Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#1963
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View Postadisluc, on 30 noiembrie 2018 - 16:11, said:

Da.Multumesc, multumesc stimate robert ...
Am mai cautat pe net (explicatii, filmari, experiente si indrumari etc.) si la acest aspect prezentat de matale se insista : corectitudinea executiei, miscarii.
O sa incercam si cu ajutorul unor oglinzi sa vedem dinamica miscarii, exercitiului si unde apar greseli etc. la fel si in privinta pauzei ca doar nu este concurs.
Problema apare in cazul unei pauze prelungite ... este greu sa te intorci la nivelul, ritmul initial.No problemo.
Sanatate si numai bine.

le faci cu priza departata pronata sau apropiata si supinata ? priza prea lata la tractiuni e cea mai buna metoda sa-ti busesti umerii
treci la o priza apropiata si supina (chin-ups cum are spune americanii) si vezi cum e.

daca faci in fiecare zi cate 8 seturi e posibil sa fie tendonita dar daca durerea e radianta e posibil sa fie ceva mult mai grav cum ar fi o semi-ruptura de "ceva"

e foarte greu sa ti se dea un raspuns pe un forum. chiar si cel mai bun medic tot trebuie sa puna mana pe tine ca sa isi dea seama ce ar putea fi.
directia ortoped daca durerea e asa de mare cum spui ca e....

Edited by takillya, 30 November 2018 - 21:10.


#1964
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016
Multumesc pt. raspuns ... facem pauza si daca durerea nu dispare : control, medic etc.

#1965
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
o sa-mi arunc si eu centii p-aici, ca am vazut multi la sala care nu prea au habar si risca sa se accidenteze.
youtube-ul e plin de explicatii si exemple cu privire la felul in care se executa corect exercitiile. recomand sa cautati de exemplu 'athlean x'. omul stie ce spune. nu ca ar fi rocket science.

nu va crispati sa puneti greutati mari, invatati miscarile corect.

#1966
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postadisluc, on 30 noiembrie 2018 - 14:29, said:

Doresc sa intreb ... in legatura cu tractiunile la bara ...
Se ajunge treptat pana la o serie de opt  tractiuni iar apoi o pauza etc.
La fel treptat (in timp ...in timp...) se ajunge la mai multe serii de opt/noua tractiuni astfel incat se  trece la un program zilnic de opt serii de cate opt.
Problema apare/se transforma intr-o durere destul de puterinca la unul din umeri, durere care coboara apoi in zona coastelor si pe brat pana in zona cotului.
In cazul in care se continua exercitiile zilnic durerea devine tot mai puternica iar in cazul in care se face pauza (luni/miercuri/vineri sau marti/joi/sambata) aceasta scade in intensitate iar cu trei/patru zile de pauza scade foarte mult etc.
Durerea apare doar in cazul tractiunilor la bara.(La flotari sau exercitii cu greutati nu apare ...).
Este efortul prea mare sau exercitiul prea greu astfel incat durerea iti spune sa cauti alte exercitii ...?

Tractiunile la bara sunt unul din cele mai safe exercitii. Totusi, poti avea probleme.

In cazul tau, banuiesc ca la un moment dat te lasi sa atarni de bara, in loc sa controlezi centura scapulara. Este o greseala frecventa si care distruge umerii.
Trebuie sa executi numai cata vreme poti mentine centura scapulara incordata, chiar si cand cobori. Deci nu te lasi sa atarni aiurea, cu umerii ridicati spre urechi.
Ce priza folosesti, ce latime ?

#1967
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Asa sfatuiesc toti antrenorii. Medicul meu care m-a antrenat cand aveam probleme cu hernia de disc spunea invers, sa las umerii sa alunece in sus si in jos dar controlat, sa nu las corpul sa cada brusc sa traumeze toate incheieturile. De fapt la toate exercitiile asa imi spunea sa fac, miscarea pe o amplitudine cat mare. Spunea ca astfel lucreaza mai bine muschii, pe toata lungimea si mentii articulatiile mai mibile si sanatoase. Era total contra executiilor pe jumatate de miscare si ma punea mereu  sa fac intinderi la muschii lucrati intre seturi.

E ciudat, stiu. Chiar si la presa pentru picioare ma punea sa le indrept pana la urma dar incet si controlat, la fel si in pozitia de jos, ma punea sa las greutatea la maxim posibil.

#1968
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
De acord cu amplitudinea miscarii. Numai ca aici pare sa fie vorba de o accidentare. Iar la tractiuni nu sunt multe moduri in care te poti accidenta.
Eu unul execut primul set exploziv pana la epuizare, cu umerii blocati pentru siguranta.

@adisluc: Mai exista tractiuni care se executa special pentru intarirea centurii scapulare - vezi pe net scapular pull ups.

#1969
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016

View Postoverseas, on 03 decembrie 2018 - 13:37, said:

De acord cu amplitudinea miscarii. Numai ca aici pare sa fie vorba de o accidentare. Iar la tractiuni nu sunt multe moduri in care te poti accidenta.
Eu unul execut primul set exploziv pana la epuizare, cu umerii blocati pentru siguranta.

@adisluc: Mai exista tractiuni care se executa special pentru intarirea centurii scapulare - vezi pe net scapular pull ups.
Multumesc overseas ... multumesc pt. rabdare, timp, raspunsuri si nu doresc sa o mai lungesc deoarece am gresit ...
(priza normala/suspinatie iar distanta de 35cm.)
Totul mergea bine (chiar foarte bine ...) astfel incat am marit numarul repetarilor si frecventa zilelor pana am ajuns la un program zilnic.M-am lasat purtat de val, entuziasm si nu am respectat programul, ritmul normal.
Am fost la medic etc.Durerea de la umar a scazut in schimb inca nu reusesc sa dorm pe partea stanga (au spus sa evit efortul)  iar luni ma duc din nou la control.
Acolo este o problema : in zona coastelor (marele dintat) si la umar  ,,rotundul mic,, si deltoid.
Au fost si momente, zile etc. in care nu exista enegria sau uneori timpul ori placerea sa mergi la antrenament dar in ultima vreme abia asteptam sa inceapa astfel incat m-am lasat purtat de val si am gresit.O sa treaca toate si ne vom tine de program.
Sanatate si numai bine.

#1970
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tractiunile sunt exercitiul meu preferat. Am si probleme la coloana. Cam stiu ce se poate intampla.
Zilnic e prea mult, cu exceptia cazului in care faci cate o serie scurta.
Depinde si tipul barei, eu nu sunt fan bara dreapta, iti forteaza incheietura.
Indiferent de tipul barei recomand priza cu toate degetele de aceeasi parte, inclusiv degetul mare.
De asemenea nu recomand tractiunile "clasice" lasat pe spate cu pieptul in fata, la final corpul trebuie sa aiba postura de boxer.

https://www.strongfi...gram-revisited/

#1971
octax

octax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.01.2008
Pentru pasionatii de strength training/powerlifting recomand GZCL Method.
PR-uri recente
Squat 170kg x 4 / CG Bench 105kg x 8
Deadlift 202,5kg x 2 / OHP 75kg x 8
Bench press 122,5kg x 3 / Pause Squat 132,5kg x 6

Daca va intereseaza stilul asta am aici pe blog setup-ul similar de 4 zile fullbody: GZCL 4 Day
Daca e ceva sau vreti exact setup-ul meu lasati mesaj in comentarii sau mesaj pe instagram. In alta parte nu citesc.

*Postez ca vad multi recomanda cele mai "minunate" programe dar nimeni nu a zis nimic de GZCL pana acum.
Care poate fi modificat ca si PPL, Upper lower sau orice split dorit.

#1972
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View Postoctax, on 13 ianuarie 2019 - 22:47, said:

Pentru pasionatii de strength training

Front barbell shrugs raw cu cat reusesti sa faci? :)
Dar benchpress cu spatele lipit de banca?

#1973
octax

octax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.01.2008
120kg x 4 PR

#1974
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Cred ca mi-au ramas antebratele in urma, am 38 cm la biceps si 14 la incheietura.
Sa ma apuc sa bag si antebrat? Parca simt ca deja ma trage in jos

Edited by robert8197, 20 January 2019 - 22:51.


#1975
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Vrei sa faci antebrat ca sa creasca incheietura sau cum? Nu prea am inteles cum ai dedus ca antebratele iti sunt ramase in urma.

#1976
vlad1313

vlad1313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 18.12.2008
Salut, dupa cativa ani de pauza m-am decis sa imi fac din nou abonament la sala. Am 25 ani, 1.80m, 81 kg si ma intereseaza sa cresc masa musculara. As avea nevoie de pareri in legatura cu programul de antrenament, m-am gandit la doua variante, insa nu sunt sigur care din ele este mai buna. Ce ati alege?

A. luni: piept + triceps, marti: spate + biceps,  miercuri: picioare + abdomen, joi: umer + trapez, vineri: brate (antebrat, biceps, triceps), sambata, duminica - pauza.

B. luni: piept + triceps, marti: spate + biceps, miercuri: pauza, joi: umeri + trapez, vineri: picioare + abdomen, sambata, duminica - pauza.

Multumesc!

#1977
octax

octax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.01.2008
New 1RM PRs / Saptamana de testt
*Dupa 7 luni de GZCL Method (modificat de mine)

Squat
Bench
Deadlift
Strict Overhead Press

Full week youtube video

Edited by octax, 17 February 2019 - 19:26.


#1978
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu vreau sa zici ca-s hater...dar eu sincer nu inteleg pentru ce te antrenezi.
Daca o faci pt concursuri de powerlifting, imi pare rau sa-ti zic, dar greutatile alea sunt ridicate de cei de la -70kg.
Tu pari lejer peste 90kg...iar la greutatea ta ceea ce ridici este ridicol, dpdv powerlifting competitional.
Stiu, unii vor zice ca doar lucrand greu vei progresa, insa tu acum te antrenezi doar pt ego-ul tau. Peste ani insa s-ar putea sa regreti ca ti-ai hranit un ego prea mare, in loc sa ai grija de tine.
Dar fiecare face cum crede...am zis si eu parerea mea pentru ca am dat click pe linkurile alea...


#1979
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Sunt curios daca e sanatoasa pozitia aia curbata la impins din culcat. Eu execut cu spatele drept, lipit de banca.

#1980
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Este o pozitie utilizata in powerlifting, scurteaza cursa miscarii. Sanatoasa nu este, cum nu poti spune despre un antrenament de powerlifting ca este bun pt sanatate pe termen lung.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate