai frumos , dupa parerea mea , la decline , e o experienta aparte, pe banca de abdomene , lasat mai mult in jos. Si antrenamentul (pe care il luasem de pe net dintr o imagine ) initial continea si dips , cable flies si flotari (la epuizare aici) , dar nu faceam pana aici , ma simteam cel mai bine atunci la decline bench + pec dec. Sincer. Dupa poate , cum zicea si Mentzer si vad ca mai zic si altii , iti distrugeai prea mult setul , ai plecat de la Peak Set(s) si furi din resursele de refacere , si trebuie sa te odihnesti mai bine. Eu dorm mai mult saptamana asta de deload , sper ca stie el ceva corpul , sper ca constientizeaza ca el trebuie sa se refaca , ca daca e doar oboseala si letargie e bulau tata. Deci Am sa fac 1-2 exercitii intr o zi pentru grupa in speta si am sa lucrez si altceva gen. Ieri facusem niste tractiuni cu supinatie , lat pull down , 3 seturi , grip larg pronatie , grip neutru pronatie ; 3 seturi de ramat la bara t , set extensii lombari , cu greutate de 15 kg asa vreo 12 repetari si alte 12 fara , iarai set de pull down , parca 2 , cu greutate mai mare dar close grip underhand , extensii lombari , dips flotari la paralele (dar astea sunt superset) in jur de 15 , incep sa devin mai puternic si sa am mai multa stapanire si masa rezultata din ex asta , nu imi placea Deloc inainte , faceam cateva si cadeam si erau incomode dar vad ca ma adaptez repede si e chiar placut , deci vreo 3-4 seturi la extensii lombari si 3-4 seturi de dips in total , si 2 seturi de extensii gambe , am observat umilit si stupefiat si cu mila ca am picioarele atrofiate ... slabesc repede.

Deci maine (azi acasa , zi de refacere) picioare , geno cu haltera , extensii cvadriceps sau invers cum arata Mentzer , sa vad cum e , deadlifturi romanesti , gambe la aparat (stai pe o banca) si  sambata poate fac niste flotari la paralele , umeri , triceps , ce pareri ?
Ma da sper ca fac corect si nu aiurea deloadul , 3 metode cica sunt , lasi greutatea mai mica , ori repetari mai putine ,ori seturi mai putine , dar eu le am aplicat pe toate , cineva zisese ca era ok sa fac prima parte a saptamanii repetari mai putine dar greutate mare , adica 5 repetari cu greutate cu care faceam inainte 10 rep, si a doua parte a saptamanii greutate mai mica . Dar Cert e ca nu ma antrenez asa intens si mult cum o faceam . Trebuie sa ma fi odihnit...

Ce parere aveti de antrenamentul asta , Luni - Curls pentru skandenberg in principar ex astea , deci pseudo ciocane d astea o groaza . Tractiuni . Marti ~ Pauza , Miercuri ~ Deadlifts (ex principal ) , joi ~ Bench , Vineri ~ Squats , Sambata ~ Overhead Press , inainte de grupa principala (cea tintita in speta) lucrezi o grupa antagonista , in acest caz Tractiuni ~ e de la Brian Alsruhe
Duminica ma odihnesc...

Un barbat la sala , un fost mare campion de Judo am auzit , l am intrebat ce trebuie sa fac , m a intrebat ce tinta am , am spus ca vreau mult pe Forta si Masa, mi a spus ca pe vremuri lumea facea clasicul antrenament ,asta , Luni ~ Banca ; Miercuri ~ Geno;  Vineri ~ Deadlifturi , ce credeti , e de ajuns ca sa fac masa ?? I am spus ca in ultima vreme s a ridicat curentul asta ce sustine ca trebuie sa antrenezi un muschi de 2-3 ori pe saptamana , ca cei care lucreaza o singura data si evolueaza in cel mai probabil caz iau stero , mi a zis ca nu a auzit de asa ceva si e foarte multa dezinformare si orice poate zice orice , dar , chiar cum am vazut un video pe net pe asta la Alpha Destiny , ca e cel mai inutil si broscience sfat asta , si nu ii poti recomanda asta cuiva care vrea sa aiba brate mari

Va dati seama , e o cacealma :D
Dumnezeu sa va binecuvanteze ca m ati acceptat si ati raspuns , extraordinar.

#1947
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Ce părere aveți de acest antrenament?
https://www.gymteam....ultate-optime/#

Mai pe scurt
Luni impins
Marți tras
Miercuri picioare
Joi împins
Vineri tras
Sâmbăta picioare.
Duminică pauza

Nu e cam putina pauza?
Totuși dați pe link ca să vedeți volumul

#1948
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Foarte mult volum pentru o saptamana.

#1949
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Oare dacă pun la mijloc o zi de pauza e mai ok?

#1950
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dupa o scurta pauza am bagat o sesiune de 50 de tractiuni si mi-au luat foc abdominalii Posted Image

#1951
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postrobert8197, on 01 noiembrie 2018 - 11:58, said:

Oare dacă pun la mijloc o zi de pauza e mai ok?

mai bine faci peste o zi. Lasi programul asa cum e el insa o zi acasa o zi la sala.

#1952
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postoverseas, on 01 noiembrie 2018 - 12:44, said:

Dupa o scurta pauza am bagat o sesiune de 50 de tractiuni si mi-au luat foc abdominalii Posted Image
Efecte secundare. 😁

#1953
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrobert8197, on 31 octombrie 2018 - 18:11, said:

Ce părere aveți de acest antrenament?
https://www.gymteam....ultate-optime/#

Mai pe scurt
Luni impins
Marți tras
Miercuri picioare
Joi împins
Vineri tras
Sâmbăta picioare.
Duminică pauza

Nu e cam putina pauza?
Totuși dați pe link ca să vedeți volumul
foarte mare volumul din programul ala.

daca vrei un program de push-pull-legs eu as sugera altceva:

Luni - impins
exercitiu principal:  5x5 impins la piept banca orizontala
exercitiu secundar 1: presa de umeri cu gantere din sezut  2-3 x 12 repetari
exercitiu secundar 2: fluturari pentru piept cu gantere 2-3 x 20 repetari
exercitiu secundar 3: biceps/triceps

Marti - picioare
exercitiu principal : 5x5 geno
exercitiu secundar 1: indreptari cu picioarele drepte 2-3 x 12 repetari
exercitiu secondar 2: fandari 2-3 x 20 repetari
exercitiu secundar 3: abdomene

Miercuri - liber

Joi - impins
exercitiu principal:  5x5 impins la piept banca inclinata
exercitiu secundar 1 : impins la piept cu priza apropiata 2-3 x 12 repetari
exercitiu secundar 2: ridicari laterale 2-3 x 20 repetari
exercitiu secundar 3: biceps/triceps

Vineri - tras
exercitiu principal:  5x5 indreptari (clasice sau sumo)
exercitiu secundar 1: tractiuni 2 seturi pana la epuizare
exercitiu secundar 2: ramat cu gantere 2-3 x 20 repetari
exercitiu secundar 3: abdomene

Sambata+Duminica - liber

zilele de picioare si tras folosesc multa musculatura in comun (geno + indreptari) si parerea mea e ca e de ajuns frecventa cum e mai sus.
majoritatea au nevoie de volum mai mare de impins pt rezultate bune => 2 zile de impins pe saptamana.

Edited by takillya, 03 November 2018 - 21:20.


#1954
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu cred ca si asa, de doua ori pe saptamana la impins 5x5 e foarte stresant. 5x5 daca il faci cum trebuie taxeaza foarte mult organismul. Eu daca am facut 5x5, de exemplu la impins orizontal, saptamana asta daca mai fac ceva pentru pectorali aleg alt format, 3x8 sau 3x10 sau chiar 2x15.

Edited by vinciun, 04 November 2018 - 10:55.


#1955
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postvinciun, on 04 noiembrie 2018 - 10:54, said:

Eu cred ca si asa, de doua ori pe saptamana la impins 5x5 e foarte stresant. 5x5 daca il faci cum trebuie taxeaza foarte mult organismul. Eu daca am facut 5x5, de exemplu la impins orizontal, saptamana asta daca mai fac ceva pentru pectorali aleg alt format, 3x8 sau 3x10 sau chiar 2x15.

da, daca ma gandesc mai bine cred ca ai dreptate, joi ar fi mai util un 3-4 x10 impins din inclinat.

Cu programul de mai sus ai fi avut:
Pentru picioare ai un exercitiu de  forta (geno) si 2 pentru volum (fandari si SLDL)
Pentru tras ai un exercitiu de forta (indreptari) si 2 pentru volum (tractiuni, ramat)
Pentru piept ai fi avut 2 exercitii de forta si doau 1 de volum (impins cu priza apropiata si chiar si asa, asta e in principal pentru triceps)

Uite de asta e bun un forum unde poti discuta.

Edited by takillya, 07 November 2018 - 09:35.


#1956
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Au adus un sac de box,agățat de perete la sala mea, dar nu stiu cum se lovește în el.
Ma gasesc sa incerc si eu dupa ce-mi termin antrenamentul cu greutăți.
Gasesc undeva câteva mișcări?
Oare e neapărat nevoie de mănuși?
Cei ce aveti sac la sala, îl folosiți?

Edited by robert8197, 29 November 2018 - 20:42.


#1957
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pune mana pe o bata si da-i!

#1958
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017

View Postrobert8197, on 29 noiembrie 2018 - 20:42, said:

Au adus un sac de box,agățat de perete la sala mea, dar nu stiu cum se lovește în el.
Ma gasesc sa incerc si eu dupa ce-mi termin antrenamentul cu greutăți.
Gasesc undeva câteva mișcări?
Oare e neapărat nevoie de mănuși?
Cei ce aveti sac la sala, îl folosiți?

Inainte sa incepi cu boxul trebuie sa ti conditionezi incheieturile mainilor, lucrezi la sala cu greutati libere fara manusi si mai adaugi si primele 2 exercitii din articolul asta
http://www.leehaywar...earms/index.htm
cand strangi pumnul trebuie sa fie tari atat pumnul cat si incheietura, altfel nu are sens sa boxezi la heavybag pentru ca iti luxezi mana
dar ca sa poti sa boxezi bine trebuie sa fii in forma..sa te antrenezi atat cu greutati libere dar si cu accent pe exercitii cu corpul liber ...si in acelasi timp sa faci si ceva sprinturi de alergare, abdomene, hyperextensii, ridicari de picioare verticale suspendat la bara, rasturnari de anvelope de tractor, ridicat greutati de la pamant deasupra capului  etc

la sac incepi cu manusi, iti iei din decathlon niste manusi de 12oz si mitene de pus pe dedesubt (sunt ca niste manusi de carpa fara degete)...
fara manusi nu e recomandat pentru incepatori, ca sa boxezi cu pumnii goi trebuie sa ai incheieturile pumnului atat de tari incat sa lansezi lovituri cu putere care dupa mai multe insistente iti rup pielea si sangereaza

poti sa te uiti la ceva clipuri cum lovea Tyson, dar nu ai cum sa imiti miscarile alea
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-22RvoxJU_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ideea la box e cu cat iti conditionezi corpul mai bine, cu cat te antrenezi mai mult pentru forta si viteza ...si cu cat iti creste mai mult nivelul de testosteron cu atat mai usor o sa dai lovituri mai puternice si mai brutale, dar nu ai cum sa inveti dintr-o carte, dintr-un clip etc
Trebuie sa aduci animalul din tine la suprafata :)

#1959
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postrobert8197, on 29 noiembrie 2018 - 20:42, said:

Au adus un sac de box,agățat de perete la sala mea, dar nu stiu cum se lovește în el.
Ma gasesc sa incerc si eu dupa ce-mi termin antrenamentul cu greutăți.
Gasesc undeva câteva mișcări?
Oare e neapărat nevoie de mănuși?
Cei ce aveti sac la sala, îl folosiți?
Ideal ar fi sa incepi sa faci flotari in pumni 2-3 luni, iti intareste incheietura iar apoi, cind te apuci de sac e bine sa incepi usor, sa studiezi lovitura, daca te grabesti sa arati prin sala ce zmardoi esti tu te poti trezi cu incheietura luxata.
Eu personal dau la sac cu bandaje desi stiu ca la inceput dadeam cu manusi de MMA, dar nu ca ma laud insa e o mica diferenta intre pumnii nostri 😂😂😂.

#1960
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Doresc sa intreb ... in legatura cu tractiunile la bara ...
Se ajunge treptat pana la o serie de opt  tractiuni iar apoi o pauza etc.
La fel treptat (in timp ...in timp...) se ajunge la mai multe serii de opt/noua tractiuni astfel incat se  trece la un program zilnic de opt serii de cate opt.
Problema apare/se transforma intr-o durere destul de puterinca la unul din umeri, durere care coboara apoi in zona coastelor si pe brat pana in zona cotului.
In cazul in care se continua exercitiile zilnic durerea devine tot mai puternica iar in cazul in care se face pauza (luni/miercuri/vineri sau marti/joi/sambata) aceasta scade in intensitate iar cu trei/patru zile de pauza scade foarte mult etc.
Durerea apare doar in cazul tractiunilor la bara.(La flotari sau exercitii cu greutati nu apare ...).
Este efortul prea mare sau exercitiul prea greu astfel incat durerea iti spune sa cauti alte exercitii ...?

#1961
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Cred ca nu le execuți corect, cel mai bine încearcă sa-ti filmezi execuția cu telefonul si cand ajungi acasa te uiti pe filmare sa vezi ce nu e regula,sau poti pune si aici filmarea, ca sunt destui oameni cu experiență

Oricum, ar trebui sa faci o pauza mai lungă,până îți dispare durerea de tot

#1962
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Da.Multumesc, multumesc stimate robert ...
Am mai cautat pe net (explicatii, filmari, experiente si indrumari etc.) si la acest aspect prezentat de matale se insista : corectitudinea executiei, miscarii.
O sa incercam si cu ajutorul unor oglinzi sa vedem dinamica miscarii, exercitiului si unde apar greseli etc. la fel si in privinta pauzei ca doar nu este concurs.
Problema apare in cazul unei pauze prelungite ... este greu sa te intorci la nivelul, ritmul initial.No problemo.
Sanatate si numai bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate