Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Inlocuire difuzor subwoofer - Creative GigaWorks S750

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
duta

duta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.04.2008
Renumitul nu doar pentru calitatea sunetului dar si pentru problemele care apar permanent, sistemul 7.1 Creative GigaWorks S750 - este motivul pentru care apelez la cunoscatorii din domeniu (si nu numai) pentru o mana de ajutor - sfaturi pentru achizitionare a:

- Unui difuzor compatibil pentru acest sistem, cu urmatoarele proprietati:
   . sa fie un difuzor pentru subwoofer
   . dimensiune: 8"
   . impedanta: 8 ohm
   . putere: 210 W RMS
   . sa-l pot achizitiona din Romania

sau - postez si varianta 2:
* as putea cumpara un difuzor original pentru subwoofer al unui Creative GigaWorks S750, daca exista cineva care poseda un asemenea sistem care nu mai functioneaza (din punct de vedere electronic), pe care nu mai doreste sa-l repare - cu conditia ca difuzorul sa fie in stare de functionare (testat)

**din cate am inteles, ca si extra-informatie, difuzorul original are 2 bobine - se pare ca acest aspect nu este foarte esential (din parerea unui amic)

Astept sfaturi si recomandari - multumesc frumos.

#2
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
destul de greu de gasit asa ceva la un pret accesibil.
De asemenea destul de greu sa se si "pupe " cu incinta
cat despre partea cu 2 bobine depinde exclusiv de modul cum este atacat difuzorul: daca cele 2 bobine sunt conectate fiecare la cate un amplificator trebuie neaparat ca noul difuzor sa aiba si el 2 bobine;
daca ele sunt conectate serie/paralel se poate inlocui difuzorul cu unul care are impedanta egala cu cea echivalenta a vechiului difuzor
uite un difuzor ca sa iti faci o idee de pret

Edited by antinari, 23 January 2010 - 16:33.
nu e necesara citarea postului anterior


#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,435
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă e cu două bobine conduse de etaje de amplificare separate și acestea nu pot merge în bridge atunci chiar contează dacă are o bobină sau două.

Din niște pozne văzute pe net e un difuzor ciudat, nu am văzut încă difuzoare cu trei bobine dar orice e posibil pe lumea asta...
http://pics.computer.../3/5/3/6/21.jpg
Cel mai indicat ar fi să mergi cu el la un "doctor" care poate identifica modul cum este conectat și cum/cu ce ar putea fi înlocuit.

#4
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postantinari, on 23rd January 2010, 18:43, said:

Dacă e cu două bobine conduse de etaje de amplificare separate și acestea nu pot merge în bridge atunci chiar contează dacă are o bobină sau două.

Din niște pozne văzute pe net e un difuzor ciudat, nu am văzut încă difuzoare cu trei bobine dar orice e posibil pe lumea asta...
http://pics.computer.../3/5/3/6/21.jpg
Cel mai indicat ar fi să mergi cu el la un "doctor" care poate identifica modul cum este conectat și cum/cu ce ar putea fi înlocuit.
daca are 3 bobine logica mea zice ca ar trebui ca fiecare sa fie atacate de cate un amplificator;altfel nu vad de ce ar fi 3 bobine;de asemenea se vede ca de la fiecare bobina pleaca fire;daca se conectau in paralel/serie conexiunile se faceau la bornele difuzorului.
Cred ca este un difuzor oem facut exclusiv pt ei;deci cel mai bine il inlocuiesti cu unul original.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,435
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă e cu trei bobine neuronul meu nu vrea să-mi spună ce anume s-ar putea trimite la ele și ce logică ar avea. Dar, după cum am spus, orice e posibil...

@duta
Poți să pui niște imagini cu modul cum sunt legate / de unde vin firele alea?

Edited by antinari, 23 January 2010 - 17:27.


#6
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postantinari, on 23rd January 2010, 19:27, said:

Dacă e cu trei bobine neuronul meu nu vrea să-mi spună ce anume s-ar putea trimite la ele și ce logică ar avea. Dar, după cum am spus, orice e posibil...

@duta
Poți să pui niște imagini cu modul cum sunt legate / de unde vin firele alea?
altceva decat semnal audio nu prea are ce sa trimita;baietii decat sa puna 3 integrate in  paralel au zis ca mai bine le pun pe fiecare sa lucreze pe cate o bobina;eu asa vad lucrurile

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate