Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

atomizoare (suflante de stropit)

- - - - -
  • Please log in to reply
1530 replies to this topic

#1063
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
amitaf,eu am luat de curind un pulverizator asemanator ca principiu cu ala de intrebi tu ,numai ca al meu e pe doua roti si are capacitate de 25 litri.Cel din poza ta pare un ys160.Cred ca are componente chinezesti si se asambleaza in diverse tari.Eu l-am luat pt stropit aprox 80 de pomi.Bate 6-7 m inaltime si 7-8 m orizontal.Trebuie sa fiu atent la  reglarea jetului si la inchiderea robinetului de pe lance in timpii morti ,altfel maninca repede solutia!
N-am cumparat atomizor  pe motive de rupt spinarea si zgomot.Vezi ca poti sa iesi mai ieftin cumparind doar grupul de pompare si improvizezi bazinul cu 3(4) roti.

#1064
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Atomizorul are avantajul ca fluxul de aer intoarce frunza si o pot stropi pe dos ( exemplu frunza de castravete),astfel tratamentul are eficienta maxima.Pulverizatorul are aceasta capacitate? Dupa mai multa documentare,atomizorul este sfant pentru legume,pulverizatorul de mai sus se preteaza la livezi

Edited by amitaf, 30 January 2017 - 21:39.


#1065
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Dar te rotesti in jurul pomului fiind in cârcă cu cel pe cărucior nu prea vad sa fie ok.

#1066
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
1.Am spus ca l-am luat pt pomi.
2.Probabil ca nu intoarce frunza la fel de bine ca atomizorul;cred ca nici nu e nevoie ,deoarece te poti invirti in jurul pomului cu lancea in mina,aceasta fiind foarte usoara.
3.Daca furtunul are 10m,poti stropi 20 m pe o parte a unui rind de pomi si 20 m pe partea rindului vecin ,fara sa muti pulverizatorul din loc.
4 .Nu stiu cum misca frunza ,pentru ca l-am probat cind nu mai erau frunze in pomi.
5.Cred ca la consumul de pesticide  sta mai prost ca atomizorul.
6.Motivele principale au fost nepurtatul in spate si zgomotul mai mic fata de atomizor

#1067
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006
Am gasit intr-un magazin atomizator PERMETEZO 3WF- 3S,  are garantie 2 ani, 780 lei, aduc piese de schimb si asigura service in garantie si postgarantie. Service-ul este bun , am de la ei si alte scule cumparate, e drept marca Sthil si nu am avut nici o problema la asigurarea garantiei si postgarantiei. Are cineva acest atomizator? Ma intereseaza parametrii tehnici ( in special inaltimea) si fiabilitatea.

Edited by maxutu, 07 February 2017 - 15:08.


#1068
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Un singur sfat iti dau:cauta pe goagle 3wf 3s si iti raspunzi singur...preturi?de la 500 lei in sus...alegerea e a ta....

Pentru alte nelamuriri ne gasesti pe aici..

#1069
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006

 willrock252000, on 08 februarie 2017 - 16:14, said:

Un singur sfat iti dau:cauta pe goagle 3wf 3s si iti raspunzi singur...preturi?de la 500 lei in sus...alegerea e a ta....

Pentru alte nelamuriri ne gasesti pe aici..

cumva ma asteptam la raspuns, am citit tot forumul
cealalta varianta e Sthil SR 430, la aprox1800 lei. pret la care, ma cam strange in spate.

#1070
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Vezi daca gasesti Hecht ca e mai ieftin,dar unii zic ca e chinezărie altui zic ca o "made" in Cehia,daca are cineva sa posteze...

#1071
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Io am kasei 3wf 3 ..parca...la cativa pomi si cativa ari de cartofi si putina vie e arhisuficient...nu stiu cat tine la un regim mai intensiv...nu am vrut sa te descurajez in nici un fel

Trebuie sa ti pui problema daca investitia merita

Edited by willrock252000, 09 February 2017 - 19:21.


#1072
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006

 willrock252000, on 09 februarie 2017 - 19:19, said:

Io am kasei 3wf 3 ..parca...la cativa pomi si cativa ari de cartofi si putina vie e arhisuficient...nu stiu cat tine la un regim mai intensiv...nu am vrut sa te descurajez in nici un fel

Trebuie sa ti pui problema daca investitia merita

eu am aprox 30 pomi si 60 de butuci de vie.de cand ai atomizatorul? ai avut probleme cu el?

#1073
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Cred ca il am de un an si ceva(l am luat la lichidarile de la baumax)...probleme mari nu am avut,dar fiindca a batut ghiata cand am avut pomii in floare,nu prea a avut mult de lucru...mai trebuie la astea chinezesti(sau nu numai)verificate strangerile suruburilor,etansarile(aici siliconul e baza😀)

Eu zic ca faci treaba si cu unul din asta ieftin..dar cand il cumperi ia l de unde il poti verifica(chiar si numai vizual)

Cu etansarile cu silicon si strans totul ca lumea ...eu zic ca te descurci pana in 6 m inaltime(al meu e al mai ieftin fara pompa boster)..

La vie merge bine,are 4 pozitii de la picaturi la ceata..

Acum nu vreau sa crezi ca l laud,e o chinezarie dar imi fac treaba cu el

Edited by willrock252000, 10 February 2017 - 20:25.


#1074
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
A imprastiat cineva granule de azotat sau complexe cu atomizorul,cum trebuie setat ca va sosi utilajul saptamana viitoare si ce recomandări un rodaj,verificare suruburi....Multumesc.

#1075
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Se schimba nush ce sita in rezervor si se monteaza un lant la masa utilajului...cauta pe youtube ca gasesti

#1076
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Ok.dar cu ce turatie la motor si ce treapta,stiu ca se scoate pompa buster.

#1077
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Nu te pot ajuta,nu am folosit si nici nu am kitul pt.imprastiat ...sau asa cred

Manualul nu spune nimic?

#1078
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006

 willrock252000, on 10 februarie 2017 - 20:41, said:

Cred ca il am de un an si ceva(l am luat la lichidarile de la baumax)...probleme mari nu am avut,dar fiindca a batut ghiata cand am avut pomii in floare,nu prea a avut mult de lucru...mai trebuie la astea chinezesti(sau nu numai)verificate strangerile suruburilor,etansarile(aici siliconul e baza��)

Eu zic ca faci treaba si cu unul din asta ieftin..dar cand il cumperi ia l de unde il poti verifica(chiar si numai vizual)

Cu etansarile cu silicon si strans totul ca lumea ...eu zic ca te descurci pana in 6 m inaltime(al meu e al mai ieftin fara pompa boster)..

La vie merge bine,are 4 pozitii de la picaturi la ceata..

Acum nu vreau sa crezi ca l laud,e o chinezarie dar imi fac treaba cu el

Multumesc

#1079
marian_k07

marian_k07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.01.2017
ATOMIZOR O-MAC 3WF-14B

http://www.google.ro...YzH6sqLG55M0hVg

#1080
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Marian mai lasa-ne cu reclama la Omac.te rugam.Am luat Hecht a sosit si va întreb daca pot pune ulei Stihl in amestec in carte recomanda Castrol 2t.La auto am yrcut de la Castrol la alta marca daca trece de 10-11 mii de km îl papa putin.Nu am încredere în acesta marca.Pe uleiul folosit la auto este trecut tara de origine.Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate