Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#5329
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014
Salut băieți!
Revin si eu cu 2 întrebări
-Cum gresez un stihl fs55(angrenajul unghiular,nu are gresor)?
-ce ham recomandați?

#5330
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postcalinjack, on 30 mai 2015 - 11:15, said:

ar fi vreo cateva in limita 1000 ron.stihl fs55,makita em2600u,un hitachi un efco si o stiga.despre asta din urma nu stiu nimic.care ar fi mai ok?
Eu am Makita em 2600u de doi ani. Sunt foarte mulțumit de ea.

#5331
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

View Postrazvan29, on 30 mai 2015 - 11:57, said:

Salut băieți!
Revin si eu cu 2 Ă®ntrebări
-Cum gresez un stihl fs55(angrenajul unghiular,nu are gresor)?
-ce ham recomandați?
Daca nu are niciun surub inseamna ca nu se greseaza. Stiu ca exista un astfel de model mic, dar nu mai retin care. Stai fara frica. E capsulat bine.
Ce ham? Hamul ei. Ti se pare grea? Sa fii atent sa nu fie vreo curea mai stransa decat cealalta.

#5332
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014
Am înțeles ca se poate gresa prin demontarea capului!
Am văzut ca scăpa vaselina pe la simering si cred ca are nevoie de gresare la 50 ore functionare sau mai puțin!
Nu ma deranjează greutatea, nu o simt doar ca ma apăsa chinga aia cu burete exact pe clavicula pe care am avut-o rupta!
Ma gândeam la husqvarna duo balance!

#5333
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Eu la Stern am pus greslr in loc la aurub si dau o pompa sau doua de fiecare data când cosesc.Vaselina in plus iese afara.

#5334
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View PostOctavian_A, on 31 mai 2015 - 09:08, said:


Eu am Makita em 2600u de doi ani. Sunt foarte mulțumit de ea.
ieri am fost intr-un magazin de la noi si am vazut pe viu si makita si stihl.makita mi s-a parut mai finuta.daca tot ai makita spune-mi ceva despre acest model.la ce ai folosit-o si cum.cata suprafata ai si cat e recomandat sa cosesti fara pauza.ai taiat si arboret cu ea?

#5335
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014

View Postcalinjack, on 31 mai 2015 - 14:07, said:

ieri am fost intr-un magazin de la noi si am vazut pe viu si makita si stihl.makita mi s-a parut mai finuta.daca tot ai makita spune-mi ceva despre acest model.la ce ai folosit-o si cum.cata suprafata ai si cat e recomandat sa cosesti fara pauza.ai taiat si arboret cu ea?
Eu am doua stihl fs 55(una cu gresor care are vreo 4 ani  si alta fara gresor de o luna) care merg super bine!
Chiar ieri am cosit 10 prăjini(1prajina=200m²),iarba cam de 60cm,nu foarte încurcată am cosito in 2 ore cu 2 rezervoare(cam 550ml de benzina,mai rămăsese ceva in ea)
Daca ai întrebări îți răspund!


#5336
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Doar 2h? Imi e foarte greu sa cred ca dai 1ha in 10h cu fs55

#5337
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014

View Postrazvan29, on 31 mai 2015 - 16:30, said:


Eu am doua stihl fs 55(una cu gresor care are vreo 4 ani  si alta fara gresor de o luna) care merg super bine!
Chiar ieri am cosit 10 prăjini(1prajina=200m²),iarba cam de 60cm,nu foarte ĂŽncurcată am cosito in 2 ore cu 2 rezervoare(cam 550ml de benzina,mai rămăsese ceva in ea)
Daca ai ĂŽntrebări ĂŽți răspund!
5 prăjini!
De la bere si soarele care m-a bătut in cap am greșit !
Era bine daca dădeam 10 prăjini in 2 ore

#5338
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Asa te cred. ;)

#5339
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postcalinjack, on 31 mai 2015 - 14:07, said:

ieri am fost intr-un magazin de la noi si am vazut pe viu si makita si stihl.makita mi s-a parut mai finuta.daca tot ai makita spune-mi ceva despre acest model.la ce ai folosit-o si cum.cata suprafata ai si cat e recomandat sa cosesti fara pauza.ai taiat si arboret cu ea?
În primul rând este foarte ușoară și silențioasă.Eu am folosit—o cel mai mult 6—7 ore cu pauze de alimentare.Am aproximativ 10ari de iarbă printre copaci.Am folosit doar firul.

#5340
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Pai si eu vreau sa o folosesc la taiatul "ierbii" dintre pomi.pomi nu prea am dar vreau sa pun in toamna si primavara.pana atunci vreau sa tai iarba si arboretul crescut.si sa scot vechii pomi din care au ramas doar cioturi.deci acuma e mai de munca dupa aia numai iarba.

Am 1000 m2

Crezi ca-mi pica bine investitia?

#5341
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postcalinjack, on 31 mai 2015 - 19:54, said:

Pai si eu vreau sa o folosesc la taiatul "ierbii" dintre pomi.pomi nu prea am dar vreau sa pun in toamna si primavara.pana atunci vreau sa tai iarba si arboretul crescut.si sa scot vechii pomi din care au ramas doar cioturi.deci acuma e mai de munca dupa aia numai iarba.

Am 1000 m2

Crezi ca-mi pica bine investitia?
Eu nu am folosit cuțitul pentru că am pietre și mi—a fost frică să nu—mi sară în cap.Dacă nu ai pietre nu o să ai probleme.

#5342
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012

View Postrazvan29, on 31 mai 2015 - 16:30, said:

Eu am doua stihl fs 55(una cu gresor care are vreo 4 ani  si alta fara gresor de o luna) care merg super bine!
Chiar ieri am cosit 10 prăjini(1prajina=200m²),iarba cam de 60cm,nu foarte încurcată am cosito in 2 ore cu 2 rezervoare(cam 550ml de benzina,mai rămăsese ceva in ea)
Daca ai întrebări îți răspund!
La-so mai moale Razvane cu 20 ari in doua ore cu hobbyul ala de fs 55 . Am lucrat si eu  ceva cu modelul asta si nu e ce lauzi tu nici pe departe . Aviz viitorilor cumparatori . Un fs 55 , la a doua coasa , cu firul , nu prea mai taie troscotul deja imbatranit ...numai ce am vazut pe amaratii de la primarie cum se chinuiau cu doua fs-uri 55 sa taie asa ceva . Vrei scula potenta,,,,sari de doi cai putere ...asta e treaba .

Edited by nelucroitoru, 31 May 2015 - 22:38.


#5343
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Si-a recunoscut greseala. Era vorba de 10ari. Asta e mai plauzibit.

#5344
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Nu am pietre doar arbusti ca degetul mare.se poate monta disc cu mai multi dinti?gen circular.am vazut ca pe unele siteuri scrie ca em2600u e din gama semiprofi

#5345
alex_dnk

alex_dnk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.03.2012
am luat si eu o motocositoaren NAC...problema e ca atuncin cand incep sa o accelerez se aude un zgomot ciudat la ea..ceva gen bataie fier pe fier. eu dau vina pe chestia aia  csare face legatura tijei cu motorul ..e ceva gen tambur de masina (cred ca ii zice ambreiaj centrifugal)

Zgomot face doar cand incepe firul sa se invarta...cand isi ia turatia. Dupa aceea e ok

#5346
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012

View Postcalinjack, on 01 iunie 2015 - 07:32, said:

Nu am pietre doar arbusti ca degetul mare.se poate monta disc cu mai multi dinti?gen circular.am vazut ca pe unele siteuri scrie ca em2600u e din gama semiprofi
NNu prea e semiprofi. la puterea aia dar e scula buna . Semiprofi inseamna mai mult ...de la 1,7 cp in sus , tija mai groasa ,si alte chestii constructive legate de ambreiaj,cap unghiular etc,,,adica tot .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate