Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Cel mai bun prieten al fermierului ... TRACTORUL !

- - - - -
  • Please log in to reply
1128 replies to this topic

#55
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cu ultimele postari, facuram un topic nou pe bursa (cu tractoare Hoyo)... ca sa nu caute doritorii 4 pagini doar ca sa afle niscai preturi...

Edited by horia66, 11 February 2010 - 17:10.


#56
LUC75

LUC75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.02.2010

 tavktm, on 2nd February 2010, 22:22, said:

Am un link cu un forum din America, despre tractoare Foton, chinezesti. Poate intalnim totusi si pe cineva de la noi care s-a intalnit cu ele si ne poate lasa ceva impresii. Ma gandesc ca poate isi merita banii, nu vreau sa le fac reclama deloc.

Stiu ca un tractor de firma este ok, insa eu as prefera mai degraba un Logan nou decat un Mercedes de 15 ani.
:scratchchin:

http://www.mytractor...ead.php?t=78784

TRACTOR FOTON EUROPARD 254
  
   Am o suprafata de teren arabil (3 ha) si faneata (2 ha).Pentru mine agicultura o consider hobby,asa ca trebuia sa fac ceva pentru a ma bucura de timpul liber pe care-l am.platind fiecare lucrare agricola care o faceam ,m-am hotarat sa-mi achizitionez ceva tehnologie.Am vrut mai intai sa-mi iau un motocultor,dar maajungea in jur de 2500 E(freza +cositoare-marca Bertloni),asa ca am plecat in cautarea unui tractor mic care sa faca fata cerintelor mele.Imi place mecanica dar nu as fi preferat sa cumpar un tractor sh de prin '70-'80 .De aceea am luat hotararea sa cumpar acest tractor.il am din 2007 si am lucrat 250h.Mi-am cumparat un plug cu doua brazdare,un disc de 1,5m,o semanatoare pe patru sectii si o remorca monoax dev capacitate cca 2t.
     Intentinez in aceasta primavara sa achizitionez o cositoare de 1,65 si o prasitoare pe 5 sectii.
     Sunt foarte multumit de fiabilitate si de costurile intretinerii.Filtrele de carburant si ulei le-am schimbat de MAN si folosesc motorina de la MOL si ulei LIQUI MOLLY.
    Este o adevarata bijuterie.
               Daca sunteti interesati va voi mai poveti "next time"

#57
cipriani123

cipriani123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.02.2008
eu ma gandeam sa imi iau macar unul de 50 cp,as fi vrut de 70 dar deocamdata trebuie sa mai astept sa imi adun mai multi bani,nu am pamant mult,dar vreau sa mai prestez si servicii pe la altii,am mai multi in zona mea care nu au cu ce lucra pamantul.
-dupa parerea ta pot lucra cu cel de 50 si pe la altii,ma tine?
-cam ce consum ai la cel de 25 cai putere la arat?

Edited by horia66, 14 February 2010 - 21:00.


#58
LUC75

LUC75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.02.2010
Cea mai grea lucrare pentru tractor este "aratul".Cu cat e tractorul mai mare cu atat productivitatea creste.Consumul depinde de mai multi factori :tipul solului,gradul de inclinare(daca nu ari in curba de nivel),adancimea araturii si nu in ultimul rand ,ca la orice autovehicul,elementul dintre volan si scaun.Eu am inregistrat un cosum de 18l,dar am avut si 23.
  Te ajuta foarte mult tractiune pe 4 roti,dar nu trebuie folosita excesiv.Daca terenul in zona ta nu este chiar asa faramitat(la mine frecvent se gasesc parcele 0.20-0.30 ha este recomandat unul de o putere mai mare. Bafta!

Edited by horia66, 14 February 2010 - 21:00.


#59
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 LUC75, on 14th February 2010, 17:00, said:

...
Eu am inregistrat un cosum de 18l,dar am avut si 23.
  ...

18 si 23 litri, pe ce ? Pe ora, sau cum ?



P.S. Ca^nd raspundeti, unul imediat dupa altul, nu mai citati postul anterior, ca devine obositor la citit. Folositi "fast reply", de la baza paginii.

Edited by horia66, 14 February 2010 - 21:29.


#60
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 horia66, on 14th February 2010, 21:04, said:

18 si 23 litri, pe ce ? Pe ora, sau cum ?
Cred  ca  la  ha  arat  se refera.

#61
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu stiam ca la tractoare (ca si la alte masini agricole...) se da consumul orar.

#62
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
pai poti sa calculezi... daca intr.o zi ari 3hectare (cu u650), faci socoteala cat ai consumat.


In legatura cu puterea, poti sa lucrezi decent cu 50cp si la alti, avand in vedere ca in romania s.a lucrat numai cu 65cp (cateodata nici aia toti) zeci de ani.

#63
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
pai poti sa calculezi... daca intr.o zi ari 3hectare (cu u650), faci socoteala cat ai consumat.

Eu am un 445 DT si sunt multumit de el. Am impreuna cu tata vreo 4 ha de meri. E mai mult decat suficient. Nu am arat o zi intreaga cu el,dar cred ca faci mai mult de 4 ha.Am mai avut un tractoras U260 in 2 pistoane, facut tot la Brasov. Imi pare atat de rau de el ca l-am vandut,,,,,era din 1992. Nu l-am reparat niciodata. Si acum merge impecabil. La 445 am mai schimbat cate ceva, destul de repede si ieftin.  Imi propusese cineva sa imi dea o rabla si niste bani diferenta si sa facem schimb, iar eu sa cumpar unul subventionat (apropos, s-a dat drumu la "rabla" pt tractoare? A aplicat cineva?) dar m-am gandit ca decat sa bag banii intr-un tractor, mai bine imi amenajez un ha de meri in super intensiv cu material saditor din afara.

#64
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 sacos, on 15th February 2010, 21:10, said:

pai poti sa calculezi... daca intr.o zi ari 3hectare (cu u650), faci socoteala cat ai consumat.

Eu am un 445 DT si sunt multumit de el. Am impreuna cu tata vreo 4 ha de meri. E mai mult decat suficient. Nu am arat o zi intreaga cu el,dar cred ca faci mai mult de 4 ha.Am mai avut un tractoras U260 in 2 pistoane, facut tot la Brasov. Imi pare atat de rau de el ca l-am vandut,,,,,era din 1992. Nu l-am reparat niciodata. Si acum merge impecabil. La 445 am mai schimbat cate ceva, destul de repede si ieftin.  Imi propusese cineva sa imi dea o rabla si niste bani diferenta si sa facem schimb, iar eu sa cumpar unul subventionat (apropos, s-a dat drumu la "rabla" pt tractoare? A aplicat cineva?) dar m-am gandit ca decat sa bag banii intr-un tractor, mai bine imi amenajez un ha de meri in super intensiv cu material saditor din afara.

Pe unde e minunea asta a ta de livada si ce soiuri ai ?

#65
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008

 masterd6ib6, on 15th February 2010, 23:18, said:

Pe unde e minunea asta a ta de livada si ce soiuri ai ?
la Voinesti in Dambovita. Am Jonathan, Golden si Starking( bot de iepure). Mai am in alta gradina si cativa florina, catva generos.Astia-s mici si nu cred ca-s mai multi de 70-80. Nu i-am numarat

#66
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Buna.

Imi cer scuze ca dau si eu asa buzna pe aria voastra, dar am citit de ceva vreme mai multe topicuri de pe aceasta arie si din cate am vazut multi dintre voi sunteti foarte in tema cu acest subiect.
As dori si eu sa va intreb pe cei care stiti, ce parere aveti, se renteaza sa importi tractorase gen iseki si kubota la noi in tara, ma refer la cele la mana a doua dar care sunt in stare buna. Ce credeti s-ar incumeta oamenii de la noi de la tara sa cumpere acest gen de tractorase pentru lucrari agricole? Ar fi dispusi sa plateasca pentru un tractoras cu putine ore si in stare buna in jur de 3500 de euro? Sau gasesc ceva mai bun la banii astia.

Multumesc pentru raspunsuri.

#67
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Se merita si sunt si o gramada de importatori. La preturi sub 3500 eur.

#68
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 wizzardro, on 18th February 2010, 00:22, said:

... tractorase gen iseki si kubota...
Ai atins vreun tractor dintre cele despre care faci vorbire ?
Fa-o si intreaba-te dupa daca esti dispus sa faci toate rabaturile.
Daca nu o vei face tu, nu o va face nici clientul tau...
Nu uita nici de faptul ca sunt bunuri de folosinta indelungata si legea parca zice ca timp de zece ani trebuie sa poti asigura clientului piese de schimb ;)
Daca stii tractoarele numai din spam, asteapta-te la o mare dezamagire, la fel si cand vei afla si pretul transportului.
Nu iti vb din auzite, vand tractorase noi de peste cinci ani (numai local !) si uneori este cu mult mai complicat decat pare.

#69
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 scaiba, on 18th February 2010, 21:11, said:

...
vand tractorase noi de peste cinci ani (numai local !)
...

Pune si tu un anunt cu ce vinzi, poze & preturi pe "bursa agricola". Ca poate faci un gheseft, pe prafu' asta ...

#70
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Multumesc pentru sfat, de indata ce timpul mi-o va permite o voi face !
Targetul meu din pacate nu are net; si daca are cu un deget apasa doua taste simultan; motiv pentru care am adus numai la comanda ferma.De anul acesta am schimbat si vor fi si la "OP and carry" :OK:
Cat despre praf...il asociez cu lenea, numai pe acest topic multi sunt interesati sa munceasca (si nu foarte usor, chiar daca tii numai un pui de ferma !)
Si nu-mi par a fi "prafuiti" defel ;)

PS: numele subiectului este conditie necesara dar nu suficienta, mai sunt necesari cativa prieteni cel putin la fel de buni  !

#71
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 scaiba, on 19th February 2010, 14:30, said:

...
Cat despre praf...il asociez cu lenea, ...

Ma refeream la praful ... din buzunare.
Ca probabil multi si-au facut planul sa-si cumpere un tractoras in primavara asta, si au ama^nat deja momentul ...

#72
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Am inteles bine; altfel nu as fi spus ca numai cei lenesi au praf in buzunare :D
Pentru a face bani cu un tractor nu-i obligatoriu sa il cumperi; poate fi si inchiriat, cu/fara tractorist...
Si nu are sens sa faci ca ardeleanul si sa-ti cumperi trenul tau daca nu-i musai...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate