Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Cel mai bun prieten al fermierului ... TRACTORUL !

- - - - -
  • Please log in to reply
1128 replies to this topic

#127
ionutache

ionutache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2008

View Postflorinclaudiu, on 8th April 2010, 15:42, said:

am si eu cateva intrebari...am un tractor utb 445 ...nush ce an este...il am de nou..un tractoras foarte bun!!nu prea l.am muncit..il folosesc doar vara..trage 2 remorcute cu prune...il am la livada...si mai discui prin livada cu el si mai am un teren de 3 hectare in curte si ar si discui..in rest este odihnit..am un teren de 12 hectare la 30km de unde tin eu tractorasu si vreau sa ar,discui anu asta cu tractorasu meu...cat timp imi ia la arat?la discuit?cata motorina consum??mai am o intrebare...vara trecuta am dat tractorasu la lucratori sa care prunele din livada cu el si nush ce iau facut ca nu mai intra intr.a 6a ...eu le ziceam sa apese bine pe ambreaj ca caraia cand il baga in viteza..ce poate sa ii fi facut??multumesc.
Din ce se vede tractorul este cumva fabricat la MAT craiova?

#128
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009

View Postcatalindinu23, on 9th April 2010, 01:29, said:

@florinclaudiu
Dar ambreiajul l-ai reglat vreodata?


nu am umblat la el niciodata...are ambreajul tare ca piatra!!!am discuit intr.o zi 3 hectare si ma durea picioru de cat apasam pe abreaj..

#129
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Pai nu-i in regula sa se apese pedala asa greu...nu stiu exact cum e la 445,dar trebuie sa aiba niste gresoare de uns p-acolo...eu am 650...reglarea amgreiajului trebuie facuta daca jocul pedalei nu se incadreaza in 1,5-2cm...jocul asta il simti...pedala trebuie sa se deplaseze usor pana cand rulmentul o sa actioneze placa de presiune...o alta cauza pt. care se apasa greu ar putea fi resortul de readucere,daca 445 are asa ceva...poate a fost inlocuit de cineva cu unul prea tare,sau s-a rupt si e prea scurt

#130
senseishogun

senseishogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.04.2010
am trimis o foto dar nu stiu daca a reusit trimiterea,mai incerc o data!

Attached Files



#131
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsenseishogun, on 9th April 2010, 21:43, said:

am trimis o foto dar nu stiu daca a reusit trimiterea,mai incerc o data!
Din ce an e?

#132
gkw

gkw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.04.2010
Oricum ambreiajul nu este asa usor ca la autoturisme  . Si la 650 si 445dt pe care le am avut au fost destul de tare ambreiajele,in timp te obisnuiesti ,daca lucrezi periodic

#133
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
am si eu o intrebare....la tracotrasu meu se poate pune cupa in fata??nu ma pricep deaia intreb.....si mai am o intrebare...daca pun niste greutati pe spate(200-300kg)cand ar cu tractoru pot sa ar mai bine cu el?mi se pare ca nu face aratura asa adanca...nu face aratura cum o face u650...unde brazdele sunt intoarse..

#134
gkw

gkw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.04.2010

View Postflorinclaudiu, on 10th April 2010, 18:03, said:

am si eu o intrebare....la tracotrasu meu se poate pune cupa in fata??nu ma pricep deaia intreb.....si mai am o intrebare...daca pun niste greutati pe spate(200-300kg)cand ar cu tractoru pot sa ar mai bine cu el?mi se pare ca nu face aratura asa adanca...nu face aratura cum o face u650...unde brazdele sunt intoarse..

Buna,
Adancimea araturi se regleaza de pe plug,mai exat de la roata de sprijin a plugului (ridicand roata creste adancimea de lucru,coborand roata scade adancimea).
Daca plugul  nu lucreaza la adancimea reglata, se mareste unghiul de patrundere in sol.
Greutati pe rotile spate se pot monta ,rolul rol este de a creste aderenta asigurand o greutate suplimentara .Ai nevoie de greutati originale pt ficare tip de tractor care se monteaza in gaurile cu care sunt prevazute jantele,de ex pt tractoarele de 445 se gasesc greutati originale de fabrica ,in special pe variantele 445 DT care veneau echipate cu contragreutati si pe  rotile spate si pe rotile fata.
Cupa se poate monta ,dar ai nevoie de intreg ansamblul cupei(lonjeroane, cilindru de ridicare, cilindru pt cupa, care se leaga la instalatia hidraulica atractorului).

Edited by gkw, 10 April 2010 - 17:47.


#135
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009

View Postgkw, on 10th April 2010, 17:45, said:

Buna,
Adancimea araturi se regleaza de pe plug,mai exat de la roata de sprijin a plugului (ridicand roata creste adancimea de lucru,coborand roata scade adancimea).
Daca plugul  nu lucreaza la adancimea reglata, se mareste unghiul de patrundere in sol.
Greutati pe rotile spate se pot monta ,rolul rol este de a creste aderenta asigurand o greutate suplimentara .Ai nevoie de greutati originale pt ficare tip de tractor care se monteaza in gaurile cu care sunt prevazute jantele,de ex pt tractoarele de 445 se gasesc greutati originale de fabrica ,in special pe variantele 445 DT care veneau echipate cu contragreutati si pe  rotile spate si pe rotile fata.
Cupa se poate monta ,dar ai nevoie de intreg ansamblul cupei(lonjeroane, cilindru de ridicare, cilindru pt cupa, care se leaga la instalatia hidraulica atractorului).


stiu cum sa reglez adancimea si cum sa reglez unghiul plugului..mai pe spate sau mai pe fata...odata a stat cineva pe aripa din dreapta(persoana avea cam 110 kg)si am reusit sa bag plugu mai adanc...mi.am dat seama cand am ajuns la capat si brazda erea mult mai adanca decat celelante....am prin curte 2 pietre patrate si ma gandeam sa pun o piatra pe tiranti din spate(piatra are cam 250-300 kg)si sa mai pun o piatra mai mica in fata(piatra are cam 100 kg)..banuiesc ca o sa am o aderenta mult mai buna si o sa fac o aratura mai buna..dar o sa creasca si consumu ..

View Postionutache, on 9th April 2010, 09:40, said:

Din ce se vede tractorul este cumva fabricat la MAT craiova?


da este fabricat la craiova

:))) ieri am schimbat becurile la tractor am pus halogen blue si abia astept sa vad cum lumineaza noaptea  :thumbup:  ..

Attached Files



#136
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
am vazut azi pe youtube un plug care avea niste roti care taiau pamantu (  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/InXfegnP7Gk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   ) ...al doilea tractor are la plug si niste roti care taie pamantu si vad ca se intorc brazdele foarte bine...eu pot sa sudez pe plugu meu (2 trupite) asa ceva?...o sa se intoarca brazdele mai bine?multumesc mult

#137
senseishogun

senseishogun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.04.2010
rotitele acelea,daca te referi la cel reversibil cu 7 brazdare,au rolul de a taia pamintul in fata brazdarelor.La plugul tras de cai este un fel de cutit care taie in fata brazdarului si usureaza inaintarea brazdarului.Intoarcerea brazdei depinde de curbura cormanei de la brazdar;Cu cat cormana este mai dreapta cu atit brazda ramine intr-o dunga sau se aseaza inapoi.Eu am experimentat acest lucru practic la plugul tras de cai,cind mi-am dat seama din ce cauza nu se intoarce brazda bine,am marit curbura cormanei si nu am mai avut probleme.De altfel daca te uiti mai atent vezi ca brazda taiat aluneca pe curbura cormanei si se intoarce perfect.

View Postdorel232004, on 10th April 2010, 00:57, said:

Din ce an e?
Nu stiu anul dar nu are decit 550 de ore lucrate,totul este made in japan,iar pe suruburi nu s-a pus cheia niciodata...


View Postalin g, on 8th April 2010, 16:53, said:

poti spune cu cat l-ai luat?ma intereseaza si pe mine unul
La cel de la care l-am luat am mai vazut  un HINOMOTO 4 WD cu 700 de ore la bord de 18 CP cerea pe el 3700 Eur,2 ISEKI cu tot cu cupa de incarcare unul de 21 CP iar altul de 24 CP pe care cerea 5500 eur.Daca te intereseaza iti dau nr de tel,este din Ploiesti!Iti trimit si o foto cu un iseki cu cupa ,cel rosu de linga el este cel pe care l-am cumparat eu.

Attached Files



#138
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009

View Postflorinclaudiu, on 10th April 2010, 21:11, said:

am vazut azi pe youtube un plug care avea niste roti care taiau pamantu (  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/InXfegnP7Gk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   ) ...al doilea tractor are la plug si niste roti care taie pamantu si vad ca se intorc brazdele foarte bine...eu pot sa sudez pe plugu meu (2 trupite) asa ceva?...o sa se intoarca brazdele mai bine?multumesc mult


Acum depinde si de pamant, acolo in linkul tau tractoarele alea arau foarte usor. La mine pe camp e un pamant foarte greu de arat... :confuzzled:

#139
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

View Postflorinclaudiu, on 10th April 2010, 18:03, said:

mi se pare ca nu face aratura asa adanca...nu face aratura cum o face u650...unde brazdele sunt intoarse..
Tine minte un mic truc daca vrei sa-ti intre plugul fara probleme si fara greutati suplimentare...regleaza tirantul din dreapta sa fie mai lung decat cel din stanga cu macar 6-7filete...ai grija ca reglat astfel o sa-ti ceara si lungirea tirantului central cu 2-3filete...o sa vezi ca intra plugul indiferent de sol,chiar si pe uscatura excesiva iar roata de sprijin trebuie coborata cu cat maresti diferenta dintre tiranti...o sa intoarca si brazda mai bine...inconvenientele ar fi ca o sa iasa santul mai mare pe mijloc daca ari "la margini" si ca o sa se ridice plugul mai putin la capete cand intorci

#140
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Am cunoscut odata pe cineva care lucra la o fabrica care vroia sa se apuce de fabricat pluguri. Si au mers ei prin tara, pe la diverse fabrici de utilaje agricole si pa^na la urma au ales ca model, parca un plug fabricat la Mecanica Ceahlau.

Si-mi spunea respectivul inginer, ca nu oricine stie sa fabrice pluguri bune, ca trebuie sa aibe brazdarul o anumita curbura, sa se infiga ada^nc si sa taie brazda usor. Si mai zicea ca unele pluguri fabricate pe la noi omoara tractorul saracul, cand trage de ele...

#141
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
am gasit pe net poze cu pluguri cu roti si am vazut ca rotile sunt drepte...nu sunt curbate...eu vreau sa fac la plugu meu sa vad cu iese...am deja ideea cum sa il fac..il fac cu 2 tevi una mai groasa si una mai subtire..cum e la roata de la tractor sa lasi mai sus si mai jos..


a condus cineva vreun tractor john deere sau alte firme cunoscute?ma refer la tractor dala mare 100hp+ 30-40 000 euro...eu unu nu am avut ocazia dar am avut ocazia sa stau langa unu cand discuia...waa imi venea sa il bat pe sofer sa il iau..am intrat in cabina parca eream in avion...:))mia placut enorm.

sper sa imi iau si eu anu asta un tractor mai mare daca mi se aproba un proiect cu 500 de vaci ...

pluguri

Attached Files



#142
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
ma ajuta si pe mine cineva cu modificarea la plug?o sa faca brazdele mai bine daca adaug 2 roti ascutite la el?

#143
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Roata de sprijin a plugului ar putea incurca planul tau daca este pozitionata mai in fata si nu in spate,asa cum este la plugurile din imagini...ar putea sa se infunde cu resturile vegetale daca suportul planuit de tine este prea aproape de suportul rotii

#144
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009

View Postcatalindinu23, on 11th April 2010, 16:58, said:

Roata de sprijin a plugului ar putea incurca planul tau daca este pozitionata mai in fata si nu in spate,asa cum este la plugurile din imagini...ar putea sa se infunde cu resturile vegetale daca suportul planuit de tine este prea aproape de suportul rotii


hmm..este cam aproape de brazda din spate...anu trecut am avut pus pe 3 hectare floarea soarelui si am lasat betele pe camp sperand ca o sa le ia cineva..si nu lea luat...am discuit si dupa am arat...mergeam 15-20 metri si se incarca plugu...dupa 4 brazde m.am saturat ca faceam numai mormane de bete ...si am inventat eu ceva:am facut un cadru patrat  lung cam de 2,5 m...am pus placaj pe lateral si l.am scos in camp...nu stiam daca va marge la inceput dar a mers foarte bine!!!am reusit sa strang aproape toate betele ..revenind la plug...sa pun macar o roata in fata ..cam cat de mare sa fie roata?cam cat aia de la disc?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate