Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#11629
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Apar la lidl tavitele lor verzi pt rasaduri. Au 24 de celule, destul de mici. Ar merge pt semanat rosii si ardei,fără Repicare, sau sint prea mici?

Attached Files


Edited by sov, 27 February 2024 - 09:14.


#11630
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Părerea mea e că ardeii merg, roșiilor nu le place înghesuiala și vor fi balerine!Posted image

#11631
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,551
  • Înscris: 27.01.2012
Tocmai mă pregăteam să pun în brazdă semințe de gulioare, ridichi daikon și coreene, ridichi de lună și alte cele de climă răcoroasă dar ultima prognoză meteo care zice ca în toată luna martie vom avea vreme rece cu temperaturi negative noaptea mi-a pus frâna entuziasmului.
Daca se confirma vom avea din nou un an nefavorabil și complicat…

#11632
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
O metodă mai puțin cunoscută la ardei!Posted image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yN58RE0el3g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11633
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,551
  • Înscris: 27.01.2012
Eu prefer să aștept două săptămâni fără să le fac nimic…

#11634
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Merita sa aplici metoda doar daca ai cateva zeci de seminte mai vechi si nu vrei sa pierzi soiul.

#11635
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Metoda este foarte utila pentru ca grăbești incoltirea folosind un spațiu incalzit foarte mic și pentru ca vezi în cel mai rapid mod posibil ce semințe viabile ai, implicit poți economisi spațiu încălzit post semănare.

Dacă tii tu semințe și arunci cu pumnul, sau dacă semeni la ce o da Dumnezeu, sau dacă ai spațiu încălzit la discreție... Evident ca nu merita sa te complici.
Dacă însă spațiul încălzit costa, este limitat, semințele sunt scumpe și prin urmare totul este foarte atent calculat, metoda asta devine una extrem de utila.
Știu oameni care produc pentru vânzare și care folosesc metoda asta la o scara destul de importanta și o vad foarte utila și pt hobbisti, mai ales cei care nu au infrastructura sa încălzească aiurea o groaza de spațiu si/sau folosesc semințe scumpe care adesea sunt păstrate mai mulți ani dintr-un lot achiziționat inițial.

Dacă eu cumpăr 5-6 feluri de ardei și 5-6 feluri de roșii, plicuri mici de 100 semințe sa spunem, hibrizi scumpi, plus alte ragalii gen vinete, ardei iute, șamd... Sunt situații în care din unele semăn 10 semințe, din altele 20-25...peste 4-5 ani e posibil sa nu mai fii sigur pe semințe, pana le vezi răsărite în alveole durează fel o utin dublu, pierzi și timp în caz ca trebuie sa semeni din noi, pierzi și spațiu șamd..

Este deci o metoda mai utila decât pare, evident ca are și dezavantajul ca lucrezi cu sămânță uda când o semeni dar nu e nicio mare scofala.


#11636
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Eu la ardeioase am 90% hibrizi, seminte in termen, rasar bine mersi pur si simplu semanate. Deci e clar ca aici nu am de ce sa ma complic. Am avut probleme in general la soiuri, unele procurate mai demult si nu am reusit sa le consum, am neglijat recoltarea de seminte proaspete, altele procurate relativ recent dar probabil ca au fost stocuri mai vechi si au o rata de germinare slaba.

Edited by cotzi, 29 February 2024 - 21:55.


#11637
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.02.2011

Vizualizare mesajcotzi, pe 29 februarie 2024 - 21:44, a scris:

Eu la ardeioase am 90% hibrizi, seminte in termen, rasar bine mersi pur si simplu semanate. Deci e clar ca aici nu am de ce sa ma complic. Am avut probleme in general la soiuri, unele procurate mai demult si nu am reusit sa le consum, am neglijat recoltarea de seminte proaspete, altele procurate relativ recent dar probabil ca au fost stocuri mai vechi si au o rata de germinare slaba.
              Se practica vinzarea semintelor din stocuri vechi sau cu verificarea germinatiei care sincer se face in conditii de laborator strict  si daca se mai adauga si un stimulator ai cam incurcat-o.De obicei cumparam de la Horticola (Morami) dar de cca 4-5 ani cumpar de la seminte plante care si-au cam dat in petic :am cerut ca semintele sa nu fie vechi , data de expirare min.peste  2 ani ,m-au incaltat cu citeva pachete care expira anul acesta ,lipsa factura, de certificat fito sanitar,  e sf pt. ei; la horticola primeam.La o comanda colectiva de cca 5000 lei au oferit bonus 50 sem kapia si 20-30 de rosii si mi-au prezentat bonus special reducerile care erau pe sait si oricum le primeam ,anul trecut banda de picurare a fost praf , jale cu ea ,au fost 4 buc. x300m .De la anul renunt la ei si ma orientez in alta parte.

#11638
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Din păcate însă mulți comercianți nu au ei treaba cu marfa, de cele mai multe ori o revand și cam atât.
Sunt și cazuri în care importatorul oficial e firma care deține și unul din magazinele mari însă de regula mulți vând și marfa importata de alții asa ca nimeni nu prea are un control semnificativ asupra mărfurilor vândute pe situri.

Ma refer la semințe, nu la alte tipuri de produse.


#11639
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,551
  • Înscris: 27.01.2012
M-am plâns pe aici că nu am găsit o stropitoare suficient de fina pentru germinarea semințelor de răsaduri dar la barza chioara-i face Dzeu cuib!   Posted image
Am comandat niște semințe coreene de la Nongwoo (singura sursă de așa ceva disponibilă la noi) și am primit cadou așa ceva!
Se pot atașa la orice pet și rezolva treaba…

Attached Files


Edited by subway_guru, 06 March 2024 - 17:38.


#11640
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,551
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru răsaduri am ajuns la următoarea variantă, ghivecele pătrate (ocupă mai puțin spațiu) umplute cu substrat de pământ de flori obișnuit din cel mai ieftin combinat cu vermiculit grosier cam 50%-50%.
Pun semințele la suprafața și le acopăr cu un strat subțire de vermiculit fin și mențin totul umed fără exces!
Acum mă pregătesc să semăn trei soiuri diferite de praz și să le scot pe balcon în cutii de plastic transparent.

#11641
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Cutiile de plastic transparent nu sint contraindicate din cauza luminii care vine la rădăcini?

#11642
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,551
  • Înscris: 27.01.2012
Anul acesta din diverse motive voi aștepta până la început de aprilie ca să semăn legumele de vreme răcoroasă direct în brazdă printre rândurile de puieți de arțari japonezi…

#11643
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006

 parintele, pe 05 aprilie 2021 - 23:09, a scris:

Dpmdv lacrimă fecioarei e mediocra la gust, anul asta le mai dau o șansă câtorva dar... Slabe speranțe...
Pana la urma e buna roșia asta sau nu?

#11644
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Pentru mulți e bună, pentru pretențioși, mai puțin, acu depinde și ce găsește planta în pământ,
Uni îi dau npk chimic, alții natural, alții nimic!Posted image


Pe 8 martie am semănat.

Edited by san-62, 10 March 2024 - 00:09.


#11645
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015

Vizualizare mesajsov, pe 09 martie 2024 - 23:54, a scris:

Pana la urma e buna roșia asta sau nu?
Da, Momini Salzi este o tomată decentă atât la gust, cât și la productivitate. 5-6 kg, se pot scoate ușor pe plantă. Desigur, contează și tehnologia de cultură. Cu cât mai tradițională, cu atât mai gustoasă.

#11646
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Evoluția plăntuțelor din acest început de sezon. :-) Ardei kapia Tesseo F1, gogoșari Temes F1, castraveți Triumf F1, respectiv câteva soiuri de tomate mai vechi.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

pertinax

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate